Divadlo v Dlouhé

Hovory na útěku

Premiéra: 3.12.2016 | diváci na jevišti | 1:35x
Překlad: Rudolf Vápeník. Úprava: Miroslav Hanuš, Kateřina Šavlíková. Dramaturgie: Kateřina Šavlíková. Scéna: Jaroslav Milfajt. Kostýmy: Hana Fischerová. Hudba: The Tiger Lillies, Milan Potoček. Texty písní: Miroslav Hanuš. Hudební spolupráce: Milan Potoček. Režie: Jan Borna, Miroslav Hanuš.
Poslední uvedení: březen 2019.
Hra významného německého dramatika, teoretika a režiséra. Dialogy dvou německých emigrantů v nádražní hospodě v Helsinkách za 2. světové války. „O tom, co nás sužuje a zavaluje z velkého světa kolem, je dobré mluvit, stáhnout to z neznámých výšek a dálek mocných a podrobit to zkoumání. Oddémonizovat to, nepropadnout definitivně úzkosti, že jsme jen to příslovečné malé kolečko ve velkém mechanismu. Nebát se žít. Nic moc jiného stejně dělat nelze.“
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
71 %
71481000
Volby

Hodnocení (54)

HODNOCENÍ REDAKCE
Kateřina Jírová  80 %
16.9.2017 | 348 hodnocení
+ souhlasím
Kabarety mají v Divadle v Dlouhé dlouhou tradici. Nezbývá než obdivovat, že umělecký soubor opět našel zcela novou a provokativní podobu téhož. Do plzeňského divadla Alfa se rozměrově výborně hodila. Však také hlediště Alfy bylo úplně plné (přijeli umělci z Prahy). Inscenace se lomí na dvě scény, na scénu a předscénu. Na "hlavní" scéně se odehrává pokleslý kabaret nejhrubší zrna, až takové "fujíky". Na předscéně pak probíhá hospodský dialog rozkolísaného intelektuála Oty (Miloš Kopečný) a dělníka Wintra, sedícího pevně na zadku. Velmi povedené, ulítlé, až přenášející diváka do jiné dimenze.
Pavel Širmer  70 %
6.3.2017 | 2028 hodnocení
+ souhlasím
Souhlasím s komentáři M. Nováka a L. Dubského.
Helena Grégrová  80 %
18.1.2017 | 1684 hodnocení
+ souhlasím
Vskutku mrazivě nadčasové (místy až vizionářské) aneb Brecht měl recht!
Lukáš Dubský  70 %
11.1.2017 | 1155 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Inscenaci hrají v Dlouhé v komorní úpravě. Je zajímavé a zároveň děsivé, jak aktuální dnes Hovory na útěku jsou. Brecht je přitom napsal v roce 1941, kdy druhá světová válka převrátila naruby veškeré hodnoty evropské civilizace. Přesto to vypadá, že některé pasáže napsal na míru současné situaci (a nejde jen o téma migrace). V intelektuálně hravých rozhovorech M. Kopečného a M. Hanuše cítíme skepsi ze světa, kde už myšlení není ctností. K těmto filozofickým dialogům tvoří zdařilý kontrapunkt kabaretní složka - v písních Tiger Lillies se mísí černý humor, ironie, ale i smutek a beznaděj.
Michal Novák  80 %
5.1.2017 | 1158 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Kabaretní linie DvD nabrala směr až nečekaně dráždivý. Dobou a situací ovlivněné rozpravy dvou mužů vedou s třetím do počtu (tj. publikem) mrazivě přesný dialog, nad jehož aktuálností zůstávají otevřená ústa. Prolnutí s dekadentním bizárem na pozadí (songy skupiny Tiger Lillies, jež českými texty bravurně opatřil Miroslav Hanuš) snad ani nevytváří protiklad, je to symbiotická seance, která z forbíny pojmenovává témata kolem nás a z revuálního prostoru se valí exprese, detekující také až hrůzné paradoxy či chaos. Výkony Miloše Kopečného nebo kabaretiérů patří k dalším přednostem inscenace.
Jan Pařízek  70 %
27.12.2016 | 912 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace, která skrývá jak vtipnou a líbivou formu, tak mrazivý a místy děsivě pravdivý obsah. Výsledkem je dosti zajímavá hra, která zaujme a zanechá svoji stopu. Zpracování se povedlo, jednotlivé písně a dialogy se dobře doplňují a jejich vzájemné střídání je ku prospěchu plynulosti celé hry. Herecky i pěvecky není žádných výtek. Za mě tedy určitě počin, který stojí za pozornost. 75%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Hacko  70 %
20.3.2019 | 77 hodnocení
+ souhlasím
75%
Gimli35  90 %
28.2.2019 | 286 hodnocení
+ souhlasím
Dvě zdánlivě nespojitelné roviny - zatímco vpředu na forbíně vedou dva muži (Miloš Kopečný, Miroslav Hanuš) poutavý dialog, jenž je ve své aktuálnosti až zarážející, v pozadí jsou ukryti strašidelně nalíčení kabaretní umělci a jimi hrané a zpívané písně od skupiny Tiger Lillies slouží jako předěl mezi jednotlivými tématy diskutujících. Zjevují se v nich komické figurky i bytosti odkudsi z hlubin společenského záhrobí a nad celým panoptikem problikává nápis "SMÍCH!", aby během zdánlivě groteskně pojatých tragických situací připomněl publiku jeho cyničnost.
Velice povedené představení! (více v článku na blogu)
Psychoklara  60 %
4.12.2018 | 48 hodnocení
+ souhlasím
Představení, ze kterého jsem měla rozporuplné pocity, nejsilnější okamžiky se mi však často vybavují i pár let po zhlédnutí. Byla jsem na jedné z prvních repríz, která nebyla diváky přijata právě s nadšením. Bizarní situace, kdy Eva H. skřehotá nesmyslné verše pozorována upjatými diváky s nehybnými výrazy, ve mně ale cosi zbořila a musela jsem se (jako jediná) začít smát. Intelektuální rozhovor dvou mužů mě neoslovil, za to impozantní výstup Ver. L. v roli zoufale zamilované prostitutky se mi vryl až pod kůži. Souhrnem - toto představení rozhodně nesedne každému. Nezbývá, než to vyzkoušet.
Vitounek  90 %
18.5.2018 | 109 hodnocení
+ souhlasím
Skvělá inscenace spojující intimní rozhovor dvou herců s kabaretními písněmi. Velký zážitek.
Ramgad  90 %
1.3.2018 | 62 hodnocení
+ souhlasím
Další úžasný počin Divadla v Dlouhé. Stále aktuální text proložený skvělými kabaretními čísly s výbornými texty. Vystoupení kabaretních umělců mě opravdu uchvátilo. Už se těším na další vystoupení. Co třeba "Cabaret"?
Monulinka  60 %
8.10.2017 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Nějak nevím... Některé části se mi líbily hodně, naopak některé kabaretní výstupy jsem zrovna nepochopila. Moc se mi líbil M. Kopečný a provedení hudebních čísel vlastně taky. Text byl docela náročný, ale po měsíci si nepamatuji téměř nic, trochu ho zastiňují právě kabaretní čísla. Asi jsem nepřišla správně naladěná a zkoncentrovaná, u této inscenace je potřeba vědět, na co jdete.
Eviik  70 %
15.9.2017 | 289 hodnocení
+ souhlasím
Až nečekaně aktuální text Bertolta Brechta v podání multitalentovaného souboru Divadla v Dlouhé. Text je prokládán velmi expresivními kabaretními výstupy. Nemůžu říct, že bych byla ze všech nadšená, ale určitě nelze hercům vytknout jejich zápal. Miloš Kopečný a Miroslav Hanuš zvládli své role diskutérů taky velmi dobře.
Nea  90 %
24.6.2017 | 12 hodnocení
+ souhlasím
Kabaretní, příjemné, aktuální. Pěkné zpracování, vynikající české texty.
Moc příjemný zážitek.
Lucilla  80 %
7.6.2017 | 214 hodnocení
+ souhlasím
85%
Souhlasim s tim, ze tohle predstaveni je bud ano nebo ne. Za me urcite ano. At uz kvuli textu Brechta, ktery si udrzuje az desivou aktualnost postrehu (hlavne posledni setkani me opravdu mrazilo), tak i kvuli dekadentnim kabaretnim vystupum. Texty mozna jsou silene a nekdy jsem se uplne nepotkala s kontextem, ale o to vic ocenuji nasazeni kabaretieru. M.Hanus me bavi uz dlouho, ale tohle predstaveni se mu doopravdy povedlo. SMICH!
Michvon  90 %
31.5.2017 | 195 hodnocení
+ souhlasím
Buď, anebo. Jinak to u této inscenace nejde. U mě to byla láska na první pohled. Bravo!
Martina_K  40 %
15.5.2017 | 62 hodnocení
+ souhlasím
Těšila jsem se na kabaret i na texty B. Brechta. Jeho myšlenky mě v podání souboru v Dlouhé nějak neoslnily, ale určitě mnohé platí i dnes. Zato u kabaretních výstupů jsem nestačila zírat. Herci přehrávají a texty písní jsou naprosto šílené. Přece jen by měl Jimmy příště masturbovat doma..
Candie254  40 %
12.5.2017 | 222 hodnocení
+ souhlasím
Uznávám, že Brechtův text je nadčasový, tato linie dobrá, ale upadlo pro mě místy v zapomnění, díky kabaretním výstupům. Ale bohužel, přestože mi asi nejvíce utkví v paměti, tak se sem mnou druhá kabaretní linie v mnohém ohledu nepotkala. Relevantní mi přišly asi jen dvě písničky, zbytek jsem prostě asi nepochopila. Z komentářů odhaduji, že někomu toto dílo přijde jako geniální anebo by už na něj radši nikdy nešel. Zřejmě se u tohoto představení řadím do druhé skupiny. Viděno na hostování v Brně.
Zupri  40 %
30.4.2017 | 121 hodnocení
+ souhlasím
Ač je mi to líto a že jsem velká fanynka Dlouhé, tohle představení mě otrávilo až uráželo. Nebo jsem jen neměla náladu poslouchat, že jsem looser, hajzl, dostanu facku a masturbuji jako Jimmy.... prostě NE. Tohle na prkna Dlouhé nepatří.
Bernardblack  70 %
29.4.2017 | 328 hodnocení
+ souhlasím
Vždycky jsem měl raději cabernet než cabaret, ale ten Hanušův mi zachutnal:)Brechtův text vtipně kouše a dokazuje, že historie se stále opakuje...přesto já jsem po dnešku klidný neb už vím, že:"Konec světa nám ohlásí včas...":)
Bethrezen  20 %
2.3.2017 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Hra mě vyloženě nudila. Brechtův text není špatný, ale nevím zda se hodí k inscenování na jevišti. A pokus udělat z představení kabaret zařazením naprosto uhozených písní od skupiny The Tiger Lillies mně znechutilo. Naprosto postrádám smysl této kombinace. Toto umělecké směřování Divadla v Dlouhé mi naprosto nesedí a odrazuje mě.
Ba-jo  90 %
8.2.2017 | 242 hodnocení
+ souhlasím
Ač mnohokrát nad scénou problikne nápis!SMÍCH!, Brechtův text není zrovna ke smíchu, ale je i dnes mrazivý a aktuální. Divadelní ztvárnění v Dlouhé mě nesmírně bavilo. Střídání komorních dialogů na "forbíně" a kabaretní show s živou hudbou skvěle fungovalo, představení utíkalo lehce a rychle jako voda...až mi to bylo skoro líto. Smekám před M.Hanušem nejen za inscenování, herecký výkon, ale i za úžasné "depkoidní" texty songů. Smekám před výkony všech herců, pěvců a hudebníků(exemplární příklad multitalentovaný J. Meduna). Smekám před světelným designem, kostýmy i jednoduchou a funkční scénou.
Mart  80 %
29.12.2016 | 49 hodnocení
+ souhlasím
Moc povedené, pan Hanuš je čím dál lepší a tentokrát jsou jeho i texty, klobouk dolů. Ale výborní jsou všichni.
Dlouhá drží la´tku stále hodně vysoko
Vladimír Rogalewicz  90 %
27.12.2016 | 810 hodnocení
+ souhlasím
Další skorokabaret v Dlouhé. Jeho textem jsou ovšem Brechtovy velice pravdivé, působivé a stále aktuální postřehy o emigraci z roku 1941, proložené mrazivými songy ve stylu berlínských kabaretů. Znamenité, vřele doporučuju!
Dušan Boxan  90 %
24.6.2017 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení! Leckdy až mrazivé hovory se dokonale střídaly s výborným kabaretem.
LavinieCamui  70 %
2.3.2024 | 839 hodnocení
SBN  80 %
28.6.2022 | 187 hodnocení
House Pachodi  80 %
23.1.2020 | 73 hodnocení
Xcepek  70 %
20.3.2019 | 665 hodnocení
Vladimír10  80 %
19.3.2019 | 643 hodnocení
MicRuz  50 %
28.2.2019 | 19 hodnocení
Eurotours  50 %
5.2.2019 | 47 hodnocení
Doucha  80 %
25.6.2018 | 44 hodnocení
Togaf  70 %
15.6.2018 | 180 hodnocení
HawkeyeSaw  80 %
17.5.2018 | 224 hodnocení
Klob  70 %
17.3.2018 | 129 hodnocení
Freebird  70 %
11.3.2018 | 82 hodnocení
Pavel.Tomas  90 %
13.2.2018 | 158 hodnocení
Blumarik  60 %
5.2.2018 | 239 hodnocení
Banrun  60 %
21.1.2018 | 22 hodnocení
KSnow  80 %
20.12.2017 | 106 hodnocení
Suzana  60 %
19.10.2017 | 343 hodnocení
Zoe.x  80 %
16.9.2017 | 34 hodnocení
Paya888  80 %
24.6.2017 | 312 hodnocení
Optimista  80 %
29.5.2017 | 14 hodnocení
Lovin  70 %
6.5.2017 | 272 hodnocení
Frankovka  80 %
20.4.2017 | 281 hodnocení
Marcela  70 %
20.4.2017 | 418 hodnocení
Radiator  40 %
24.3.2017 | 88 hodnocení
Radkak  80 %
23.3.2017 | 83 hodnocení
Renée  70 %
9.3.2017 | 96 hodnocení
Vendula_Z  60 %
5.3.2017 | 92 hodnocení
Plšík  80 %
8.2.2017 | 782 hodnocení
Marie friedlova  80 %
29.12.2016 | 73 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.