Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Jindřich IV.

Premiéra: 20.12.2013 | 2:45
Překlad: Vladimír Mikeš. Dramaturgie: Milan Šotek. Scéna: Pavol Andraško. Kostýmy: Katarína Hollá. Hudba: Marián Čekovský. Režie: Michal Vajdička.
Poslední uvedení: květen 2015.
Mistrovské drama italského nositele Nobelovy ceny za literaturu, kladoucí naléhavé otázky lidské identity a její ztráty. Je maska šílenství, kterou si nasazuje domněle aristokratický hrdina, tím, co zakrývá, či naopak odhaluje jeho skutečnou tvář? A musíme přistoupit na hru masek, chceme-li zůstat sami sebou...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
59 %
Uživatelé
65 %
65241000
Volby

Hodnocení (31)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  60 %
27.12.2014 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Tereza Szkatulová položila zásadní otázku: "Co by zbylo z inscenace bez Jiřího Dvořáka?" Fakt, že je třeba se takto ptát, už mluví sám za sebe, text totiž rozhodně nesází vše na jednu kartu, Michal Vajdička ale ano.
Lukáš Dubský  60 %
25.10.2014 | 1114 hodnocení
+ souhlasím
Hlavní přidanou hodnotou inscenace je bezpochyby herecký výkon Jiřího Dvořáka. Ten si divák naneštěstí užije hlavně ve druhé polovině představení. Ta první je skoro celá věnovaná expozici a místy dost nudí. Režiséru M.Vajdičkovi se příliš nepodařilo vzbudit zájem o ostatní postavy dramatu, herci mu v tom příliš nepomohli (snad s výjimkou přesného O.Brouska ml. a slizkého V.Vašáka). Při sledování Jindřicha IV. jsem měl intenzivní pocit, že hra je především o niterných pocitech roozpolceného člověka a jako taková by se hodila do mnohem komornějšího prostoru, než jsou Vinohrady. 55%
Jiří Landa  60 %
28.1.2014 | 3021 hodnocení
+ souhlasím
55% Režisérovi nelze upřít snahu o nastudování nelehké látky "moderním divadelním jazykem", jenže se mu to celé vymklo z rukou. Po úmorném desetiminutovém začátku dochází na scéně ke zmatku, kdy se divák v dění moc neorientuje. Vypadá to, jakoby se režie soustředila na podružné věci než na příběh samotný. Herecky se jedná o průměrnou záležitost, vyjma velmi dobrého J. Dvořáka v titulní roli, čímž aspoň druhá polovina představení nenudí. Rušivě působila "kolosální" scéna, zejména neustálé zajíždění a vyjíždění monumentálního oře. Se souborem Dejvického divadla si M. Vajdička rozumí líp.
Jan Pařízek  60 %
24.1.2014 | 890 hodnocení
+ souhlasím
Pokud to trochu nadnesu, tak je to 50% za J. Dvořáka a 10% za doprovodnou hudbu. Není pochyb, že právě J. Dvořák je ten na kterém tato hra stojí a padá, své role se zhostil výborně a jeho výkon je famózní. Zvláště druhá polovina má díky němu patřičnou atmosféru a samotný závěr svoji sílu. Ale bohužel není tam sám. Celý začátek se neskutečně vleče, je takový sterilní, bez emocí. Ve zkratce je to jedno dlouhé čekání na Jindřicha. Ostatní herci, až na O. Brouska, nijak nezaujali. Zejména výkon A. Elsnerové a V. Vašáka je dosti slabý, obzvláště v konfrontaci s již zmiňovaným J. Dvořákem.
Helena Grégrová  60 %
14.1.2014 | 1648 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
55%. Vinohradská inscenace Jindřicha IV. stojí a padá s obdivuhodným hereckým výkonem Jiřího Dvořáka v titulní roli. Se vším ostatním ale, bohužel, spíše padá nebo přinejmenším pokulhává. Zbytečně zdlouhavý a poměrně nudný úvod + rozvláčněji pojatá první polovina hry + na první pohled efektní scéna, která se ale ukázala býti docela těžkopádnou + fakt, že ostatní postavy působily místy jako bezvýrazná stafáž + bezradně vyznívající zakončení hry namísto očekávané katarze = toť hlavní důvody rozpaků, s nimiž jsem divadlo opouštěla.
Pavel Širmer  60 %
8.1.2014 | 1990 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace DnV ze 60. let byla událostí, její záznam leckoho zaujme i dnes. Čas neubral textu na originalitě, ale pro inscenování v současnosti je žádoucí citlivá úprava. Výraznější, než jaké se dopustil tvůrčí tým s M. Vajdičkou v čele. Záslužné jsou pokusy o jiný pohled, zaujmou některé posuny, režijně a dramaturgicky však inscenace tápe, téma se ztrácí. Hlavním kladem je J. Dvořák, jenž extrémně těžkou titulní roli obsáhl výtečně! Škoda, že i zbylé postavy nebyly vyloženy a ztvárněny precizněji. Inscenace je zatím nejzdařilejším počinem současného vedení, k zážitku jí však dost schází.
Tereza Szkatulová  50 %
27.1.2014 | 28 hodnocení
(+1)
Když pominu hodnotu původního textu, která je v mnoha ohledech nezpochybnitelná, a mám mluvit o představení, které je v současnosti uvedeno na vinohradských prknech, musím se ptát sama sebe, co by ze hry zůstalo bez Jiřího Dvořáka. Mám pocit, že by toho nebylo mnoho. První část, která byla zdlouhavým očekáváním jeho příchodu, mi nepřišla nijak atraktivní. I herci se v ní tak nějak plácali, bez emocí, jen aby se neřeklo. Po přestávce ale naštěstí Jindřich dostal adekvátní prostor, naplnil hru správnou atmosférou a dovedl ji do zdárného konce.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Teddy  80 %
16.5.2020 | 278 hodnocení
+ souhlasím
V této hře se mi velice líbil herecký výkon Jiřího Dvořáka. Myslím, že představení stojí a padá právě s ním. Ostatní herci tak nějak v pozadí. Celkově spokojenost.
Monty70  70 %
14.5.2020 | 251 hodnocení
+ souhlasím
Dramatická hra o ztrátě identity a přetvářce. Představení jednoznačně vévodí v nelehké úloze člověka, jenž ztratil pojem o reálném čase, Jiří Dvořák. Inscenace graduje ve své druhé polovině, kdy také má pan Dvořák více prostoru, k zajímavému překvapení.
Studený Čumáček  60 %
11.5.2020 | 400 hodnocení
+ souhlasím
záznam
Postavit hru na jediném herci (Jiří Dvořák/Jindřich IV.) není nutně chyba - ostatně...je skvělý. Pokud však není na jevišti, mělo by se také něco dít, ne přehazovat slova lopatou z jedné strany na druhou. Bohužel Andrea Elsnerová a Markéta Děrgelová nedostaly dost prostoru, z pánů lze kromě Jiřího Dvořáka ocenit Otakara Brouska a také Daniela Bambase, jehož mírně přepjatý a s patosem nasazený výraz se do tohoto provedení hodí téměř přesně.
Romana35  70 %
11.5.2020 | 312 hodnocení
+ souhlasím
Pozvolný začátek představení, hra začíná být zajímavá až s příchodem Jiřího Dvořáka na scénu. Ten ovládl jeviště pro sebe. Vynikající výkon. Z ostatních mě ještě zaujali Otakar Brousek a Daniel Bambas.
Vladimír Rogalewicz  70 %
10.5.2020 | 791 hodnocení
+ souhlasím
Dodnes si vzpomínám na zážitek, kterým pro mne byl televizní záznam inscenace DnV ze 60. let, a těšil jsem se na dnešní záznam. Přestože text zůstává stále skvělý, současná inscenace hodně zklamala. Michal Vajdička nedokázal dobře představit všechny osoby ani vhodně načasovat zvraty děje. "Herecký" úvod byl k nepřežití nudný a jednotlivé mužské postavy téměř nerozeznatelné. Z té herecké šedi ční pouze Jiří Dvořák v hlavní roli - i jeho jsem ale v DnV viděl v lepší formě. Inscenaci hodně ubrala i nesmyslná a bombastická scéna. Škoda. (Záznam ze streamu, 10.5.2020)
JFH  80 %
13.3.2015 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Herecké výkony, scéna i hra jsou to, co od Vinohradského očekávám jako laťku, nastavenou do správné výšky. Určitě stojí za zhlédnutí.
Kevinator  80 %
5.2.2015 | 195 hodnocení
+ souhlasím
Předně se mi líbil text hry. Silný, až sebezničující výkon Jiřího Dvořáka. Suverénní výkon Andrey Elsnerové. Veronika Lazorčáková se mezi Vinohradskými herci rozhodně neztratila. Líbilo se mi i řešení scény.
Adaben  70 %
23.1.2015 | 47 hodnocení
+ souhlasím
22.ledna. Výborný a silný Dvořák, silná druhá polovina, ostatní herci měli většinou některé dobré chvíle, ale jakoby je neudrželi po celou dobu role a proto také chování jejich postav není vždy zřejmé. A bohužel první dvě scény byly dlouhé a až nudné, i když ta první s hromádkami oblečení začala nápaditě, ale pak prostě zdlouhavé. A také trochu myslím zůstal nedotažený ve vyznění poslední obrat v ději. Stará inscenace, která je dostupná na DVD, má myslím tyhle dvě první scény pro diváka schůdnější. Ale jinak Dvořák dokázal i při dlouhém mlčení držet hlediště v napětí.
Hannah21  50 %
2.1.2015 | 159 hodnocení
+ souhlasím
Nějak jsem z toho byla v rozpacích. Dvořák byl úžasný, ale to je bohužel asi všechno.
Anchy  10 %
8.11.2014 | 28 hodnocení
+ souhlasím
Těch 10% za výkon pana Dvořáka, jinak jsem málem umřela nudou. Naprosto jsem nepochopila standing ovation..
Zelvous  30 %
2.11.2014 | 38 hodnocení
+ souhlasím
Itálie divadlem oplývaná vylézá na jeviště jiných destinacích. Nevím, neumím odpovědět. Ale rozčarovávají mě věci a hry, které stojí pouze na hereckém výkonu hlavní postavy. Byla jsem poprvé, podruhé, abych pochopila a stejně se tak nestalo... Chtělo by to zklidnit celý italský smysl a dodat tak nějak hlavu a patu. Nejedná se o inscenaci, kterou bych jakýmkoliv dalším způsobem chtěla podpořit.
Antioch  80 %
23.12.2013 | 149 hodnocení
+ souhlasím
první repríza 21. 12. 2013
Jirkan  80 %
21.12.2013 | 564 hodnocení
+ souhlasím
21.12. 2013: Jak jsem si stěžoval, že změna vedení divadla moc scéně nepomohla, tak dnešní večer byl velmi překvapující! Bavil jsem se celou dobu. Po delší době něco, kde se chvilku smějete a chvilku Vás mrazí. Po dlouhé době inscenace, kde její anotace "nelže" a to, co si zadal tvůrčí tým jako cíl, se povedlo. Pochválit musím scénu, která (za mne) je mimořádná. Inscenaci se podařilo i velmi dobře obsadit. Díky tomuto propojení je řada obrazů, které si budu pamatovat! Zmínit musím Jiřího Dvořáka a ve spojení s A. Elsnerovou je to koncert!... a finále opravdu velké...
Vladimír10  80 %
21.12.2013 | 611 hodnocení
+ souhlasím
Pokud chtěl M. Holý vzdát hold hereckému umění M. Kopeckého, mohl být úvod celého představení odehrán poněkud důstojněji. M. Vajdička kvalit legendární inscenace nedosáhl ani náhodou. Především čtveřice rádců zrádců by se měla podívat na záznam výjimečných výkonů svých předchůdců Haničince, Skládala, Schánilce a Hanzlíka. Závěrečné ovace ve stoje si plně zasloužil pouze bezchybný Jiří Dvořák. Inscenace samotná k nim má poměrně daleko. Přeobsazení role Giovanniho na poslední chvíli vypovídá o tom, že původní soubor již nechce hrát samé čurdy. Roli tedy ochotně převzal inspicient L. Zacharník.
Bróža  60 %
24.11.2023 | 90 hodnocení
Mefistofela  90 %
9.1.2022 | 58 hodnocení
Plšík  70 %
11.5.2020 | 755 hodnocení
Martina H.  60 %
15.3.2017 | 28 hodnocení
TerezaP  70 %
18.3.2016 | 31 hodnocení
Marcela  60 %
22.5.2015 | 418 hodnocení
Domanus  40 %
2.10.2014 | 6 hodnocení
Xlucianka  60 %
27.8.2014 | 27 hodnocení
Mora  70 %
22.3.2014 | 148 hodnocení
Dubina  80 %
10.1.2014 | 144 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.