Národní divadlo

Strakonický dudák

Premiéra: 19.1.2014 | 2:40
Předpremiéry od prosince 2013.
Dramaturgie: Daria Ullrichová. Scéna: Ján Zavarský. Kostýmy: Kateřina Štefková. Hudba: Tomáš Jeřábek, Matěj Kroupa a citace. Režie: Jan Antonín Pitínský.
Poslední uvedení: únor 2018.
Klasická česká báchorka, v níž se prolínají reálné, typicky české postavy s tajemnou říší přírody, se světem nadpřirozených sil. Dudák Švanda nezná svou matku, nemá peníze a tak si nemůže vzít svoji milou Dorotku. Vydá se do světa, kde mu očarované dudy přinesou úspěch, ale ne štěstí. Unikne vězení, vrátí se domů, zde však nenachází klid a propadá se na dno, jako by byl prokletý. Zachrání ho až Dorotčina láska...
D10+  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
53 %
Uživatelé
55 %
kontroverzní inscenace (325.)
55601000
Volby

Hodnocení (66)

HODNOCENÍ REDAKCE
Veronika Boušová  60 %
1.6.2014 | 277 hodnocení
+ souhlasím
65%
Jiří Koula  70 %
17.3.2014 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
65% Kombinací rozličných stylů se Janu Antonínu Pitínskému podařilo rozlišit různé světy napříč časem i fantazií. Nejspíše jsem viděl jinou inscenaci než ostatní, ale za roztříštěnou v negativním smyslu bych ji neoznačil. A že Taťjana Medvecká coby Rosava nedokáže dát najevo své mateřské city? No samozřejmě, vždyť v danou chvíli (už dávno) není člověkem.
Jiří Landa  50 %
25.2.2014 | 3031 hodnocení
+ souhlasím
55% Režisérovi se v posledních letech v ND nedaří. Inscenace SD sice nepatří k takovým průšvihům jakým byl Konec masopustu, ale zásadní obrat v jeho zdejším směřování ani nyní nenastal. Opět je tak k vidění stylově roztříštěná inscenace, která snad měla vytvářet dojem průchodu časem a poukazovat na to, že se Švandové rodí v každém historickém období. Tento záměr nicméně nevyšel. Herecky zaujali F. Kaňkovský, M. Borová, mezi nejslabší články patřila T. Medvecká coby Rosava. Dle mého soudu se však jedná spíš o režijní než herecký problém. J. A. Pitínský by si měl od ND na pár let odpočinout.
Jan Pařízek  60 %
12.2.2014 | 911 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Hlavní problém zde vidím v nekonzistenci a snaze udělat inscenaci zajímavou za každou cenu. Bohužel jsem vnímal větší důraz na vyznění jednotlivých scén než na celkový příběh, který tímto ustupoval spíše do pozadí. Začátek však velmi dobrý, ale postupem času se pozornost více tříštila a dobré tempo upadalo. Po přestávce pak převládal spíše dojem "pojďme to nějak rychle zakončit, aby z toho nebyly 3 hodiny". Ale nechci být jen negativní, je zde určitě dost zajímavých a povedených scén, které upoutají. Též herecké výkony zaslouží pochvalu, hlavně I. Orozovič, K. Dobrý a O. Pavelka. Celkově 65%
Pavel Širmer  50 %
29.1.2014 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Režírovat tuto klasickou českou báchorku, jejímuž kouzlu čas zrovna neprospěl, je úkol nesnadný a nevděčný, zvlášť v Národním divadle. Režisér J. A. Pitínský přispěl nemálo aktualizacemi a nápady, které přinesly obohacení a přiblížení dnešnímu divákovi a pozvedly vyznění některých problematičtějších pasáží, zejména těch nadpřirozených. Výklad postav sympaticky současný. Inscenace však zůstala na půli cesty. Aktualizace nebyla celkově důsledná, pojetí jednotlivých scén až příliš různorodé a ne vždy vzájemně korespondující. Místy by rovněž nebylo na škodu krácení.
Helena Grégrová  40 %
29.12.2013 | 1680 hodnocení
+ souhlasím
45%. Nevyhraněnost stylu a žánru, čili kočkopes. ..jako by se režisér nemohl rozhodnout, jak látku vlastně inscenovat. Herecky mě (ostatně jako zatím vždy) zaujali pánové Orozovič, Kaňkovský a Mácha, především kvůli jejich výkonům jsem návštěvy nakonec zas až tak moc nelitovala.
Tereza Szkatulová  40 %
27.1.2014 | 28 hodnocení
Co chtěl autor říct, nevím. Na jeviště vhodil několik nápadů a myšlenek, v tom všem se ale zamotal a na výběr těch pravých už nějak nezbyl čas, tak je tam všechny nechal. Takový divadelní eintopf. Alespoň díky pánům I. Ozoroviči a K. Dobrému jsem po konci představení neodcházela úplně zklamaná. A děti, ty nechte rozhodně doma! Atraktivita pro prcky je totiž na bodě mrazu.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Cihla  70 %
4.6.2018 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Na představení jsme vzali syna 13 let. Od Národního divadla jsem očekávala poněkud konzervativnější klasické ztvárnění. Po úvodu jsem byla trochu v šoku, ale nakonec musím uznat, že scéna byla velkolepá, ztvárnění dodalo báchorce na dynamice a možná tudy i vede cesta k zaujetí mladých diváků. Herecké výkony byly skvělé.
Anah  60 %
8.2.2018 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Potlesk ve stoje? Snad jen proto že byla derniéra asi je to tak zvykem, ještě jsem na žádné nebyla, Pro mne průměrné ztvárnění klasiky.Já nevím, proč pořád od Národního divadla čekám více a pořád nic
Plšík  60 %
6.2.2018 | 782 hodnocení
+ souhlasím
65%
Oliverpiv  50 %
9.10.2017 | 74 hodnocení
+ souhlasím
Oceňuji aktualizaci textu, ale celkově na mě působila inscenace nesrozumitelně, a neměla rytmus. Polovina scény, jsem jako divák, sedící na galerii bohužel neviděl.
J.S.  0 %
25.3.2017 | 149 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace, která se nepovedla. Snaží se být gejzírem aktualizujících nápadů, ale divák nechápe, jaký příběh se na scéně vlastně odehrává. Je to škoda, Tylova pohádková hra je výborně napsaná, což divák nepozná a po tomto zážitku již nikdy více Tyla nesnese. ND by mělo mít autoregulační mechanismy a nepovedenou inscenaci včas stáhnout z repertoáru. Divákovi je líto herců, kteří se snaží pitvořit dle pokynů režiséra a sami přitom vidí, že to nefunguje.
Magieee  50 %
21.2.2016 | 29 hodnocení
+ souhlasím
Skvělý Igor Orozovič a Filip Kaňkovský, jinak inscenace vůbec nezaujala.
Johnny  30 %
7.9.2015 | 54 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Celkově průšvih. Prvních 40 minut mělo přitom docela dobře našlápnuto, příjemně mne překvapil I. Orozovič, herecky i pěvecky. M. Borová místy přehrávala. Hlavní problém nastane ve chvíli, kdy se najednou děj posune do současnosti. K tomu připočtěme nepřesvědčivý výkon pana Kaňkovského, velmi silně přehrávající sl. Žáčkovou a trapnou interakci p. Pavelky s publikem...nastolený negativní trend se již do konce zvrátit nepodařilo. Přínos tohoto nastudování české klasiky vpravdě neklasickým a rozpolceným způsobem nevidím. Být účasten tohoto reje v historickém ND mne naplnilo velkým smutkem.
Tomkom  70 %
27.3.2015 | 89 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé zpracování. Cesta, jak zaujmout klasikou i mladší generaci. Igor Orozovič - 100%.
DivadelniFan  10 %
1.3.2015 | 356 hodnocení
+ souhlasím
Příšerný! To jsem opravdu nečekal. Moderní scéna ke klasickému českému dílu... 10% jen pro Igora Orozoviče a pár dalších herců.
Janina1976  90 %
16.2.2015 | 9 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Po delší době jsem v ND shlédla představení, které mě pohltilo a nesledovala jsem ho jen jako pouhý divák. JAP to se mnou prostě umí, což jsem si ověřila již mnohokrát (nejen v ND). Hravost, pohádkovost a fantazijnost první poloviny v kombinaci s šedohnědým strohým minimalismem poloviny druhé a skvělými výkony všech hlavních protagonistů (zejména Švanda a Dorotka) tvoří přesně takovou kombinaci, jakou ve hrách uváděných v ND poslední dobou marně hledám.
Dubina  70 %
15.2.2015 | 158 hodnocení
+ souhlasím
65 %
Bethrezen  0 %
29.1.2015 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto příšerná, nudná a neuctivá inscenace klasické české hry. Pan režisér Pitínský vytvořil svým hledáním nových výkladů a pojetí naprostý mišmaš, který hlavně nudí. Střídání klasické a moderní scény a kostýmů je naprosto nevyhraněné a spíše ukazuje, že pan režisér vlastně neví co chce. A co nelze absolutně pochopit je to, že ND může tuto inscenaci doporučit jako vhodnou pro děti! Naprosto nedoporučuji za návštěvu této inscenace utrácet peníze.
Ideální  70 %
22.12.2014 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Představení, které se mi hodnotí velmi špatně. 70% proto, že ač přemýšlím nad všemi možnými i nemožnými klady i zápory inscenace, představení mě zkrátka bavilo.
V první řadě herecké výkony. Igor Orozovič je neuvěřitelný! Filip Kaňkovský byl také skvělý a líbila se mi i Magdaléna Borová. Vyzdvihuji hlavně pohybové uchopení každé z postav.
Co musí vytknout, je kolísání mezi pohádkou pro děti (mnohé scény vypadaly jako ukradené z Minoru) a moderním zpracováním s vtipy pro dospělé. Pokud by se tvůrci rozhodli pro jednu z těchto dvou variant, hodnocení by bylo vyšší.
Godot  40 %
20.12.2014 | 21 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Inscenace jako celek působí nudně. Nejsem milovníkem Tylových her, takže přiznávám jistou neobjektivitu. Scéna působí necelistvě,některé dobré nápady by se však našly. Ten samý názor mám na režii, jsou tam dobré momenty, ale jako celek to neunguje. Textu by slušelo zkrácení. Herecké výkony jsou dobré, jen Dorotka v podání Magdalény Borové, mi nesedí vedle Igora Orozoviče. Samozřejmě všechny dámy v publiku potěšil polonahý Orozovič. Dovolte mi otázku na závěr. Je nutné ho téměř v každé inscenaci svléknout? Odpovím si sám, když inscenace nezaujme ničím jiným, tak to nutné asi je.
Vlatyes  80 %
29.10.2014 | 51 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pro mě zajímavé představení, které mě zaujalo svou výtvarnou stránkou. Ani herecké výkony nejsou špatné, obzvláště Vocilka = "Mefistofeles" Karla Dobrého! Jak se píše v jedné rezenzi, to je skutečně Švandův temný stín a díky němu představení poskočí o nějaké to procento výš!
Petrj  80 %
6.10.2014 | 14 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Hodně zajímavej počin. Když to začínalo, tak jsem se bál, že to bude úplně blbý, ale naštěstí po příchodu Švandy se hra rozzářila. Fakt mi přijde že se Igor Orozovič v této roli našel. Dále oceňuji Karla Dobrého jako Vocilku - zahrál to skvěle. Pojetí je pro někoho možná trochu mimo, ale myslím, že se to povedlo. Scéna super, kostýmy a hudba též.
Kuba_r  0 %
19.6.2014 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Strakonický dudák je pitomá hra a toto jej příšerná inscenace pitomé hry. Co si zkusit přiznat, že zkrátka v české dramatické literatuře žádné perly nejsou, křísit mrtvoly je k ničemu a lepší by bylo riskovat to a dát šanci novým autorům. Když nic pořádného nevzniklo v 18. ani 19. století, třeba se zadaří ve století 21.?
Eninae  80 %
24.5.2014 | 29 hodnocení
+ souhlasím
A mně se to líbilo. Především bych vyzdvihla výkon Igora Orozoviče a Magdalény Borové, kteří tomu vdechli život. Nevšední vstupy (např. rockový koncert) mě velmi pobavily. Upřímně, dlouho jsem se tak nezasmála.
Adaben  80 %
29.4.2014 | 48 hodnocení
+ souhlasím
Oproti recenzentům se mi střídání žánrů,stylů líbilo. Jediným problémem, ale to je asi věčná bolest této hry, bylo ztvárnění orientu. Za podařenou považuji první a poslední třetinu. Hra se líbila hodně zásluhou trefných výkonů obou hlavních představitelů - Igora Orozoviče a Magdalény Borové, oba podle mne našly v rolích víc, než bych čekal. Slušně tentokrát také vyšel O.Pavelka, z dalších nepochybně přesní byli Vl.Beneš, J.Hartl, R.Mácha. Naopak kupodivu jsem dlouho nemohl tentokrát přijít na chuť T.Medvecké a K.Dobrému. Každopádně Tyl i v roce 2014 uhájil své právo na inscenování.
Národosolsobě  60 %
25.3.2014 | 331 hodnocení
+ souhlasím
prostě nám ukáže tu story, v trochu příliš pietní (ne)úpravě, je to lajdácky nasvícené, v estetice televizní inscenace, která je občas docela vtipná. Dobří hlavně F. Kaňkovský a I. Orozovič. Na Pitínského překvapivě srozumitelné (i pro děcka, myslím), až na pár zavinutých odkazů. Vyvstává několik otázek: Poslouchá JAP Arcade Fire? Nemluví se zbytečně moc o režii a málo o hře?
Bišu  30 %
20.2.2014 | 217 hodnocení
+ souhlasím
Přesně podle tabulky, konzumace tohoto představení škodí zdraví.
Jirkan  70 %
30.1.2014 | 564 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
30.1. 2014: Díky různým ohlasům a recenzím jsem od inscenace nic nečekal a udělal jsem dobře. Já se bavil, líbila se mi. Ano, možná je tam hodně nápadů, ale mne to takto sedlo. Líbila se mi i výtvarná stránka, především "divé ženy". Scénu "na popravišti" a "turecké lázně" považuji za nápaditá místa. Igor Orozovič a Karel Dobrý jsou jistě výraznou posilou souboru. Magdalena Borová tentokrát mile překvapuje.

Nechoďte do divadla s nějakou představou o tom, jaká má klasika být a přistupte na to, že někdo má více fantazie a uvidíte, že to půjde. Přeci je to jen báchorka.
Síma  20 %
20.1.2014 | 116 hodnocení
+ souhlasím
To ne.
Irena7  80 %
20.1.2014 | 27 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Bylo skutečně potřeba počkat až si inscenace "sedne", dojem oproti prvnímu představení je nesrovnatelný - v tom prvním mě Dorotka vyloženě iritovala, nyní vidím velkou změnu k lepšímu a musím její představitelku ocenit. A nic proti Filipu Kaňkovskému, ale s příchodem Karla Dobrého jako Vocilky se celá hra dostává o několik stupňů výš. Úžasný výkon. Velmi také oceňuji výtvarnou stránku představení.
honzy  70 %
20.1.2014 | 284 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Nejnovější premiérou v historické budově ND je v režii J.A.Pitínského báchorka STRAKONICKÝ DUDÁK.Bývá již pravidlem, že pan režisér hry vytváří po svém.Dá se říci,že hru J.K.Tyla inscenuje s určitou nadsázkou.Jde o to zda-li divák tuto "hru" přijme nebo ne.V hlavní roli Švandy je obsazen nový člen činohry ND Igor Ozorovič.A svého debutu se zhostil výborně.I výkony F.Kaňkovského(Vocilka)a M.Borové(Dorotka)je nutné vyzdvihnout.Zajímavě a neotřele působí scénografie i kostýmy.Vznikl nový pohled na naší národní klasiku a určitě vyvolává velkou polemiku.Psáno z odpol.premiéry 19.1.14 Hodnocení 70%
Janis  50 %
2.1.2014 | 291 hodnocení
+ souhlasím
Že tahle klasika bude servírována trochu jinak a režisér se rozhodl si z Tyla utahovat, je jasné od prvního komicky přepjatého výstupu Medvecké. Jeho přístup mě nakonec na Dudákovi z ND bavil asi nejvíc, spolu s návrhy kostýmů a snad i pelmelem vizuálních stylů, sestavených scénografií.
Přesto by inscenaci nejvíc ze všeho pomohlo prokrácení, aktualizace, idea. Už od poloviny se dost vleče, pro mě slušná nuda. Ani herecké výkony nezaujaly, dětem nedoporučuji.
Shrnuto: nejzábavnější je tady Pitínského pokus o "drábkovštinu," kterou nám hází jako udičku, na niž se máme chytit. Ale není to málo?
Vladimír10  30 %
31.12.2013 | 642 hodnocení
+ souhlasím
Nejen prostitutky, orientální bordel, velkoměsto, socialistickou hospodu, komunistický byt, rockový koncert, polonahého Švandu a obří zlatou kouli jsem musel sledovat na tomto stupidním zpracování Tylova textu, které ho zcela zdegradovalo. Herectví všech aktérů bylo povětšinou neukočírované a u některých jedinců dokonce pod jejich obvyklým standardem. Pasáže zpívané vskutku originálně P. Motlochem a M. Borovou musí obtěžovat každý ušní bubínek, který alespoň trochu vnímá. V malých rolích vynikají pouze J. Hartl a V. Beneš. Nejvíce lituji rodiče, kteří na představení vezmou své malé ratolesti.
Divadelnik  0 %
8.12.2013 | 146 hodnocení
+ souhlasím
Viděli jsem představení dne 6.12. a s pohádkou to nemá nic společného! O přestávce jsme odešli.Režie opět Pitínský a hrůza.Představení ulítané a uřvané,např.Dorotka je jak šílená-pořád se válí po zemi,její zpěv něco hrozného..... Scéna ubohá.
Nechápeme,že nový ředitel ND nezasáhl při zkouškách a nechal tuto inscenaci udělat v takovém provedení v historické budově.Pitínský prostě do ND nepatří.Úpadek kultury!!!!
Petr123  30 %
5.4.2016 | 1 hodnocení
+ souhlasím
29.3.2016 - Katastrofa - vyhozené peníze.Ohňostroj z terasy na počest čínského prezidenta byl hezčí.
Tomáš Chaloupecký  50 %
16.5.2023 | 24 hodnocení
AdamMez  20 %
1.2.2021 | 14 hodnocení
LuKrej  60 %
17.12.2018 | 97 hodnocení
Sebachleba  60 %
28.2.2018 | 12 hodnocení
Blahme  40 %
7.12.2017 | 62 hodnocení
Graiv  40 %
13.11.2017 | 114 hodnocení
Mcenole@senam.cz  80 %
21.10.2017 | 52 hodnocení
MartinaEli  70 %
17.10.2017 | 74 hodnocení
Martina149  80 %
25.3.2017 | 19 hodnocení
Justina  50 %
18.6.2016 | 77 hodnocení
Johanka  60 %
7.4.2016 | 36 hodnocení
Markulinka  80 %
17.3.2016 | 25 hodnocení
Gaspoda  70 %
6.12.2015 | 53 hodnocení
Ivulin  50 %
22.11.2015 | 43 hodnocení
Spiteri  50 %
18.11.2015 | 54 hodnocení
Pevos  60 %
5.4.2015 | 92 hodnocení
Bigiie  80 %
11.3.2015 | 12 hodnocení
Bina  50 %
25.12.2014 | 27 hodnocení
Sluha  50 %
18.10.2014 | 232 hodnocení
Derryl  60 %
8.10.2014 | 62 hodnocení
Spuxie  70 %
13.6.2014 | 18 hodnocení
Foook  90 %
16.5.2014 | 45 hodnocení
Lumca  60 %
16.5.2014 | 366 hodnocení
Wingri  70 %
5.5.2014 | 26 hodnocení
V.morava  80 %
29.4.2014 | 578 hodnocení
PavelK  60 %
8.4.2014 | 221 hodnocení
LavinieCamui  80 %
6.4.2014 | 837 hodnocení
Lucka.  50 %
1.2.2014 | 102 hodnocení
Teres  50 %
31.1.2014 | 264 hodnocení
Mora  40 %
19.1.2014 | 151 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.