Divadlo v Dlouhé

Viktor aneb Dítka u moci

Premiéra: 11.6.2015 | 2:20
Překlad: Eva Outratová. Úprava: Jan Mikulášek, Štěpán Otčenášek. Dramaturgie: Štěpán Otčenášek. Výprava: Marek Cpin. Výběr hudby a režie: Jan Mikulášek.
Poslední uvedení: březen 2019.
Kdysi skandální tragická fraška surrealistického básníka a dramatika, která je krutou a současně zábavnou satirou měšťáckého pokrytectví a přizpůsobivosti. Viktorovi je devět let, měří metr osmdesát a je děsně inteligentní. V den svých narozenin se náhodou dozví, že jeho otec nemá poměr jen s jejich služkou, ale udržuje milostný vztah i se ženou svého nejlepšího přítele. Nemůže to přenést přes srdce a na večírku, pořádaném na jeho oslavu, prostřednictvím drzých a nevhodných poznámek vše zveřejní, čímž vyvolá mezi členy obou spřátelených rodin totální chaos...
14!    

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
70 %
70491000
Volby

Hodnocení (56)

HODNOCENÍ REDAKCE
Veronika Boušová  80 %
28.3.2016 | 277 hodnocení
Jiří Koula  60 %
3.1.2016 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
64,99 % Začalo to slibně a já se těšil, že Jan Mikulášek v Dlouhé zopakuje svůj úspěch Lásky a peněz. Jenže ve druhé půli se utrhl ze řetězu a jeho nespoutané skotačení mě začalo nudit. Argument, že Mikulášek předvádí, co vše dnes na jevišti projde, neberu, alternativnější scény už hranice posunuly tak daleko, že by musel Mikulášek hodně přitvrdit, aby se jim aspoň přiblížil.
Pavel Širmer  80 %
13.10.2015 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
V Dlouhé se podařilo najít pozoruhodný a doslova objevný postup, jak moderně uchopit bezmála sto let starou avantgardní frašku a přitom nepopřít autora. Mikuláškův režijní rukopis byl přítomný, užívané prvky však zároveň měly oporu v textu. Herci výtečně zvládli přísnou a pečlivě budovanou stylizaci, umocněnou efektními kostýmy i scénou. Pokud se divák dokáže naladit na notu inscenace, vše mu do sebe zapadne, může se smát svéráznému humoru a ani „zcizováky“ nemusí vnímat jako cosi navíc. A komu tento druh poetiky nesedne, může být vděčný alespoň za setkání se vskutku originálním počinem.
Anežka Kotoučová  60 %
3.10.2015 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Pod slupkou výrazné exprese a absurdna se skrývá poselství o skrz naskrz zkažené měšťanské společnosti v níž pouze děti jsou čistými bytostmi ("Nechte maličkých přijíti ke mně"). Osobně mi však připadalo, že těch vulgárních výrazů, gest a pohybů bylo zbytečně moc. Stačilo ubrat a divák by pochopil v jakém stádiu morálky se postavy nacházejí. Řadu scén jsem nepobrala, herecké výkony jsou ale v pořádku, výborná je například H.Dvořáková a V. Lazorčáková. A Madla Zimová měla perfektní boty:-)
Přesto mám pocit, že se Mikulášek postupně trochu vyčerpává v nápadech. 64%
Michal Novák  70 %
12.9.2015 | 1159 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Smíchejte tradice francouzské frašky a surrealistický pohled na život maloměšťáckých pokrytců a tuto ambivalenci svěřte mikuláškovské expresi a scénografický výraz obrovské hyperbole...a vznikne zábavná inscenace (před jejíž vulgárností jste včas varováni). Drastická komika i patos bezpečně směřuje k vyslovení jediného: co dříve bylo nemyslitelné a šokující, dnes je normální a jako extrém nevnímané. Herci DvD se potkali s velmi netradičním úkolem a rozhodně v něm obstáli.
Jan Pařízek  70 %
22.6.2015 | 914 hodnocení
+ souhlasím
Dobře, je to slušný úlet, ale pokud se naladíte na tu správnou vlnu, tak si toto představení můžete pěkně užít. Některé scény byly sice trochu více "mimo mísu", ale jinak přiznávám, že jsem se slušně bavil a zároveň si vychutnával plynulé přechody herců z různých protichůdných poloh. Výtečné výkony především u J. Meduny, H. Dvořákové a V. Lazorčákové. Též pochvala za výborné kostýmy a doprovodnou hudbu. Celkově určitě netradiční, ale povedený kousek.
Lukáš Dubský  70 %
22.6.2015 | 1165 hodnocení
+ souhlasím
65%. Viktor aneb Dítka u moci je inscenace připomínající dlouhý dekadentní večírek, kde neustále hrozí, že se jeho účastníci povraždí navzájem. Výrazná expresivita může být pro diváka po nějaké době trochu unavující, hyperbolizované komické prvky ale zase nesnadno uchopitelný Vitracův text zpřístupní běžnému publiku. Více než v jiných Mikuláškových inscenacích tu je přítomný humor a to i v situacích, kdy nijak neslouží příběhu, ale má jen pobavit. Vizuálně je Viktor velmi nápaditou inscenací, která nenudí, ale hlouběji pod kůži se nezaryje.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kateřina  90 %
28.3.2019 | 36 hodnocení
+ souhlasím
Když se člověk dokáže na hru správně naladit, jedná se o výjimečný a dobře provedený kousek. Bohužel již po derniéře.
Greetchen  70 %
20.2.2019 | 80 hodnocení
+ souhlasím
(18.2.2019) Surrealistická fraška, napsaná před sto lety, dokáže oslovit a zaujmout i dnes, na můj vkus ale Mikuláškovo podání hraničí až s lacinou řachandou. I když herci předvádí pořádný kus práce (za mě zejména Meduna a Dvořáková), na můj vkus jsou až moc hnaní do určité extravagantnosti, absurdní teatrálnosti. Největší dojem tak nakonec vyvolá scéna a kostýmy, podtrhující a pozvedající samotný text.
Freebird  60 %
3.1.2018 | 82 hodnocení
+ souhlasím
výborný Jan Meduna a Veronika Lazorčáková
Monulinka  80 %
3.11.2017 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Na hru jsem šla trochu s obavami, někteří diváci asi po prvotním šoku výraznou stylizaci nepřijmou, já se naštěstí úspěšně naladila na správnou vlnu a bavila se dobře, i když výtky k některým scénám a tempu v druhé půli by byly. Rozhodně oceňuji herecké výkony v čele s J. Medunou a V. Lazorčákovou, kteří skvěle přepínali mezi různými (nejen hlasovými) polohami. Tleskám výpravě M. Cpina, opět. Myslím, že to před derniérou budu chtít stihnout ještě jednou :) 75 %
Denisa H.  90 %
29.5.2017 | 383 hodnocení
+ souhlasím
Neobvyklý, zato uchvacující divadelní zážitek. Alespoň pro mě. Dlouho se chystám jít znovu, ale není mi bohužel přáno. I po takové době - viděno cca před půl rokem - si živě vybavuji pestrobarevné kostýmy, vynikajícího J. Medunu a V. Lazorčákovou, děsivost příběhu. A ten pocit úžasu!
Cpin a Mikulášek se nezapřou a vzniklo opět výborné a neobyčejné představení.
Bernardblack  70 %
26.1.2017 | 328 hodnocení
+ souhlasím
75%

Marek Cpin se opět vyznamenal(jeho výprava ala"Tim Burton na tripu":)je prostě boží...a že Mikulášek zvolil právě tuhle předlohu se vůbec nedivím, protože Vitrac byl průkopník toho co ted tak dobře dělá v domovském DnZ sám(pro fanoušky surrealistického satirického absurdna povinnost:)Nejen pan Wohanka jako"pedofilní generál"výborný a ted jdu"truhlařit":))
Bethrezen  80 %
13.12.2016 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Po prvotním šoku z pojetí scény, kostýmů a stylizovaného hraní mně inscenace vtáhla a bavila mně. Prvotní šok rychle odezněl a uvědomil jsem si, že toto Mikuláškovo pojetí této surrealistické hře sluší, i když je místy poněkud násilné. Jan Meduna a Veronika Lazorčáková jsou zde naprosto výborní a kdo skutečně pobaví je generál v podání Jiřího Wohanky. Toto pojetí inscenace mi neskutečně sedlo a i po několikátém zhlédnutí mně znovu dokáže šokovat a pobavit.
Eviik  80 %
11.11.2016 | 289 hodnocení
+ souhlasím
Po vzpamatování se z prvotního šoku jsem si představení začala užívat. Velkou zásluhu na tom mají bezchybné herecké výkony v čele s místy až děsivým Janem Medunou i některé režijní nápady (vystupování postav z děje, výběr hudby). Líbily se mi také pestrobarevné kostýmy v kontrastu s bílou scénou (tradičně výborná práce Marka Cpina). Některé pasáže bych zkrátila, hra je místy trochu rozvleklá. Celkově ale mohu určitě doporučit. Jde opravdu o velmi neobvyklý divadelní zážitek.
Mondi.h  50 %
12.4.2016 | 31 hodnocení
+ souhlasím
Tak na toto už fakt znovu nepůjdu. Jediné hezké byli barevné kostýmy.
J_V  80 %
18.3.2016 | 47 hodnocení
+ souhlasím
Rozverná hříčka překypující fantazií a nápady, hlavně vizuálními. Pobaví to jen diváka, který bezpečně ví, na co jde (ale těch byla zjevně v publiku většina).
Pavel.Tomas  80 %
26.2.2016 | 158 hodnocení
+ souhlasím
Scéna, výkony, muzika všechno super a neotřelé. Moc jsem si to užíval. V druhé polovině to šlo trochu dolů, ale zasloužený potlesk všem včele s Janem Medunou...
Ba-jo  80 %
26.2.2016 | 242 hodnocení
+ souhlasím
Přicházel jsem na představení s obavami a unaven...odcházel jsem v opačném rozpoložení. Představení mě přesvědčilo a pobavilo. Správně "ujeté" představení s barevně ujetými kostými, scénou, dialogy a to vše opřené o výborné herecké výkony...zejména titulní Jan Meduna a možná ještě více jeho rodičové Helena Dvořáková a Robert Mikluš. Uteklo mi to rychle, krásně jsem se bavil...
Michvon  80 %
25.2.2016 | 195 hodnocení
+ souhlasím
Představení podle mého gusta, hravé a ujeté a divadelní v tom nejlepším slova smyslu. Hyperbolizovaná scéna, kostýmy, efekty, záměrně přehrávající herci, ale vše do sebe zapadá, ladí to a drží pohromadě, i když první půle skutečně šlape líp. Ale i tak velmi podařené představení, i když rozhodně ne pro každého.
MonikaCh  20 %
21.12.2015 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Dobrý úlet, avšak spíše v špatném slova smyslu, inscenaci jsme krom cca 10ti minut odtrpěli a litovali, že jsme o přestávce neodešli, jako část publika. Tuto oprášenou klasiku uvedenou do moderna snad ocení jiní.
Togaf  60 %
1.12.2015 | 180 hodnocení
+ souhlasím
Úžasné kostými a skvělý Jan Meduna, jeho Viktor byl opravdu ďábelský. Bohužel občas se velká stylizace a vulgarita dostaly přes mou hranici vkusu. Prdící dáma byla pro mě zcela mimo a druhá polovina hry ztrácela dech. Originální a místy vtipné drama, ale hrubozrný humor mě tak nějak míjel.
Vladimír Rogalewicz  80 %
2.11.2015 | 812 hodnocení
+ souhlasím
Skoro bych se přidal k hodnocení Pavla Širmera (i dalších členů redakce). Vše už bylo řečeno. Přesto se zdá, že inscenace po přestávce ztrácí tah na branku. První polovina je snad bezchybná, byl bych ochoten dát i 100 %. Ve druhé polovině přeci jen chybí děj, forma si sama nevystačí a všeho je najednou příliš. Tam se to už začíná blížit Mikuláškovým kreacím ze Zábradlí. Hodnocení je tedy průměrem obou polovin. Výprava a snad všechny herecké kreace jsou však kandidáty do letošní Ankety. Jako celek v Praze v současné době vysoce nadprůměrné.
Jirkan  70 %
16.9.2015 | 564 hodnocení
+ souhlasím
16.9. 2015: Pro někoho až příliš expresivní podání, které občas nešetří ani jadrným jazykem. Pro někoho i absurdní děj. Chápu, každému podle chuti. Já jsem spokojen. Bylo pár míst, u kterých mi unikal trochu význam. Druhá část inscenace je trochu nastavovanou kaší, dalo by se škrtat. Určitá dravost je místy zcizena vystoupením z role. Výtvarně perfektní inscenace. Bavil mne Jan Meduna a tou pomyslnou třešní dortu je Helena Dvořáková!
Marsed  70 %
26.6.2015 | 161 hodnocení
+ souhlasím
Dost odvážné, hodně surrealistické, každopádně úplně něco jiného, provokativního, neučesaného, prostě jiný divadelní zážitek, než jsme zvyklý na scénách vidět.
Marie friedlova  80 %
23.6.2015 | 73 hodnocení
+ souhlasím
70 %- 80% za odvahu ve středostavovském divadle?..
Vladimír10  80 %
22.6.2015 | 646 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Ačkoliv přistupuje J. Mikulášek k textu jako obvykle velmi nekompromisně, tak výsledek není zdaleka tak rozpačitý jako u inscenací v jeho domovském Divadle Na zábradlí. Zcela bílá dekorace v kombinaci s křiklavě barevnými kostýmy vytváří totiž pomyslný rámec, do něhož může být zakomponován téměř nereálný příběh. S pomocí mnoha současných symbolů a narážek je ze surrealistické hry vytvořen nelítostný "preudokabaret", v němž děti bez skrupulí likvidují své rodiče. U J. Meduny a V. Lazorčákové navíc jejich ztvárnění dětské nevinnosti i zlotřilosti bezchybně dotváří změny hlasových poloh.
Národosolsobě  60 %
17.6.2015 | 331 hodnocení
+ souhlasím
humor o dost hrubozrnější (a chce se říct i samoúčelnější) než bývá u J. M. zvykem, vlastně takový sled občas vtipných gagů - metodou zřejmě byla poměrně mechanická ironizace asi tak každé repliky. Hraje se groteskní ultraexpre a hodně se to stříhá a zcizuje, zřejmě kvůli co největšímu komickému účinu(?), provedeno ovšem jako vždy v Dlouhé skvěle. Občas padá tempo, trochu. Scéna pěkná a řada magických obrazů. Story nebo téma (kromě nejpovšechnějšího "výsměchu buržoazii" a rozšířené praxi sebescénování) asi nemá cenu řešit?
Furciferka  60 %
16.6.2015 | 262 hodnocení
+ souhlasím
Slovy jedné z postav: "ono je to vlastně drama". Místy velmi zábavné drama, jindy ale až moc groteskní. Díky délce tomu trochu chyběl spád, zejména v první části. Hodně se mi líbily kostými, které připomínaly filmy Tima Burtona (nejvíce Temné stíny).
MartinaEli  60 %
9.3.2019 | 74 hodnocení
Dvojitev  90 %
4.3.2019 | 5 hodnocení
Vladislavka  80 %
2.3.2019 | 164 hodnocení
Doucha  50 %
7.8.2018 | 44 hodnocení
VeruS.11  80 %
30.5.2018 | 90 hodnocení
Hacko  80 %
28.1.2018 | 77 hodnocení
House Pachodi  50 %
28.1.2018 | 73 hodnocení
Ivelly  50 %
16.1.2018 | 40 hodnocení
Adamantino  80 %
8.12.2017 | 32 hodnocení
Sluha  90 %
7.12.2017 | 232 hodnocení
Graiv  90 %
13.11.2017 | 114 hodnocení
Suzana  50 %
19.10.2017 | 343 hodnocení
Barbora23  60 %
18.10.2017 | 42 hodnocení
Pavlouš  70 %
22.7.2017 | 54 hodnocení
Radiator  80 %
24.3.2017 | 88 hodnocení
Vltava  30 %
19.3.2017 | 47 hodnocení
Dolente  70 %
14.2.2017 | 70 hodnocení
Pcoban  40 %
25.1.2017 | 14 hodnocení
Frankovka  80 %
18.1.2017 | 282 hodnocení
PavelK  50 %
18.3.2016 | 221 hodnocení
Renée  70 %
1.3.2016 | 96 hodnocení
Radkak  90 %
25.2.2016 | 83 hodnocení
Petr-sima  70 %
29.1.2016 | 121 hodnocení
Veronicah  70 %
21.1.2016 | 44 hodnocení
Anex  70 %
17.1.2016 | 111 hodnocení
Consuela  70 %
3.11.2015 | 14 hodnocení
Marcela  80 %
3.11.2015 | 418 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.