Národní divadlo

Troilus a Kressida

Premiéra: 6.12.2012 | 1:30x
Překlad: Martin Hilský. Dramaturgie: Martin Urban. Kostýmy: Zuzana Ježková. Úprava, scéna a režie: David Radok.
Poslední uvedení: leden 2014.
Shakespearova tragikomedie o světě, v němž se rozpadají všechny lidské ctnosti, hodnoty a city. Všechen smysl lidské existence, uznávaný a vyznávaný, se proměňuje v nesmysl. Jako by nikdo nevěděl proč, jako by nikdo nebyl schopen zastavit rozpad světa...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
49 %
Uživatelé
56 %
56311000
Volby

Hodnocení (38)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
12.2.2013 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Předem jsem si přečetl, o co se D. Radok snaží ve své radikální úpravě Shakespearovy (problematické) hry, kratší verzi s menším počtem postav. A podle mého názoru byl záměr z inscenace patrný. O životnost hrdinů či kresbu charakterů zde příliš nešlo, prvořadé bylo téma. Promyšleně vyslovované „výkřiky“ jednotlivých postav se mi poskládaly smysluplně. Na druhou stranu se obávám, že bez obeznámení bych možná měl s vypovídací hodnotou výsledného tvaru problém. Výborná práce s velkým prostorem, dobré řešení kostýmů. Z mého pohledu se nejedná o nepovedený počin, ale chápu, že se každému nelíbí.
Lukáš Dubský  50 %
4.2.2013 | 1148 hodnocení
+ souhlasím
Smysl inscenace jsem bohužel nepochopil, režisérovy záměry pro mě zůstaly utajeny. Prázdná scéna je zpočátku zajímavá, později už spíše únavná. Charakterizace postav je většinou je velmi letmá, takže jednotlivé repiliky by si klidně postavy mohly mezi sebou prohazovat. Herecky mě nikdo příliš nezaujal - celé to bylo takové bez chuti a bez zápachu. Zajímavým motivem je demýtizace hrdinů, kteří jsou hrdiny jen dle jména, ne podle chování. Z nudy občas vytrhne jen postava Thersitea (V.Javorský).
Jiří Landa  40 %
24.1.2013 | 3031 hodnocení
+ souhlasím
Po zhlédnutí novinky Národního divadla mě ihned napadl pojem „koncertní provedení činohry“. Výtvarná stránka sice skvěle promyšlená, ale když na scéně stojí herci, kteří svůj text jen deklamují a nehrají (vyjma chvílemi až nepatřičných emotivních výlevů J. Dolanského působících v celku jako ona pověstná pěst na oko), je něco špatně. Na D. Radoka překvapivě nudná inscenace. Ve Zlaté kapličce se činohře už léta nedaří...
Helena Grégrová  40 %
24.1.2013 | 1679 hodnocení
+ souhlasím
Téměř bezemoční těžkopádná nuda. ..nebýt poměrně zajímavé scénografie, asi bych si zívnula v hledišti vícekrát..
Veronika Steffanová  70 %
15.1.2013 | 87 hodnocení
+ souhlasím
Výtvarná stránka inscenace výrazně převyšuje tu obsahovou, která zdůrazňuje především zbytečnost války a to, jak vleklý spor všechny postupně ničí. Herecké výkony se mi zdály bezchybné. Největší slabinou je podle mě povrchní vylíčení postav, v této hře není žádná ani dobrá, ani špatná, ale stejně většinou postrádají něco víc než ikonickou skořápku (senilního starce, vychytralého kariéristu, tvrdohlavého vládce...).
Jiří Koula  40 %
9.1.2013 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
44,99% Tolik jinde výborných herců v tak zbytečné inscenaci... Sdělení, že dnes stejně jako před tisíci let závisí osud "obyčejného člověka" na rozmarech mocných, je sice samo o sobě jistě možným nosným tématem inscenace dnešní doby, ovšem způsob, jakým zde bylo přežvýkáno, leda tak odradí i tu hrstku diváků, kteří si od "zlaté kapličky" ještě něco slibují.
Jan Pařízek  40 %
10.12.2012 | 910 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
S trochou nadsázky pouze pěkná forma bez obsahu. Hra má dobrou scénu i kostýmy. Vystupuje plejáda postav, antických hrdinů, jejichž osudy ale dobře známe a k nimž se těžko tvoří nějaké silnější pouto. Dialogy u většiny scén jsou dle mého názoru slabé a často jsem si připadal, že sleduji jen zajímavý výjev z trojské války, který mi ale nic jiného nepřináší. Příběh Troila a Kressidy je až příliš vtažen do pozadí. Větší náboj a více emocí přichází až v závěru, kdy je Kressida odvedena z Tróje. Následná pasáž je dle mého názoru nejvydařenější, nicméně celkový spíše slabší dojem již nevylepšila.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Teejay  40 %
2.11.2014 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Tak skvělá jména v tak nepochopitelné hře.
Monulinka  70 %
16.1.2014 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Jsem moc ráda, že jsem se předem podívala na dokument Radokova Trojská válka, takže jsem věděla, co nečekat (zaměření na jednotlivé postavy, romantický příběh), a o co naopak Radokovi šlo. A to, co si vytyčil, se mu rozhodně povedlo. Hra to je náročná na soustředění, ale v monolozích se skrývá hodně zajímavých a překvapivě současných myšlenek. Herecké výkony byly až na pár výjimek skvělé. Působivá scéna i kostýmy! Jen mě mrzí ta děkovačka...
Firt  80 %
5.6.2013 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Velice dobrá hra, výborné zpracování. Scéna a kostýmy jsou spíše průměrné, herecké výkony naopak velmi nadprůměrné, velice přesvědčiví jsou především pánové Matásek a Dolanský. Nuda to rozhodně není, stačí se jen trochu soustředit, text je plný zajímavých úvah o podstatě moci, o smyslu a skutečném účelu vedení války. Vždyť poselství té hry je stále aktuální. Je pravda, že chvíli trvá, než se divák dostane do děje, ale celkově hra stojí za zhlédnutí. Doporučuji zakoupit lístky na balkon či galerie, neboť představení se odehrává v celé hloubce jeviště.
Peter Gabriel  60 %
10.2.2013 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Jasné, koncentrované sdělení, nicméně podřídit celek jedné myšlence mi přijde trochu málo. Plus za rámcovou kompozici. Výtvarně nádherné, velice povedené kostýmy, zajímavá práce s prostorem. Ač se herci, myslím, snažili, postavy se mi nezdály příliš plastické.
Národosolsobě  70 %
4.2.2013 | 331 hodnocení
+ souhlasím
dobré prvky:winterová, špalková, matásek, pechlátova/černého man love, kostýmy, light design, délka představení.
Zuzatab  40 %
19.1.2013 | 65 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavá scéna i herecké obsazení, ale děj je o tolik osekán, že hra ztrácí význam. Z herců bych vyzdvihla Jana Dolanského, ze kterého emoce a vášně sálají na dálku a Vladimíra Javorského, který je humorným i nelítostným komentátorem všeho dění, ale i tak je to na dobré představení málo...
Vladimír Rogalewicz  70 %
19.1.2013 | 809 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Zvláštní-obvykle kritizuji převahu formy nad obsahem.Zde si však mé vysoké hodnocení vysloužila forma: dokonalá režie, zvládnutí prostoru (úvodní a závěrečná scéna!), světelný design, kostýmy (nepodbízivé, ale mimořádně povedené!), scéna i herecké výkony (znamenitá K.Winterová, jako vždy znamenitý K.Dobrý - škoda, že se s ním nesetkáváme častěji) byly na 100%.Děj:zoufalá nuda.Hra nemá potenciál pro 21. století.A samostatnou kapitolou je překlad M.Hilského.Jeho předvádění se, na úkor autora a nejen v této hře, je k nepřežití. (Např. překlad J.Joska v Divadle Na zábradlí byl mnohem působivější.)
Jirkan  60 %
8.1.2013 | 564 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
8.1. 2013: Scéna, světla, aranžmá je naprosto perfektní, opravdu přímo až operní. Herecké výkony nejsou tak špatné. Dobrou práci odvádí K. Winterová, K. Dobrý, J. Dolanský a především Vl. Javorský. Obsahově to pokulhává, může za to (dle mého) autor a i režisér. Je tam několik pěkných obrazů (např. válka), ale žádá si to více. Je to škoda, vznikla by tak v Národním divadle velká inscenace. Nelituji ale toho, že jsem zašel. Pro soubor určitě musela být práce s D. Radokem zajímavá. Děkovačka je opravdu špatně řešená, škoda.
Sonic  60 %
27.12.2012 | 331 hodnocení
+ souhlasím
Vedení herců i scéna odpovídá Radokovým zkušenostem z opery i děj by mohl odpovídat zažité představě operního libreta. Bohužel na činoherním poli je to málo, zvlášť na obrovském jevišti Národního divadla. Tím kdo tentokrát prohrál není režisér nýbrž velký dramatik a jeho hra je právem opomíjena.
Antioch  30 %
25.12.2012 | 149 hodnocení
+ souhlasím
repríza 25.12.2012 večer
Vladimír10  80 %
25.12.2012 | 640 hodnocení
+ souhlasím
Konečně se ukázalo, že Národní divadlo dokáže nazkoušet Shakespeara kvalitně, ale zároveň klasicky. Hlavní zásluhu na tom má režisér D. Radok, jehož úprava textu vytvořila z nudné historické hry svižnou moderní inscenaci. Nepatřičně však působila přidaná vulgární oslovení. Na podlaze jeviště se nachází žlutý písek a po stěnách je rozprostřeno blankytné moře. Kostýmy jsou barevně propojeny se scénou a odlišují Řeky od Trójanů. Herecky vynikají F. Němec, I. Bareš a K. Winterová. Jenom mě mrzelo, že se herci sami připravili o děkovačku, když se po zatažení železné opony již nevrátili na jeviště.
Divadelnik  40 %
14.12.2012 | 146 hodnocení
+ souhlasím
Scéna dobrá,jinak nuda! Ještě,že je to bez přestávky 1.30. Nejhorší výkon podal J.Hartl.
Kuba_r  30 %
13.12.2012 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Nejlepší na celé inscenaci jsou fotky z představení... Jinak se přidávám k ostatním: NUDA
Síma  40 %
13.12.2012 | 116 hodnocení
+ souhlasím
Nuda,nuda,nuda
KaVa  30 %
10.12.2012 | 23 hodnocení
+ souhlasím
Bohužel to byla nuda skoro k nepřečkání.
Bob marley  30 %
6.12.2012 | 18 hodnocení
+ souhlasím
Pusťte si 5 min z filmového zpracování Trójy a dostane se vám více emocí než za celé toto představení. Nevím, ale herci až na p. Dolanského byli naprosto statičtí, naprosto bez zápalu, naprosto nevěrohodní. Celá hra tak spočívala v tom, že se v naprosto neměnném prostředí suše odříkávají monology o tom že ženské jsou poběhlice a válka je špatná. Naprostá nuda. PS: nevím kdo hrál Achilea, ale pokud to měl být pokus o vtip, já se nesmál.
HannaH  70 %
13.2.2013 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Hra je zajímavá, na ND zdařilá, ale svého diváka si v ND těžko najde (velice intelektuální, spíše vhodná pro alternativní prostory). Co mě mrzí je, že záměr hry se neztotožňuje s jejím názvem. Příběh lásky je upozaděn. Pokud režisérovi šlo o nadčasovost námětu, tak hru měl nazvat třeba "Shakespearův konec Tróje". Ánébo věnovat trochu více prostoru Kressidě v Řecku a její zradě vnitřní dilema, monolog jako Achiles. Proč Kressidu získal právě Diomedes? Pěkný zážitek, děkuji. Podobné jako Proměny divadla Nahoď.
M. Červen  80 %
15.12.2012 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Sedm let se bojuje. Čas plyne monotónně a jako mořský příliv a odliv očišťuje pobřeží od nánosu špíny, očišťuje tiše, nenápadně a nemilosrdně hrdiny Troje od pozlátka, aby ukázal co je pod ním. Hrdinné činy a proslovy se mění na prázdná slova a gesta; Hrdinové na směšné figurky a karikatury těch slavných Řeků a Trojanů, jak jsme si je vysnili. Nebojuje se, jen se čeká? Hra, která nutí se zamyslet a přemýšlet? Není naše doba stejná?? Nestojí na scéně ND celá naše vláda...? Čas plyne ? bojuje se ? Kdo s kým? Proč? O co? /80-90%/
Ivulin  40 %
22.11.2015 | 43 hodnocení
Vlatyes  90 %
22.2.2015 | 51 hodnocení
Matouš Hájek  50 %
30.11.2014 | 57 hodnocení
Sendy  60 %
27.3.2014 | 153 hodnocení
LavinieCamui  80 %
18.12.2013 | 830 hodnocení
Cimr  70 %
23.5.2013 | 107 hodnocení
Chbarca  50 %
18.5.2013 | 73 hodnocení
Derryl  70 %
26.4.2013 | 62 hodnocení
Foook  70 %
22.1.2013 | 45 hodnocení
Lumca  70 %
19.1.2013 | 365 hodnocení
Spiteri  30 %
8.1.2013 | 54 hodnocení
Lucka.  30 %
26.12.2012 | 102 hodnocení
Martin21  50 %
6.12.2012 | 458 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.