Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Dům Bernardy Alby

Premiéra: 20.5.2022 | 2:20
Překlad: Antonín Přidal. Dramaturgie: Barbora Hančilová, Vladimír Čepek. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba a texty písní: skupina RAZAM, Shahab Tolouie. Pohybová spolupráce: Vendula Poznarová. Režie: Juraj Deák.
Hra španělského dramatika s hlubokým vhledem do ženské duše, která v sobě mísí pochopení ženské psychiky s poezií a napínavou dramatičností. Bernarda Alba chce po smrti svého muže svůj dům neprodyšně uzavřít a své dcery v něm. Všechny jsou ovšem už dospělé, všechny touží po svobodě, vlastním životě a lásce. Bernarda se ale rozhodla uzavírat sňatky svých dcer jen s muži jim rovnými, protože je pyšná na své společenské postavení. Tím ale potlačuje ženskou přirozenost a touhu, která se utrhne ze řetězu s destruktivní silou...
  
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
80 %
80431000
Hodnocení redakce
Helena Grégrová 70 %
Pavel Širmer 70 %
Iva Bryndová 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (46)

HODNOCENÍ REDAKCE
Helena Grégrová  70 %
16.2.2024 | 1672 hodnocení
+ souhlasím
75 %. Inscenaci dominuje pečlivě budovaná tísnivá atmosféra, každou vteřinou zřetelněji předznamenávající směřování příběhu k nevyhnutelně tragickému vyústění. Citově roztoužených pět sester v nerovném zápase o možnost žít po svém tvrdě naráží na chladný, morálně upjatý řád své matky, ze kterého jim v zaslepenosti vírou a pýchou na majetkové poměry rodiny není ochotna nic slevit. Intenzitu bouřlivého tepu potlačovaných vášní působivě dokreslují též pohybové a taneční prvky v rytmu flamenca, za skvělého hudebního doprovodu kapely RAZAM. Herecky velice solidním výkonům kraluje Regina Rázlová, bezchybně interpretující roli Poncie - té, která ví.
Pavel Širmer  70 %
16.12.2022 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Síla Lorcova dramatu se v obstojném, ale nikoli mimořádném nastudování neztratila. Výrazný hudební doprovod skupiny RAZAM dodal působivost, ale v inscenačním modelu nemá domyšlenou funkci stejně jako pohybové vsuvky (ty jsou možná přidány hlavně proto, aby mohlo zaznít více hudby). Zřejmý není ani účel moderních prvků na kostýmech. Inscenace DnV často trpí nesehraností souboru, zde se tento problém vyskytuje v menší míře, ale je rovněž patrný. Přesné výkony T. Bebarové, K. Jedličkové a A. Černé. Precizně vystavěná kreace R. Rázlové s ostatními herečkami neladí, S. Rojková by lépe odpovídala jiné roli, N. Konvalinková se s postavou minula.
Iva Bryndová  70 %
25.9.2022 | 555 hodnocení
+ souhlasím
75% Spolupráce Divadla na Vinohradech se skupinou RAZAM mě potěšila již u Balady pro banditu a baví i nadále, hudební složka je i v inscenaci Dům Bernardy Alby skvělá, výrazně španělské, vášnivé tóny vytváří působivý kontrast k upjaté postavě Bernardy a jejímu domu svázanému přísnou, až směšnou a pochybnou asketickou morálkou. Napětí pracuje, vzrůstá k jednoznačně očekávanému tragickému konci, z nějž vlastně většina postav vyjde až nečekaně lacino. Inscenaci by nicméně rozhodně prospělo zkrácení (v 1.polovině) a trochu víc oné potlačování španělské vášně zaznívající v hudbě. Kvituji herecké výkony S.Rojkové, R.Rázlové, A.Černé i K.Jedličkové.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Mora  80 %
20.4.2024 | 150 hodnocení
+ souhlasím
Inscenaci prospěla živá hudba, naopak ty "taneční asi flamencové" kreace na jevišti působily rušivě. Jeviště opět ovládla jednoznačně Regina Rázlová. Jako celek to bylo velmi působivé.
Vela  100 %
15.2.2024 | 69 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení. Vysoce hodnotím režii i výkony hereček. Zvláště Tereza Bebarová a Regina Rázlová byly excelentní. Jana Kotrbatá v roli Adély byla také výborná. Postava babičky, skvěle zahraná Naďou Konvalinkovou, představovala milý a něžný protipól k chladnému a tvrdému světu matky, a  vášní prodchnutému světu jejich dcer.
Hudební doprovod byl skvostný a umocnil emotivní prožitek.
Hra je plná emocí a emoce lze lépe než slovy vyjádřit hudbou a pohybem. Proto velmi oceňuji hudební doprovod a pohybové prvky. Čiší z nich vášeň a emoce.
Skočdopole  70 %
14.2.2024 | 7 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Zanechá silný dojem.
KSnow  70 %
14.1.2024 | 106 hodnocení
+ souhlasím
Na kvalitu současných představení v Divadle na Vinohradech je Dům Bernardy Alby vysoce nadprůměrný. Nenajdeme tu žádné originální prvky, ale vše je čisté, dobře zahrané, poměrně moderní, a i scénografie nebyla špatná.
Dubskyjakub33  60 %
24.11.2023 | 29 hodnocení
+ souhlasím
Lepší Vinohrady
Seethelight  80 %
14.9.2023 | 9 hodnocení
+ souhlasím
Je to skvělá kritika patriarchátu, se kterou se diváctvo nevypořádá upejpavými slovy o moderním progresivismu. Útlak má už jinou tvář, ale vychází ze stejných kořenů.
Živá hudba? Fenomenální.
Petaz  80 %
12.9.2023 | 101 hodnocení
+ souhlasím
75%
Kateřina Vodáková  90 %
27.5.2023 | 199 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Vinohradský diamant. Bohužel nedoceněný a málo navštěvovaný kvůli smutnému trendu, kdy se mainstreamový divák chce "bavit" u plytkých komedií. Dominují bezchybné výkony T. Bebarové (na Thálii) a J. Kotrbaté, ale ani zbylé dámy nezaostávají. Dohromady s nadčasovým dějem, kostýmy, působivou pohybovou i hudební stránkou skládají na jevišti celek s napjatou atmosférou a bez hluchých míst, během kterého jsem měla průběžně husí kůži z fascinace tou krásou a poetikou. A zapojení RAZAMu je na Vinohradech prostě pokladem, čehož je důkazem i dokonalá Balada... Dům Bernardy Alby rovněž představuje inscenaci, kterou jedinkrát prožít nestačí.
J.S.  80 %
25.2.2023 | 148 hodnocení
+ souhlasím
Klíčem k Lorcově hře působivě zobrazující drama despotické rodinné hierarchie, pro níž je řád důležitější hodnotou než život, je snaha o vytvoření koloritu španělského venkova. Výtečným počinem je zapojení živé hudby. Vinohradskou inscenaci je třeba hodnotit jako vydařenou a divácky efektní, navzdory typově nepřesnému obsazení některých rolí a absence temperamentního hereckého projevu tam, kde by ho s ohledem na zvolený inscenační klíč bylo zapotřebí.
Bišu  100 %
21.2.2023 | 217 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Vynikající po všech stránkách, herecké výkony všech hereček, včetně pohybových kreací, originální hudební doprovod, který odlišil Vinohradské provedení od ostatních a skvěle podtrhl atmosféru, scénografie, kostýmy. Představení, na které se dlouho vzpomíná !
Vendula Hegerová  70 %
19.1.2023 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Na prvním místě musím vyzdvihnout atmosféru, hudbu a kostými celého představení. Také herecké výkony jsou skvělé. První část byla pro mne taková ,,plochá", dlouhá, nedokázala jsem se do děje nijak citově ponořit. Po přestávce ale vše nabralo nový dech a mě se to španělské slunce ,,vpálilo" pod kůži.
Lenkami  90 %
13.1.2023 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající představení, výborné výkony všech představitelek v čele s dokonalou Reginou Rázlovou, krásná hudba... Silný umělecký zážitek, odcházela jsem nadšena. Jeden prstík dolů pouze za přehnaně komický prvek v podobě babičky v podání Nadi Konvalinkové.
Chmur   60 %
20.12.2022 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Za mě se jedná o průměrnou hru, která sice postupně graduje, ale konec je mnohem slabší, než jsem čekal. Z herců mě nejvíc zaujala Regina Rázlová.
Eduard Mácha  80 %
12.12.2022 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající herecká souhra!
MMK  70 %
25.11.2022 | 181 hodnocení
+ souhlasím
Přesné a syrové vylíčení toho, co to je tradiční rodina založená na křesťanských hodnotách. Když narazí na hormony mladých žen, nemůže to dopadnout dobře. Herecky poněkud vyčnívala R. Rázlová, naopak T. Bebarová několikrát měla problémy se začátkem svojí repliky. Živá hudba by mohla být příjemné zpestření, kdyby nebyla vysílaná přes reproduktory, které byly nastavené na hlasitost pro hluché.
JirkaS  100 %
31.10.2022 | 358 hodnocení
+ souhlasím
Klasika, jež mě absolutně nadchla! Chlad, odtažitost, nedůvěra, závist, žárlivost, pohrdání, nenávist, touha, láska, vzdor, neústupnost. Tohle vše divák zažívá a vidí na hlavní scéně vinohradského divadla v působivém Lorcově dramatu, jež je silnou a naléhavou výpovědí o mentalitě španělského venkova. Čistokrevné herectví všech zúčastněných dam je pak zvýrazněno perfektně načasovanými živě hranými a zpívanými španělskými rytmy v podání skupiny RAZAM, jež jakoby diváka opravdu přenesly na horkou španělskou půdu. Vhodně je zvolena jednoduchá, ale plně dostačující a účelná scéna, stejně jako kostýmy. Dechberoucí a intenzivní zážitek! /26.10.2022/
Peříčko  100 %
23.10.2022 | 17 hodnocení
+ souhlasím
Luxusní představení. Vynikající Regina Rázlová, skupina RAZAM a Shahab Tolouie.
Marek a Marie  90 %
10.10.2022 | 60 hodnocení
+ souhlasím
Výkony všech byly vynikající, nám se nejvíce líbila R. Rázlová!
Vama95  90 %
8.6.2022 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Za mě jedno z nejlepších představení, které jsem na Vinohradech zhlédl. Představení dominují naprosto dechberoucí výkony takřka všech hereček doplněné o neméně povedenou živou hudbu (doporučuji si připlatit za vstupenky do prvních řad, zážitek ze živé hudby je tím ještě umocněn), brilantní soustředěné výkony všech hereček mě zaujaly jako již dlouho žádné představení... Tleskám.
Kubikula  90 %
31.5.2022 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Dům Bernardy Alby patří mezi další zdařilé inscenace DNV. Když začnu zezdola (skupina Razam sedí v orchestřišti) hudbou jsou vlastně jakési krátké vstupy, oddělující jednotlivé obrazy hry. To klade na muzikanty i herečky velké nároky na načasování a souhru. Samozřejmě ve hře zazní i celé "písně". U hereček mne mimo jejich dobrých hereckých výkonů překvapila souhra v choreografii. Scéna je jednoduchá a účelná, bez velkých proměn dotváří celý pochmurný dům. Oceňuji samozřejmě i práci režiséra, obzvlášť mne zaujala stylizace sebevraždy v závěru představení, které mohu všem vřele doporučit.
Čiko  80 %
30.5.2022 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Divadlo na Vinohradech udělalo v poslední době pár slušných inscenací. Dům Bernardy Alby nad nimi trochu vyčnívá. Opravdu velmi povedená inscenace.
Správnou volbou je Tereza Bebarová, chladná, nekompromisní, neoblomná. Ostatní herečky předvádějí rovněž výborné výkony. Je třeba ocenit i pohybovou složku. Kontrast bílé scény (tleskám Davidu Bazikovi) a černých kostýmů je dobrý nápad. To vše umocňuje živá hudba s mrazivě zpívanými sóly v podání Ivy Marešové. Vše do sebe krásně zapadá a příběh diváka příjemně pohltí. Doporučuji.
SVATOŠOVÁ  70 %
26.5.2022 | 35 hodnocení
+ souhlasím
Skvělá živá hudba. Ta dává odpich. Vzrušuje nebo konejší. Rytmizuje děj. Jako další kapitola. Když už dochází dech, ženy zvedají ruce. Tančí nebo hněvivě na sebe víří sukněmi. Ritualizuji pohyb a posunují tím děj. Celé je to kompaktní. Nikdo není hlavní postava, nikdo není upozaděna. Je to oblé,jako oblázek. A tak tvrdé a studené. Doporučuji i pro náctileté, nejen pro dívky. Rozhodně je to velmi dobré představení. A to se Na Vinohradech úplně tak často nestává. Rozhodně je to Lorcovo velké dílo a nechce se dát zkazit. Podívejte se a fanděte. Ale nevolejte či či či.
RaB  80 %
19.5.2022 | 368 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Vinohrady se konečně vrací do svých kvalit.
Dámská část souboru DnV předvedla, co je to divadlo. Podaly neskutečné výkony (Bebarová, Rojková, Vejvodová, Černá). T. Bebarová, ač roli Bernardy hraje výborně, tak bych si představoval někoho důraznějšího (víc jí sedla druhá část) - třeba A. Černou, která na jevišti předváděla tu větší tvrdost, kterou bych tam uvítal. R. Rázlové klasicky velmi často vypadával text, naopak L. Molínová jako vždy úžasná a to jí stačí malý prostor.
Velice povedené hudební a taneční vložky - celému představení to dodává úplně jiný rozměr.
Bova  80 %
19.5.2022 | 35 hodnocení
+ souhlasím
Představení se mi moc líbilo.Vynikající Regina Rázlová,která mě nikdy nezklamala.Skvělá hudba a nádherné kostýmy.
Olča  100 %
22.6.2022 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Divadelní inscenaci Dům Bernardy Alby jsem ve Vinohradském divadle viděla během tří týdnů třikrát a každou návštěvou byly mé prožitky intenzivnější. Další dny jsem stále musela o hře přemýšlet. Tak silně na mě zapůsobila. Věděla jsem, že ji chci vidět znovu. Je to opravdu úchvatná inscenace plná nádherného herectví, umocněná kostýmy, scénou, tanečními prvky a velmi podmaňující živou hudbou a zpěvem. Rozhodně si ji nenechte ujít.
Monty70  80 %
20.3.2024 | 260 hodnocení
Margaret  70 %
16.2.2024 | 126 hodnocení
Bróža  70 %
14.2.2024 | 99 hodnocení
Aneta Věžníková  80 %
29.1.2024 | 106 hodnocení
Applejuice  70 %
15.11.2023 | 368 hodnocení
Adela_H  80 %
14.11.2023 | 76 hodnocení
Plšík  80 %
6.10.2023 | 765 hodnocení
Judith®  90 %
13.9.2023 | 12 hodnocení
Loar  60 %
26.1.2023 | 36 hodnocení
Jan Holý  30 %
20.12.2022 | 38 hodnocení
Lily  80 %
8.12.2022 | 15 hodnocení
Pasika  80 %
6.11.2022 | 41 hodnocení
Vladimír10  90 %
4.10.2022 | 632 hodnocení
Eden  80 %
2.10.2022 | 56 hodnocení
Michaela70  90 %
13.9.2022 | 43 hodnocení
LavinieCamui  70 %
26.6.2022 | 822 hodnocení
Xcepek  100 %
28.5.2022 | 651 hodnocení
Vero-nika  70 %
23.5.2022 | 32 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.