Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Český román

Premiéra: 11.9.2020 | 2:40
V adaptaci použity stejnojmenný román Olgy Scheinpflugové, její nedokončené memoáry „Byla jsem na světě“, úryvky z dramat Karla Čapka a jiných autorových děl, dobové dokumenty a další zdroje. Dramaturgie: Barbora Hančilová, Vladimír Čepek, Zuzana Paulusová. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Eva Kotková. Hudba: Miloš Orson Štědroň a citace. Pohybová spolupráce: Eliška Vavříková. Režie: Radovan Lipus.
Inscenace vycházející ze slavého románu Olgy Scheinpflugové, jehož rámec tvoří dějovými obraty bohatý příběh lásky Olgy s dramatikem Karlem Čapkem. Vztah dvou senzitivních umělců procházel řadou dramatických obratů, po čtrnáct let stála jeho naplnění v cestě nejen Čapkova nemoc, ale i věkový rozdíl a rodinné poměry. Teprve v polovině třicátých let požádá Karel Olgu o ruku a začne vrcholná fáze jejich života i tvorby. Za tou však udělá tragickou tečku Čapkova mučednická smrt po mnichovském ztroskotání Masarykovy Československé republiky...
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
63 %
63151000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Pavel Širmer 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (17)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
(zadáno: 12.1.2022, počet hodnocení: 936)
+ přínosný / zajímavý komentář
Celkem zdařilá inscenace, která není jen nějakým životopisným připomenutím života Karla Čapka, ale objevují se v ní i zřejmé paralely se současností. K období první republiky je sice poněkud nekritická, ale dá se to pochopit, když vychází ze vzpomínek Olgy Scheinpflugové. První část má trochu pomalejší tempo, které se ale zúročí v emocionálně slušně nabité druhé polovině. Olgu si mezi sebou zdařile podělily S. Postlerová, A. Elsnerová a J. Kotrbatá, Čapka ztvárnil J. Šťastný jako nesmělého muže s místy dětskou duší, zlomeného po Mnichovu. (více v článku na blogu)
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 11.11.2020, počet hodnocení: 1774)
+ přínosný / zajímavý komentář
Stejnojmennému dílu O. Scheinpflugové kdysi chyběl odstup a v určitém směru i dostatek soudnosti. To autor J. Vedral obstojně vyvážil použitím dalších zdrojů, časových skoků či komentářů. Výhrady ke stavbě „adaptace“ by se našly, nicméně při vstřícném diváckém přístupu se lze nechat obohacovat známými i méně známými informacemi, případně i dojmout situacemi a dobovými paradoxy. Navíc v budově, která s děním značně souvisí. Není samozřejmostí, aby se soubor DnV dokázal takto sehrát. Primitivní těžkopádná scéna patří do dob dávno minulých, kostýmy a práce s hudbou naopak inscenaci slouží dobře.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
KrystofSelucky  70 %
(zadáno: 22.3.2022, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Hezké zpracování, které ale ničím nepřekvapilo, ani nevybočovalo. Zajímavé bylo vystupování z rolí a reflexe patetičnosti celého díla. Když herci přiznávají, že jsou herci, většinou to končí trapností. Zde to ale mělo viditelnou a jasnou funkci, a tak to vlastně oceňuji. Na to, že se na scéně objeví nějakých pětatřicet lidí, je hra vlastně vcelku minimalistická.
Slávka Malá  60 %
(zadáno: 12.1.2022, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Stojí za vidění, i když bych krátila. Tři hodiny je moc. Postlerová výborná, horší už je to s představiteli mužských rolí.Kostku mám ráda, ale Masaryka si představuju jinak. Ale to jsou jen drobné výhrady.
Vladimír10  90 %
(zadáno: 22.9.2021, počet hodnocení: 467)
přínosný / zajímavý komentář
Na jeviště byl touto inscenací vnesen důstojný vhled do života K. Čapka a jeho manželky, který je nenásilnou formou propojen s historií první republiky i let následujících. Ztvárnění O. Scheinpflugové třemi různě starými herečkami umožnilo lépe vykreslit její charakter v jednotlivých životních etapách. Nejlépe si však v této roli vedla A. Elsnerová. Scéna, kdy v závěru hry drží v náručí umírajícího Čapka, patří k těm, na něž se nezapomíná. Vynikající hereckou práci ale odvedli i J. Šťastný či C. Mayerová, která dokázala na malém prostoru dechberoucím způsobem "oživit" herečku L. Dostalovou.
Krocka  50 %
(zadáno: 27.3.2021, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Na záznam tohoto představení jsem se velmi těšila, ale nakonec jsem byla zklamaná. Herecké výkony Šárky Vaculíkové, Simony Postlerové, Jana Šťastného, Andrey Elsnerové i pana Skopala byly skvělé a moc se mi líbily, ale celkový děj mě nijak neuchvátil, občas jsem se v něm ztrácela. Každopádně dobová vizualizace byla, myslím, velmi povedená.
RaB  60 %
(zadáno: 14.3.2021, počet hodnocení: 213)
přínosný / zajímavý komentář
Online záznam.
Dramatizaci by neškodilo proškrtání - chvílemi se hra táhne, neposouvá.
Nicméně přirozené herectví S. Postlerové, P. Kostky a C. Mayerové stojí za vidění. Tradiční pojetí divadla, režie i scény.
Vladimír Rogalewicz  70 %
(zadáno: 12.3.2021, počet hodnocení: 701)
přínosný / zajímavý komentář
Poctivě udělané, ale nepřekvapivé, neinspirativní, zapomenutelné, takové do čítanky. Nicméně dramatizované s vkusem a velice dobře zahrané. Díky režisérovi a hercům se jedná o nadprůměrnou inscenaci současného DnV - jinde by to byl ale přinejlepším zapomenutelný průměr. (Ze záznamu.)
Plšík  70 %
(zadáno: 12.3.2021, počet hodnocení: 652)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Honzy  40 %
(zadáno: 11.9.2020, počet hodnocení: 245)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace v Divadle Na Vinohradech ČESKÝ ROMÁN v režii R.Lipuse se nijak neliší od posledně inscenovaných her.Vzhledem k některým technickým problémům s jevištěm nelze inscenovat hry,tak jak by se mohlo.Děj románu plyne časově na přeskáčku,což je neobvyklé a víceméně nepřehledné.Hra připomíná převážně politická témata tehdejší doby,která se týkala K.Čapka a jeho ženy O.Scheinpflugové.Hra je velice popisná a slušelo by jí proškrtat některé scény,neboť téměř 3 hodinová délka je dosti na závadu.Český román je uváděn na Vinohradech z důvodu těsného spojení Čapka i Scheinpflugové s tímto divadlem.
Ivo Železný  80 %
(zadáno: 9.9.2020, počet hodnocení: 282)
přínosný / zajímavý komentář
Šel jsem na hru z české historie. Jak an sich, tak literární, divadelní, kulturní. To vše v kusu bylo. Ale je to šílené, byla to i hra o naší současnosti a připravované budoucnosti. S tím rozdílem, že my nemáme žádného Čapka, Peroutku, Pátečníky a už vůbec ne prezidenta Masaryka, to je až groteskně absurdní srovnání. Jedno máme společné. Ke slovu se čím dál hlasitěji hlásí jako tenkrát mloci.
Po přestávce se pomalý rozjezd zúročil. Hlavně výkony hereček i herců. Výsledný dojem výborný. Pravda, pro člověka, který ví, o co šlo. Ale jiní diváci se určitě obtěžovat nebudou. A zvláště mloci.
LavinieCamui  60 %
(zadáno: 16.3.2022, počet hodnocení: 564)
Bišu  70 %
(zadáno: 18.2.2022, počet hodnocení: 201)
MartinaEli  80 %
(zadáno: 7.2.2022, počet hodnocení: 63)
Jíťa8  30 %
(zadáno: 10.1.2022, počet hodnocení: 8)
Šípal  50 %
(zadáno: 2.10.2021, počet hodnocení: 116)
Kolemjdouci  70 %
(zadáno: 16.3.2021, počet hodnocení: 80)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.