Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Andorra

Premiéra: 13.9.2013. Překlad: Jiří Stach. Dramaturgie: Martin Kubran. Scéna: Hans Hoffer. Kostýmy: Marija Havran. Hudba: Petr Kofroň, Dmitrij Šostakovič. Režie: Martin Čičvák.
3:00 | Poslední uvedení: březen 2014.


Napínavé strhující podobenství o nepovolené lásce, vynucované nenávisti, vyloučení ze společnosti a stigmatizaci člověka.
14!

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
68 %
Uživatelé
80 %
80101000
Volby

Hodnocení (16)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Koula 70 %
(zadáno: 7.4.2014, počet hodnocení: 1549)
přínosný / zajímavý komentář
Škoda utahaného závěru, v němž zřejmě mělo být naplno ukázáno, co jsou ti Andořané zač, to mi však již dostatečně vyplynulo z předchozího. Jinak jde o působivý pohled na malost člověka a falešný nacionalismus vedoucí k záhubě nevinného jedince... A nakonec i zkáze "ctihodných občanů".
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 24.3.2014, počet hodnocení: 818)
přínosný / zajímavý komentář
Povedená hra, která jasně ukazuje, jakou sílu má na formující se osobnost tlak jejího okolí. Témata jako xenofobie nebo přetvářka jsou stále aktuální. Hra by si možná zasloužila větší dramaturgické zásahy, místy už se motivy trochu opakují. Herecky vyniká Ondřej Brousek v roli pronásledovaného Andriho, v neobvykle vážné poloze Učitele se divákům představí Václav Vydra, zaujme i dětsky vzdorovitá Barblin Ivany Uhlířové. 75%
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 21.3.2014, počet hodnocení: 2864)
přínosný / zajímavý komentář
65% Inscenace působí na repertoáru dnešních "Vinohrad" trochu jako zjevení. M. Čičvák po spoustě nevydařených projektů na velkých jevištích konečně dokázal vystavět dobrou inscenaci s promyšlenkou koncepcí. Vyrovnané herecké výkony včele s On. Brouskem, který herecky zraje jak víno. V. Vydra byl obsazen proti svému zažitému komediálnímu typu a svým výkonem ukazuje, že dokáže skvěle ztvárnit i odlišné role. I. Uhlířová se na jevišti trochu ztrácela, marně jsem hledal "tu z Komedie". Hra by snesla pečlivější dramaturgické ošetření a zkrácení, nicméně i v této podobě přinesla nevšední zážitek.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 10.11.2013, počet hodnocení: 1415)
přínosný / zajímavý komentář
V rámci dosavadní "töpferovsko-deákovské" umělecké koncepce se každopádně jedná o inscenační klenot na velké scéně DnV. Nepodbízivé, nelaciné, silné téma se zřetelnými podtexty a přesahy, přesvědčivé herecké výkony nevyjímaje. ..kéž by se jednalo o návodný náznak možného východiska ze stále prazvláštněji začarovaného vinohradského (nejen) dramaturgického labyrintu!
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 25.9.2013, počet hodnocení: 1569)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavá hra plná závažných myšlenek. Text by pro dnešní jeviště přece jen snesl krácení. Záměr režiséra M. Čičváka byl dobrý, ale řešení se neukázalo jednoznačně šťastné. Strohá scéna velké jeviště ještě zvětšila a herci se na něm trochu ztráceli. Chvílemi bylo těžké udržet pozornost. Velká osobní investice O. Brouska. Nepříliš vhodně obsazený V. Vydra se s netypickým úkolem vypořádal pouze částečně. Přestože výsledek inscenace není zcela přesvědčivý, je třeba ocenit prvořadý důraz na sdělení. To je momentálně mezi počiny převážně podbízivého repertoáru DnV úkazem stále vzácnějším.
Jan Pařízek 70 %
(zadáno: 20.9.2013, počet hodnocení: 771)
přínosný / zajímavý komentář
Kvalitní hra s poutavým příběhem, která má i nemalý přesah mimo hlavní děj. Byť inscenace s tématem antisemitismu jsou k vidění poměrně často, tak tuto určitě řadím k těm povedenějším. Pěkně ukazuje, že ač lidé často proklamují otevřenost či nezaujatost, tak ve skrytu duše tomu tak úplně není a když přijde na věc, vše se to hezky promítne. Co je zde trochu ku škodě je větší délka, některé pasáže jsou zbytečné dlouhé a témata se opakují. Též závěrečná scéna mi přišla lehce navíc. Jinak však pochvala za výborný herecký výkon O. Brouska a V. Vydry. Oba mě ve svých rolích přesvědčili.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Zelvous 90 %
(zadáno: 27.11.2013, počet hodnocení: 38)
přínosný / zajímavý komentář
Snad největší počin nového vedení divadla!Velké dílo!Velice dobrý nápad.Opravdovému divadlu,které zapadá do nové doby,ale ukazuje i tu starší.Mimořádné herecké výkony,skvělá scéna,režie na jedničku a mnoho dalších kladů snadno překryjí ty malé zápory,jež i tato inscenace má. Jsem ráda,že vzniklo konečně něco na způsob dramatického divadla.Celou inscenaci bude člověk vnímat kladněji,pokud jí dobře pochopí.Právě pochopení této inscenace je stěžejní úkol.Každopádně u mě Andorra boduje!Velice doporučuji kvůli té černé ponurosti,hudbě,hereckým výkonům ale i zajímavě promyšleným scénkám!
Jirkan 70 %
(zadáno: 25.9.2013, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
25.9. 2013: (75%) Líbí se mi práce M. Čičváka, vše umocňuje výprava, která je hodně symbolická a funkční, vznikla tak řada pěkných divadelních obrazů, to mne bavilo. Herecky to nejlépe zvládla I. Uhlířová, tak bych si představoval práci celého souboru. Někteří hrají trochu víc, než by bylo třeba. Další otázkou je samotný text, jeho obsah a k tomu i možné škrty. Za sebe: viděl jsem konečně z repertoáru "nových" Vinohrad inscenaci, která se snaží něco říct (a o tom by mělo být divadlo). (Překvapila mne prázdnost divadla, prvně se mi stalo, že balkony DNV byly zavřené a sedělo se jen v přízemí.)
Vladimír10 90 %
(zadáno: 19.9.2013, počet hodnocení: 358)
přínosný / zajímavý komentář
Po zhlédnutí tohoto strhujícího představení si musím položit otázku, proč režiséři obsazují Václava Vydru pouze do komediálních rolí? Výkonem v postavě Učitele mě přesvědčil o tom, že je všestranně nadaným hercem, který tragické role zvládá ještě lépe než ty ohrané, komické. Z jeho citlivě podaných replik běžel mráz po zádech a následně se i řinuly slzy do očí. Citlivě odehráli své role též S. Postlerová a I. Uhlířová. Jasný význam ovšem nemají hodiny nad prázdným jevištěm, jež odpočítávají poslední minuty Andriho života, který je stejně o dvacet minut prodloužen závěrečným ohledáváním Židů.
Mora 70 %
(zadáno: 12.9.2013, počet hodnocení: 136)
přínosný / zajímavý komentář
Některé naturalistické scény byly zbytečně polopatické; hodně depresivní, ale herecky vyrovnané představení. Určitě lze doporučit.
Kosticka 100 %
(zadáno: 2.1.2017, počet hodnocení: 25)
Ally 70 %
(zadáno: 18.3.2014, počet hodnocení: 64)
Ema123 80 %
(zadáno: 17.12.2013, počet hodnocení: 43)
Alex 60 %
(zadáno: 2.10.2013, počet hodnocení: 8)
Polneh 90 %
(zadáno: 1.7.2013, počet hodnocení: 17)
Alenka 80 %
(zadáno: 1.7.2013, počet hodnocení: 40)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.