Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Jak se vám líbí

Premiéra: 13.12.2019 | 2:45
Překlad: Martin Hilský. Dramaturgie: Barbora Hančilová. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba: Petr Malásek. Pohybová spolupráce: Martin Pacek, Petr Nůsek. Režie: Juraj Deák.
Shakespearova komedie, která je velkolepou ódou na lásku, bláznovství, přírodu – a zejména oslavou svobody. Na dvoře vévody Fredericka panuje strach: svrhl svého bratra a vyhnal jej do Ardenského lesa. U dvora si nechal jeho dceru Rosalindu. Rosalinda potkává mladého Orlanda a vzplane mezi nimi láska na první pohled, ale osud jim není nakloněn. Vévoda Rosalindu vyžene ode dvora, utéct musí i Orlando, když mu starší bratr začne usilovat o život. Oba však mají věrné spojence a Rosalinda se ve strachu o bezpečnost převlékne za chlapce a putují do Ardenského lesa...
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
30 %
Uživatelé
53 %
53181000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 30 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (17)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  30 %
(zadáno: 14.1.2020, počet hodnocení: 1672)
+ přínosný / zajímavý komentář
35%. Komedie v rutinním nastudování bez špetky originality. Výtvarné řešení není líbivé ani hravé, především ale hází děj do divného bezčasí. Kostýmy pak herce vyloženě svazují. Ti sice vkládají nemálo energie, ale jsou nevhodně vedeni či dokonce špatně vybráni. Zjednodušení charakteru Orlanda v podání M. Adamczyka je až iritující, Š. Vaculíková rozmanitost krásné postavy Rosalindy neobsáhla (herečka by se více hodila na Célii). A podobně by se dalo pokračovat... O poznání lépe dopadla hudba. Podobný tvůrčí tým v DnV selhal již u Romea a Julie, ani tento nezdar je však od pokoušení dalšího Shakespeara asi neodradí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Hannah21  50 %
(zadáno: 8.9.2021, počet hodnocení: 154)
přínosný / zajímavý komentář
Nenadchlo, neurazilo. Ale více je to dáno samotnou hrou než hereckými výkony, zejména konec mi připadal velmi uspěchaný. Vaculíková, Adamczyk a především Bambas byli ale dobří.
Denisa H.  60 %
(zadáno: 13.9.2020, počet hodnocení: 311)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno ze záznamu.
Tuhle hru si z hodin literatury nepamatuji, neznala jsem ji. No a nezaujala mě. Myslím, že kvalita inscenace z velké části padá i kvůli předloze samotné. Povyšuje ji jen opět vypiplaný a hravý překlad M. Hilského. Jejímu divadelnímu ztvárnění pak pomáhá obsazení některých rolí, ze všech nejvíc mě bavila Š. Vaculíková, o trošku méně T. Císařová, D. Bambas a V. Javořík hned v několika úlohách. Scéna a kostýmy se mi též docela líbily, ač nic světaborného to není. Průměrná inscenace, která občas sklouzne a o něco méně často se vyhoupne.
Teddy  60 %
(zadáno: 9.5.2020, počet hodnocení: 152)
přínosný / zajímavý komentář
Tato komedie od Shakespeara patří mezi ty méně známé. Příběh mě moc neoslovil, záměna dívky za chlapce a pozdější trampoty s tím spojené.
Radarrius  40 %
(zadáno: 26.2.2020, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace věrná textu, nikoliv však duchu hry. U shakespearovských komedií ovšem vždy výsledek závisí na interpretaci. A ta zde více než pokulhává. Celé představení je ploché a vlastně nic nepřinášející. Ani humor, ani zamyšlení. Nezachraňují to ani některé skvělé herecké výkony. Zde je nutné především ocenit Daniela Bambase v roli Žaka. Jeho skepticismus je opravdu okouzlující.
Makaluzo1  80 %
(zadáno: 14.2.2020, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
"V strakatý háv mě odějte a volnost mi dejte pravdu říc..."tak v Saudkově podání opěvuje Jacques svobodu.Žak v moderním překladu M.Hilského připomněl i jiné často parafrázované metafory,navíc D.Bambas přiblížil své herecké umění vrcholu.Vzdává tak poctu nejen Shakespearovi,ale také M.Hilskému.To jsou dva pilíře, kvůli kterým stojí za to nové Deákovo nastudování na Vinohradech navštívit.Alžbětínská komedie v novém hávu mě potěšila i dojala.Psáno z reprízy 17.12.2019 80 %
Studený Čumáček  40 %
(zadáno: 16.1.2020, počet hodnocení: 312)
přínosný / zajímavý komentář
Hloupoučké. Ne zcela fungující, charakterově zjednodušující a zplošťující. Orlando/ Marek Adamczyk je místy redukovaný na okavýpulné jelito, Tomáš Dastlík/vládnoucí vévoda pro změnu byl snad našlapán do figury násilím, jinak se to rozumně vysvětlit nedá. Pominu prvoplánový a "sexy" humor, že mnohé dámy nemají mnoho co hrát (Tereza Císařová/Célie) a jiné by to raději neměly zkoušet. Proč to občas vypadá, jako by na scénu vtrhli ochotníci a chtěli hrát třeba Prodanou nevěstu, nemám tušení. A někdo by si konečně mohl uvědomit, že ani Šárka Vaculíková neumí zázraky, i když je herecky dobrá.
Honzy  70 %
(zadáno: 17.12.2019, počet hodnocení: 216)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Nejnovější nastudování Shakespearovy komedie JAK SE VÁM LÍBÍ se povedlo a divákům se "líbí".Jde o u nás méně uváděné dílo s poněkud spletitým dějem.Střídmá režie J.Deáka podtrhuje vyznění velmi dobrého překladu Martina Hilského.K tomu přispívá i dobrá scénografie,kostýmy a v neposlední řadě i hudební část,kterou složil P.Malásek.Z hereckých výkonů je třeba pochválit fungující dvojici Marka Adamczyka a Šárku Vaculíkovou.Z dalších herců byli dobří Dan.Bambas a Jar.Satoranský.Pokud máte rádi komedii o lásce a o svobodě,tak je tato hra správnou volbou.Psáno z reprízy 17.12.19
Domi.Mac  10 %
(zadáno: 17.12.2019, počet hodnocení: 57)
přínosný / zajímavý komentář
Děs. Snad nikdy jsem nedala ničemu 10%. Ale tohle je opravdu otřesné. Scéna, kostýmy, herecké výkony. Nefungující humor, žádné napětí, nelogická režie. Myslím, že je třeba na Vinohradech změnit vedení, tohle je výsměch divadlu. Nepopsatelně blbé. 10%
Romana35  40 %
(zadáno: 17.12.2019, počet hodnocení: 199)
přínosný / zajímavý komentář
Nevím, jestli mi jen nesedla tato hra od Shakespeara (tento divadelní kus jsem neznala, tak nemohu posoudit), ale prostě jsem se nebavila. Popravdě jsem se i dosti nudila, neúměrně dlouhé a připadalo mi, že herci se dost pitvoří. Procenta za ústřední hereckou dvojici Vaculíková - Adamczyk.
Suzana  10 %
(zadáno: 14.12.2019, počet hodnocení: 272)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
za tři písně a snahu, pro 1. stupeň ZŠ, pitvoření, scéna jak z tv socialistických pohádek. Jestli je to Shakespeare, jak praví režie, nevím, ty časy nepamatuji.
Ryccoly  80 %
(zadáno: 2.5.2020, počet hodnocení: 26)
Capinka  40 %
(zadáno: 30.4.2020, počet hodnocení: 71)
Plšík  60 %
(zadáno: 29.4.2020, počet hodnocení: 564)
Vladimír10  70 %
(zadáno: 29.4.2020, počet hodnocení: 381)
Janinka123  70 %
(zadáno: 29.4.2020, počet hodnocení: 114)
Xcepek  60 %
(zadáno: 25.2.2020, počet hodnocení: 555)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.