Divadlo Husa na provázku [velký sál]

Vykouření

Premiéra: 11.11.2022 | 1:40x
Dramaturgie: Martin Sládeček. Scéna: Martin Ondruš. Kostýmy: Luděk Kellner. Režie: Jiří Havelka.
Zběsile očistný scénický obřad na motivy skutečných událostí kolem jedné neskutečné kauzy, v níž hlavní roli sehrála česká společnost. Ježíš, který hraje evropskou kulturu. Herec, který hraje Ježíše. Herci, kteří s hercem hrajícího Ježíše nemají nic společného. Divadelní provokatéři i kazatelé svobody slova, jimž nic není svaté. Věrní křesťané i svalnatí obránci víry pravé, vykladači práva, mediální proroci. Muslimka. Ti všichni se v roce 2018 u příležitosti pohostinského uvedení her režiséra Olivera Frljiće v Brně hlučně prohnali sálem Divadla Husa na provázku i mediálním prostorem údajně nejateističtější země Evropy. Čtyři roky poté nastává čas vykouřit a vyčistit obojí. Je třeba vrátit se tam, kde to celé začalo – do divadla...
15!    
Divadlo Husa na provázku
Hodnocení inscenace
Redakce
77 %
Uživatelé
83 %
83441000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
28.9.So20:00zájezd
28.9.So20:00 
zájezd

Volby

Hodnocení (50)

HODNOCENÍ REDAKCE
Kateřina Jírová  80 %
30.4.2024 | 348 hodnocení
+ souhlasím
Vše již bylo sepsáno, podle mě úžasná inscenace.
Jiří Landa  70 %
30.9.2023 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
Rozhodně se jedná o výrazný počin, o němž již bylo napsáno mnohé. Havelka ve Vykouření reflektuje dění kolem pět let staré kauzy s hostující inscenací režiséra Olivera Frljiče Naše násilí a vaše násilí na festivalu Divadelní svět Brno, v níž Ježíš znásilňuje muslimku. Havelka dokumentárním přístupem dává do souvislostí nejrůznější pohledy zúčastněných stran této zbytečné přestřelky, v níž hrál prim kardinál Duka, čímž dochází k zobecnění otázek ohledně svobody uměleckého projevu. Záslužný počin, který by ovšem zasloužil zajímavější divadelní ztvárnění, a to zejména ve své druhé části.
Lukáš Dubský  70 %
18.9.2023 | 1164 hodnocení
+ souhlasím
Je logické, že se Husa na provázku tímto způsobem vyrovnává s kauzou, která před lety hýbala českým divadlem. První část, v níž herci předvádí, co znamená divadelní znak a jaké možnosti interpretace skýtá třeba i tak obyčejné gesto, jako jsou rozpřažené ruce, mě hodně bavila. Ta druhá, v níž divák uslyší reakce na kauzu Frljičovy inscenace Naše násilí a vaše násilí, je poučná, ale pro člověka, který celý případ sledoval, se jedná už jen o opakování známého bez výraznějšího vkladu. Přesto oceňuji nadhled, s jakým J.Havelka hru koncipoval, závěrečný soud tady zůstává čistě na divákovi, který není nijak manipulován.
Michal Novák  80 %  Tip Michal Novák
18.9.2023 | 1159 hodnocení
+ souhlasím
Provázkovští (spolu s režisérem J. Havelkou) reagují na eruptivní kauzu, která se jejich divadla týká jen tím, že poskytli prostor festivalu a zahraniční inscenaci kontroverzního divadelníka Frljiće (HR). Odpověď je očistná i labužnická, podstatou velmi divadelní, nikomu a ničemu nestranící, nastavuje zrcadlo. Nenávistnou smršť iracionálních výkřiků střídá „vysvětlování“ divadelního znaku a vtipné zkratky (např. neodolatelný souboj postavy Pierota s Kardinálem). Inscenace se otře i o Frljićovy postupy. Završeno snad až příliš retardujícím způsobem, deklamováním argumentačně zdatných reakcí, kterých byla plná média (a nejeden divák je zná).
Pavel Širmer  70 %
14.4.2023 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
Režisér J. Havelka zpracoval medializovanou událost, kdy při brněnském hostování bylo aktivisty přerušeno provokativní představení zahraničního souboru. Jsou předloženy související a převážně známé okolnosti, většinou subjektivní a nejednoznačné, což odpovídá dokumentárnímu divadlu. Edukativní hodnota asi neměla být klíčová, v případě této kauzy ostatně není k dispozici dostatek podnětného materiálu. Možná i proto se inscenace zároveň stala zamyšlením nad divadelními postupy a možnostmi tvůrců. Havelka se souborem dokáže zaujmout a pobavit, kontext některých souvislostí zajímavost má, přesto se obě roviny podařilo prolnout jen částečně.
Iva Bryndová  90 %  Tip Iva Bryndová
3.4.2023 | 578 hodnocení
+ souhlasím
85% Inscenace Husy na provázku a J.Havelky je krásně hravou ukázkou toho, jak funguje divadlo. V první části si na pozadí kauzy kolem uvedení Frljićových her v Brně, na niž reaguje, v rychle se střídajících a plynule navazujících situacích dokonale a efektně hraje se sémiotikou, jež má v divadle zásadní roli; v druhé získává větší prostor její dokumentární povaha, když nechává zaznít různé názory, jež spatřily světlo světa v souvislosti s kauzou. Je sympatické, jak hravě a vtipně tvůrci hru pojímají, i přes mnohdy až děsivé ukázky toho, jaké názory mohou ještě dnes bez uzardění zaznít, aneb "všichni se vyjadřovali, téměř nikdo to neviděl."
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
LiduBRQ  100 %
11.3.2024 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Dokonalé! Skvělá reakce na kauzu kolem hry Naše násilí a vaše násilí. Předpokládala jsem, že divadelní symboliku netřeba vysvětlovat, ale asi je to potřeba. A zde je to uchopeno velmi kreativně a vtipně. Já se bavila královsky. Možná to bylo tím, že jsem si celou kauzu jako divák zažila tenkrát osobně, takže to má pro mě větší rozměr. Jen je škoda, že ti, co tu symboliku potřebují vysvětlit, právě moc do divadla nechodí...
DivadelniFan  80 %
25.2.2024 | 356 hodnocení
+ souhlasím
Jsou inscenace, ke kterým člověk nemá moc co říct. Když to na sebe necháte působit, užijete si to. Jako já. Bylo to SKVĚLÝ!
Barcee  70 %
16.2.2024 | 22 hodnocení
+ souhlasím
Inscenaci jsem viděla v rámci Divadelní Flóry Olomouc, bylo to jedno z předních a velmi propracovaných představení, které určitě stojí za to.
Stepan.chalousek  100 %
8.12.2023 | 52 hodnocení
+ souhlasím
Viděno v divadle Archa. Skvěle uchopena reserse ke kauze par let staré. Oceňuji různorodé pohledy a vytvoření mnohovrstevnateho obrazu zvláště v první polovině, které odkazují k divadlu jako takovému a práci se symbolem a podtextem. Dlouho jsem nebyl z ničeho tak nadšen! Děkuji
Teufel  80 %
10.10.2023 | 78 hodnocení
+ souhlasím
To je tak názorné a poučné, že už to snad musejí pochopit i slušní lidé.
Domi.Mac  100 %
21.9.2023 | 88 hodnocení
+ souhlasím
Excelentní! Poučná, mrazivá, zábavná a velmi chytrá inscenace Jiřího Havelky bude patřit k inscenacím, na které stěží zapomenu. O původní kauze jsem věděla velmi málo, ale to vůbec nebránilo tomu, abych si inscenaci naplno užila. Snad jen ještě vyzdvihnu fenomenální Terezu Marečkovou, která patří k nejlepším mladým herečkám nejen v Huse, v Brně, ale i v celé republice. Určitě půjdu znovu. 100%
RaB  80 %
19.9.2023 | 378 hodnocení
+ souhlasím
Výborné herecké výkony všech herců (avšak malinko ční výkon T. Marečkové). Jednoduchá scéna danému představení jen pomáhá. Místy však padá tempo.
J.anek  90 %
17.9.2023 | 499 hodnocení
+ souhlasím
Havelka v první části kopíruje Frljičovy inscenační postupy. Je to hravě edukativní a paralela s velikonočními zvyky, při kterých je páchání násilí na ženách tradicí v zásadě vyžadováno, se nabízí.
Ve druhé časti nechá Havelka zaznít 12 zásadních textů, které jsou bez ohledu na obsah podány s velkou interpretační dovedností. Přestanete-li vnímat slova, stírá se tak rozdíl mezi inteligentní argumentací a účelovou demagogií. Trvá to celé dlouho, ale má to smysl.
V závěru pak - zcela ve shodě s Frljičem - zformuje režisér blasfemicky herce do podoby slavné Leonardovy fresky a neonový nápis VYKOUŘENÍ se změní a vytvoří pointu inscenace.
natymau  100 %
13.9.2023 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Vtipné, mrazivé, hluboké. Soubor plný herců kde žádný nezaostává.
Nádherný a plný divadelní zážitek.

Kéž by Provázek mimo Brno hostoval častěji.
Lewis  80 %
29.4.2023 | 7 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pestré, zábavné, přemýšlivé. Závažné téma nasvícené z mnoha stran a úhlů. Fantazie a kreativita na plné obrátky a v pozadí nabídka k toleranci.
Frankovka  90 %
4.4.2023 | 282 hodnocení
+ souhlasím
Skvělá původní hra, moc mě to bavilo.
Matěj Konečný  90 %
1.4.2023 | 226 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Divadlo se dělá dobrý, špatný a v Brně. Poslední zmíněné mám moc rád, jen do Brna moc nejezdím. (Měl bych s tím něco dělat.) Havelkova inscenace mě v tom utvrdila. Jeden neví na co kouká, i když to ví moc dobře. Jeden neví co si má myslet, i když to ví moc dobře. A jeden neví co už je moc, i když to ví moc dobře. A pak je tady to "moc" co je na divadle. Je to jiné "moc" než ve skutečnosti a divák disponující rozumem, schopný jej během sledování inscenace užívat, jej přijímá. Co totiž může být moc, pokud jde o znak?
Znak má mít možnost zobrazovat něco co je moc, proto abychom se skutečnému "moc" mohli vyhnout a mohli nad ním uvažovat.
Amen.
Vladimír Rogalewicz  90 %
29.3.2023 | 812 hodnocení
+ souhlasím
Gimli35 mě předešel a napsal přesnou a vyčerpávající charakteristiku. -- Dodám, o čem jsem během představení intenzivně přemýšlel (po shlédnutí Drábkových Kanibalek v MDP v předchozích dvou dnech). Opravdu divadlo může úplně všechno,bez jakýchkoli hranic? Divadelní soubor přeci musí vyjadřovat určité vidění světa (a herci by se s ním měli ztotožnit; neumím si představit účinkování v inscenaci, která-jako celek-odporuje mravním postojům herce). Divadlo má vyjadřovat názor (a Frljićovy inscenace ho silně vyjadřují). Proto mé rozhořčení nad Kanibalkami a proto můj nadšený potlesk Vykouření (a speciálně Jiřímu Havelkovi).(Archa, Praha, 29.3.2023)
Gimli35  90 %
29.3.2023 | 289 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Hravá sémiotická jízda v první polovině mě nesmírně bavila, druhá půlka už byla ve své statičnosti na diváckou pozornost trochu náročnější, ale oceňuji pohled na známou kauzu z mnoha různých stran. Divácký zážitek sezóny díky Havelkově režii, ale i perfektně sehranému a pěvecky disponovanému souboru.
Adam Zelinka  100 %
29.3.2023 | 238 hodnocení
+ souhlasím
neskutečně famózní
Braddy  90 %
15.6.2024 | 213 hodnocení
Alenamarek  80 %
17.5.2024 | 74 hodnocení
Paya888  80 %
24.3.2024 | 312 hodnocení
Macgrw  80 %
16.3.2024 | 40 hodnocení
Alis  70 %
20.2.2024 | 42 hodnocení
Kolby  70 %
10.1.2024 | 76 hodnocení
Lenka K.  80 %
26.11.2023 | 101 hodnocení
Sabi  100 %
26.10.2023 | 68 hodnocení
Mau  70 %
19.10.2023 | 111 hodnocení
Handpa  60 %
19.10.2023 | 20 hodnocení
Janha  90 %
28.5.2023 | 139 hodnocení
Zardoz  90 %
27.5.2023 | 6 hodnocení
SBN  80 %
25.5.2023 | 187 hodnocení
Davez  50 %
23.5.2023 | 106 hodnocení
Aneta Věžníková  60 %
23.5.2023 | 111 hodnocení
Veronička  90 %
15.5.2023 | 75 hodnocení
Národosolsobě  70 %
14.5.2023 | 331 hodnocení
Jakub Kast Novák  70 %
14.5.2023 | 17 hodnocení
Martini11  90 %
10.4.2023 | 8 hodnocení
Ema.se.ma  90 %
5.4.2023 | 15 hodnocení
LavinieCamui  90 %
3.4.2023 | 842 hodnocení
Ryccoly  90 %
31.3.2023 | 30 hodnocení
Addk  90 %
30.3.2023 | 134 hodnocení
Onndra  80 %
29.3.2023 | 58 hodnocení
MBednarski  80 %
17.3.2023 | 95 hodnocení
Kamil Knopp  90 %
21.2.2023 | 7 hodnocení
Anca.rambo  80 %
21.2.2023 | 112 hodnocení
Papirek32  70 %
3.2.2023 | 168 hodnocení
Barbucha07  80 %
30.3.2023 | 1 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.