Švandovo divadlo [velký sál]

Krysař

Premiéra: 5.11.2016 | 2:35
Dramaturgie: Martina Kinská. Výprava: Eva Jiřikovská. Hudba: Gabriela Vermelho. Pohybová spolupráce: Linda Fernandez Saez. Režie: Dodo Gombár.
Poslední uvedení: září 2020.
Adaptace známé předlohy. Legenda o touze. Krysař jde, kam chce a kdy chce. Toto město tak Krysař neopustí. Je jiný, je tajemný, je tady. A nic před ním nelze skrýt. Město sužují krysy...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
58 %
Uživatelé
59 %
59451000

Volby

Hodnocení (51)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Holubec  50 %
(zadáno: 4.1.2018, počet hodnocení: 690)
+ přínosný / zajímavý komentář
Žel to vypadalo na proběhnutí tajné domluvy, že hrát se bude až v druhé polovině představení, jež už má energii, spád a herecky zcela nepřirozeně vyniká nad první polovinou, která pomalým rytmem diváka téměř uspává. Možná by neškodilo se více věnovat textu, než scénografii, symbolům a projekci, což jsou podobně jako hudba jen doprovodné aspekty nijak výrazného představení. Rovněž obsazení K. Cibulkové do ústřední role očekávaný přesah nemá. Přesto je, jak jsem napsal, po přestávce inscenace příjemně svižná, což výsledný dojem značně vylepšuje. Stále ale převládá pocit promarněné příležitosti.
Lukáš Dubský  60 %
(zadáno: 8.11.2017, počet hodnocení: 934)
+ přínosný / zajímavý komentář
65%.Režisér Gombár si hodně pohrává se symbolikou, některé obrazy jsou tudíž poněkud nejasné, ale svou atmosférou dokáže inscenace upoutat divákovu pozornost. Krysař je prototypem vyděděnce, ahasvera, který není nikde doma. Je natolik výlučný, že ho ostatní nepřijmou mezi sebe, bojí se ho a zároveň jím pohrdají. Jinakost zdůrazněna tím, že ho hraje K.Cibulková. Dává této zvláštní bytosti jistou jemnost, nesnímá z ní ovšem roušku tajemství podporovanou zvláštními trhanými pohyby. Ostatní postavy pojali herci s nadsázkou, ale bez prvků karikatury (nejzajímavější jsou B.Pavlíková a M.Pospíchal). (více v článku na blogu)
Veronika Boušová  50 %
(zadáno: 29.4.2017, počet hodnocení: 277)
Jiří Koula  50 %
(zadáno: 1.1.2017, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
Přikláním se k hodnocení (a vlastně i pohledu) Jendy Matouška. Inscenace v první části až na hraně únosnosti rozvleklá a spíše předstírající, že o něčem hlubokém vypovídá, než aby tak skutečně činila, vizuálně a hudebně působivá, v druhé půli konečně pár zajímavých scén. Herecky vyzdvihnu Jacoba Erftemeijera nejspíše hlavně za to, že není součástí onoho "úmorného orloje hnusu", který ostatní herce paralyzuje. Krysař Kláry Cibulkové je zajímavě vystavený, "autistická" stylizace má svůj smysl a herečka se jí zdatně drží, jenže na dvě hodiny mi to přišlo málo.
Michal Novák  60 %
(zadáno: 24.11.2016, počet hodnocení: 1074)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenační bezradnost (na rozdíl od jiných Krysařů) se promyšlené koncepce Dodo Gombára rozhodně netýká, vše na jevišti má své místo a detekce hnusu vzešlého z „počestného“ města proniká do morku kostí. Hnus jako norma, pohled na hnus jako apatie po zlém snu. Obsazení role Krysaře Klárou Cibulkovou vnáší do děje smutnou křehkost, vizionářský pocit blízký i naší současnosti. Zaujme i hudební stránka inscenace. Přesto mě inscenace zasáhla méně, než se může z tohoto popisu zdát, unavovala jednotvárnou symbolikou a špatnou dikcí některých herců, soustředěných spíše na držení režijního záměru.
Jan Pařízek  80 %
(zadáno: 7.11.2016, počet hodnocení: 816)
+ přínosný / zajímavý komentář
Pro mě rozhodně zdařilá a působivá adaptace tohoto klasického díla. Dobře vystavěný děj, jenž pozvolně krásně graduje až do výrazné druhé části, která je na jednu stranu již hůře srozumitelná, ale na druhou silně pohlcující a podmanivá. Je zde několikero obrazů, které nejsou jednoduché na interpretaci a možná ani jeden konkrétní význam nemají. Nicméně pokud nebude cílem vše rozklíčovat do detailu, tak dílo jako celek zanechá nemalý dojem. Napomáhá tomu skvělá doprovodná hudba, velice funkční jednoduchá scéna a kvalitní herecké výkony v čele s K. Cibulkovou, L. Veselým a M. Krátkou. 77%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Slamajak  50 %
(zadáno: 24.9.2020, počet hodnocení: 63)
přínosný / zajímavý komentář
Neurazí, nenadchne, nepřekvapí. Potenciál ženy v roli Krysaře nevyužit. Scénografie a kostýmy nezajímavé. Zaujal mě snad jen výkon Jacoba Erftemeijera a zapamatovatelná pro mě ještě byla Eva Josefíková (ale to možná jen proto, že jsem ji nedávno viděl v Šíleném Herkulovi, kterého - na rozdíl od tohohle Krysaře - z hlavy jen tak nedostanu).
TheOne  60 %
(zadáno: 22.1.2020, počet hodnocení: 39)
přínosný / zajímavý komentář
KRYSAŘ v podání K. Cibulkové - taková krysí romance, místy hodně dobrá, místy trochu ukřičená... - přesto kvalitní.
Studený Čumáček  60 %
(zadáno: 15.4.2019, počet hodnocení: 335)
přínosný / zajímavý komentář
Krysy už jsou tady
65 %
15. 4. 2019
Od generálky a přibližně desáté reprízy se hra příjemně posunula k jisté větší čistotě hereckého výrazu a gest. Dá se to zaznamenat nejen u postavy Krysaře (Klára Cibulková), ale i u postav dalších, především u Seppa Jörgena (Jacob Erftemeijer) a postavy Černé Lízy (Bohdana Pavlíková), která v původní předloze nemá vlastní hlas ani příběh.
Mimochodem, až zas někdo v druhé půlce přehraje cca 300 lidem melodii svého tydlifonu (2x), najdu si ho, vrazím mu ho do hlavy levým uchem, cestou ho změním na králíka, vytáhnu pravým a pak puf! nechám zmizet !
Tynyton  30 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Trošku lituji toho ztraceného času, který jsem v divadle strávila. Atmosféru příběhu jsem si představovala trošku jinak a ytongové kulisy mi přišly naprosto nedostačující. Druhá polovina byla lepší než ta první, ale i přes to to opravdu nestačilo...
Kateřina Vodáková  60 %
(zadáno: 16.1.2018, počet hodnocení: 131)
přínosný / zajímavý komentář
Nevím přesně, co jsem dějově viděla, avšak kostýmy, scéna, hudba, projekce a práce se světlem jsou zde natolik působivé, že hra stojí za vidění. Druhá polovina je naléhavější, živější. Výkon K. Cibulkové ční nad ostatními.
Michvon  50 %
(zadáno: 25.9.2017, počet hodnocení: 193)
přínosný / zajímavý komentář
Klára Cibulková skvělá. Potěšili také Luboš Veselý a Martina Krátká, rovněž byla solidní Bohdana Pavlíková. Ostatní neurazili, nenadchli. Hudba dobrá. Scéna blbá, pardon. Cihly samoúčelné. Kostýmy hrozné. Režijně slabé. Bohužel charizma, krása a um Kláry Cibulkové hru neutáhnou. Její obsazení natruc pohlaví nevadí, neruší, naopak zaujme.
Jirkan  80 %
(zadáno: 12.2.2017, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
10.2. 2017: Tento styl inscenací souboru Švandova divadla mi sedí nejvíce a byla radost po delším čase takový kousek vidět. Několik herců se ukázalo i v jiných rolích, než je zvykem. Rozhodně za zmínění stojí Klára Cibulková a její precizní práce. Výprava se též povedla. Pravda, že první část více popisuje a v druhé se toho více děje, ovšem vše se dobře sledovalo a bavilo mne to.
Lenkakebulka  50 %
(zadáno: 31.1.2017, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavé a citlivé zpracování, ale nedokázala jsem se ztotožnit s volbou Krysaře - Klára Cibulková. Proč žena? Za mě jednoznačně rušivý element.
TerezaP  80 %
(zadáno: 28.1.2017, počet hodnocení: 31)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi citlivá modernizace, která představení nikterak nenarušuje.
Luciferie  30 %
(zadáno: 19.1.2017, počet hodnocení: 121)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Vysoce zvláštní pojetí známého příběhu. Minimalistická scéna, ač jistě originálně pojatá, se mi ke hře samotné moc nehodila (a herci vesměs oblečení v černém, ušpinění bílými cihlami, také nepůsobí zrovna estetickým dojmem). Většina postav se chovala jak z inscenace nacvičené mateřskou školou - ano, chápu, že to byl do vysoké míry záměr, ale ani ten mě nijak extra neohromil. O pauze doporučuji zajít na drink (nejlépe i před představením).
DarkMatter  70 %
(zadáno: 13.1.2017, počet hodnocení: 26)
přínosný / zajímavý komentář
Povedené ztvárnění postav. Krom té hlavní. Jsem prostě konzerva a žena jako krysař mi vyloženě nesedí. Ostatní postavy a jejich ztvárnění a příběhy jsou naopak super. Inscenace pěkná, povedené. První polovina mě oslovila více, ale druhá měla taky něco do sebe. Jedna z těch zajímavějších her, co jsem viděl...
Monulinka  70 %
(zadáno: 30.12.2016, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
Chválím kostýmy i celou výpravu či netradiční (ale vydařené) obsazení hlavní role K. Cibulkovou. Druhá polovina podařenější, několik velmi zajímavých obrazů, u této inscenace to rozhodně chce zapřemýšlet. 75 % (5.12.2016)
Lucilla  90 %
(zadáno: 18.12.2016, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
Nebojim se vyssiho hodnoceni, na me tato inscenace zapusobila. Mozna mene vinou velkeho mnozstvi symbolu, ale i tak to byl zazitek. Mozna bych potrebovala objasnit postavu Spiny, ktera pro me zustala zahadou, ale jinak velmi vydarene predstaveni. Predevsim po vizualni strance, nadherne byly hlavne kostymy.
Guildenstern  50 %
(zadáno: 6.12.2016, počet hodnocení: 354)
přínosný / zajímavý komentář
Představení plyne spíše jako líná řeka, až v poslední části přijdou nějaké peřeje. Můj osobní pocit je, že ta řeka není až tak hluboká, jak by se mohlo zdát. Jako ok, scénicky to je zhotovené zajímavě a odkazuje to možná k vyšším % na žebříčku hodnocení, ale podezírám Doda, že hodně obrazů je stavěných spíš na efekt, aby to nějak vypadalo a něco se tam dělo, já jsem tam množství symbolů a odkazů osobně neviděl. Bohužel žádný herecký výkon nemůžu vyloženě označit jako výborný, spíše jsem viděl u mnohých rezervy, možná i proto ve mně inscenace silný dojem nezanechala.
Eviik  80 %
(zadáno: 1.12.2016, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi originální zpracování známého příběhu. Z důvodu velkého množství symbolů a občasného překrývání jednotlivých dialogů je mnohdy obtížné se orientovat v tom, co se momentálně děje na jevišti. Zejména postava Špíny pro mě byla záhadná. Nádherná byla zejména výtvarná stránka v čele s kostýmy.
Cejkon  10 %
(zadáno: 23.1.2017, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Podle zde již napsaných komentářů jsem musel být evidentně na jiném představení. Herecké výkony toporné a nepřesvědčivé vyjma Kláry Cibulkové. Vystavět scénu z porobetonu je možná zajímavý nápad, ale pokud jsou všichni oblečeni v černém, tak to v druhé půli nevypadá pěkně.
Obecně mám s hrami pana Gombára problém a tímto jsem se v tom jenom utvrdil.
Šípal  50 %
(zadáno: 2.10.2021, počet hodnocení: 116)
Firestone  70 %
(zadáno: 21.9.2020, počet hodnocení: 43)
AjaK  70 %
(zadáno: 14.11.2019, počet hodnocení: 13)
Darla22  60 %
(zadáno: 15.10.2019, počet hodnocení: 27)
Maruš Staňková  10 %
(zadáno: 27.6.2019, počet hodnocení: 41)
Plšík  70 %
(zadáno: 15.5.2019, počet hodnocení: 652)
Axioma  50 %
(zadáno: 26.2.2019, počet hodnocení: 66)
Kozmix  50 %
(zadáno: 7.1.2019, počet hodnocení: 15)
Julii  70 %
(zadáno: 13.4.2018, počet hodnocení: 36)
Lucas89  70 %
(zadáno: 13.3.2018, počet hodnocení: 27)
Hacko  60 %
(zadáno: 1.3.2018, počet hodnocení: 58)
Adzedan13  80 %
(zadáno: 9.1.2018, počet hodnocení: 7)
MarekLinhart  70 %
(zadáno: 13.12.2017, počet hodnocení: 152)
Aněs  10 %
(zadáno: 29.11.2017, počet hodnocení: 51)
Vladislavka  60 %
(zadáno: 1.11.2017, počet hodnocení: 123)
Barbora23  50 %
(zadáno: 18.10.2017, počet hodnocení: 42)
Bernardblack  20 %
(zadáno: 14.9.2017, počet hodnocení: 304)
SisiBisi  70 %
(zadáno: 3.7.2017, počet hodnocení: 16)
Tomsely  60 %
(zadáno: 4.5.2017, počet hodnocení: 25)
Petra.  60 %
(zadáno: 26.4.2017, počet hodnocení: 47)
Lovin  70 %
(zadáno: 8.4.2017, počet hodnocení: 230)
PavelK  50 %
(zadáno: 21.3.2017, počet hodnocení: 197)
Codeas  60 %
(zadáno: 15.2.2017, počet hodnocení: 26)
J64  60 %
(zadáno: 18.1.2017, počet hodnocení: 55)
Mary  70 %
(zadáno: 6.12.2016, počet hodnocení: 78)
Anex  80 %
(zadáno: 22.11.2016, počet hodnocení: 111)
Mora  80 %
(zadáno: 13.11.2016, počet hodnocení: 138)
Matouš Hájek  80 %
(zadáno: 10.11.2016, počet hodnocení: 57)
Marcela  80 %
(zadáno: 9.11.2016, počet hodnocení: 410)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.