Městské divadlo Brno [Hudební scéna]

Velká ryba (Big Fish)

Premiéra: 22.4.2023 | 3:05
Podle románu Daniela Wallace „Velká ryba: Román mytických rozměrů“. Překlad: Zuzana Čtveráčková. Dramaturgie: Miroslav Ondra. Scéna: Christoph Weyers. Kostýmy: Andrea Kučerová, Adéla Kučerová. Scénické projekce: Petr Hloušek. Loutky: Jaroslav Milfajt. Choreografie: Michal Matěj. Dirigenti: Ema Mikešková, Matěj Voda. Úprava a režie: Stanislav Moša.
Mystický muzikál o příbězích, kterými určujeme svou identitu. O tom, jak je fantazie v lidském životě důležitá a že uvnitř okamžiků opravdové lásky můžeme žít navždy, o tom, že magii můžeme objevit i v nejobyčejnějších chvílích našich životů. Edward Bloom je obyčejný muž, avšak neobyčejný otec. Svému synovi Willovi vždy vyprávěl o svém životě příběhy plné fantazie, krásy, lásky a dobrodružství, historky se hemžily čarodějnicemi, obry, mořskými pannami a hrdinskými činy, které překračovaly hranice uvěřitelnosti. Tak ze svých vyprávění vystavěl v očích svého syna mýtus nesmrtelného hrdiny. Dospělého Willa však už otcovy fantastické příběhy nebaví a trvá na racionálním, nikoli fantastickém popisu jeho života. Když se Edwardovo zdraví zhorší a Will se dozví, že se svou ženou Josephine budou mít vlastního syna, rozhodne se Will jednou provždy odhalit otcův „pravdivý“ životní příběh, aby se dozvěděl, kdo je jeho otec doopravdy...
Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
67 %
Uživatelé
68 %
68251000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Michal Novák 70 %
Iva Bryndová 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.

Volby

Hodnocení (27)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
5.4.2024 | 1140 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Výpravná muzikálová podívaná, která propojuje fantaskní vyprávění s realitou komplikovaných rodinných vztahů. Hra balancuje na hraně sentimentu, ale díky zdařilým výkonům herců v hlavních rolích se přebujelému patosu vyhýbá. A.Slanina dokáže věrohodně ztvárnit kluka i umírajícího muže, R.Coufalová vysílá do hlediště velkou dávku emocí hlavně během songu Bez domu či s ním. Po hudební stránce jde o celkem zdařilé dílo s drobnými country prvky na pozadí, které zasazují děj do Alabamy. Na některých místech inscenaci schází svižnější tempo, ne všechny fantaskní scény mají tak výraznou pointu, aby vysvětlovala jejich zařazení.
Michal Novák  70 %
28.4.2023 | 1157 hodnocení
+ souhlasím
Prášilovský (münchhausenovský) archetyp stvořil i amerického /jižanského/ fantastu moderní doby, zdánlivě obyčejného tatínka. Storytelling v jeho podání můžeme vnímat jako metaforu podstatných věcí života. S mytickými přesahy a tezemi, že lepší jízda na vlně fantazie než v nudě nebo dezinformaci. A že pravda může vycházet i z fantazie. K podhoubí se divák ale musí probít přes dlouhý řetězec obrazů, odkud se dalo vymést hodně balastu. Kromě závěrečné emotivní nálože muzikál i přes řadu inspirací hudebně nezáří. Divácký zážitek tady obstarává Lukáš Janota, který v různých polohách táhne celou tříhodinovku, výkon Radky Coufalové také bravurní.
Iva Bryndová  60 %
26.4.2023 | 555 hodnocení
+ souhlasím
MDB připravilo další výpravný muzikál pro celou rodinu. V nápadité scéně s využitím výrazných světel a projekcí vzniká v choreografiích Michala Matěje řada velkých klasických muzikálových čísel, fantaskní světy se pojí s rodinným dramatem. Company tančí a zpívá a protagonisté hlavních rolí předvádějí výborné komplexní výkony. Hvězdami premiéry byli Lukáš Janota a Radka Coufalová. Všechno dohromady to však výrazně připomíná již v Brně viděné a inscenace by navíc potřebovala významně krátit a zrychlit tempo. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vladimír10  80 %
7.4.2024 | 633 hodnocení
+ souhlasím
07. 04. 2024, 18:00, alt. Janota, Rymeš, Navrátilová, Skálová, Halámek, Ressler, Sedláčková, Horňáková, Pekar, Širila, Kratochvílová, Sagher
DivadelniFan  80 %
6.4.2024 | 349 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velkou rybu jsem doposud neznal a bál jsem se, zda mě bude bavit. Navíc 3 hodiny... Jako jo, sem tam je to zdlouhavé, ale zážitek je veskrze pozitivní. Potěšily mě moc hezké písničky, dále i scéna a decentní projekce. Celý muzikál táhne fenomenální Lukáš Janota. To, co předvádí, je zcela světové (a v ČR bohužel skoro až unikátní)! V těsném závěsu září i Radka Coufalová a Marco Salvadori (jejich sóla - ach!). V menších rolích zaujali Ondřej Halámek, Dagmar Křížová a Eliška Skálová. Závěr mě absolutně dostal. Bulel jsem jak želva. Znám lepší muzikály, to ano, ale tohle bylo prostě dobrý! Prďte už na Prahu, muzikál se dělá nejlépe na oblastech!
Ada99  70 %
15.11.2023 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Velká ryba trpí na nezamatovatelné písně a Městské divadlo Brno se snažilo, co mohlo, aby z toho vykřesalo, co nejvíc, ale bohužel to drží hlavně L. Janota. Zbytek nevýrazný herecky. I když slzička ukápla a bylo to silné, tak si dílo pamatuji spíš jako činohru.
JaneEyre  90 %
7.10.2023 | 116 hodnocení
+ souhlasím
Příběh Velké ryby naprosto uchvátil. Také hudba a písně jsou líbivé. Hlavní roli ztvárňují Lukáš Janota a alt. Aleš Slanina, oba jsou v této roli fenomenální, srdeční, hrají tělem i duší. Také Radka Coufalová byla úchvatná (její sólová píseň byla naprosto dechberoucí). Společné scény tohoto páru patřily k nejkrásnějším. V roli jejich syna zazářil M. Salvadori. Dále mě zaujala D. Křížová, jejíž role mě chytila za srdce, milou rolí se blýskla také E. Skálová či D. Vitázek/O. Halámek, avšak i company byla výborná a sehraná. Také bych chtěla vyzdvihnout hezkou projekci. Tento muzikál byl pro mě pohlazením po duši, plakala jsem několikrát.
Klára Tesařová  80 %
22.8.2023 | 120 hodnocení
+ souhlasím
85 %
Přestavby scény Christopha Weyerse jsou rychlé a plynulé. Projekce Petra Hlouška spolu s kostýmy Andrey a Adély Kučerových profitují z kreativního pojetí celého kusu. Baví mě záplava narcisových nafukovacích balónků, maxi stůl obra Karla jako úředníka i loutka velké ryby. Aleš Slanina jako Edward Bloom srší hereckou i pěveckou energií, ale dovede vystihnout také bolest a bezmocnost ke sklonku života. Tereza Navrátilová coby jeho manželka Sandra má po pěvecké stránce značné rezervy. Z vedlejších rolí je roztomilý obr Karel D. Vitázka a drbající se vlkodlačí ředitel cirkusu Amos J. Resslera. Company působí neobyčejně sehraně a kompaktně.
Aperolka  80 %
21.6.2023 | 57 hodnocení
+ souhlasím
Miluji filmovou Velkou rybu Tima Burtona a muzikál ve mně vyvolal úplně stejné pocity. Kouzlený fantazijní příběh, skvělá hudba, výpravná scéna, a především výborný Aleš Slanina v hlavní roli. To vše udělalo z Velké ryby nezapomenutelné představení.
Johanka17  80 %
12.6.2023 | 48 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavý střet fantazie a racionality - výborný L.Janota a D.Rymeš. Krásné ženské role v podání R.Coufalové a neméně skvělé E. Skálové. Profesionální company, hravá scéna i kostýmy, perfektní hudba. Zábavné i dojemné - vše, co od muzikálu očekávám.
Leopold  100 %
29.4.2023 | 17 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Ten, kdo nezná Velkou rybu od Tima Burtona může být překvapený.
Pokud někdo Velkou rybu zná a nelíbila se mu, pak nechápu, proč chodí na divadelní zpracování...
Já ji znám a mám ji rád, a tak jsem byl nadšený.
Výpravná scéna, nádherná hudba a herecké výkony výborné.
A pokud nemáte fantazii a už jste až moc dospělí, radši zůstaňte doma.
Já se bavil a dojal královsky, nádherný večer, tudíž stovka jako vyšitá :)
Limetka  30 %
27.4.2023 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Nápaditá scéna a tradičně sqělý orchestr....a to je vše. Jinak obrovská nuda. Kdyby MDB vsadilo na pohádkový příběh a představení by si na víc nehrálo, bylo by to asi snesitelné. Ale ta spousta patosu se nedala pokousat, ani nemelodické pěvecké party a bohužel zcela nezvykle na scénách MDB - naprosto nepřesvědčivé herecké výkony.
Brtník  20 %
26.4.2023 | 58 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Stupidní. Odchod o přestávce.
Guildenstern  50 %
25.4.2023 | 447 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Mám pocit, že z Big fish se velká ryba brněnské muzikálové scény nestane, tady si soubor vybral trochu slabší chvilku. Aleš Slanina opět táhne celé představení a jeho závěrečné číslo je opravdu emotivní, T. Navrátilová zaujme hlavně po výrazové stránce, zpěv je krapet nadoraz. Ve vedlejších a dětských rolích jsme z Brna zvyklí na lépe vedené herce a kvalitnější výkony. Myslím, že by to celkově chtělo zdařilejší překlad do češtiny a dramaturga, který by z toho smetl ty nánosy sladkobolného "amerického" sentimentálního balastu. Bohužel toto je za mě na hraně kýče a hlavně zoufale bez atmosféry.
MuMuMusicals!  100 %
24.4.2023 | 5 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Úchvatné a po všech stránkách zcela profesionálně provedené představení, které rozhodně stojí za váš čas!
Velká ryba v Brně je ojedinělá svou hloubkou a hravostí současně. Kdo čeká prvoplánovou a plytkou zábavu, bude nejspíš zklamán. Ale pokud budete mít trpělivost "jít s příběhem", zaručeně nebudete zklamaní. Rozhodně 100%!
MartinRadi  90 %
23.4.2023 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Velice zdařilé a příjemné představení. Všechno je tak akorát, výprava, výkony zvuk, projekce. Nic neruší, nikdo nepřehrává, všechno šlape v pohodové simbiose.Jednoduché a čitelné choreografie herce nelimitují ve zpěvu. Aleš Slanina táhne energicky představení od začátku do konce a podává obdivuhodný (tříhodinový!!!)výkon. Marco Salvadori,Tereza Navrátilová, Mima Krejčová, Dušan Vitázek skvělí. Matyáš Mičulka bez většího zájmu v podstatě jen odříkává text.
Yalka  50 %
22.4.2023 | 14 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Nejvíc se mi líbili Aleš Slanina a Tereza Navrátilová. Oba byli naprosto uvěřitelní v obou časových rovinách. A samozřejmě Karl (Dušan Vitázek), to je nezpochybnitelná nevětší hvězda představení :-)
Bohužel celý je to dle mě hrozná banalita o narcisovi (sic!).
Viděno s V + A, 21. 4. 2023.
Rejpalka  40 %
22.4.2023 | 212 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Klasické MdB, orchestr hraje, scéna je celkem pěkná, občas se objeví i nějaký ten nápad (např. Projekce na vlajky/kusy látky které bleskurychle postaví company), všichni pěkně zpívají jen ten příběh je totálně naprd. Stejně jak byk nudný film je nudné i představení. Tři hodiny čekáte na děj a když se konečně něco stane, představení zas ztratí šťávu. V první půli mě hodně štvalo přehrávání L. Janoty jako starého Blooma (něco mezi parodií Zemana a Klause dohromady), naštěstí v druhé půli ubral. KONEČNĚ skvělá Radka Coufalová, potěšili i Dagmar Křížová a Marek Kolář a příjemně překvapil Martin Mihál a Jiří Ressler. Ale opět platí jednou a dost.
RaB  80 %
22.4.2023 | 369 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Radka Coufalová (KONEČNĚ) zas v hlavní roli a je fantastická! Zpívá i hraje perfektně (a za mě je to nejlepší ženský muzikálový výkon této sezóny). Její sólo ve druhé části je jednoznačně vrchol představení.
Velice dobrý výkon předvádějí i L. Janota, D. Rymeš a vždy skvělá E. Skálová (i v jen činoherní roli).
Ač muzikál sliboval velkolepé projekce a kouzla - moc se nekonají - rozhodně by to chtělo víc (minimálně udělat projekce ostřejší). Dalším negativem je R. Pekárek v company - jeho předvádění opravdu do tak skvělých představení nepatří. Naopak M. Kolář by už měl konečně dostat hlavní roli, protože i v menších rolích předvádí svůj um.
Martin21  40 %
22.4.2023 | 458 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velká očekávání, velké zklamání. Nudné, táhnoucí se. Žádná chytlavá melodie, písnička. Podprůměrné herecké výkony, vyjma Aleše Slaniny, který se to celé snaží táhnout, ale jeden to nezachrání. Naopak Tereza Navrátilová je pro mne nejslabším článkem inscenace a na roli je nevhodně zvolena. Se svým pěveckým partem se místy hodně pere a typově se na roli nehodí. Velmi mě mrzí, že jsem neviděl Radku Coufalovou, která si myslím, bude tím nejlepším celého muzikálu. Ačkoliv bych ji velmi rád viděl, není to pro mne dostatečný důvod pro druhou návštěvu tohoto kusu, neb převažují negativní dojmy.
Zdeněk  60 %
22.4.2023 | 27 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Po vizuální stránce není představení co vytknout. Nicméně příběh je zdlouhavý a šíleně nudný. Jsem rád, že Radka Coufalová po delší době dostala velkou roli a byla naprosto skvělá jak herecky tak především pěvecky. Její sólo ve druhé půli byl vrchol představení.
Ady_111  70 %
8.4.2024 | 73 hodnocení
Snekac  70 %
7.4.2024 | 292 hodnocení
Unionboy  80 %
7.4.2024 | 450 hodnocení
Jan.ocenasek  70 %
11.10.2023 | 11 hodnocení
Sabi  70 %
5.10.2023 | 68 hodnocení
HodnaTeta  50 %
25.4.2023 | 181 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.