Divadlo Husa na provázku [velký sál]

Amadeus (tj. Milovaný Bohem)

Premiéra: 14.3.2014 | 2:35
První díl projektu DHNP Géniové a podvodníci.
Překlad: Martin Hilský. Úprava: Vladimír Morávek (s použitím motivů stejnojmenného filmu režiséra Miloše Formana). Dramaturgie: Lucie Němečková. Scéna: Svatopluk Sládeček. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba: Petr Hromádka a citace. Pohybová spolupráce: Leona Qaša Kvasnicová. Režie: Vladimír Morávek.
Poslední uvedení: červen 2022.
Amadeus se chová jako z řetězu utržený výrostek a skládá geniální hudbu. Antonio Salieri se prohlašuje za patrona všech průměrných a jeho frustrace ho dožene k zločinu. Do toho zní pořád dokola Requiem a cosi nadpozemského se vznáší vzduchem. Brečet se chce jednomu, kát se a tu a tam i modlit - není už nicméně ke komu. Salieri Boha umlčel...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Husa na provázku
Hodnocení inscenace
Redakce
77 %
Uživatelé
79 %
79701000
Volby

Hodnocení (74)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  80 %
27.12.2014 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Inscenace je sice součásti projektu Géniové a podvodníci, hlavním motivem však pro mě byla "tragédie vydřeného nadprůměru" koncentrovaná v postavě Salieriho. Toho Miroslav Donutil ztvárnil pro mě tak působivě, že mi až zde v plné síle vystoupila marnost jeho osudu. Cílevědomý skladatel si buduje pozici, pracuje na sobě, aby přišel nějaký hejsek a levou zadní ho strčil do kapsy, jen tak, mimochodem, aniž by se o to snažil, aniž by mu na tom záleželo.
Pavel Širmer  70 %
3.12.2014 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
Nejsem výraznému stylu režiséra V. Morávka příliš nakloněn, občas jsem při jeho počinech trpěl, inscenaci Amadea jsem však přijal. Občasná přepjatost a ukřičenost, které by se daly stylizaci vytknout, nezkazily celkový dojem, na jehož působivosti se výrazně podepsala i propracovaná hudební složka. Otec Donutil se nemusí jevit jako ideální volba pro Salieriho, režisér však jeho osobnost mimořádně zdařile využil a nasměroval. Jeho syn možná nebude patřit k nezapomenutelným Mozartům, stylizace jej trochu svázala, ale part zvládl. Pro mě však byla hvězdou večera Konstance S. Zmrzlé.
Pavla Haflantová  80 %
15.11.2014 | 356 hodnocení
+ souhlasím
85%
Veliký divadelní zážitek, úžasné propojení Mozartova requiem, velkorysé výpravy a hlavně výtečných hereckých výkonů pánů Donutilů a Simony Zmrzlé. Na představení jsem se velice těšila a odcházela naprosto spokojená.
Veronika Boušová  70 %
27.10.2014 | 277 hodnocení
+ souhlasím
75% Typicky Morávkovská inscenace v tomto smyslu nasytí, vytváří velkolepé obrazy, kterým nechybí jemná ironie, ale nepřináší žádný bonus navíc, možná i proto, že se v mnohém až příliš blíží Formanově filmovému zpracování. Jeho vliv na herecké pojetí je patrný i u Miroslava a Martina Donutilových. Více originality předvedli Robert Mikluš v roli Josefa II. a Simona Zmrzlá jako Konstance.
Jiří Landa  80 %
10.7.2014 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
Helena Grégrová  80 %
14.4.2014 | 1687 hodnocení
+ souhlasím
75%. Opulentní jevištní hostina s nefalšovanou esencí čiré divadelnosti. Mé divácké chuťové pohárky volily ze všech rozličných vjemů zprvu poměrně obezřetně, aby si, poté, co jsem se v bohaté tabuli zorientovala, nakonec spokojeně mlaskly.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Annikka  90 %
5.5.2020 | 133 hodnocení
+ souhlasím
Tu Lacrimosu potom z hlavy nedostanete. Geniálně slizky zákeřný Donutilův Salieri, geniální spratek Donutilův Mozart. Výborná je i S. Zmrzlá jako Konstance a Maláčové noblesní, ač prakticky němá baronka.
Adam.dvoracek  70 %
20.8.2019 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Navzdory postavám, které jen visely hlavou dolů nad diváky a vydávaly skřeky, navzdory scéně, která obsahovala neustále padající věci, navzdory urputné snaze udělat představení /moderní/ - bylo zcela zřejmé, že panem hercem je Miroslav Donutil a velkou nadějí je jeho syn Martin. Doufám, že Brno poskytne oběma příležitosti, jak dokázat své herectví, bez toho, aby se o pozornost diváka museli přetahovat s takovým aranžmá.
TomD  90 %
29.6.2019 | 31 hodnocení
+ souhlasím
Typický Morávek - plné jeviště lidí, kteří by tam vlastně ani být nemuseli, a jen občas kváknou. Celkově to díky kostýmům a hudbě ale vypadá velkolepě a asi největším zklamáním je výkon Miroslava Donutila, který hraje, jako by v devadesátkách vyprávěl opilecké historky z brněnského mládí.
Luisa  80 %
17.4.2019 | 22 hodnocení
+ souhlasím
Stejně jako v jednom z předcházejících komentářů - opulentní divadelní hostina s obrazy v nejrůznějších vůních a se spoustou šlehačkových zákusků. Vytříbené herectví, bohatost mimiky a hlasového projevu p. Donutila, výborný Mozart. Děj se odehrává a postupně graduje v útžkovitých obrazech oddělených někdy až moc hlasitou a dramaticky podanou hudbou. Nezapomenutelný zážitek.
Monulinka  80 %
31.3.2019 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Morávek opět ve velkém stylu, kostýmy, scéna, působivá hudební složka. Hraje se všude, až to někdy odvádí pozornost od hlavního dění. Donutil st. by sice místy mohl přidat na hlase, ale jinak byl vynikající! Díky za zas jednou vážnou roli. Donutil ml. také obstál, výborná byla i S. Zmrzlá. A plus za tématický song o přestávce. 85 %
Lucilla  90 %
15.3.2019 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Naprosta spokojenost a nadseni. Bavila me prace s prostorem, scenografie, stylizovane kostymy. Herecke vykony byly na jednicku, pani Donutilove valeli, S.Zmrzla skvele sekundovala. Ani to "hemzeni" vedlejsich postav me tolik nerusilo, trocha "chaosu" se mi libila. Skoda, ze nezaznelo vice z mistrova dila, ale zase jsme slyseli ty stezejni kusy. Plusove body nahnala prestavkova pisen, ktera byla vice nez patricna. Co bych videla jako drobny minus, to byl misty tissi zvuk a velkym minusem byl pocatecni boj o mista. Srovnani s DNV se neubranim a tahle inscenace se mi libila o chlup vic.
Tretisestra  60 %
13.2.2019 | 50 hodnocení
+ souhlasím
No...škoda, že jsme všichni viděli ten film.
Lovin  70 %
5.2.2019 | 272 hodnocení
+ souhlasím
Miroslava Donutila v druhé řadě na kraji, bohužel nebylo slyšet.
Skvělý Martin Donutil.
Eviik  90 %
23.1.2019 | 289 hodnocení
+ souhlasím
Moje vysoká očekávání byla víceméně naplněna. Těšila jsem se na ústřední duo v podání pánů Donutilů a souhlasím, že právě jejich výkony stojí za vidění. K nim bych přidala ještě výbornou S. Zmrzlou v roli Konstance. Bavila mě hravost a práce s celým prostorem divadla. Na druhou stranu mě možná trochu zklamala hudební složka, ve které se opakovalo pouze několik Mozartových skladeb (na druhou stranu mě potěšila přestávková píseň). Taktéž hemžení vedlejších postav občas působilo trochu rušivě.
Denisa H.  80 %
22.1.2019 | 383 hodnocení
+ souhlasím
77 - 78 %. Čekala jsem víc, asi vlivem zhlédnutí adaptace v Div. na Vinohradech, která byla mým vůbec 1. kompletním setkáním s tímto dílem (film jsem nikdy neviděla celý) a "dostala mě". Oprávněným lákadlem jsou otec a syn Donutilovi. K nim bych ještě vyzdvihla S. Zmrzlou! Výborně a krásně zvládnutá je scéna. Co se týče hemžení vedlejších postav, někdy ho bylo až moc a občas i zbytečně rozptylovali (při tišším projevu Donutila st. obzvlášť). Ale určitě jsem neodcházela zklamaná, zajet si na představení z Prahy do Brna se vyplatilo (až na ten boj o místa k sezení, ten byl mírně masakrální :-D).
Lenka1211  70 %
13.1.2019 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Poměrně známé téma je zpracováno velmi svérázně, jak je pro Husu na provázku typické. Ne každému to sice "sedne", ale já jsem byla nadšená. Líbilo se mi výtvarné ztvárnění scény i práce s prostorem. Kromě výkonu Miroslava Donutila, kterého však bylo mnohdy velmi špatně slyšet, bych určitě vyzdvihla Simonu Zmrzlou jako Konstance a jsem ráda, že jsme se "trefili" do alternace s Robertem Miklušem :-)
Neo  70 %
20.10.2018 | 25 hodnocení
+ souhlasím
Velké divadlo uvnitř malého. Panu Morávkovi už byla Husa těsná, tenhle kus to jasně dokazuje. Dospěl do fáze velkých scén. Na jeho indie období upomínají jen záměrně otevřené dveře do komory s hygienickým pomůckami a vysavačem. Mezi kulisami přibližujícími Vídeň druhé poloviny 18. století nepřehlédnutelný detail (za mě rušivý). Stopáž je nesmyslná a má za následek například to, že starý Salieri ke konci výrazně zrychlí, aby už nás propustil (vadilo). Martin Donutil dobrý v rozšafné poloze, v truchlivé slabší. Kdo viděl film, nedočká se překvapení. Odpusť, Salieri, dál překrucujeme.
Brbla z Olomóca  100 %
18.10.2018 | 75 hodnocení
+ souhlasím
Viděno dne 18.10.a 1.12.2018 Brno, DHP:
+ skvělí oba Donutilové, senior nechával vyniknout juniora, nedominoval za
každou cenu, to že dvě hlavní role hrál otec a syn přineslo další silnou dimenzi
+ scéna, hudba, vše dokonale propracované, pastva
+ nosná hlavni myšlenka, formanovsky silná
+ Vl. Morávek skvěle zmodernizoval po svém zásadní Formanův film
---------------------
- kdysi při premiéře filmu Amadeus v Česku se na konci tleskalo (filmu i 
před komunisty neshrbenému Formanovi), teď stálo celé hlediště jako jeden
muž a nadšeně tleskalo, nelze nic mínusovat
Anah  90 %
18.10.2018 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající vizualizace, vynikající herecké výkony,nevíte kam, nebo na koho se dříve dívat. Pro mně jen jedna nepochopitelná postava vlasatého muže stojícího po celou dobu představení nad jevištěm
Fedorocko  90 %
18.4.2018 | 755 hodnocení
+ souhlasím
Obklopeni atmosférou, scénou a v některých pasážích i samotnými herci.Velmi silný divadelní zážitek. A Donutilové naprosto úžasní.
Avlis  100 %
9.12.2017 | 165 hodnocení
+ souhlasím
Hru hodnotím velmi vysoko. Celá scéna byla velkolepá, do toho krásná Mozartova hudba. Donutilové byli výborní, Martin ale přeci jen o trochu lepší, dost mě překvapil...
EliAn  90 %
13.6.2017 | 44 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Skvělé "husoprovázkovské" představení! Občas býváme z velkých jmen zklamaní, ale Miroslav Donutil byl výborný. A nejenom on.
Stanislav Hubáček  100 %
12.5.2017 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Exceletní herecké výkony především Martina Donutila, Miroslava Donutila a v neposlední řadě Simony Zmrzlé a Vladimíra Hausera. Výborná inscenace.
Pet  90 %
5.5.2017 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Ta atmosféra! Jen se dotknout.
Zdarda  80 %
23.4.2016 | 83 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení ve vysoce divadelní režii Vladimíra Morávka. Miroslav Donutil by měl dát sbohem Truffaldinovi a hrát více vážných rolí, jeho Salieri byl naprosto úžasný. Vypadá to, že v jeho synovi Martinovi roste budoucí kvalitní pokračovatel hereckého rodu. Zbytek hereckého ansámblu také skvělý, ostatně jako v Huse vždy. Scéna evokuje atmosféru Formanova filmu a vyskytuje se na ní přehršel nejrůznějších objektů. Jen malinkatá výtka, možná by to chtělo si ještě trochu víc pohrát s hudební složkou, aby zaznělo víc Mozartových skladeb, a ne jen Rekviem.
Dave164  100 %
25.1.2016 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Velký koncert pánů Donutilů. Opravdu povedena inscenace, kde herecké výkony neznají mezí. Představení patří bezesporu k nejlepšímu co Jihomoravská metropole nabízí. Vřele doporučuji.
Powstalec  80 %
2.11.2015 | 111 hodnocení
+ souhlasím
Taky se přidávám k hodnotitelům, kteří vyzdvihují výkon pana Donutila mladšího.
Martina_K  60 %
12.10.2015 | 62 hodnocení
+ souhlasím
Film přenesený na divadelní prkna. Pan Donutil na mě působil unaveně, zato Donutil ml. byl výborný. Zbytečně moc vedlejších postav, z Větříčků jsem dostala kopřivku.
Pyby  90 %
15.3.2015 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Ano, je to typicky "morávkovské", možná o něco méně "provázkovské" než by divák očekával, ale ve výsledku poctivý vídeňský sachrdort se vším všudy. Donutilovi nezklamali, naopak! Ale i ostatní členové Provázku podali stejně přesvědčivé výkony. Máte-li rádi divadlo vizuálně bohaté, se silnou hudební složkou (to by asi ani u Mozarta jinak nešlo) a výrazným herectvím, přijdete si určitě na své.
Burbot  70 %
8.1.2015 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Méně je někdy více, u této hry hlavně co se týče zbytečných postav. Okázalost scény i projevů ale k Amadeovi jinak patří. Donutilové mile překvapili.
Ryhop  70 %
8.12.2014 | 145 hodnocení
+ souhlasím
Osobně bych si trochu víc pohrál s hudební složkou, několik scén bylo zbytečně dlouhých. Vizuálně super, velmi příjemný Donutil jr., konec konců sr. asi taky, kdybych nebyl předpojatý...
Marsed  100 %
14.11.2014 | 161 hodnocení
+ souhlasím
Já jsem nadšená. Všechno skvěle ladilo, překrásná scéna, kostýmy, hudba ,celou dobu jsem měla pocit, že po dlouhé době vidím poctivé, nefalšované divadlo. Herecké výkony výborné, že M. Donutil je dobrý herec, k tomu není co dodat, ale Donutil ml. - asi nám vyrůstá nová gererace velmi kvalitních herců. V tomu představení je spoustu maličkostí, které jsou vyladěné do posledních detailů. Určitě doporučuji.
Vladimír10  100 %
14.11.2014 | 646 hodnocení
+ souhlasím
Režisér V. Morávek vytvořil vskutku královskou podívanou a navíc obsadil Miroslava Donutila po dlouhých dvaceti letech do ryze vážné role. Jeho Salieri je chladným počtářem, který přesně dávkuje své intriky a pečlivě volí citové zabarvení hlasu. Dokáže zkrátka přikovat diváka k sedadlu takovým způsobem, že si musím položit otázku, jestli je to skutečně ten samý Donutil, jenž až donedávna působil v Národním divadle. Ve spojení s herectvím jeho syna a S. Zmrzlé, ale také opulentní klasickou dekorací i scénickým aranžmá se jedná o zážitek, na který nezapomenu do konce svého života.
Petulia  100 %
11.6.2014 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Naprosté vizuální obžerství. Tolik podnětů na jednom místě, které dohromady tvoří skvělý celek zanechávající dojem jako málo které představení. Očekávala jsem, že v přítomnosti M.Donutila sr. to musí dopadnout jedině dobře. Co jsem ale nečekala, že mě uhrane M.Donutil jr. Za zpracování, výpravu, náladu, herecké výkony a lidský rozměr nemůžu jinak než za 11 z deseti možných.
Frankovka  80 %
21.4.2014 | 282 hodnocení
+ souhlasím
A zase skvělé DHnp. Na Morávka se musí chodit dvakrát, nemáte šanci vše ukoukat.
Mart  60 %
14.4.2014 | 49 hodnocení
+ souhlasím
Není to moc Provázek, chybí mi tam jejich drobné osvěžující nápady. Samozřejmě, těžko se inscenuje něco, co je dobře známo a skvěle zpracovánío. Ale stejně. A je to dlouhé, hlavně druhá půlka je zbytečně natažená. Už jsem se vážně těšil, až Amadeus umře a bude konec.
Příjemně mě překvapil M. Donutil v halvní roli, beru jej už roky spíše jako lidového baviče a estrádního umělce, který nevynechá jedinou šnaci ke vtipu, zde ale velmi dobrý.
Jirkan  80 %
14.4.2014 | 564 hodnocení
+ souhlasím
13.4. 2014 (Divadlo Archa): Morávek = hodně světla, dýmu, zvuků a hudby, herců v prostoru, nábytku. Je to pro mne dokonalý scénický aranžér než režisér a baví mne to. Mám rád jeho kousky víc a víc. Amadeus = tolikrát převyprávěný příběh, že už se v něm nedá asi hledat něco nového. Takže se nechte jen unést (vizuálním) vyprávěním. Navíc tento má dobrý marketingový tah Donutil + Donutil. Martin hraje s vlezlou a drzou mladostí a v druhé části mile překvapuje. Miroslav byl pro mne velkým překvapením, takto hrát jsem ho nikdy snad neviděl. A koho ještě nepřehlédnete je Simona Zmrzlá.
Vladimír Rogalewicz  70 %
14.4.2014 | 812 hodnocení
+ souhlasím
Vladimír Morávek i Husa na provázku ukázali mnohem vydařenější kousky. Amadeus dělá dojem edukativního, trochu nudného představení bez velkých vášní. Wolfimu Martina Donutila chyběl sex appeal. (Divadlo Archa, Praha, 13.4.2014)
Tootsie  80 %
26.3.2014 | 19 hodnocení
+ souhlasím
Donutilovi staršiemu dávam 90%, zvyšku predstavenia 70, priemer je 80. A fakt mi skoro celé predstavenie svietilo svetlo príliš vehementne do očí...
Papirek32  70 %
17.3.2014 | 168 hodnocení
+ souhlasím
Herecký ansámbl včetně Donutilů na výtečnou, inscenace oproti mému očekávání až příliš kopíruje film, hudební složka tentokrát slabší
Poradkyně  100 %
28.11.2019 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Nádherné a oslňující představení!
Veronička  80 %
15.5.2023 | 75 hodnocení
Amalthea  70 %
26.6.2022 | 43 hodnocení
Martin Č.  80 %
6.6.2022 | 24 hodnocení
SBN  60 %
1.6.2022 | 187 hodnocení
J.K.  100 %
2.2.2020 | 13 hodnocení
Sova.jan  100 %
26.10.2019 | 20 hodnocení
Ge.or.ge  90 %
24.7.2019 | 76 hodnocení
Zelezub  70 %
27.2.2019 | 10 hodnocení
Ctíba  80 %
22.1.2019 | 61 hodnocení
Mohr  80 %
23.11.2018 | 67 hodnocení
Qti  70 %
24.10.2018 | 26 hodnocení
Davez  60 %
15.10.2018 | 106 hodnocení
JSimple  80 %
25.3.2018 | 28 hodnocení
Kolby  80 %
13.3.2018 | 76 hodnocení
IlDivino  70 %
11.1.2018 | 106 hodnocení
Petikakika  80 %
19.10.2017 | 95 hodnocení
Aneta Věžníková  60 %
13.9.2017 | 111 hodnocení
Janiega  80 %
11.11.2016 | 6 hodnocení
Víťa84  60 %
17.9.2016 | 93 hodnocení
MorIska  70 %
21.4.2016 | 49 hodnocení
Miggie  50 %
30.3.2016 | 18 hodnocení
Artaud  70 %
7.2.2016 | 216 hodnocení
Paya888  80 %
29.1.2016 | 312 hodnocení
Ems.  90 %
7.3.2015 | 36 hodnocení
Marcela  90 %
18.11.2014 | 418 hodnocení
Lumca  80 %
15.11.2014 | 366 hodnocení
Anabela  80 %
5.11.2014 | 9 hodnocení
Lucka.  70 %
23.6.2014 | 102 hodnocení
Kirill  50 %
11.6.2014 | 71 hodnocení
CALP  10 %
28.5.2014 | 40 hodnocení
LavinieCamui  90 %
13.4.2014 | 842 hodnocení
Furciferka  70 %
13.4.2014 | 262 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.