Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Ingmar Bergman, Jan Vedral

Fanny a Alexandr

Premiéra: 8.3.2019. Překlad filmu: Zbyněk Černík. Dramaturgie: Barbora Hančilová. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: Vladimír Nejedlý. Pohybová spolupráce: Martin Šimek. Režie: Pavel Khek.


Adaptace oscarem ověnčeného filmu z roku 1982. Autobiografická rodinná freska nahlížející na proměňující se a upadající měšťanskou společnost dětskýma očima desetiletých protagonistů. Po smrti manžela se Emilie, herečka provinčního divadla, zamiluje do protestantského biskupa. Za citové vzplanutí zaplatí Emilie i její děti Fanny a Alexandr neuváženým sňatkem, dva hodnotové řády, bohémsky životadárný a dogmaticky asketický na sebe narazí se zdrcující silou. Jedině širší rodina, nad jejímž přechodnými výstřednostmi a spory převáží láska k dětem, zachrání Fanny, Alexandra a jejich matku před naprostou katastrofou...
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
64 %
Hodnocení redakce
Helena Grégrová 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 17.3.2019, počet hodnocení: 1377)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Po všech inscenačních stránkách zdařilá jevištní adaptace "bilančního" Bergmanova filmu repertoár DnV vítaně zpestřuje a naznačuje směr, na který by se tato scéna měla soustředit. Herecky silným, uvěřitelným výkonům dominují V. Javořík v roli desetiletého Alexandra a D. Bambas jako biskup Vergérus. Prostřednictvím jejich emaptického vkladu naplno vyznívá trýznivý kontrast mezi optikou bezbřehé dětské fantazie a maniakálním, upjatým a strohým světem askeze a řádu. Škoda jen, že svůj krátký výstup J. Žák příliš nezvládl a oslabil tak vyznění jednoho z klíčových okamžiků příběhu.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Kuba_r 50 %
(zadáno: 11.4.2019, počet hodnocení: 85)
přínosný / zajímavý komentář
Další z řady ambiciózních pokusů DNV vyplout z bezpečných vod mainstreamu. Dopadlo to jako skoro vždycky nevzrušivou nudou.
Bolek 20 %
(zadáno: 7.4.2019, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
Hrozně ale opravdu hrozně dlouhé. Sexuální vsuvky zbytečné a hře ještě víc škodí. Ukázka divadla minulého století.
J.S. 90 %
(zadáno: 6.4.2019, počet hodnocení: 99)
přínosný / zajímavý komentář
Vysoce působivá inscenace na motivy Bergmanova filmového opusu. Režijně zdařilé představení účelně prolíná dětský svět fantazie s událostmi dospělého světa. Šťastně zvolená scénografie (včetně efektního oddělení radostného světa rodiny a mrazivého světa biskupa) přidává na účinnosti divadelního zážitku a podtrhuje závěrečný happyend. K výjimečnosti inscenace přispívá nejen její délka a náročnost (kladená i na diváka), ale také vyrovnané herecké výkony (až na krátký výstup J. Žáka). Drobným nedostatkem je mírná ztráta tempa po famózním začátku, ale kvalitu celého představení to nesnižuje.
Suzana 50 %
(zadáno: 24.3.2019, počet hodnocení: 225)
přínosný / zajímavý komentář
+9% za výběr většiny herců x těžkopádné a nadbytečné přestavby (Izmaelův pokoj, Áronovy loutky) některé scény (např. postelová s loučením před smrtí) poněkud archaické
Theater lover 90 %
(zadáno: 15.3.2019, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Silný příběh, magické představení plné emocí, které velkému jevišti Divadla na Vinohradech mimořádně sluší. Výborné herecké výkony, zejména opravdový Alexandr v podání Viktora Javoříka a roztomilá Fanny Terezy Terberové. Radost pohledět na silný a ucelený soubor. Rozhodně doporučuji ke zhlédnutí.
Vladimír10 90 %
(zadáno: 14.3.2019, počet hodnocení: 354)
Fedorocko 70 %
(zadáno: 14.3.2019, počet hodnocení: 468)
přínosný / zajímavý komentář
Zdařilá premiéra, velmi dobré představení, skvělé herecké výkony.
Jen ta délka. Ta a velké horko v horních patrech byly příčinou odchodu mnoha diváků o přestávce. Já neodešel a nelitoval jsem.
Ivelly 70 %
(zadáno: 12.3.2019, počet hodnocení: 30)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavý příběh, skvělé herci, krasná hudba, kostýmy a scéna. Rozkošní Tereza Terberová a Viktor Javořík!
Jaroslavz 10 %
(zadáno: 11.3.2019, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
Všimli si na Vinohradech, jaké máme století?
Marion Cobretti 100 %
(zadáno: 10.3.2019, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Premiéra

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.