Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Fanny a Alexandr

Premiéra: 8.3.2019. Překlad filmu: Zbyněk Černík. Dramaturgie: Barbora Hančilová. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: Vladimír Nejedlý. Pohybová spolupráce: Martin Šimek, Petr Nůsek. Režie: Pavel Khek.
3:15


Adaptace oscarem ověnčeného filmu z roku 1982. Autobiografická rodinná freska nahlížející na proměňující se a upadající měšťanskou společnost dětskýma očima desetiletých protagonistů. Po smrti manžela se Emilie, herečka provinčního divadla, zamiluje do protestantského biskupa. Za citové vzplanutí zaplatí Emilie i její děti Fanny a Alexandr neuváženým sňatkem, dva hodnotové řády, bohémsky životadárný a dogmaticky asketický na sebe narazí se zdrcující silou. Jedině širší rodina, nad jejímž přechodnými výstřednostmi a spory převáží láska k dětem, zachrání Fanny, Alexandra a jejich matku před naprostou katastrofou...
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
69 %
69161000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Helena Grégrová 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 29.5.2019, počet hodnocení: 1534)
přínosný / zajímavý komentář
Motivy Bergmanova filmu by jistě bylo možné rozvíjet rozmanitějšími a objevnějšími prostředky, s příliš popisnou dramatizací sváděly dramaturgie a režie (ne vždy úspěšnou) bitvu. Přesto inscenace příjemně překvapila, přes delší stopáž nenudí a má moc diváka zasáhnout. Ze strany herců propracované a dobře vystavěné charaktery, k psychologické studii D. Bambase nelze mít nejmenší připomínku. Občasnou nejednotnost hereckého stylu lze omluvit odlišností jednotlivých prostředí. Škoda, že si herci DnV až příliš hájí komfortní zónu a uchylují se k nadmíru viditelnému markýrování při scénách násilí.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 17.3.2019, počet hodnocení: 1407)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Po všech inscenačních stránkách zdařilá jevištní adaptace "bilančního" Bergmanova filmu repertoár DnV vítaně zpestřuje a naznačuje směr, na který by se tato scéna měla soustředit. Herecky silným, uvěřitelným výkonům dominují V. Javořík v roli desetiletého Alexandra a D. Bambas jako biskup Vergérus. Prostřednictvím jejich emaptického vkladu naplno vyznívá trýznivý kontrast mezi optikou bezbřehé dětské fantazie a maniakálním, upjatým a strohým světem askeze a řádu. Škoda jen, že svůj krátký výstup J. Žák příliš nezvládl a oslabil tak vyznění jednoho z klíčových okamžiků příběhu.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Krteček 90 %
(zadáno: 25.9.2019, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení. I když je to dlouhé představení na těžké téma, tak má děj spád. V celém představení není scéna, kdy by se člověk nudil. Herecké výkony jsou naprosto skvělé.
Vladimír Rogalewicz 70 %
(zadáno: 23.9.2019, počet hodnocení: 506)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavé zpestření repertoáru bohužel zůstalo na vinohradském průměru. Představení pohřbila zejména chybějící tužka v ruce dramaturgyně (neúnosná stopáž a nastavovaný konec) a eklektická superkonzervativní nezajímavá režie (jak si možná žádá vinohradské publikum nebo principál?). Síla představení tak stojí na hercích, kteří se svých rolí zmocnili nadprůměrně. neurazí, nenadchne.
Maruš Staňková 70 %
(zadáno: 20.6.2019, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná inscenace, kterou zdobí vynikající výkon A. Elsnerové. 10% dávám dolů za tradičně eklektické kostýmy A. Páté-Oldak a 20% za toporný výkon a demonstrativní herectví Daniela Bambase.
MartinB 80 %
(zadáno: 4.6.2019, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
První půlka, až na drobné detaily, skvěle odsýpá a děj se vyvíjí. Zato v druhé je děj zbytečně natahovaný a Khekova režie, která jako by se vydala krkolomnou cestou překombinovanosti, jí moc nepomáhá.
Výtečnou složkou inscenace je obsazení. Geniální Daniel BAMBAS coby slizký manipulátor. Ozdobami inscenace pak pro mě osobně byly J. KOTRBATÁ (od prvního momentu, co se v začátku představení objevila na jevišti, byla úchvatná) a T. TERBEROVÁ, které osmileté děvčátko prostě věříte. Dále dobří Vejvodová, Postlerová, Talacková, Kraus, Skopal a Adamczyk. Překvapivě bezchybná byla Rázlová.
Simi69 80 %
(zadáno: 29.5.2019, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Velké divadlo na nápadité scéně. Zdařilá adaptace slavného filmu postavená především na hereckých výkonech.
Tradičně výborná Andrea Elsnerová ztvárnila proměnu z bezstarostné maminky, která opouští s lehkým srdcem svůj svět, aby záhy s hrůzou zjistila, kam se to dostala a že odtud není návratu. Živočišný a dobrosrdečný Igor Bareš. A především pak skvělý Daniel Bambas, jehož slizký, pedantský biskup se postupně mění v čistého psychopata a spěje k zaslouženému konci. Konečně i obě "malé velké" děti Viktor Javořík a Tereza Terberová dobře zapadají do stavebnice dobře vystavěného dramatu..
JirkaS 80 %
(zadáno: 29.4.2019, počet hodnocení: 194)
přínosný / zajímavý komentář
Tento ve všech směrech velkolepý opus Vinohradům bezpochyby sluší. Představení pro náročnější diváky, ať už svou délkou, závažností tématu, využitím každého koutu jeviště a nebo co do počtu účinkujících. P. Khek tuto náročnou látku uchopil po režijní stránce skvěle, herecky dominuje především V. Javořík a D. Bambas, který má pro takovou roli správné charizma. Za sebe mohu říct, že se mi dostalo úžasného divadla, které mě zaujalo a nenudilo, které mi přišlo k chuti, a které jsem si užil. Jediné, co mě mrzí, že se u mě nedostavily žádné emoce, proto nižší hodnocení, jinak dokonalost. /26.4.2019/
Kuba_r 50 %
(zadáno: 11.4.2019, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Další z řady ambiciózních pokusů DNV vyplout z bezpečných vod mainstreamu. Dopadlo to jako skoro vždycky nevzrušivou nudou.
Bolek 20 %
(zadáno: 7.4.2019, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Hrozně ale opravdu hrozně dlouhé. Sexuální vsuvky zbytečné a hře ještě víc škodí. Ukázka divadla minulého století.
J.S. 90 %
(zadáno: 6.4.2019, počet hodnocení: 110)
přínosný / zajímavý komentář
Vysoce působivá inscenace na motivy Bergmanova filmového opusu. Režijně zdařilé představení účelně prolíná dětský svět fantazie s událostmi dospělého světa. Šťastně zvolená scénografie (včetně efektního oddělení radostného světa rodiny a mrazivého světa biskupa) přidává na účinnosti divadelního zážitku a podtrhuje závěrečný happyend. K výjimečnosti inscenace přispívá nejen její délka a náročnost (kladená i na diváka), ale také vyrovnané herecké výkony (až na krátký výstup J. Žáka). Drobným nedostatkem je mírná ztráta tempa po famózním začátku, ale kvalitu celého představení to nesnižuje.
Suzana 50 %
(zadáno: 24.3.2019, počet hodnocení: 242)
přínosný / zajímavý komentář
+9% za výběr většiny herců x těžkopádné a nadbytečné přestavby (Izmaelův pokoj, Áronovy loutky) některé scény (např. postelová s loučením před smrtí) poněkud archaické
Theater lover 90 %
(zadáno: 15.3.2019, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Silný příběh, magické představení plné emocí, které velkému jevišti Divadla na Vinohradech mimořádně sluší. Výborné herecké výkony, zejména opravdový Alexandr v podání Viktora Javoříka a roztomilá Fanny Terezy Terberové. Radost pohledět na silný a ucelený soubor. Rozhodně doporučuji ke zhlédnutí.
Fedorocko 70 %
(zadáno: 14.3.2019, počet hodnocení: 490)
přínosný / zajímavý komentář
Zdařilá premiéra, velmi dobré představení, skvělé herecké výkony.
Jen ta délka. Ta a velké horko v horních patrech byly příčinou odchodu mnoha diváků o přestávce. Já neodešel a nelitoval jsem.
Ivelly 70 %
(zadáno: 12.3.2019, počet hodnocení: 30)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavý příběh, skvělé herci, krasná hudba, kostýmy a scéna. Rozkošní Tereza Terberová a Viktor Javořík!
Jaroslavz 10 %
(zadáno: 11.3.2019, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Všimli si na Vinohradech, jaké máme století?
Marion Cobretti 100 %
(zadáno: 10.3.2019, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Premiéra
Vladimír10 90 %
(zadáno: 14.3.2019, počet hodnocení: 354)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.