Divadlo Na Jezerce

Poslední aristokratka

Premiéra: 7.12.2015 | 2:15
Výprava: Petra Goldflamová Štětinová. Hudba: Milan Potoček. Režie: Arnošt Goldflam.
Poslední uvedení: duben 2022.
Adaptace populárního českého humoristického románu, psaného jako deník devatenáctileté Čechoameričanky, potomka rodu hraběte Františka Antonína Kostky z Kostky. Členové rodiny se po pádu komunistického režimu vrací z emigrace z New Yorku do Čech, aby převzali rodové sídlo. Kromě zdevastovaného zámku však „zdědí“ i zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka nebo také kuchařku, která si ráda cvakne a často to přežene. K tomu se objevují také právní zástupce dr. Benda, jeho dcera Denisa, autoritativní manažerka Milada či mladý šlechtic Max Laun...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Na Jezerce
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
49 %
49481000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 50 %
Jan Pařízek 50 %

Volby

Hodnocení (50)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  50 %
(zadáno: 25.5.2016, počet hodnocení: 2905)
+ přínosný / zajímavý komentář
Ne každý román se hodí k dramatizaci a Poslední aristokratka je zřejmě jedním z nich. Nebo se A. Goldflamovi prostě jen nepodařilo najít nit, která by příběh divadelně propojila. Postava A. Polívkové zůstala po celou dobu značně nevýraznou, bavily mě vlastně jen figury ztvárněné M. Sittou, M. Šplechtovou a P. Pelzerem. Druhá část inscenace už nesla náznaky větší akce a bylo v ní i pár pěkných situací, ovšem na více než dvouhodinovou komedii je to dost málo.
Jan Pařízek  50 %
(zadáno: 10.2.2016, počet hodnocení: 816)
+ přínosný / zajímavý komentář
Bohužel tato hra mě příliš neoslovila. Očekával jsem trochu více humorného nadhledu, zajímavější dialogy a též výraznější změny po dějové stránce. Takto to na mě působí až příliš bezúčelově, se spoustou slabších scén a laciných témat. Situaci naštěstí zachraňuje dobře ztvárněné trio sloužících, především M. Sitta. K tomu též skvěle hrající dvojice A. Polívková a M. Kern. Oproti první části je pak ta druhá o něco svižnější a více vydařená. 55%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Dawson321  70 %
(zadáno: 1.8.2021, počet hodnocení: 96)
přínosný / zajímavý komentář
Román jsem nečetl, zato jsem viděl film, který se mi moc líbil, tak jsem se rozhodl i navštívit inscenaci v rámci letní scény na Chodovské tvrzi. Prostor byl příjemný a i počasí vyšlo. Inscenace nezklamala, i když film byl přeci jenom trochu zábavnější. Za mě lepší průměr.
Hormar  70 %
(zadáno: 23.8.2020, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Knihy jsem zatím nečetla, proto hodnotím "nezaujatě". Při představení jsem se bavila, sem tam bylo něco přes čáru, ale přesto jsem z divadla odcházela pozitivně naladěna příjemným zážitkem.
Honza_v_botach  70 %
(zadáno: 11.11.2019, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
(M) Adaptace románu.
Maruš Staňková  10 %
(zadáno: 20.6.2019, počet hodnocení: 41)
přínosný / zajímavý komentář
Hrůza.
KatZen  20 %
(zadáno: 28.3.2019, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
Ne vše, co se dobře čte, se i dobře hraje. Bohužel spousta prvoplánových vtipů, vulgarismů...já se nebavila. Aničce Polívkové asi 10x vypadl text, což diváky velmi bavilo, na mě to působilo velmi neumětelsky a trapně. Aničku mám jinak moc ráda, ale celkově mi tohle představení nic nedalo. Zůstala jsem do konce jen protože venku hodně pršelo.
Lenkad  50 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 61)
přínosný / zajímavý komentář
Když jsme z divadla odcházeli, vyslechla jsem rozhovor dvou starších dam. Jedna povídá druhé: "To by se asi pan Hrušínský divil, co z toho divadla jeho syn udělal." Úplně špatné to nebylo jen díky hereckým výkonům, zejména Anny Polívkové a Martina Sitty. Ale mně se tedy moc nelíbila ani knižní předloha.
Janinka123  70 %
(zadáno: 27.2.2018, počet hodnocení: 119)
přínosný / zajímavý komentář
Nebylo to tak špatné. Samozřejmě se nedalo očekávat, že se to bude rovnat knihám, které jsou naprosto geniálně napsané. Čekala bych trochu lepší herecké výkony, ale služebnictvo to celkem obstojně dorovnávalo. 65%
JirkaS  60 %
(zadáno: 21.2.2018, počet hodnocení: 234)
přínosný / zajímavý komentář
Moc jsem nevěděl, co od toho čekat. A nakonec jsem se docela solidně pobavil, byť uznávám, že tohle je jen taková oddechová jednohubka, jež se divákovi asi časem postupně vykouří z hlavy. Především pobavila situace, kdy pan Hrušínský odehrál scénu, a když měl pak další repliku, tak zase začal odříkávat tu již odehranou scénu, všichni herci byli zmatení, pár vteřin tam jen tiše stáli a nevěděli jak dál. Tohle jsem v divadle opravdu ještě nezažil. Jinak to byla standardní zábava, kdy jsem se docela nasmál a celkově mě to pozitivně nabilo. /22.1.2018 v Č. Budějovicích/
Burgermiky  70 %
(zadáno: 30.11.2017, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
V Karlovych Varech: vtipné, zábavné, příběh lehce plynul. Vyčnívali Jan Hrušínský a Anna Polívková. Ne každému se představení líbí, ale já odcházela spokojená.
Anah  30 %
(zadáno: 16.10.2017, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
tak to byla hrůza, nechápu jak na tohle představení může být stále vyprodáno, laciný humor a ne moc dobré výkony herců mě zklamaly
Bourac iluzi  20 %
(zadáno: 11.10.2017, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Katastrofa
Pavel.Tomas  60 %
(zadáno: 27.2.2017, počet hodnocení: 136)
přínosný / zajímavý komentář
Jak Anna Polívková zachránila divadelní představení :-)
Avlis  40 %
(zadáno: 26.2.2017, počet hodnocení: 132)
přínosný / zajímavý komentář
Tak toto se opravdu nepovedlo. Tiché výkony a nudný děj.
Antonio  60 %
(zadáno: 28.12.2016, počet hodnocení: 97)
přínosný / zajímavý komentář
Do divadla jsem se těšil představení byla průměrné představení ,které neurazí nejvíc se mi líbila Anička Polívková..
JanaVas  10 %
(zadáno: 7.12.2016, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
No, hlouběji jste klesnout nemohli. K divadlu daleko. Anna Polívková velké zklamání, ale obecně vím, že je skvělá herečka, jen tady se to moc nepovedlo. Rozhodně se toto nedá říct o Denise P. To byl opravdu k politováníhodný výkon.
Anna R.  10 %
(zadáno: 5.12.2016, počet hodnocení: 30)
přínosný / zajímavý komentář
Vůbec nechápu, že toto představení je neustále vyprodané. Nebylo to ani vtipné, ani k zamyšlení.
Cindy.92  30 %
(zadáno: 29.9.2016, počet hodnocení: 314)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Naprosto nepřínosná inscenace.Knihu jsem tedy bohužel nečetla,ale vycházím z toho,že je rozhodně zábavnější než toto nudné a fraškoidní představení bez nápadu.Herci přehrávali,rádoby improvizované repliky jako Hrušínského "já se z toho pose*u" bylo trapné a vrcholem všeho byla D.Pfauserová-horší herecký výkon jsem ještě snad nikdy neviděla.Pokus o zcizovací efekt,"role vypravěčky" Anny byla v inscenaci také zbytečná,jelikož jí autoři využili velmi namátkově,do inscenace nesedla a měla jen komentovat pasáže,které herci nebyli schopni zahrát.Zbytek byl vyplněn nudnými monology a hudebními čísly.
JOP  30 %
(zadáno: 29.9.2016, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
...a to vlastně ani nevím za co těch 30 dávám, snad za snahu služebnictva a A. P., která však neměla moc prostoru se ukázat jako ta poslední aristokratka. Velice rád bych vyzdvihl něco, co se mi ve hře líbilo, ale bohužel... Prosím - méně takových "her"!
Jakubson  50 %
(zadáno: 16.8.2016, počet hodnocení: 90)
přínosný / zajímavý komentář
50 %, ale s těžkým sebezapřením. Celé to na mne působilo, jako kdyby se v sobotu vesničtí ochotníci rozhodli, že následující den zahrají toto představení. Jediný, kdo to alespoň trochu zachraňuje je Jitka Sedláčková a Anna Polívková.
Očekával jsem od toho opravdu víc. Znovu bych na to nešel, navíc s knižní předlohou se to nedá ani trochu srovnávat.
Maxim de Winter  50 %
(zadáno: 25.5.2016, počet hodnocení: 91)
přínosný / zajímavý komentář
Jsem tak nějak na rozpacích. Nebylo to špatné, ale ani nějak extra. Nechápu, že je to stále vyprodané a čeká se na lístky v pořadníku. Bylo to sice milé představení, ale tak nějak celkově infantilní. Čekal jsem sofistikovanější humor, po tom, co jsem slyšel ódy na knižní předlohu. Ani A. Polívková neměla šanci v této hře příliš vyniknout, spíše vynikli herci v rolích služebnictva.
Marsed  60 %
(zadáno: 16.3.2016, počet hodnocení: 154)
přínosný / zajímavý komentář
Očekávala jsem od této hry více. Kniha se mi zdá mnohem humornější, myslím, že se úplně nepovedlo přenést původní text do divadelní hry. Místy až ploché, nezáživné. Herecké výkony průměrné.
JaNaD  80 %
(zadáno: 12.1.2016, počet hodnocení: 67)
přínosný / zajímavý komentář
Kdo četl knížku,půjde asi na představení zvědavý,zda se podaří převést humor i na jeviště.A bude srovnávat.Tak jsem to tedy měla já.Zároveň mě zajímalo,jak si autoři poradí s tím,že knížka je psána jako deník a vlastně nemá závěr.
A můj dojem je,že si s tím tady poradili skvěle.Představení je vtipné a v závěru graduje,takže jsem odcházela s pocitem,že se hra vyvíjela odněkud někam.
Za zmínku stojí i herci.Sympatické je,že i tzv.vedlejší role tu nehrají druhé housle.Nejvíc mě bavily výstupy tria kastelán,kuchařka,zahradník.
Každopádně představení,na které se bude i po čase hezky vzpomínat.
AliV  60 %
(zadáno: 1.1.2016, počet hodnocení: 106)
přínosný / zajímavý komentář
Příjemná oddechová záležitost. Anna Polívková v hlavní roli ve vynikající a ostatní ji zdatně sekundují, na všech hercích je vidět, že je představení baví a užívají si ho.
Medic  10 %
(zadáno: 12.10.2018, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Velice slabé. Pokusy o humor vyzněly velmi lacině až trapně vulgárně, děj nudný, herecké výkony slabé, bez nasazení. Neviděl jsem snad nic horšího, o přestávce jsme odešli, ztráta času.
Danika  20 %
(zadáno: 12.5.2018, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Divadelní ztvárnění knihy aristokratka je přes velká očekávání bohužel velice slabé. Představení jsem koupila mamince k 50 narozeninám, protože je vášnivou čtenářkou a knihu Aristokratka si zamilovala. Přijela kvůli tomuto představení ze zahraničí, ale bohužel po polovině představení chtěla odejít. Mrzí mne, že jsem za tokovou hloupost zaplatila tak vysokou částku, která je absolutně neadekvátní úrovni představení.
Elis  30 %
(zadáno: 7.12.2016, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Bohužel jsem si u stále vyprodaného představení nepřečetla hodnocení a shoduji se s většinou, 5.12.2016 prostě nuda, hlavně první dějství. Znám knížku i CD a čtená verze Veroniky Kubařové je proti divadelnímu představení plná života. Myslím, že se na tom podílí přepis, režie i herci. Chtělo by se mi napsat, že to vyznělo dost ochotnicky, ale věřím, že leckterý ochotnický soubor by hrál s větším zaujetím.
Vladimír10  80 %
(zadáno: 13.4.2022, počet hodnocení: 466)
Islavicek  60 %
(zadáno: 17.11.2021, počet hodnocení: 10)
Kokosbaba  70 %
(zadáno: 18.11.2020, počet hodnocení: 115)
Pajunkas  60 %
(zadáno: 24.2.2020, počet hodnocení: 46)
Simona Ježková  50 %
(zadáno: 25.3.2019, počet hodnocení: 36)
Veronicah  80 %
(zadáno: 8.3.2019, počet hodnocení: 38)
Ambrozka  80 %
(zadáno: 9.2.2019, počet hodnocení: 67)
MIR  50 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 56)
Michalmusek  20 %
(zadáno: 7.7.2018, počet hodnocení: 253)
Meli  50 %
(zadáno: 7.6.2018, počet hodnocení: 24)
Lumca  50 %
(zadáno: 1.2.2018, počet hodnocení: 337)
Verapi  20 %
(zadáno: 18.12.2017, počet hodnocení: 96)
Prynychovi  80 %
(zadáno: 16.6.2017, počet hodnocení: 25)
Adela_H  50 %
(zadáno: 11.5.2017, počet hodnocení: 67)
Mary  50 %
(zadáno: 6.12.2016, počet hodnocení: 78)
Fedorocko  60 %
(zadáno: 21.11.2016, počet hodnocení: 608)
David Strang  70 %
(zadáno: 29.9.2016, počet hodnocení: 127)
DaZeL  40 %
(zadáno: 25.9.2016, počet hodnocení: 85)
Lenkami  40 %
(zadáno: 25.9.2016, počet hodnocení: 13)
Boo  50 %
(zadáno: 25.9.2016, počet hodnocení: 123)
Barca.43  80 %
(zadáno: 9.4.2016, počet hodnocení: 14)
Tarbík  40 %
(zadáno: 4.1.2016, počet hodnocení: 139)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.