Divadlo J. K. Tyla Plzeň [Malá scéna]

Fun Home

Premiéra: 26.2.2022 | 1:45x
Podle stejnojmenné komiksové knihy Alison Bechdelové. Překlad: Hana Nováková. Dramaturgie: Pavel Bár. Výprava: Andrea Pavlovičová. Hudební nastudování: Pavel Režný. Choreografie: Pavel Klimenda. Režie: Lumír Olšovský.
Ceněný komorní muzikál podle autobiografického komiksového bestselleru spisovatelky Alison Bechdelové. Srdceryvný emotivní příběh, vzbuzující slzy i smích, se vrací do Ameriky 70. let a nahlíží pod pokličku navenek dokonalé rodiny majitele pohřebního ústavu. Alison vzpomíná na své dětství a pubertu, aby nám s velkou upřímností odhalila zákulisí každodenního fungování své vzorné rodiny, zkoumání vlastní osobnosti i všech stránek života dospívajících a zároveň hledala odpovědi na nezodpověditelné otázky o skrytých tajemstvích svého otce. Díky tomu nakonec zjistí, že s ním má společného mnohem více, než kdysi tušila...
14!  
Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
80 %
Uživatelé
76 %
7681000
Hodnocení redakce
Jan Pařízek 80 % Tip Jan Pařízek
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
7.6.Út19:00 vstupenky
MS
18.6.So19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (9)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jan Pařízek  80 %  Tip Jan Pařízek
(zadáno: 24.4.2022, počet hodnocení: 816)
+ přínosný / zajímavý komentář
Silné a emotivní. Opravdu hezký, a vcelku intimní, pohled na jedno ne úplně lehké dětství a dospívání. Spousta povedených obrazů a k tomu řada důležitých témat. Dobře vykresleno, že ne vše je takové jak na první pohled vypadá. A též potvrzeno, že mlčením a přehlížením se nikdy nic nevyřeší, ba právě naopak. Kvituji i samotnou scénu, vše krásně barevné a hravé, což jde moc dobře v kontrastu s vážností některých sdělení. Ani po hudební stránce nijak nezklamalo, výborný živý orchestr. Z hereckých výkonů musím vyzdvihnout výtečnou M. Jindrovou v roli malé Elison. Vedle ní tradičně skvělý J. Hruškoci a také L. Dolejšková. 85%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Martin21  50 %
(zadáno: 21.5.2022, počet hodnocení: 409)
přínosný / zajímavý komentář
Na základě hodnocení zde jsem se těšil, že uvidím skvost. To se ale bohužel nestalo. Průměrná inscenace s průměrnými, až místy slabšími uměleckými výkony. Předloha samotná docela dobrá, místy lehce dojímá, hudba občas chytlavá, ale...
Rejpalka  50 %
(zadáno: 26.4.2022, počet hodnocení: 145)
přínosný / zajímavý komentář
Pořád nějak hledám hodnocení. V prvé řadě poklona Plzni za to, že si troufli takové dílo v ČR nasadit. Autobiografický příběh autorky komiksů Alison Bechdel (předloha vyšla v češtině jako Rodinný ústav) je příběh ryze americký. Středostavovská rodina, kde otec je učitel na místní škole, matka amatérská herečka a společně vlastní a žijí v rodinném pohřebním ústavu. Role Alison je rozdělena na tři, setkáváme se tedy s malou, střední a dospělou Alison. Bohužel stále nevím, jaké je cílové publikum tohoto díla. Osobně mě nejvíc zaujala Ema Karpeles jako prostřední Alison.
DivadelniFan  80 %
(zadáno: 24.4.2022, počet hodnocení: 254)
přínosný / zajímavý komentář
85%
Velmi povedená inscenace plná energie a emocí. Jeviště ovládly zejména Ema Karpeles, Eva Staškovičová a Lucie Dolejšková (její sólo je vrcholem představení). Moc se mi líbil i Jozef Hruškoci, kterému jsem věřil každé slůvko, každý pohled... Líbivá je scéna a také využití komixových bublin. Poctivé divadlo s nesmírně talentovanými sólisty (a dirigentem Pavlem Režným).
Dingo  90 %
(zadáno: 15.3.2022, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Po všech stránkách povedená inscenace. Zaujal mě zejména zajímavý příběh.
Guildenstern  80 %
(zadáno: 5.3.2022, počet hodnocení: 356)
přínosný / zajímavý komentář
Další malý muzikálový poklad na Malé scéně plný velkých výkonů malých i velkých herců!
Takto vzácně vyrovnané obsazení už jsem dlouho neviděl. Zajímavé téma, dobrá hudba, kvalitní přebásnění a uvěřitelné emoce všech účinkujících pod pečlivou dirigentskou i režijní taktovkou jsou hlavní devizy tohoto nového "must see" pro všechny muzikálové fanoušky. (více v článku na blogu)
RaB  90 %
(zadáno: 3.3.2022, počet hodnocení: 213)
přínosný / zajímavý komentář
Muzikál hned několika superlativ - scéna, hudební nastudování, dětští představitelé a hlavně - E. Staškovičová, která je v roli Alison dokonalá - pěvecky i herecky naprosto perfektní - skvělé ji vidět zářit v další hlavní roli.
Režijně je příběh zpracovaný skvěle - jasné prolínání dějových linek, gradace příběhu (očekával bych emotivnější scénu v závěru - úmrtí otce).
Částečně iritující je neustále ježdění stolku - stačilo by chodit se skicářem a úplně nefungovala chemie mezi P. Klimendou a P. Hruškocim (ačkoliv oba jsou ve svých rolích výborní). Chyběla mi i větší komornost.
J.anek  90 %
(zadáno: 2.3.2022, počet hodnocení: 388)
přínosný / zajímavý komentář
Tenhle muzikál je o dětech a dospívání, ale pro děti tak docela není. Je o hledání místa člověka ve světě, o strachu z pravdy, o rodině, která je dokonalá jenom navenek. Vynikající ústřední trojice Eva Staškovičová, Lucie Dolejšková a Jozef Hruškoci vám představí rodinu, do které byste chtěli i nechtěli patřit zároveň. (více v článku na blogu)
HawkeyeSaw  80 %
(zadáno: 24.4.2022, počet hodnocení: 185)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.