Národní divadlo Brno [Divadlo Reduta]

Matka

Premiéra: 8.4.2022
Dramaturgie: Milan Šotek. Scéna: Antonín Šilar. Kostýmy: Zuzana Formánková. Hudba: Jakub Kudláč. Režie: Štěpán Pácl.
Protiválečné drama Karla Čapka, které kdysi reagovalo nejen na občanský konflikt ve Španělsku, ale také na vzrůstající fašistické tendence v Evropě. Dodnes burcující konfrontace ženy (matky) a mužů, kteří touží ve světě konat velké činy. Matka pěti synů se bouří. Přestože je vdovou po důstojníkovi, který před lety hrdinsky zahynul v boji, nemá zájem na tom, aby tímto způsobem skončili i její potomci. Nejstarší (lékař) se domů nevrátil, když v exotických zemích vyvíjel lék. Z chlapců rostou muži, kteří touží po dobrodružství. Matka je nechce ztratit a hájí právo ženy na zasahování do osudů svých dětí...
Národní divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
80 %
Uživatelé
82 %
8251000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 80 % Tip Lukáš Dubský
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
15.9.Čt19:00vstupenky
16.9.10:00Zadáno pro školyvstupenky
15.9.Čt19:00 vstupenky
16.9.10:00 vstupenky
Zadáno pro školy

Volby

Hodnocení (6)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  80 %  Tip Lukáš Dubský
(zadáno: 9.4.2022, počet hodnocení: 936)
+ přínosný / zajímavý komentář
75%. Bohužel je tahle inscenace v dnešní době zase prudce aktuální. Režisér Š. Pácl jen lehce modernizoval, zajímavá je scéna A. Šilara, která připomíná válečné muzeum a odkazuje k lidské fascinaci násilím. Dialogy u Čapka znějí často dost knižně a tezovitě, ale herci se s tím dokázali vypořádat. T.Groszmannová zvládá v titulní roli rozjitřené emoce i ztišené momenty zoufalství. Výborně si s rolí Otce poradil T. Šulaj, který svým nadhledem ještě zdůrazňuje absurditu války. (psáno z veřejné generálky)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Muzikalovy.fanda  100 %
(zadáno: 10.5.2022, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Husina jak pralinky, i slza ukápla. Skvělá Tereza Groszmannová a s ní i ostatní.
Michal Švanda  60 %
(zadáno: 24.4.2022, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
Nepateticky pojatá inscenace. Humorem vyvažuje tragický děj. Například v soupeření a temperamentních výměnách názorů Matčiných synů to často zábavně jiskří. Civilnost se podařilo udržet až do dramatického závěru. Scéna Antonína Šilara je hravá, i když je plná zbraní nejrůznějšího druhu. Herci si dokázali poradit i s jistou tezovitostí, kterou v sobě postavy přece jen mají (např. pravičák, levičák, koloniální voják), a kteří reprezentují jednotlivé členy rodiny.
Eva123  60 %
(zadáno: 24.4.2022, počet hodnocení: 147)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace byla pěkná, herci hráli pěkně (nejen Tereza Groszmannová, ale i Viktor Kuzník a Pavel Čeněk Vaculík), ale z jakéhosi důvodu mě to neoslovilo tak, jak jsem očekávala. (Viděla jsem Matku v 80. letech, ale detaily jsem si už nepamatovala.)
VeronikaB  100 %
(zadáno: 12.4.2022, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Mrazivě aktuální a lehce aktualizovaná jedna z nejlepších her Karla Čapka. Režie a scéna posouvají děj do současnosti, ale nezneužívají přitom nějak lacině současné situace, byť si ji s tím nelze nespojovat. Excelentní Tereza Groszmannová v titulní roli, perfekní jsou ale i pánové v rolích otce a synů.
Dajcik  90 %
(zadáno: 10.5.2022, počet hodnocení: 221)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.