Divadlo v Dlouhé

Slečna Jairová

Premiéra: 3.5.2013 | 2:35
Překlad: Tomáš Kybal. Dramaturgie: Štěpán Otčenášek. Scéna: Martin Černý. Kostýmy: Hana Fischerová. Hudba: Vladimír Franz. Režie: Hana Burešová.
Poslední uvedení: březen 2015.
Groteskní mystérium, které po svém rozvíjí jeden z okrajových novozákonních příběhů o vzkříšení mrtvé dcery Jairovy. Postavy se zmítají mezi dobrem a zlem, Bohem a Ďáblem, mezi skutečností a snem, životem a smrtí. Reálné splývá s fantaskním, současné s minulým, parodické s posvátným...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
68 %
Uživatelé
83 %
83301000

Volby

Hodnocení (41)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
23.1.2015 | 1006 hodnocení
+ souhlasím
První půlka má větší spád než ta druhá. Burešová opět na jedničku zvládla groteskní stylizaci, výrazně jí v tom pomáhá funkční scéna M.Černého a perfektní hudba V.Franze. Herecky mě nejvíce zaujali M.Táborský, M.Zimová a J.Vondráček. V dialozích je spousta černého humoru, různých odkazů, biblických aluzí atd. Rovněž ztvárnění ukřižování jako karnevalu je pěkná paralela doby. Jen netuším, proč byl do role Zrzouna obsazen neherec, důležitá scéna vzkříšení tak poněkud postrádá tu správnou sílu. Odvážná inscenace, která je zajímavá hlavně svou propracovanou vizuální stránkou.
Anežka Kotoučová  80 %
29.4.2014 | 217 hodnocení
+ souhlasím
Obdivuji Hanu Burešovou,že se pustila do něčeho tak obsahově i stylisticky ojedinělého.Slečna Jairová má dar navodit naprosto perfektní atmosféru, opravdu jako z Boschových pláten.Výborná scéna, kostýmy, hudba i herecké výkony - z mého hlediska věřící to bylo sice spíše smutné, ale Honza Vondráček jako zkarikovaný prelát byl prostě zkrátka úžasný.Hře schází jen značné proškrtání,v některých pasážích to skutečně bylo rozvleklé.Trochu jsem s hodnocením váhala,ale tahle inscenace si to zaslouží. Koneckonců, závěrečné zvolání "Peccata mundi" donutí člověka zamyslet se...
78%
Jiří Landa  70 %
17.11.2013 | 2964 hodnocení
+ souhlasím
65% Velice rád jsem se seznámil s nepříliš uváděnou hrou v tak skvělém balení, o nějž se postarala H. Burešová. Nejvýraznější složkou inscenace byla scéna, detailně vypracované kostýmy a hudba. Herecky bezchybně uchopené. To vše ale nestačilo na povzbuzování divákovy pozornosti až do samého konce. Postupně se totiž omrzely dokonce i Marienky tria Varga-Matejka-Veliký, takže se druhá část klopotně vlekla. Větší škrty by byly na místě, nebo aspoň nějaké další zajímavé režijní oživení. Přesto tento počin považuji za smysluplnější než jakoukoli současnou inscenaci DnV.
Veronika Steffanová  70 %
8.11.2013 | 87 hodnocení
+ souhlasím
Slečna Jairová v ruce drží všechny triumfy obvyklé pro rukáv Divadla v Dlouhé, tedy výborné herce, skvělé hudební aranžmá a na koukání hezkou, přitom i funkční, scénu. I příběh se hodí do poetiky divadla, bohužel v druhé půlce se nechali tvůrci trochu unést a ve snaze předvést spousty masek, lamentací a dialogů zapomněli na tempo a druhá půlka se dosti vleče.
Jiří Koula  50 %
26.8.2013 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
54,99% Pro mě divácké nebe ve chvílích, kdy jevišti vévodila Magdalena Zimová... A divácké peklo (či aspoň očistec) ve většině ostatních.
Pavel Širmer  60 %
29.5.2013 | 1868 hodnocení
+ souhlasím
Zřídka realizované drama je velmi spjaté s dobou a kontextem svého vzniku, nastudování je skoro odvahou. Inscenace režisérky H. Burešové obvykle disponují pečlivým výkladem a propracovanou koncepcí, nejinak je tomu i tentokrát. Ve složitě a do značné míry originálně stylizovaném celku má každý detail svou funkci. Zaujme výtvarná stránka i hudební složka. Náročnou stylizaci silný herecký soubor DvD zvládl výborně. Inscenace by snesla krácení, ale škrty v takto strukturovaném textu jsou obtížné. Titul, myslím, ocení zejména náročnější fajnšmekři, obávám se, že s řadou diváků se mine.
Michal Novák  70 %
17.5.2013 | 1114 hodnocení
+ souhlasím
Toto mysterium má v sobě obsaženo tolik konotací, že je téměř nemožné pochopit všechny nuance díla. Zážitek ovšem předpokládá, že alespoň něco si propojíme, pak je zaručena i mimořádná zábavnost hry, protože Ghelderodova různá groteskní pootočení „posvátných témat“ sedí jako prdel na hrnec klamům, postojům a vůbec principům i současné společnosti. Pozoruhodná, loutkově stylizovaná forma inscenace v tomto smyslu pak vůbec není samoúčelná, leccos také podtrhne či naznačí. Výtvarná podoba inscenace a herecké výkony těch lidských loutek (zvláště té v titulní roli) bravurní.
Šárka Schmarczová  80 %
15.5.2013 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé výtvarné provedení, herecký koncert Táborský - Veliká - Zimová!
Helena Grégrová  60 %
15.5.2013 | 1532 hodnocení
+ souhlasím
65%. Zdařilá forma, bohužel, převážila obsah, který je v tomto případě komplikovaný sám o sobě a váhám, zda ho lze divákům přiblížit lépe.. ..přesto, resp. právě proto se divácký zážitek nedostavil v takové intenzitě, jak jsem v Dlouhé zvyklá. Vynikající výkon M. Zimové, mimořádný po všech stránkách, úžasná práce s mimikou, pohybem a slovem! Tleskám!
Jan Pařízek  70 %
7.5.2013 | 837 hodnocení
+ souhlasím
V první části hra rozhodně zaujala stylem jakési mysteriózní grotesky s prvky černého humoru. Skvělý výstup M. Táborského, mužské "plačky" s výborným M. Matějkou. Jenže v druhé části se nějak vytratil humor, zůstalo téma vzkříšení a závěrečné ukřižování jako městský karneval. Do toho spousta proklamací, výkřiků a prohlášení, dávajícího větší nebo menší smysl. Složitější obsah a zbytečné natahování některých scén, celkově moje pozornost spíše upadala. Situaci zachraňovala snad jen velmi dobrá M. Zimová. K tomu nutno pochválit hodně vydařené kostýmy, masky a doprovodnou hudbu. Celkově 65%.
Iveta Novotná  70 %
13.1.2014 | 21 hodnocení
První polovina velmi zdařilá, druhá jakž takž - dokud se neobjevil Mickey Mouse. To už bylo přehnané. Chválím plně funkční a hlavně jednoduchou scénu, která se jediným přetahem (ovládali jej sami herci) změnila z dvorku na pokoj a obráceně. Herecké výkony velmi dobré. Jmenovitě především Magdalena Zimová a Miroslav Táborský. Tři babky/slepice byly nezapomenutelné. Škoda toho konce. Viděno na hostovačce v Městském divadle Brno.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Denisa H.  70 %
19.8.2016 | 355 hodnocení
+ souhlasím
75 %. Nenapadlo by mě, že kdy takový burtonovsky laděný vizuál uvidím na jevišti. Snad jen ta roztomilost, kterou Burtonovy příšerky oplývají, postavám chyběla, naopak se v nich více odrážela děsivost loutek. Tu navíc podtrhávala hudba připomínající flašinet, kejklíře... A kostýmy s maskami!
Závěr byl již divočejší až přestřelenější, nesedl mi. Zde bych uvítala, kdyby kostýmní výtvarníci své fantazii přitáhli trochu otěže... Neoznačuji to vyloženě za mínus, za ten považuji spíš příliš rozvleklý začátek.
Celkový dojem je pozitivní, ačkoli ne zcela jednoznačně. Bylo to prostě "jiné".
Marsed  80 %
12.3.2015 | 155 hodnocení
+ souhlasím
Musím říct, skvělý divadelní zážitek, velmi vydařená scéna i kostýmy.Skvělé herecké výkony celého souboru, hudba nezapomenutelná.Škoda, že v březnu byla derniéra.
Lucilla  80 %
13.2.2015 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Vizualni lahudka, hudebne takrka dokonale, herecky presne. Skoda delsiho zacatku a na muj vkus az moc divokeho konce. Silne tema v netradicnim (ale rozhodne ne spatnem) provedeni. Ve vysledku jsem spokojena. Zvlast unesena jsem byla ze sceny Blandiny s Lazarem. No, a na Marienky se nesmi zapomenout ;-)
Bethrezen  90 %
29.1.2015 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Hra u které jsem zpočátku nevěděl co očekávat mě nejen příjemně překvapila, ale přímo nadchla. Je to jedna z her na které nestačí jít pouze jednou aby si člověk všiml a vychutnal všechny podrobnosti. Scéna je naprosto úžasná a je až s podivěm jak výborně je vymyšlená a funkční. Na čem ale hra stojí jsou herecké výkony a to všech bez rozdílu. Co zde ale skutečně pobaví jsou výstupy poživačného vikáře Kalifáše, kterého hraje Jan Vondráček a který děj velmi zábavně oživý. Divadlo v Dlouhé a jeho soubor zde opět nezklamaly a přinesly skvělý a podnětý zážitek.
Hazel  90 %
29.1.2015 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Velice zajímavé představení, co se týče textu a příběhu, tak i scénou. Výborné jsou i herecké výkony, kde nevím koho bych měla jmenovat, protože všichni jsou výborní. Scéna je jednoduše a přesto zajímavě vyřešena překlápěcí stěnou, i kostýmy a líčení je skvělé, protože díky tomu se vám opravdu zdá slečna Jairová nemrtvá. Tento typ mysteriózních-biblických příběhů se mi velmi líbí, také je v něm i trocha kritiky a satiry. Dlouhá mě opět nezklamala.
Adele  80 %
30.5.2014 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Představení, o kterém ještě pár dní přemýšlíte. Milovaná dcera po vážné nemoci umírá. Zoufalí rodiče udělají cokoliv, aby zase žila. Po vzkříšení se Blandina pohybuje mezi životem a smrtí. A to rodiče děsí. Nebylo by lepší kdyby zemřela? Blandina Jairová působí jako křehká panenka s nažehlenými šatičkami, na druhé straně se chová jako zombík z hororu. O pobavení se postarali Jan Vondráček v roli nenasytného a živočišného faráře a Tomáš Turek jako ironický lékař, kterého zajímá jenom má-li zaplaceno za své služby. Skvělý M. Táborský jako otec Blandiny a jeho upřimně míněné hlášky.
Milwa  70 %
22.1.2014 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Pěkně poetické, melancholické a dekadentní představení, to mají mazlíčci rádi:)Je to jiné, je to zajímavé, jen ten závěr vyšuměl bohužel do ztracena. Nemohu nezmínit Tima Burtona. Myslím, že by se mu to líbilo:)
Meresanch  80 %
19.12.2013 | 146 hodnocení
+ souhlasím
Líbilo se mi to a hodně. Skvělá hudba... Myslím, že k tomuhle se ještě aspoň jednou vrátím.
Vladimír Rogalewicz  90 %
19.12.2013 | 727 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Obrazy jak z pláten vlámských malířů. Po výtvarné stránce (kostýmy, scéna) nejlepší představení poslední doby, Franzova hudba kandiduje na počin roku. Herecky (zejména díky propracované režii) bezchybné. Ve druhé polovině představení přeci jen trochu ztrácí tempo, na vysoké hodnocení ale rozhodně dosáhne.
Janis  100 %
8.11.2013 | 267 hodnocení
+ souhlasím
Lidičky z obrazů H. Bosche a P. Breughela st. obživli, aby sehráli alegorii církevního roku a jeho svátků tak, jak ho přetvářela lidová zbožnost. Děje se tu zázrak vzkříšení, o pašijích prochází křížová cesta s detaily zastavení, připomínají se protagonisté evangelia. Vše smícháno s lidovými zvyky tak, jak si nečtoucí venkov předával (a celý rok žil) výklad Kristova mystéria...
Překrásné aluze na české prostředí (karnevalové postavy z Jasného Rodáků, slovenské plačky, Lucky, barokní "velebníček").
Pěkná masopustní, jarmareční (i tam se vykládaly příběhy) hudba. Pro mě mimořádné.
Salisbury  70 %
8.11.2013 | 114 hodnocení
+ souhlasím
Příběh pokrytý černým suknem, který rozproudil v mé krvi smutek. Slečna Jairová z mrtvých vstala a já flexurboval blahem.
Ema123  100 %
14.10.2013 | 44 hodnocení
+ souhlasím
Mrazivá hra, na DvD poměrně vážné téma. Nádherná hudba! Z hereckých výkonů bych vyzdvihla Majdu Zimovou, ale zaujme i Mirek Táborský a Jan Vondráček.
Frankovka  90 %
30.5.2013 | 249 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pro mě jedna z nejlepších her letošní sezóny. Stále se k ní vracím a zjišťuji, že bych rád viděl ještě jednou!
Mondi.h  100 %
24.5.2013 | 31 hodnocení
+ souhlasím
Nádherně hrůzná hra s krásným tématem. Do detailu propracovaná hra, od krásného svícení, nádhernou scénu, až po úžasné výkony celého souboru ( zde vážně nejde jmenovat), to vše je umocněné krásnou hudbou. Celé představení nás vtáhlo do děje a konečná nádherná scéna nechala celé divadlo v němém úžasu a to i přes to, že herci začali postupně nastupovat na děkovačku. Asi po několikátém úklonu herců jsme byli schopni se vrátit zpět do reality a teprve pak začal sálem zaznívat huronský potlesk. Silný zážitek i hezké pobavení. Velký obdiv nad všemi výkony, určitě půjdeme znovu na toto představení.
Kateřina Stejskalová  70 %
24.5.2013 | 43 hodnocení
+ souhlasím
Pvodně jsem myslela, že dám 0%, což je samozřejmě nesmysl, protože DvD nemůže nikdy dostat 0%. Herecké výkony jsou vždy perfektní, scéna zajímavá, ztvárnění her promyšlené, tak tomu bylo i v této hře, jenže mně téma nic neříkalo. Byla jsem po představení rozpačitá,ale! nedalo mi to, a načetla jsem si k tématu vzkříšení dcery Jairovy. To bylo obohacení mé osoby! Díky za hru! :-) Marienky, nádhera, Jan Vondráček, dokonalost sama, samozřejmě pan Táborský, Magda Zimová, Lenka Veliká, dokonalá profesinoalita.
LavinieCamui  100 %
11.5.2013 | 645 hodnocení
+ souhlasím
Nejlepší z celého představení byly Marienky.
Vladimír10  80 %
7.5.2013 | 524 hodnocení
+ souhlasím
Obávám se, že tato pašijová hra se nestala tím pravým ořechovým pro pravidelné publikum Divadla v Dlouhé. Inscenačně se však jedná o malý skvost, který zajímavě pracuje i s obtížnými postavami Marienek. Vpravdě mysteriózní umění předvádí M. Táborský a M. Zimová, jejíž uhranutá Blandina a její následné psychické proměny neztrácejí nic na síle ani v průběhu dalších repríz. Komediální chvíle vnáší do hry Jan Vondráček. Některé dílčí prvky, mezi které patří Mickey Mouse, svítící mlýn či bezdomovkyně A. Mankabéna, ubírají ovšem hororovému rázu příběhu mnoho z jeho tragické morbidnosti.
Kevinator  90 %
4.5.2013 | 193 hodnocení
+ souhlasím
Pro mě dokonalá souhra scénografická, hudební a hlavně herecká. M. Zimová je neuvěřitelně dokonalá - pohybově i hlasově. Její oživlá mrtvola je skvost inscenace. Všichni herci podávají velmi kvalitní výkony. Na premiéře sklidily velké ovace od publika Marienky - zaslouženě.
Isa Johanovská  90 %
2.1.2020 | 105 hodnocení
Pavlouš  60 %
22.7.2017 | 54 hodnocení
Terezajirickova  80 %
27.9.2016 | 42 hodnocení
Renée  60 %
1.3.2016 | 96 hodnocení
Eva Longová  100 %
12.1.2015 | 8 hodnocení
Mraki  70 %
29.4.2014 | 106 hodnocení
Togaf  80 %
12.2.2014 | 158 hodnocení
Arcipes  80 %
2.12.2013 | 136 hodnocení
Semtamťuk  100 %
23.9.2013 | 88 hodnocení
Marcela  80 %
18.6.2013 | 412 hodnocení
Watchandgo  70 %
24.5.2013 | 28 hodnocení
Prsi  90 %
7.5.2013 | 34 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.