Městská divadla pražská [Divadlo Rokoko]

Marat + Sade

Premiéra: 12.3.2022 | 2:05
Překlad: Ludvík Kundera. Dramaturgie: Jana Slouková. Scéna: Martin Chocholoušek. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba: Michal Pavlíček. Pohybová spolupráce: Leona Qaša Kvasnicová. Úprava a režie: Vladimír Morávek.
Slavné básnické drama o nespoutanosti a vnitřních žalářích každého člověka, ale také palčivá úvaha o (ne)rozpoznatelnosti pravdy v době, jež je nám dána. Francie, počátek 19. století. V blázinci nedaleko Paříže jsou zavíráni nejen nemocní, ale taky společensky nepohodlní lidé, třeba provokatér markýz de Sade. Ten zde se skupinou pacientů inscenuje hru o vraždě revolučního vůdce Marata a divadlo bláznů pod dozorem sester a zřízenců se stane vzrušující zábavou pro pařížskou smetánku. Kde je hranice šílenství? Jaká je síla svobody? A co vše jsme pro ni ochotni obětovat...?
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
40 %
Uživatelé
48 %
kontroverzní inscenace (53.)
48171000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 40 %
Lukáš Dubský 40 %
Helena Grégrová 40 %
Iva Bryndová 40 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
16.9.19:00 vstupenky
23.10.Ne19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (21)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  40 %
(zadáno: 6.5.2022, počet hodnocení: 2928)
+ přínosný / zajímavý komentář
35 % Během sledování představení jsem nabyl pocitu, jako bych se díval na inscenaci z Morávkových výstavních let zhruba před dvaceti lety. Tehdy mě každá jeho novinka fascinovala. Škoda, že se za tu dobu režisérův rukopis aspoň trochu neproměnil. Dle mého názoru je už tento přístup passé a určitě by se mohl tvůrce jeho kvalit podívat na divadlo zase trochu jinýma očima. V samotné inscenaci Marata je nesnadné se orientovat i pro znalce textu, docela by mě proto zajímalo, jaký příběh si z představení odnáší neobeznámený divák. Scénograficky výtečné, pěkná Pavlíčkova hudba v perfektní interpretaci K. M. Fialové.
Lukáš Dubský  40 %
(zadáno: 29.4.2022, počet hodnocení: 958)
+ přínosný / zajímavý komentář
45%. Připadá mi, že režisér V.Morávek už v poslední době vykrádá sám sebe. Weissův text je sice stále aktuální a boj jednotlivce o vlastní svobodu se neustále vrací jako zásadní téma každé epochy. Inscenace ovšem dává od začátku okatě najevo, jak moc velké téma se snaží uchopit. Expresi už pak není kam stupňovat a velice rychle začíná působit dost otravně. Hlavně ve druhé polovině se ale podařilo Morávkovi vystavět i silně působící scény, skvělá je pak Pavlíčkova hudba (zvlášť v podání K.M.Fialové). Jinak je ovšem tenhle opus divácky dost nevstřícný a ve všem tom hemžení se poselství ztrácí.
Helena Grégrová  40 %
(zadáno: 13.4.2022, počet hodnocení: 1502)
+ přínosný / zajímavý komentář
Audiovizuálně vskutku opulentní pastva pro divákův sluch a zrak, ačkoli po hudební stránce přece jen s poněkud monotónními motivy. Bohužel se ale v tom expresivním inscenačním reji tak trochu utopil příběh a především myšlenky hry. Herecké výkony velmi solidní, všichni hrají do roztrhání svých enormně nalíčených těl. Autenticita rezonuje zdařile, o tom, že se děj odehrává na půdě blázince, jsem neměla nejmenších pochyb. Jako celek to ale mému vnímání kladlo překážky pro adekvátní soustředění se a tím pádem i kvalitu výsledného zážitku.
Iva Bryndová  40 %
(zadáno: 16.3.2022, počet hodnocení: 353)
+ přínosný / zajímavý komentář
45% - Na první pohled jasný Morávkův režijní styl - ať jde o využití výrazné výtvarné složky (scény, ale zejm. kostýmů a masek), výrazné hudební složky (Pavlíčkova hudba je výrazná a baví a K.M.Fialová skvělá interpretka, ale místy je hudby skutečně moc - nekonečného opakování stejných motivů, či toho, že umlká pouze v několika momentech během celého představení), či výrazného expresivního herectví. Bohužel se mezi všemi výraznými složkami poněkud ztrácí základní myšlenky (Markýzovy i Maratovy) - pouze v několika momentech dostávají prostor v jednotlivých monolozích a dialozích, často se ale zanikají v běsnění blázince.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Ferouser  70 %
(zadáno: 22.5.2022, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé herecké výkony, ale dost sem se v tom ztrácel. Rozhodně to není hra pro každého. Doporučuji před návštěvou zvážit. Ale vlastně mě to bavilo. Ani chvilku sem se nenudil. Konečně pořádnej blázinec!!!!
Honzy  50 %
(zadáno: 28.4.2022, počet hodnocení: 251)
přínosný / zajímavý komentář
Režisér Vl.Morávek připravil v divadle Rokoko pozoruhodnou podívanou v inscenaci MARAT+SADE.Hraje se všude,na jevišti,v hledišti i v lóžích na balkóně.Každý herec zvlášť předvádí svoje umění,k tomu mu slouží speciální nalíčení,nápisy na těle i neobvyklé rekvizity.Divák se bohužel v tomto hereckém reji těžko orientuje,a tak mu uniká samotný děj hry.Herci mají mikroporty,hudba Michala Pavlíčka je dosti hlasitá a zpěv K.M.Fialové místy i nepříjemný.Nicméně Morávek zinscenoval Marata..po svém a přispěl,tak ke kontroverznímu vyznění díla.Několik diváků to nevydrželo a o přestávce zmizelo z divadla.
Makaluzo1  10 %
(zadáno: 27.4.2022, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Díky režii se Weissova úspěšná hra stala slabým odvarem originálu.Původně tři časové roviny byly spojeny do jedné,čímž nastal zmatek a chaos.A tak se smysl hry omezil na povrchní ztvárnění bláznů v blázinci.Proto se paralela s přítomností nekoná.Divák si však musí připadat, že se ocitl mezi skutečnými blázny a ne v divadle na divadle.Rušivě působí i samoúčelné výrazové prostředky zvukové i vizuální(mikrofony a mikroporty,neurotizující zpěv,přemrštěné líčení,větrák,spousta rekvizit na přeplněné scéně,sprchový kout,nahota herců).
Barčí  100 %
(zadáno: 10.4.2022, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
Jednoduché, bude to buď ano nebo ne. Za mě ANO!
Neskutečný herecký koncert, VŠICHNI V KAŽDÉ VTEŘINĚ naprosto vynikající!
Netušila jsem, kam dřív koukat.
CO JE TO ZA SNY?????
LavinieCamui  90 %
(zadáno: 6.4.2022, počet hodnocení: 584)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá hudba (i když příliš hlasitá, ale to je záměr). Vynikající herecké výkony - není jednoduché hrát neherce. Královnou inscenace je ovšem Ivana Uhlířová, nemohla jsem z ní spustit oči.
Nikoss  60 %
(zadáno: 31.3.2022, počet hodnocení: 93)
přínosný / zajímavý komentář
Rockokový koncert nazvučený pro O2 arénu, ve kterém se ztrácely myšlenky (stále aktuální) dramatikovy přehlušované i permanentním návalem vytvářeného hluku. Pavlíčkova hudba jinak dobrá, stejně jako výkony do mikrofonů zpívajících i řvoucích herců. Weisse si třeba dáme jindy (nebo si ho přečteme).
Bedrich.spesny  20 %
(zadáno: 31.3.2022, počet hodnocení: 57)
přínosný / zajímavý komentář
To musí být vysloveně herecký sen, hrát v tomto!
Suzana  80 %
(zadáno: 15.3.2022, počet hodnocení: 303)
přínosný / zajímavý komentář
Malebná multifunkční scéna, výborná strhující rocková hudba, krásné světelné a scénické efekty. Především skvělé a obdivuhodné pěvecké i herecké výkony těch, co mají předvádět, že neumí hrát. Mnohovrstevnatý děj, nepředvídatelné zcizovací prvky. Sen toho, co usíná ve vaně ještě před zazvoněním.
Nickmik  90 %
(zadáno: 17.5.2022, počet hodnocení: 29)
Vladimír10  50 %
(zadáno: 27.4.2022, počet hodnocení: 480)
Dominik  30 %
(zadáno: 13.4.2022, počet hodnocení: 53)
Snekac  40 %
(zadáno: 9.4.2022, počet hodnocení: 181)
Unionboy  20 %
(zadáno: 9.4.2022, počet hodnocení: 316)
Braddy  40 %
(zadáno: 31.3.2022, počet hodnocení: 70)
Astuta  20 %
(zadáno: 15.3.2022, počet hodnocení: 25)
Kaj Nova  10 %
(zadáno: 15.3.2022, počet hodnocení: 34)
HodnaTeta  40 %
(zadáno: 15.3.2022, počet hodnocení: 106)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.