Činoherní klub

Americký bizon

Premiéra: 18.5.2015 | 2:15
Dramaturgie: Roman Císař, Vladimír Procházka. Scéna: Adam Pitra. Kostýmy: Ladislava Koukalová. Hudba: Milan Pastyřík. Překlad a režie: Ondřej Sokol.
Poslední uvedení: prosinec 2021.
Hra o cti mezi zloději a o mýtech, na kterých tato společnost stojí.
Zcela nové inscenační řešení hry, která byla v Činoherním klubu nastudována již v roce 2006.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Činoherní klub
Hodnocení inscenace
Redakce
55 %
Uživatelé
70 %
70521000
Volby

Hodnocení (60)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  60 %
8.12.2017 | 1154 hodnocení
+ souhlasím
Od režiséra Sokola už jsem viděl v ČK lepší kousky. Mametově hře poněkud schází dějový oblouk, takže se divák může bavit jen vztahy mezi jednotlivými postavami. Souhra Finger - Sokol funguje, přičemž tentokrát se víc daří Sokolovi, který má cit pro drsný jazyk Mametových her. Za zmínku stojí i V.Šanda jako nadšený mladý zlodějíček Bob. Povedla se také scéna A.Pitry, zábavné je sledovat příchody a odchody postav na obrazovce sledující přední část Donova obchodu.
Jiří Koula  50 %
3.1.2016 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Přiznám se, že nechápu, proč by někdo takovou hru chtěl napsat, proč by ji někdo chtěl inscenovat a proč by ji někdo chtěl navštívit. Průměrné hodnocení za technickou stránku a dobře odvedené řemeslo, jinak z mé strany jedno velké nepochopení.
Veronika Boušová  50 %
12.12.2015 | 277 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Viděno krátce po premiéře. Vše už bylo řečeno níže.
Inscenaci bohužel chybělo tempo a herecké dvojici Sokol-Finger se příliš nedařilo - jejich postavy postrádaly plasticitu, vulgaritami špikovaný text připomínal estrádní lidový humor. Nejlépe si vedl v. Šanda.
Pavel Širmer  50 %
13.10.2015 | 2028 hodnocení
+ souhlasím
Hra má výpovědní hodnotu, kterou (jako u většiny dramat D. Mameta) není třeba napadat. Specifická stavba textu, nabízejícího setkání s nezvyklou drobnokresbou, může být přitažlivá hlavně pro tvůrce, zaujme však jen část publika. V nastudování z roku 2006 byl kladen větší důraz na akčnost. Pro přijetí zcela nového zpracování je třeba ochota diváka „vychutnávat“ drobné posuny, z toho důvodu jej asi ocení spíše fajnšmekři či Mametovi příznivci, kteří mohou přivítat zajímavé srovnání. Kvalitní herecká interpretace složitě strukturovaného náročného textu, M. Finger by mohl mluvit trochu hlasitěji.
Anežka Kotoučová  60 %
26.9.2015 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Pofidérní hra. Na jednu stranu je to sice totální praštěnost o lidské, nebo spíše mužské blbosti, na stranu druhou je to vlastně absurdní drama bez jakéhokoliv děje ale zato s absencí výpovědní hodnoty. Hru samotnou za kvalitní nepovažuji, herecké výkony jsou naštěstí v pořádku. Ondřej Sokol si to vyloženě užíval a scénka s telefonem je prostě nejlepší.
65%
Lukáš Holubec  60 %
18.9.2015 | 740 hodnocení
Jan Pařízek  50 %
8.9.2015 | 912 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Zvolená forma mi u této hry příliš neseděla. První část na mě působila jako příliš natahovaná předehra s představením jednotlivých postav. Pomalejší tempo a delší pauzy mezi dialogy udělaly své. Necítil jsem ze hry skoro žádné napětí a bylo mi veskrze lhostejné co se stane dál, hlavně ať se to už někam posune. Samotný závěr přinesl očekávané vyvrcholení, které mělo svoji sílu, ale celkový dojem ze hry u mě již nezměnilo. Po herecké stránce spíše průměrné a to jak u M. Fingera tak O. Sokola. Ze srovnání s původním zpracováním z roku 2006 mě tato verze nevychází nijak vítězně. 55%
Jiří Landa  60 %
22.7.2015 | 3031 hodnocení
+ souhlasím
O. Sokol v novém nastudování dění rozehrává velmi pozvolna, obě hlavní postavy nechává pronášet repliky se značným odstupem, čímž sice jejich charaktery po delší dobu zůstávají nejednoznačné, ovšem podobný stín nakonec dopadá i na samotnou inscenaci. Solidní souhra M. Fingera a O. Sokola tedy neměla díky zvolené koncepci potenciál zřetelněji oslovit. V menší roli zlodějíčka proto nejvíce zaujal V. Šanda, který věrohodně vytvořil postavu podivného outsidera snažícího se etablovat mezi lidi, k nimž vzhlíží. Za přispění režie tak vystihl myšlenku, jak tragicky málo někdy někomu stačí ke štěstí...
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Milloš  80 %
10.3.2023 | 23 hodnocení
+ souhlasím
Byli jsme na této inscenaci dvakrát vždy v hojném počtu a vždy jsme byli nadšeni. Výborné herecké výkony a zajímavý děj i scéna. Není to lehká komedie ,ale mohl bych ji vidět znovu.Za nás výborný.
Hubert  80 %
18.1.2022 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Hra o lidech ze dna společnosti, která mě opravdu bavila. Na první pohled si člověk položí otázku proč hra vůbec vznikla. Ale smysl to dává, když se spojí velmi dobré výkony všech herců, skvělá režie a scéna s příběhem, kdy se člověk musí nad zoufalými figurkami dojmout i držet jim palce. Zároveň je text místy i docela vtipný. Viděl jsem derniéru, kde došlo i na nečekaně zábavné momenty, kdy herci museli improvizovat a šlo jim to skvěle. Celkově zážitek, který si zapamatuji.
Vladimír10  70 %
10.12.2021 | 642 hodnocení
+ souhlasím
Po úvodní pasáži, v níž šlo výhradně o bezobsažné tlachání a neustálé nadávání, jsem se již začal bát, že v podobném duchu se ponese i zbytek večera. Autor se ale naštěstí včas vzpamatoval a poté, co přešel k hlavní zápletce, začal děj jeho hry konečně dávat smysl. Výborně pak vyzněla především závěrečná scéna, v níž byl pochmurný příběh umocněn mj. zvukem kapající vody. Podobným vývojem prošly taktéž, zprvu nevýrazné, herecké výkony, jimž překvapivě pomohla občasná improvizace ze strany O. Sokola, ale i špatně postavená část dekorace, s jejímž zborcením se účinkující úctyhodně vypořádali.
BarboraSalome  50 %
9.10.2021 | 61 hodnocení
+ souhlasím
Upřímně řečeno, v ČK jsem viděla lepší věci. Hra průměrná, herecké výkony slušné - ale když srovnám Martina Fingera s jeho hraním v Řeznické ( Falešná nota, Posezení u dr. Freuda), tak to není na takové úrovni.
Pedro72  60 %
31.7.2020 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Drobná historka o třech lumpech a jednom nedorozumění. Psychologická studie zlodějíčků a překupníků zdánlivě nenabízí velký prostor, ale postupné odhalování charakteru je překvapivě zajímavé. Zajímavé to začalo být až ve druhé půli, kdy se Sokol přestal rozměnovat na drobné a odložil masku partičkáře. Pak začne fungovat chemie celé trojice aktérů a divák se může nechat strhnout dějem.
Greetchen  60 %
20.2.2019 | 80 hodnocení
+ souhlasím
Výprava skvěle podkreslující výkon herecké trojice, z nichž ku škodě Sokola a Fingera spolehlivě zaujal jen "vedlejší" Šanda.
RadovanK  90 %
5.12.2018 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Představení bylo pro mě mimořádně příjemným překvapením. Líbilo se mi víc než filmová adaptace s Dustinem Hoffmanem.
Všichni tři byli hodně dobří. Ondřej Sokol exceloval, Martin Finger mohl trochu víc přidat na hlase (seděl jsem v předposlední). Herecky skvělé a zážitek je to perfektní. Doporučuji.
Čiko  40 %
28.10.2018 | 1086 hodnocení
+ souhlasím
Mám pocit, že jsem viděl něco, co si hraje na coolness dramatiku, ale příliš mě to nezaujalo. Nejlépe z toho vyšel V.Šanda, nejméně se mi líbil O.Sokol. Celkově mě to nezaujalo. Vše co se navíc ve hře odehraje, odehraje se až ve 2.polovině.
Vaklav  30 %
16.9.2018 | 277 hodnocení
+ souhlasím
Kopíruji z kauzální tabulky pro 30% -...přichází neodbytná chuť prchnout..., ale udržel jsem se.
Sexuální perverze je vtipná hra, takže jsem jí leccos odpustil...
Tato hra od stejného autora není příliš vtipná, ale to nemusí být na škodu, pokud bych zachytil něco zajímavého, ale bohužel se nestalo.
Toto je jen můj názor a netvrdím, že mi něco neuniklo, ale doplním jen, že takto chladný potlesk jsem v ČK ještě nezažil, takže bych řekl, že jsem rozpolcen nebyl jen já a tím tedy varuji.
Na druhou stranu bylo vidět, že O. Sokolovi (i ostatním) na představení záleží a snažili se opravdu hodně.
J.S.  70 %
19.5.2018 | 149 hodnocení
+ souhlasím
Trojice drobných zlodějíčků se připravuje na lup, který se nekoná. Děj postrádá s výjimkou poslední třetiny dramatičnost, přičemž zápletka je vcelku podružná. Hra je pojata především jako komorní sociopsychologická studie lidských typů. Sledujeme, jak se postavy chovají, jak uvažují, jak mluví, v jakém prostředí a sociálních interakcích žijí. V tom spočívá síla inscenace. Tento záměr je podpořen realistickou scénografií, která na místo náznaků a symbolů pracuje s doslovností předváděného. To zesiluje výklad textu a umocňuje zážitek. Všechny tři herecké výkony jsou na velmi solidní úrovni.
Lebowski  80 %
30.3.2018 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Váhavý začátek. Nakonec jsme ale odcházeli s parádním zážitkem. Perfektní členění scény. Výborné herecké výkony všech tří protagonistů. I když vlastně nejde o nijak zvlášť zajímavý příběh, tak je jeho provedení povedené.
Guildenstern  50 %
29.3.2018 | 449 hodnocení
+ souhlasím
Nejsem příznivcem této hry, jak je ostatně vidět z mého hodnocení původní inscenace. Kladem té nové je uvěřitelný výkon V. Šandy, podle mě jeho zatím nejlepší v ČK. Přiznám se, že mě osobně M. Finger moc nebaví, myslím, že ideální obsazení ústřední dvojice by bylo Dulava a Taclík - ale kolikátá podobná kreace v ČK by to již byla, že? Vzhledem k minimu premiér na této scéně prosím Ondřeje Sokola, aby další verzi AB už neuváděl :)
Dave164  90 %
7.2.2018 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Herecké trio Finger, Sokol, Šanda rozhodně nezklamalo a představení bylo velmi vtipné a poutavé. Pan Sokol mohl v tomto představení ukázat všechny své typické komediální prvky, které využívá i ve své moderátorské pozici. Inscenace má zajímavé prostředí v němž se odehrává, bezpečnostní kamera určitě výborný nápad. Představení odsýpalo a nelze hovořit o propadáku.
Vřele doporučuji všem, kteří se chtějí zasmát a vypnout na chvíli mozek :D
Mimouch  80 %
27.3.2017 | 50 hodnocení
+ souhlasím
Souhlasím, že první půle by mohla být trochu svižnější, ale není to nijak vážná výtka. Slušné moderní divadlo, já jsem se pobavil. Formát spíše do Dejvic než do ČHK, ale proč škatulkovat?
Pavel.Tomas  70 %
6.12.2016 | 158 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé obsazení. A Václav Šanda se rozhodně mezi Sokolem a Fingerem neztratí.
Nikki123  100 %
25.11.2016 | 170 hodnocení
+ souhlasím
Úžasné představení mého oblíbeného D. Mameta, které opět nezklamalo. Skvělé herecké výkony O. Sokola a M. Fingera. Nevadily mi tam ani ty vulgarismy, spíše mi přišlo, že do hry zapadaly. A kostýmy byly také skvělé.
Denisa H.  60 %
25.6.2016 | 380 hodnocení
+ souhlasím
Bavilo mě vše okolo - scéna, hudba, kostýmy..., ale to hlavní, děj, ne. První polovina je šíleně rozvleklá a ukecaná, naštěstí druhá ke konci naskytne i trochu toho napětí (i když - jakmile se na scéně objeví zbraň, jsem já napjatá vždy). Z herců nejvíce zaujal Václav Šanda. Možná měl to štěstí, že je spíše vedlejší postavou a víc je mimo scénu než na ní - a tak nemůže příliš žvanit. Jednoznačně - chtělo by to škrtat, škrtat, škrtat a ještě jednou škrtat...
Lucilla  50 %
24.6.2016 | 214 hodnocení
+ souhlasím
55%
Trochu premyslim, co timto kusem chtel autor rict. Hra byla misty zabavna, ale v textu by se dalo jeste podstatne vic skrtat, daleko vic totiz byla ukecana. Chybelo mi tam nejake sdeleni. Nasazeni hercu bylo velke, predevsim se mi libil V.Sanda.
Edna E  50 %
1.12.2015 | 28 hodnocení
+ souhlasím
Na hře jsem byla podruhé a bylo to jinak, za což dávám kladné body. Hra sama o sobě, oproti jiným Sokolovským počinům, je slabší (pomalý rozjezd, chvílemi dějové nejasnosti), ale o to je výrazněji vidět herecká spolupráce Martina Fingera s Ondrou Sokolem. Bravurně zakomponované improvizační dialogy, které se pořád nesou v duchu inscenace a nijak jí neubližují, spíše naopak. Herecky čistě Václav Šanda, jeho naivita a snaha stát se partnerem těch dvou ostřílených šmelinářů, je až mateřsky úsměvná.
Bedrich.spesny  50 %
16.7.2015 | 66 hodnocení
+ souhlasím
To bude chodit se Strašidlem...
LadyFrancess  50 %
28.6.2015 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Samozřejmě, že do této hry patří určitá dávka vulgarismů, ale přišlo mi, že Ondřej Sokol soutěží sám se sebou, kolik nejtvrdších vulgarit stihne za minutu říct...
Antioch  80 %
1.6.2015 | 149 hodnocení
+ souhlasím
repríza 30.5.2015
Salisbury  80 %
31.5.2015 | 118 hodnocení
+ souhlasím
Konečně jsem měl možnost vstrčit svůj zvědavý čumák do prostor Činoherního klubu i zabořil jsem ho pln sledování do hry s názvem AMERICKÝ BIZON. Tato hra patří mezi nejlepší americká díla a dokonce se v roce 1996 dočkala zfilmování, kde v roli Teache exceloval Dustin Hoffman. Bohužel film nedosáhl nijak výrazného úspěchu. Amerického bizona si nyní vzal do svých nenasytných pracek Ondřej Sokol, kde krom režie se zhostil i Dustinova partu. Přidal trošku na vulgaritě, což dílu díky prostředí, ve kterém se odehrávalo neublížilo a představení jsem si ku své spokojenosti velmi užil.
Monulinka  80 %
19.5.2015 | 391 hodnocení
+ souhlasím
(Premiéra) Asi to byl záměr, resp. tato hra je především o náročném textu, ale začátek byl hoodně pozvolný. Naštěstí pak představení chytlo tempo a ve druhé půlce už děj jen gradoval. Líbilo se mi vyřešení scény, kostýmy, z herců mě velmi bavil O. Sokol. 75 %
Bogym999  80 %
7.2.2020 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Šel bych hned znovu.
Night  70 %
2.5.2023 | 7 hodnocení
Čermáci  80 %
20.9.2022 | 32 hodnocení
Chupetica  80 %
21.9.2020 | 153 hodnocení
Tintera.v  70 %
15.2.2020 | 88 hodnocení
Valmez  70 %
3.11.2019 | 523 hodnocení
Noc17  60 %
30.10.2019 | 45 hodnocení
Weller  70 %
24.4.2019 | 65 hodnocení
Le Petit Prince  70 %
11.11.2018 | 55 hodnocení
Michalmusek  80 %
7.7.2018 | 318 hodnocení
Ambrozka  80 %
29.4.2018 | 67 hodnocení
Richard Juan Rozkovec  80 %
10.1.2018 | 24 hodnocení
Anah  80 %
20.11.2017 | 184 hodnocení
Nakafishie  60 %
13.11.2017 | 29 hodnocení
Tarbík  70 %
10.11.2017 | 165 hodnocení
Suzana  70 %
17.10.2017 | 343 hodnocení
Addk  100 %
11.10.2017 | 134 hodnocení
Hybridka  80 %
7.10.2017 | 13 hodnocení
Jana Quispe Siles   60 %
30.3.2017 | 76 hodnocení
Mary  60 %
6.12.2016 | 81 hodnocení
Lisarah  70 %
3.12.2016 | 78 hodnocení
Fingee  70 %
14.2.2016 | 46 hodnocení
Kytina  60 %
3.11.2015 | 181 hodnocení
Marek515  90 %
17.10.2015 | 60 hodnocení
Kaklapak  60 %
10.9.2015 | 84 hodnocení
Lenka10  80 %
15.6.2015 | 94 hodnocení
Sendy  80 %
19.5.2015 | 153 hodnocení
Quincampoix  60 %
19.5.2015 | 57 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.