Divadlo Na zábradlí [hlavní scéna]

Báby

Premiéra: 12.12.2014 | 1:20x
Dramaturgie: Dora Viceníková. Výprava: Eva Jiřikovská. Režie: Anna Petrželková.
Poslední uvedení: listopad 2017.
Dramatizace textů spisovatele, který věděl, že čelit realitě lze pouze smíchem – překvapivým, nemístným i šíleným. Jen tehdy se totiž vymaníme ze všepolykající šedi a stádnosti, jen smíchem můžeme čelit skutečnosti. Příběhy, kterým leckdy chybí klasická stavba, vyhrocená pointa i smysl, však strhávají nečekanými postřehy, černým humorem i absurditou.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Na zábradlí
Hodnocení inscenace
Redakce
61 %
Uživatelé
67 %
kontroverzní inscenace (385.)
67531000

Volby

Hodnocení (61)

HODNOCENÍ REDAKCE
Helena Grégrová  50 %
(zadáno: 20.2.2018, počet hodnocení: 1499)
Lukáš Holubec  60 %
(zadáno: 18.9.2015, počet hodnocení: 696)
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 2.6.2015, počet hodnocení: 2908)
+ přínosný / zajímavý komentář
A. Petrželková (za přispění D. Viceníkové) vytvořila na základě mnoha a často ne příliš obsáhlých textů D. Charmse působivou inscenaci, v níž hraje zásadní úlohu detailní a přesně dodržovaná stylizace, hudba a originální výtvarná složka (týká se scény i kostýmů). Zajímavý je i fakt, že se tvůrcům přes různorodost textů podařilo inscenaci vtisknout jednotící příběh pohlížející na "problémové" typy žen (může se však přenést klidně na celou společnost), s nimiž se lidstvo potýká od začátku věků - a jak je výstižně režijně ztvárněno v závěru, jen tak se od nich neoprostí... Skvělá M. Sidonová.
Pavel Širmer  50 %
(zadáno: 24.3.2015, počet hodnocení: 1787)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenace, vzniklá na základě Charmsových textů, s humorem a nadsázkou poukazuje na méně lichotivé rysy ženství, o nichž mnoho počinů nevzniklo. Inscenace je koncipovaná podobně jako řada jiných současných titulů v DNZ, jako sled scének na dané téma. Tento sled může postupně začít unavovat a pro někoho nemusí být místy srozumitelný. Soubor DNZ je však silný, obdivuhodně kreativní a nadaný nejen komediálně. Herce byla radost pozorovat a právě díky nim snad inscenaci může přečkat i ten, koho neosloví. Excelovala zejména dámská část ansámblu, ale ani P. Jeništa s M. Königem se neztratili.
Lukáš Dubský  60 %
(zadáno: 18.3.2015, počet hodnocení: 946)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenace přesně zapadá do současné poetiky divadla. Jedná se o mozaiku příběhů, jež na sebe vzájemně příliš nenavazují. Pojí je jen atmosféra, která je směsicí absurdity, morbidního humoru, za tím vším je ale cítit jisté znepokojení. Za problém ovšem považuji, že jednotlivé scény jsou až příliš krátké na to, aby dokázaly diváka vtáhnout do oné podivně vykloubené reality. Velmi dobré jsou všechny herecké výkony, groteskní stylizace je něco, co hereckému souboru vskutku jde. Tentokrát mi asi nejlepší přišla Magdaléna Sidonová. Více viz blog (více v článku na blogu)
Jan Pařízek  70 %
(zadáno: 4.2.2015, počet hodnocení: 819)
+ přínosný / zajímavý komentář
Povedený sled scének, které pobaví nebo zaujmou jiným způsobem. U mě to tak rozhodně platilo. Všechny mají svůj specifický styl humoru a provedení, je v tom určitá poetika a kouzlo nečekaného. Byť ano, ne vždy jsem pochopil pointu. A také se dá říct, že inscenací podobného typu začíná být v DNz relativně dost. To však nic nemění na dobrém zpracování této inscenace, která mimo již řečené také zaujme vydařenou scénou a kostýmy.
Veronika Boušová  80 %
(zadáno: 26.1.2015, počet hodnocení: 277)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Petrželková jakoby variovala Mikuláškův režijní koncept, se kterým stále více rezonuje i za tím účelem sestavený herecký soubor. Pro někoho možná opakovaný vzorec, ale dle mého názoru jsou Báby včetně velmi promyšlené výpravy potvrzením cíleného směřování uměleckého vedení DNz. Charmsovy texty, ztvárněné a doprovázené groteskními scénami, připomínají svět domovních důvěrnic, drben a "černokronikářek", které se svou nebezpečnou hloupostí a maloměšťáctvím zosobňují český pavlačový bulvár 50. let minulého století. A úlisní, cyničtí kadeřníci s příjmeními Puškin a Gogol jim skvěle kontrují.
Jiří Koula  50 %
(zadáno: 15.1.2015, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+2)
45% Už pro ten pocit. Jen pro ten pocit. Proč? Proč ne. Leda že by proto. Experimentálně ověřeno, že mě Petrželková Charmsem zvládne zabavit 40 minut. Posledních 15 minut repete Erroru, čekání na Godota (či kohokoliv, kdo by to uměl skončit, když režisérka ne). Ale stěžovat si můžu leda na sebe, věděl jsem, do čeho jdu, a právě do toho jsem šlápl, trest za hřích naděje v něco jiného přijímám. Ale nápadité to bylo, to jo.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Denisa H.  60 %
(zadáno: 20.11.2018, počet hodnocení: 339)
přínosný / zajímavý komentář
Ne vždy platí, že opakovaný vtip není vtipem. Ač se několikrát dokola omílal doslova jeden a ten samý "vtípek" nebo se tatáž myšlenka zpracovala pěti různými způsoby, pokaždé se hledištěm rozlehl smích obecenstva. Možná jednotlivé střípky postrádaly smysl a logiku, ovšem dohromady vytvářely ucelený obraz o stavu společnosti. Hra vynikala nápaditost - od kostýmů, paruk a účesů, přes účelové strohé kulisy, až k samotným stylům "vyprávění". Velmi často inscenace připomínala grotesku. Byť vizuálně vše působilo šedě a zašle, představení jako takové bylo živé.
Mandevillek  90 %
(zadáno: 27.5.2017, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
Charmse miluju. Předtím bych neřekl, že se dá na divadle zvládnout. Zůstalo v něm i něco mrazivého (holčička, kterou báby mění v kopii sebe sama). Scéna moc zajímavá. Nejgeniálnější mi ovšem přišlo, že jsem měl jít na Doktora Živaga a Báby byly náhradní představení. Divadlo plné načančaných seniorů. Smál jsem se téměř jen já s přáteli. Při odchodu z divadla geniální přehlídka pohoršených a znechucených obličejů. Možná se poznali?
Ba-jo  60 %
(zadáno: 16.5.2017, počet hodnocení: 225)
přínosný / zajímavý komentář
Ubrat z délky představení tak 20 minut, tak bych v hodnocení možná i 20% přidal.
Plšík  60 %
(zadáno: 30.4.2016, počet hodnocení: 657)
přínosný / zajímavý komentář
65%
Spotczek  80 %
(zadáno: 14.4.2016, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Charms nutí k zamyšlení. V prvním plánu působí jeho texty nonsensově a bezobsažně, až na další pohled krutě upřímně. Výjev člověka, který se válí lidem v cestě tak dlouho, až na něj zavolají strážníky, vypadá nevinně. Když pochopíme, že nejde o bezdomovce či provokaci, zhrozíme se, že je to člověk bez místa ve společnosti, který jako by mezi ostatní nepatřil, přestal být člověkem. Což vlastně popisuje samotného Charmse, zlikvidovaného ruským komunismem ideologicky, fyzicky i fakticky.
Vlastně se nejedná o nic vtipného. I bez totality tu máme hloupost, povrchnost i malost.
Hellou  100 %
(zadáno: 12.2.2016, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Dlouho jsem se tak nebavila. Je to tak blbý, až je to výborný :)
V.morava  70 %
(zadáno: 2.10.2015, počet hodnocení: 560)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Olali  40 %
(zadáno: 10.6.2015, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
Nebavilo mě to a pořád jsem měla pocit, že mám vlastně tenhle divadelní styl i texty ráda, tak proč mě to nebaví? Některé "výjevy", scéna, herecké výkony výborné, ale prostě jsem se nudila, většinu času nesmála, i když bych měla, bylo to pro mě dlouhých 80 minut.
Kinopio  40 %
(zadáno: 28.2.2015, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Smutný sled původních klenotů převedených do gagů bez přidané hodnoty divadelní. Přesné od J. Kouly. Jen...že výprava si zasloužila lepší režii.
Jaroslava Šimáková  20 %
(zadáno: 25.1.2015, počet hodnocení: 139)
přínosný / zajímavý komentář
Perfektní scéna i herecké výkony. Bohužel to nestačí.
Monulinka  80 %
(zadáno: 15.1.2015, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
I Charmsem nepolíbená jsem se bavila velmi dobře! Perfektní vizuální podívaná, pěkná hudba a především skvělá herecká práce všech. Poslední obraz mě dostal.
Furciferka  60 %
(zadáno: 13.1.2015, počet hodnocení: 249)
přínosný / zajímavý komentář
Výborně zahrané, režijně nápadité, pěkné řešení scény pomáhalo dynamickému plynutí celého představení. Mé relativně nízké hodnocení jé dáno mou velmi chabou znalostí Charmsových textů. Než jsem se naladila na jeho poetiku, byl skoro konec představení. Moje škoda.
Tomkom  100 %
(zadáno: 3.1.2015, počet hodnocení: 79)
přínosný / zajímavý komentář
Geniálně slepené Charmsovy texty. Výborné herecké výkony ( obzvlášť N. Drabiščáková a M. Sidonová ). Zkrátka kontinuální a stupňující se zábava.
Jirkan  80 %
(zadáno: 30.12.2014, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
29.12. 2014: Bez děje, absurdní, poetické, drsné, něžné, vtipné, rafinované, cynické. Velké plus má tato inscenace ve výtvarném pojetí a souhře souboru, díky které mohou zajít na určitou hranici, ale tu nepřekročit. Je to celé o tom, že jeden potkal druhého, který nesl chleba... a to je všechno. A. Petželková má neuvěřitelný smysl pro poetiku, výtvarno a humor, tím mne ve svých inscenacích přesvědčuje více a více. Budu se zaujetím číst další divácké ohlasy, protože ta inscenace má zvláštní kouzlo a asi ne každému to sedne...
Vitounek  90 %
(zadáno: 30.12.2014, počet hodnocení: 106)
přínosný / zajímavý komentář
Velké ocenění si u mne vysloužila už sama odvaha dramatizovat nezařaditelné Charmsovy texty. Výborná scéna a celková choreografie představení. Doporučuji si předem přečíst pár autorových textů, myslím, že je pak představení vtipnější a divák si užije více různých nuancí literárního díla a představení. Nedokážu posoudit, zda by bylo představení srozumitelné i pro diváka, který vůbec nezná Charmse a jeho tvorbu...
Muf  60 %
(zadáno: 4.5.2017, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Pro milovníka Charmse vlastně zklamání, protože se z představení tak nějak vytratil, nebo ho postupně zabila nastavovaná kaše stále stejných gagů. Bez ohledu na to, že herci jsou úchvatní a mají perfektně zvládnuté tempo, hra nemilosrdně začíná nudit.
LavinieCamui  70 %
(zadáno: 16.3.2022, počet hodnocení: 572)
Kokosbaba  50 %
(zadáno: 18.11.2020, počet hodnocení: 115)
Dave  30 %
(zadáno: 15.2.2019, počet hodnocení: 112)
Pan Kolpert  40 %
(zadáno: 6.4.2018, počet hodnocení: 110)
Hacko  70 %
(zadáno: 28.1.2018, počet hodnocení: 60)
Mkrat  80 %
(zadáno: 19.12.2017, počet hodnocení: 24)
Graiv  80 %
(zadáno: 13.11.2017, počet hodnocení: 114)
Addk  80 %
(zadáno: 11.10.2017, počet hodnocení: 116)
Andyjak  70 %
(zadáno: 21.4.2017, počet hodnocení: 24)
Radiator  100 %
(zadáno: 12.3.2017, počet hodnocení: 87)
Proda  70 %
(zadáno: 19.10.2016, počet hodnocení: 21)
Marie friedlova  80 %
(zadáno: 1.10.2016, počet hodnocení: 73)
Anafil  30 %
(zadáno: 21.9.2016, počet hodnocení: 20)
Dolente  60 %
(zadáno: 20.4.2016, počet hodnocení: 65)
Chlebiiik  60 %
(zadáno: 5.4.2016, počet hodnocení: 7)
TerezaP  80 %
(zadáno: 18.3.2016, počet hodnocení: 31)
Michaela Kunčarová  70 %
(zadáno: 19.1.2016, počet hodnocení: 58)
Dvopet  70 %
(zadáno: 2.1.2016, počet hodnocení: 104)
Anastazie  80 %
(zadáno: 30.11.2015, počet hodnocení: 7)
Consuela  70 %
(zadáno: 12.10.2015, počet hodnocení: 14)
Camarido  80 %
(zadáno: 10.10.2015, počet hodnocení: 63)
Lucka.  40 %
(zadáno: 1.7.2015, počet hodnocení: 102)
Janha  90 %
(zadáno: 4.6.2015, počet hodnocení: 126)
Bohacek  10 %
(zadáno: 10.5.2015, počet hodnocení: 47)
Petullkaaa  90 %
(zadáno: 6.5.2015, počet hodnocení: 43)
Klob  100 %
(zadáno: 3.4.2015, počet hodnocení: 128)
Marcela  80 %
(zadáno: 2.4.2015, počet hodnocení: 410)
Architekt  50 %
(zadáno: 1.4.2015, počet hodnocení: 35)
SakuL  10 %
(zadáno: 1.4.2015, počet hodnocení: 66)
Sendy  70 %
(zadáno: 17.3.2015, počet hodnocení: 153)
Artaud  50 %
(zadáno: 12.3.2015, počet hodnocení: 216)
Banrun  80 %
(zadáno: 21.2.2015, počet hodnocení: 22)
Amaldea  100 %
(zadáno: 21.1.2015, počet hodnocení: 37)
Arcipes  80 %
(zadáno: 30.12.2014, počet hodnocení: 136)
Kirill  90 %
(zadáno: 29.12.2014, počet hodnocení: 71)
Lumca  70 %
(zadáno: 14.12.2014, počet hodnocení: 338)
Zrzlen  40 %
(zadáno: 3.12.2017, počet hodnocení: 4)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.