Národní divadlo

Ze života hmyzu

Premiéra: 5.6.2014 | 2:05
Dramaturgie: Daria Ullrichová. Scéna: Henrich Boráros. Kostýmy: Linda Boráros. Hudba: Petr Wajsar. Choreografie: Irina Andreeva. Režie: Daniel Špinar.
Poslední uvedení: červen 2016.
Slavná alegorická moralita bratrských pilířů české meziválečné kultury. Příběh Tuláka, kterého omrzí lidé a rozhodne se na ně dívat jako na hmyz. Pozoruje efemérní a povrchní život Motýlů, kořistnické a sobecké Chrobáky, Cvrčky a Lumky a nakonec bojovné Mravence a ve strašlivém životním tempu houfně hynoucí Jepice...
14!    

inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
48 %
Uživatelé
51 %
kontroverzní inscenace (109.)
51591000
Volby

Hodnocení (59)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  50 %
15.10.2014 | 1153 hodnocení
+ souhlasím
Velké zklamání a pro mě asi ta nejhorší inscenace Dana Špinara. Jevištní ztvárnění jen zdůrazňuje některé stokrát omleté pravdy, ale nepřidává nic, co by diváka skutečně znepokojilo (narozdíl od Morávkovy verze v Huse na provázku). Přitom se tu najdou dobré nápady. Třeba pojmout svět mravenců nikoliv jako obraz nějakého totalitního státu, ale udělat z něj alegorii na metody panující v některých velkých firmách ve vztahu zaměstanavatel - zaměstnanec, je vysloveně šťastné řešení. Realizace už je ale horší, a tak i tato část poněkud nudí.Pochybné je pak celé pojetí postavy Tuláka. (více v článku na blogu)
Jan Pařízek  60 %
9.9.2014 | 911 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Z mého pohledu docela povedené zpracování, ale s tím, že plný potenciál této velmi dobré čapkovské hry zde nebyl zcela naplněn. Jako nejlepší hodnotím první motýlí pasáž, která měla dobrou atmosféru, tempo a vyznění. Prostřední část mě spíše zklamala, jediní co zde více zaujali byly velmi dobří cvrčci. A závěrečné mravence se podařilo dobře posunout do dnešní doby, ale i tak myslím, že tato pasáž měla největší rezervy a mohlo z ní mrazit daleko více. Co se mi celkově líbilo byly kostýmy a scéna, také vsunuté písně nijak nerušily, spíše naopak. V součtu 65%.
Michal Novák  50 %
26.6.2014 | 1157 hodnocení
+ souhlasím
Čapkovský expresionismus (se špetkou tehdy užívaného naivismu) nahradila poetika zcela jiná. Obdobným způsobem je eliminován a nahrazen jiným čapkovský jazyk, grr! Špinarova fantasmagorie přitom má velký potenciál ke zpřítomnění zaprášené hry (viz scénografie a obrazy s Cvrčky, Lumkem či "korporátními" Mravenci), vše ostatní jsou podle mého přehmaty, které celé alegorii ubírají sílu. Slovo ničí tisíceré akce, jekot, nešťastně je uchopena postava Tuláka. Inscenace se bude míjet i s otrlejšími diváky. Nedaří se. Čas pro důrazné otevření otázky, co činohra ND má hrát a JAK to má hrát, nastal.
Helena Grégrová  40 %
22.6.2014 | 1680 hodnocení
+ souhlasím
45 %. Režijní rukopis D. Špinara je dle očekávání opět originální a jeho výklad klasiky nesmlouvavě aktualizačně radikální. Výsledná přínosnost předloze mně ale v tomto případě přijde poněkud rozporuplná - inscenace obsahuje pasáže, kdy původní myšlenky zdařile opylovává, ale bohužel i takové, ve kterých jsou spíše pesticidně (za)hubeny.
Jiří Landa  40 %
10.6.2014 | 3031 hodnocení
+ souhlasím
45% ND je asi zakleté. Pohořeli tu Pitínský, Nebeský, Čičvák... Nyní se k nim přičlenil i D. Špinar. Je sympatické, že k textu nepřistupoval pietně, že ho chtěl zaktualizovat, nicméně výsledek je nepřesvědčivý. Nejhůře dopadlo 1. dějství s motýly, včele s výkladově spornou travestitní postavou motýla Iris. Inscenace je velmi uječená, ovšem po herecké stránce solidní. Jenže spíš než aby zaujímala názor, působí jen efektně. Po pauze je zajímavý výklad mravenců, který režisér pojal jako cvičení "oveček" firemní drezurou, jež se nyní ve své obludnosti projevuje snad všude. To je však hodně málo.
Pavel Širmer  50 %
9.6.2014 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Pro současné divadlo je třeba hru upravit a výrazně interpretovat. Moderní inscenační řešení je zajímavé volbou výpravy a koncepcí rolí Tuláka (slepce) a Kukly, ale neobeznámení mohou mít problém klíčovým postavám porozumět. Zejména v obrazech s motýli a kořistníky se režisérovi bohužel nepodařilo dění zcela ukočírovat. Všichni herci křičeli, postavy s rozdílnými vlastnostmi se od sebe dostatečně neodlišovaly. Záměr autorů se nedařilo příliš vystihnout, inscenace nenabídla adekvátní současnou variantu. Lépe vyšel aktualizovaný obraz s mravenci a závěr, ale celkový dojem zůstal rozpačitý.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Zelimlejnas  70 %
17.3.2021 | 29 hodnocení
+ souhlasím
Krásný rukopis pohybu Iriny Andreevy. Nenudilo ani chvíli, Beneš skvělý, Orozovič, Pidrmanová, Dobrý také. Pojetí hovniválů velmi vtipné.
TheOne  50 %
22.1.2020 | 39 hodnocení
+ souhlasím
Důkaz o tom, že snaha o popularizaci je v podání ND poněkud kostnatá a nehodící se mezi zlaté sloupy - herci jsou možná kvůli nim ve svých projevech zbytečně horliví.
Dita.sz  30 %
5.10.2017 | 12 hodnocení
+ souhlasím
Po přestávce se mi ani nechtělo zpátky
Wmwmw  70 %
18.9.2016 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Jo, je to chaos. Je to moderní. Občas se ztratí něco podstatného. Ale hlavní Čapkovy myšlenky předá skvěle.
Tomáš Molík  90 %
11.5.2016 | 45 hodnocení
+ souhlasím
Ač jsme viděli předposlední představení před dernierou a mnoho komentářů nás odrazovalo, touha vidět Špinarovo dílo zvítězila a byla to paráda. Herecké výkony, režie,scéna prostě skvost, geniální nápady a jejich skvělé provedení. Díky za krasný zážitek .
Eninae  60 %
2.3.2016 | 29 hodnocení
+ souhlasím
Karel Dobrý byl dobrý.
Fingee  30 %
20.2.2016 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Jediný přešlap mého oblíbeného Daniela Špinara. Škoda...
DivadelniFan  30 %
15.1.2016 | 356 hodnocení
+ souhlasím
Bylo to vtipné, ale znovu to už vidět nemusím. Vůbec jsem to totiž nepochopil :D. Trochu úlet no... Skvělý ovšem byl Jaroslav Slánský! :)
Michvon  50 %
5.1.2016 | 195 hodnocení
+ souhlasím
Mně to celkem bavilo... I když to sklouzlo tak nějak po povrchu, jako taková pohádka pro dospělé. Herci zejména v motýlí části výborní, jako celek to však nedrží příliš pohromadě.
Marek515  80 %
10.10.2015 | 60 hodnocení
+ souhlasím
Tu paniku v diskusi absolutne nechapu. Capkovska klasika zmodernizovana D. Spinarem a proste to funguje. Hudebne, vizuelne skvele. Lucie Zackova a Filip Kankovsky naprosto dechberouci. Netreba se bat.
Tomkom  20 %
31.3.2015 | 89 hodnocení
+ souhlasím
Tak toto se opravdu nepovedlo.
Lukas.cerny  50 %
28.2.2015 | 23 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
No, je to opravdu rozpačité, zcela znásilněný text bratří Čapků. Jako skvěle pojaté hodnotím scény mravenců a jepic, za ty jsem nadšeně tleskám. Zbytek ovšem dost zvláštní, místy až nepochopený. Z hereckých výkonů bych rád ocenil motýly Karla Dobrého a Filipa Kaňkovského.
Bethrezen  10 %
29.1.2015 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Už od koupě vstupenek jsem neměl na toto představení přehnané očekávání a inscenace odpovídala přesně očekáváním. Naprosto vulgární a sprosté představení nehodné uvedení v ND! Naprosté zneuctění a trapná parodie na dílo bratří Čapků! Nevím co chtěl pan Špinar ukázat tímto trapným předěláním a pojetím! Už jenom naprosté předělání role Tuláka, který se tam spíše jen motal a ztratil jakýkoli smysl, o provádění dějem už vůbec nemluvě. Jediné co lze vyzdvyhnout je velká snaha některých herců. 10% dávám pouze proto, že jsem těsně předtím viděl i Strakonického dudáka a ten je ještě větší katastrofa.
Godot  70 %
22.12.2014 | 21 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Špinarovi detaily ve Zlaté kapličce. Pro mě je scéna s Motýli (Karel Dobrý, Filip Kaňkovský) nejlepší z celé inscenace. Spracování by se nemělo dát nic vytnoutknout, jediné co mi na inscenaci vadí, mezi všemi herci nefungují kontakty, přijde mi že herci nejsou na sebe navázaní. Mravenci jako firma místo totality, skvělý nápad,larva která se rodí v popelnici taktéž, slimáci s pračkou, televizí v županech, neuvěřitelné. Celek však působí trochu necelistvě. Stojí za to se jít podívat a udělat si vlastní názor.
Ideální  80 %
22.12.2014 | 5 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Bála jsem se, co režisér jako Špinar předvede v Národním. Přeci jen, na takové scéně si nemůže dovolit všechno. Naštěstí nezklamal. Jeho vždy netradiční pojetí klasiky, které vždy hraničí s genialitou, je zcela vhodně zvolené do tohoto prostoru.
Vyzdvihnout musím především první scénu s motýli (Karel Dobrý a Filip Kaňkovský jsou prostě úžasní)a poslední scénu s mravenci.
Velmi doporučuji.
Teres  70 %
15.12.2014 | 264 hodnocení
+ souhlasím
http://www.kultura21.cz/divadlo/11850-narodni-divadlo-ze-zivota-hmyzu-recenze
Vlatyes  70 %
30.11.2014 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Po zhlédnutí představení jsem si uvědomila, že bratři Čapkové byli skuteční géniové, kteří dokázali naprosto přesně vylíčit špatné lidské vlastnosti, až z toho mrazí! A režisér nám tuto geniální mrazivost v Národním znovu připomněl a citlivě přenesl do dnešní doby. Karel Dobrý byl snad lepší než skutečná žena (bez urážky K. Winterové, ale byl lepší než ona) Skvělí Cvrčci, geniálně mrazivý mafián Lumek s uvřeštěnou larvičkou (Kolik rodičů s dětmi v sále se poznalo v tom nekritickém obdivu ke svému grázlíkovi?) Zpívající slepý tulák mě neurazil a závěr s jepicemi byl skutečně mrazivý!
Adaben  70 %
14.11.2014 | 48 hodnocení
+ souhlasím
ale jo, bavil jsem se a herci vesměs využili dobře napsaných Čapkovských postav. Řada věcí se však nepovedla, především Tulákovi přepis textu naprosto uškodil. Seškrtat text o nejznámější tulákovy monology je na úrovni zločinu, či aspoň hříchu, to je jako hrát Hamleta bez "Být,nebýt" či Cyrana bez balkónové scény. Prostě neomluvitelná chyba. Také proto se nepovedl i závěr a vyzněl tak nijak oproti textu bratří Čapků. A vůbec viděl jsem na začátku 90 let Krobotovu inscenaci s Kemrem, Hrzánovou, Kostkou, Postráneckým, a z té úplně jinak mrazilo. Smích a strach dohromady, alespoň z 2.dějství.
PavelK  20 %
15.10.2014 | 221 hodnocení
+ souhlasím
Nečekal jsem, že by mě Daniel Špinar mohl někdy zklamat, ale Ze života hmyzu se prostě nepovedlo. I přes dobré herecké výkony (hlavě K. Dobrý, M. Kern, V. Beneš a I. Orozovič) není co hrát, Špinarův výklad jde zcela mimo mě. Přes dvě hodiny nudy, zhudebnění postavy Tuláka zůstalo na půli cesty, modernizovaná druhá půle zoufale zdlouhavá. Rozhodně nedoporučuji. Činohra ND by se měla zamyslet, pohled do poloprázdného hlediště byl velice smutný...
Vladimíra  10 %
3.10.2014 | 6 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velké zklamání - to je můj pocit po představení, 10% procent dávám pouze za snahu hercům, kteří nemohli pro v této inscenaci naprosto znehodnocené dílo bratří Čapků více udělat. Že se takovéto "dílo" může na scéně Národního divadla vůbec objevit je velmi smutné.
Antioch  40 %
20.9.2014 | 149 hodnocení
+ souhlasím
repríza 20. září 2014
Kuba_r  0 %
19.6.2014 | 100 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Průšvih sezóny, protože od Strakonického dudáka jsem nic nečekal. A nejhorší co jsem kdy od Špinara viděl. Bohužel znovu dokázal, že ve velký domech se zlatými portály mu není dobře a míjí se zde s texty i diváky!
Sloupek6  10 %
19.6.2014 | 40 hodnocení
+ souhlasím
ND mě přestává bavit.Už sem chodím víceméně s obavami.
Vladimír10  60 %
17.6.2014 | 642 hodnocení
+ souhlasím
Po strmém poklesu úrovně profilových inscenací činohry se opět objevilo dílo zcela nevídané. Neocitáme se totiž na louce, ale v kruté realitě dnešního zrychleného lidského života, jenž ten hmyzí bezpochyby připomíná. Povahy postav zůstávají stejné, pouze jsou převtěleny do typických profesí současnosti. Přestože jsem zastáncem úcty k takovým velikánům jako jsou bratři Čapkové, tak mi zde aktualizace vadila pouze v drobných detailech a část po přestávce mě dokonce mile pobavila. Herci si zde ztřeštěný teambuilding jako mravenci, nebo spíš zaměstnanci fast foodu, skutečně užívají.
Heeder  70 %
11.6.2014 | 36 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Nejlepší: Karel Dobrý
honzy  20 %
9.6.2014 | 284 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Špinarův režijní debut v histor.budově ND se vůbec nepovedl.Kdyby viděli bří Čapkové jeho zmodernizovanou,částečně zhudebněnou divadelní hru ZE ŽIVOTA HMYZU,asi by se hodně divili.Chybou bylo obsazení zpívané hlavní role tuláka S.Rašilovem,který není dobře pěvecky vybaven.Také obsazení ženské role Iris,Karlem Dobrým nebylo nijak šťastné.Hudba,scéna,výprava i kostýmy ničím neoslnily.Pozitivně lze hodnotit herecké výkony I.Orozoviče a L.Žáčkové (Cvrčkovi).Místy tempo inscenace dosti pokulhává a bohužel celkové vyznění(zvláště druhá,25min.polovina)přechází do velkého průšvihu.Odpol.repríza 8.6.14
Divadelnik  0 %
9.6.2014 | 146 hodnocení
+ souhlasím
Do ND jsme na činoherní představení přestali úplně chodit(škoda vyhozených peněz).Pan ředitel ND by se měl zamyslet nad šéfem činohry ND a ministerstvo kultury by nemělo přispívat žádné finance činohře ND,ať si na sebe vydělají a to by se pak hrála představení!
Irena7  80 %
8.6.2014 | 27 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Inscenace mi připadá docela povedená, a hlavně obsazení Karla Dobrého jako Iris považuji za skvělý nápad.
Jirkan  70 %
8.6.2014 | 564 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
6.6. 2014: Bavil jsem se. Ale má to své mouchy, vynechám-li samotný text hry: Chrobáci tak trochu ilustrují, mravenci = dobrý nápad s teambuildingem, ale nefunguje úplně přesně. Perfektní po výtvarné stránce, moc fajn (brechtovská) hudba. U Motýlů baví především K. Dobrý a F. Kaňkovský, to je dvojce! Podobní jsou Cvrčci v podání L. Žáčkové a I. Orozoviče. Lumka Vl. Beneše nepřehlédnete stejně jako Kuklu M. Kerna. Konec má určitou potřebnou hořkost. U Špinara mne baví, jak si z něčeho udělá srandu a na závěr to pěkně "nadávkuje", ale nemohu se ubránit pocitu, že se trochu drží stranou. (75% ?)
Pavlína Tomášová  40 %
30.12.2014 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Nepovedené představení, velice laciné na scénu Národního divadla. Používání levných gagů, sexuálních narážek a vulgárních slov, která byla v oblibě po sametové revoluci v mnoha divadlech. Zbytečně ukřičené, scéna depresivní. Kostýmy, jak na besídku v ZŠ. Herci se snažili, nebyla jim však dána možnost umělecky se projevit. Pavlína Tomášová
Hana Jirkalová  20 %
17.6.2014 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Právě jsem se s kamarádkou vrátila z ND, kde jsme chtěly vidět známou hru Ze života hmyzu, kterou jsem tam viděla skoro před půlstoletím jako středoškolačka. Kromě pěkné nové hudební složky nejen nás tato hra vyděsila. Mluvily jsme o přestávce náhodně s mládeží, která přišla v hojném počtu, nic nechápala. Podle nesmyslných kostýmů žádný hmyz nepoznala, kromě larvy a skoro nahé jepice. Na konci jsme slyšely naříkat paní učitelku, která přivezla celou třídu až z Chrasti u Chrudimi: "Ta ostuda!Takový paskvil na ND!Jak já nyní dětem vysvětlím, co chtěl Čapek hrou říci?" Lituji dobře hrající herce
Peta-Drak  60 %
10.4.2022 | 18 hodnocení
Ramboto  90 %
25.1.2022 | 15 hodnocení
Misantrop  90 %
21.9.2019 | 8 hodnocení
Kosan  70 %
15.12.2018 | 278 hodnocení
Dajcik  40 %
25.11.2018 | 288 hodnocení
Gaspoda  70 %
26.5.2017 | 53 hodnocení
Olala  20 %
21.6.2016 | 15 hodnocení
Justina  60 %
22.5.2016 | 77 hodnocení
Andro  30 %
5.5.2016 | 46 hodnocení
Markéta BP  50 %
20.4.2016 | 47 hodnocení
Plšík  60 %
29.3.2016 | 782 hodnocení
Panapollon  60 %
26.3.2016 | 51 hodnocení
Papirek32  100 %
10.2.2016 | 168 hodnocení
Anthrax  30 %
27.1.2016 | 10 hodnocení
Klob  60 %
17.5.2015 | 129 hodnocení
Chbarca  60 %
8.2.2015 | 73 hodnocení
Vilemkubac  70 %
18.12.2014 | 59 hodnocení
Foook  10 %
17.12.2014 | 45 hodnocení
Lumca  50 %
15.12.2014 | 365 hodnocení
LavinieCamui  90 %
21.9.2014 | 837 hodnocení
Marks  80 %
22.6.2014 | 24 hodnocení
CALP  10 %
8.6.2014 | 40 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.