Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Dvojitý agent

Premiéra: 22.3.2013. Překlad: Šimon Dominik. Dramaturgie: Milan Šotek. Scéna: Petr Matásek. Kostýmy: Eva Kotková. Hudba: Pavel Helebrand. Režie: Radovan Lipus.
2:45 | Poslední uvedení: červen 2016.


Dějově nabitá komedie s prvky thrilleru. Velký příběh mateřské i utajované milenecké lásky, ale také parodie na špionážní filmy a skvostná intelektuální hra s žánrovými klišé. Elizabeth Hapgoodová, agentka s krycím jménem „Matka“, usiluje do roztrhání těla úspěšně řídit tým složený výhradně z mužů, které navíc všechny přitahuje. Může však něco takového zvládnout atraktivní svobodná žena? Je vůbec možné někomu důvěřovat v chaotickém světě kvantové fyziky ovládaném principem neurčitosti...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
58 %
Uživatelé
54 %
54171000
Volby

Hodnocení (22)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Koula 50 %
(zadáno: 25.3.2015, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
45% viz blog
Helena Grégrová 60 %
(zadáno: 17.4.2014, počet hodnocení: 1431)
přínosný / zajímavý komentář
55%. Nejlepší bylo duo kapustňáků.
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 18.4.2013, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Složitě napsaná hra, svá úskalí má i samotné nastudování R. Lipuse. Přesto se režisérovi podařilo vytvořit jasně pochopitelnou inscenaci, v níž nebyla nouze o vkusný humor, s adekvátní tajemnou až stísněnou atmosférou. Solidní výkon S. Postlerové v hlavní roli, i když je uvěřitelnější spíš v pozici matky než špiónky. Ovšem v obou polohách byla přesvědčivá. Na inscenaci oceňuji také zejména light design a opravdu zdařilou jednoduchou, ale velmi působivou scénu (nesmím opomenou jmenovat především zoo). A navíc ten závěrečný obraz je fakt hodně vydařený.
Pavel Širmer 40 %
(zadáno: 2.4.2013, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
45%. T. Stoppard svými dramaty klade na diváky značné nároky, v jeho složitě strukturovaných hrách lze však často odhalit přínosná překvapení a zvláštní tajemství. „Dvojitý agent“ nepatří k jeho zdařilým dílům, hra je obtížně srozumitelná, špionážní zápletka zbytečně překombinovaná, prostředí tajných agentů naprosto nevěrohodně vykreslené. Problematickému textu nepomohla ani průměrná režie R. Lipuse. S ústřední postavou se S. Postlerová minula, v příliš senzitivním podání nešlo uvěřit, že by mohla vést tým agentů. Mužští představitelé podali solidní výkony. Nudná, nezajímavá inscenace.
Jan Pařízek 70 %
(zadáno: 28.3.2013, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Dobře odvedený špionážní thriller s několika komediálními prvky a trochou té kvantové fyziky. Inscenaci nechybí potřebné napětí a atmosféra tohoto typu žánru. V tomto směru je o něco lepší druhá polovina, která můj celkový dojem určitě vylepšila. Povedlo se též udělat funkční a jednoduchou scénu, skvělé je hlavně zoo a pak závěrečný obraz.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Rehak 90 %
(zadáno: 6.8.2015, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Jedna z nejlepších a nejvíc "alternativních" her, které jsem na Vinohradech viděl. Výborná Postlerová ale také velmi dobrý Jiří Dvořák.

Jeho fyzikální "blábolení", které je naprosto do puntíku pravda podle moderní fyziky asi ocení jen lidé s rozhledem tímto směrem, ale mě pobavilo opravdu velmi. například "Představ si, že neutron v atomu je něco jako netopýr, který létá v chrámové lodi kostela kolem křtitelnice. Ale on nelétá, on je prostě chvíli tady a chvíli tam.."
Ytoska 80 %
(zadáno: 3.2.2015, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
Musím vyzdvihnout výpravu a skvěle sladěné kostýmy - to za prvé. Za druhé hra sice vyžaduje velké nasazení mozku, ale když se člověku chce může si ji i užít. Co mě mrzelo byly časté přežblepty herců při vášnivých hádkách a možná někdy až zbytěčné přehrávání, ačkoli chápu, že občas i to mohlo být úmyslem.
Divadelnik 70 %
(zadáno: 23.12.2014, počet hodnocení: 113)
přínosný / zajímavý komentář
Líbilo.
Zelvous 40 %
(zadáno: 2.11.2014, počet hodnocení: 38)
přínosný / zajímavý komentář
Dvojitý agent je jednoduše řečená chodící encyklopedie všech žánrů divadla a hlavně interaktivního myšlení mezi divákem a jevištěm. Zasmějete se, zapláčete si, zabádáte ve vašem mozku, zamilujete se. Potom spadne opona a vy odejdete. Myslím, že po pár kosmeticko-režijních úpravách by se z toho mohla vyklubat dobrá inscenace.
Hannah21 70 %
(zadáno: 25.4.2014, počet hodnocení: 142)
přínosný / zajímavý komentář
Myslím si, že si s tak těžkou látkou pro divadelní zpracování poradili skvěle. Funkční scéna, velmi dobré herecké výkony.
Nikki123 50 %
(zadáno: 11.10.2013, počet hodnocení: 148)
přínosný / zajímavý komentář
Čekala jsem od toho rozhodně více. Už na začátku se mi začaly plést jména postav a jejich postavení v příběhu, což mi zůstalo až do konce hry. Bylo to celkem dlouhé, naopak konec byl na mě zase až moc rychlý, takže jsem závěr pochopila až se spožděním. Námět také nic moc, od těchto výborných herců jsem čekala lepší výkony.
Vladimír Rogalewicz 60 %
(zadáno: 2.10.2013, počet hodnocení: 586)
přínosný / zajímavý komentář
Znamenitá Stoppardova hra (kterou však běžný návštěvník Vinohradského divadla pravděpodobně neocení), výrazně horší výsledek inscenace, která je k textu málo citlivá. Nezajímavá režie, v řadě obrazů rušivá scéna, nevěrohodná Simona Postlerová. Výrazně lépe se svých rolí zhostili pánové, Jiří Dvořák exceluje.
Johnny 30 %
(zadáno: 20.6.2013, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
Pro mne zklamání. Překvapivě nedramatická inscenace (což bych nečekal vzhledem k tématu), která mne nudila. Jediný přesvědčivý výkon pro mne podal Jiří Dvořák...
Alenka 100 %
(zadáno: 1.5.2013, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
Druhé setkání se Stoppardem a druhé setkání s duem Postlerová-Dvořák. S obojím jsem naprosto spokojená. Kapustňák je jen třešnička na dortu. [premiéra 22. 3. 2013]
Fr2709 50 %
(zadáno: 28.3.2013, počet hodnocení: 159)
přínosný / zajímavý komentář
Neurazí a ani nenadchne. A to je na Divadlo na Vinohradech málo.....
Antioch 70 %
(zadáno: 27.3.2013, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
repríza 26. 3. 2013; 75 %; příjemná změna repertoáru DnV; snad si najde své diváky
Vladimír10 80 %
(zadáno: 26.3.2013, počet hodnocení: 371)
přínosný / zajímavý komentář
Vytvořit z příběhu bez dějové linky nabité drama je opravdové umění. Právě to se povedlo Radovanu Lipusovi. První polovina byla přesto v mnoha ohledech zřetelně slabší než druhá především kvůli odborným monologům, kterým by prospělo razantní zkrácení. Scénografie využívá pro složitý děj všech dostupných jevištních možností. Nejlepší výkon podal Jan Šťastný. Sebejistě působí i S. Postlerová a S. Skopal. Dětští rádoby herci by si měli ovšem uvědomit, že základem divadelního umění je s pocity odříkat přirozená slova, ale ne se jen naučit text, který na jevišti následně jen mechanicky oddrmolí.
Arcik 20 %
(zadáno: 15.11.2014, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Neporozuměl jsem tomu, o čem se vlastně hraje, proč by mě to mělo zajímat a jak se to dotýká mého života. Jediný, komu jsem věřil, že skutečně je tím, koho představuje, byl pan Dvořák. Jinak mi spíše přišlo, že si herci přišli odříkat text. Veškeré napětí žádné. Zklamání.
Jindřiška 10 %
(zadáno: 19.3.2014, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Takto náročné téma jde velice těžko divadelně zpracovat a každému režisérovi se to nepovede. Zde se to opravdu nepovedlo. Celkově bylo pro mě představení veliké zklamání, byť se herci snažili, zejména pan Dvořák. První hodně nezajímavá až chaotická polovina představení byla velice nudná, druhá část představení byla o něco lepší, ne ale o moc. Občasné komediální prvky představení nezachránili. Pod titulkem hry je uvedeno, že se jedná o "Dějově nabitou komedii s prvky thrilleru" - komedie to opravdu rozhodně není. Dle mého názoru nastudování tohoto představení nebyla dobrá volba.
Cujo 10 %
(zadáno: 15.3.2017, počet hodnocení: 72)
Sam198 50 %
(zadáno: 8.11.2015, počet hodnocení: 69)
Ally 30 %
(zadáno: 4.1.2014, počet hodnocení: 64)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.