Městské divadlo Brno [Činoherní scéna]

Skleněný pokoj

Premiéra: 7.2.2015. Překlad románu: Lukáš Novák. Dramaturgie: Jiří Záviš. Scéna: Christoph Weyers. Kostýmy: Andrea Kučerová. Hudba: Zdenek Merta. Choreografie: Aneta Majerová. Režie: Stanislav Moša.
3:25


Dramatizace románu, jehož děj je spjatý s Brnem. Představuje nám osudy Liesel a Viktora Landauerových, kterým slavný architekt postaví moderní vilu s ohromným skleněným pokojem. Vila vejde do dějin architektury jako „vila Tugendhat“. Zdá se, že ke štěstí dvěma bohatým manželům obdařeným zdravými dětmi nic neschází, ale jak to v životě bývá, není tomu tak. Jejich osobní život se stává hlavním hrdinou v onom „skleněném pokoji“, fenoménu světové architektury, kolem nějž procházejí evropské dějiny od třicátých až do devadesátých let...
v anketě portálu i-divadlo.cz:
Petr Štěpán - významné umístění v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon roku 2015
Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
80 %
Uživatelé
68 %
68231000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 80 %
Jiří Landa 80 %
aktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (25)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Iva Bryndová 80 %
(zadáno: 15.5.2018, počet hodnocení: 273)
přínosný / zajímavý komentář
Pro mě velké překvapení na brněnské scéně v podobě nesmírně zdařilé divadelní adaptace románu Skleněný pokoj (bála jsem se, že to zase bude jen prostě dobré, ale bez náboje, naštěstí se ho tady podařilo zachovat a celá délka představení uteče skutečně "hned"). Zaujal mě nápad se skicami a barevným pozadím vytvářejícím scénu, i způsob, jakým v divadle simulovali prostředí skleněné vily. Jen mi chvíli trvalo, než jsem si na ty až filmově rychlé střihy zvykla. Z povedeného hereckého obsazení pak musím jednoznačně vyzdvihnout I. Vaňkovou a M. Isteníka.
Jiří Landa 80 %
(zadáno: 17.2.2015, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
75% Povedená dramatizace dobrého románu. Inscenace S. Moši i přes svoji délku vůbec nenudí, což je dáno zejména zajímavě a nápaditě řešenou scénou umožňující téměř filmové střihy. K největším kladům Skleněného pokoje patří výtvarná koncepce spolu s hudbou Z. Merty, stejně jako vyrovnané herecké výkony, z nichž je třeba zmínit zejména I. Vaňkovou, P. Štěpána a M. Isteníka. Až na několik melodramatičtějších míst se jedná o velmi profesionálně divadelně převyprávěný silný příběh. Skvěle připravený titul pro většinového diváka, který (troufám si tvrdit) uspokojí i divadelní fajnšmekry.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Ameli 80 %
(zadáno: 29.11.2019, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Toto představení mě naprosto okouzlilo, tentokrát především dokonalou až takřka filmovou proměnlivostí scény (přidala jsem za ni k hodnocení 10%) Knihu jsem zatím nečetla, takže nemohu posoudit, nakolik se povedlo její zpracování do divadlení hry.
NOvYl 70 %
(zadáno: 11.6.2019, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
velice zajímavé režijní zpracování, jednotlivé obrazy se střídají téměř filmovým tempem. Poutavý, zajímavý příběh a i některé herecké výkony stojí za povšimnutí.
=mohl bych vidět znovu
Vladimír Rogalewicz 70 %
(zadáno: 13.5.2018, počet hodnocení: 586)
přínosný / zajímavý komentář
Přesně tato hra má být (kvůli vazbě na město, kvůli kvalitní předloze i kvůli značce Tugendhat) v Brně na repertoáru. Dramatizace je ale promarněná příležitost. Vystupuje zde zbytečně mnoho postav, je pokryto zbytečně mnoho vedlejších dějů, hra má zbytečně mnoho zbytečně krátkých výstupů, celé je to zbytečně dlouhé. Při vzniku chyběla trocha sebereflexe, odhad vlastních sil a spolupráce například s Janem Mikuláškem. I když Stanislav Moša při dramatizaci moc neuspěl, jeho režie, dobré vedení herců a znamenitý výběr hudby vedly nakonec k poměrně zajímavému představení.
Čiko 70 %
(zadáno: 14.10.2017, počet hodnocení: 736)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Martin21 80 %
(zadáno: 25.9.2017, počet hodnocení: 355)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé a vyrovnané výkony všech účinkujících! Zajímavý příběh, při jehož délce 3,5hod jsem se ani na chvíli nenudil...
Neo 10 %
(zadáno: 28.5.2016, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Další z dlouhé řady zbytečných počinů MDB. Bylo mi upřímně líto herců, kteří musí hrát v představeních, po kterých aby si bral divák na druhý den v práci dovolenou - tohle totiž nebralo konce. Nejen proto ale považuji toto představení za naprostou zhovadilost. Celý příběh vily Tugendhat je totiž smyšlený, nemá proto žádný edukativní význam. Rozplizlý blábol - klasika příslušné instituce.
Georges 20 %
(zadáno: 26.4.2016, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Předloha byla skvělá, navíc brňákům důvěrně známá. Vlastní představení bylo velmi, velmi slabé. Téměř se nedalo vydržet do konce 180min čistého času.
Qti 80 %
(zadáno: 28.10.2015, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
úžasný výkon zejména ivanky vaňkové. trochu rušivě působí neustálé přestavby scény
Cherry 90 %
(zadáno: 26.4.2015, počet hodnocení: 73)
přínosný / zajímavý komentář
Silný dramatický příběh, po přečtení knihy si to člověk víc užije, vynikající herecké výkony.
Cindy.92 60 %
(zadáno: 28.3.2015, počet hodnocení: 314)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Hodnotím především odvahu inscenovat tento román, protože je zde dost dějových linek tak úzce propojených, že snad ani není možné obsáhnout je vše smysluplně do 3 hodinového představení. V Brně se o to pokusili a vytvořili zdlouhavou inscenaci, kde při představení skáče děj z místa na místo v krátkých scénách s věčnými zatmívačkami a roztmívačkami. Věrohodný výkon Ivany Vaňkové a neméně dobré Svetlany Janotové. MdB sáhlo po této adaptaci jen kvůli značce (Tugendhat), bez ní by hra byla o ničem a zůstalo by jen pár kvalitních výkonů...
Klára Tesařová 50 %
(zadáno: 18.3.2015, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Téma uchopené dobře, některé scény se měnily na můj vkus rychle. Velmi zajímavý charakter postavy Ivany Vaňkové. Petr Štěpán, který je teď úplně všude, zajímavě rezonuje se Svetlanou Slovákovou. Tentokrát mi neseděl Michal Isteník, který moc přehrával. Příjemným překvapením byla přítomnost Lukáše Janoty, který zaskakoval za zraněného Igora Ondříčka. Role nacisty mu vyloženě sedla a obdivuji, že to zahrál tak přesvědčivě a že se to vůbec za tak krátký čas stihl naučit. Jinak hra byla celkově dost roztahaná a dlouhá, zkrátit to o půl hodiny, vůbec by to ničemu nevadilo.
Jan456 80 %
(zadáno: 16.2.2015, počet hodnocení: 178)
přínosný / zajímavý komentář
Myslím, že se jedná o velmi povedenou činohru této sezóny v Brně, která má zaděláno na úspěch. Velmi pěkné kostýmy, velmi dobré herectví - zde je třeba vyzdvihnout zejména Ivanu Vaňkovou a Svetlanu Slovákovou. Inscenace je delší, ale to nic nebrání tomu se do příběhu ponořit a v podstatě ani sám příběh, který je zajímavý a žene stále kupředu, nás nedonutí sledovat čas a hodinky. Jediným záporem celé inscenace je přílišně častá klipovitost jednotlivých scén, které se mění po krátkých intervalech jak na běžícím pásu. Na konec představení potlesk ve stoje - na abonentní představení výkon:-)
Eva123 60 %
(zadáno: 16.2.2015, počet hodnocení: 134)
přínosný / zajímavý komentář
Knihu jsem nečetla, ale dramatizace byla zjevně obtížná, první polovina hry se skládala z příliš mnoha střihů. Vzadu v projekci jsme mohli vidět různá zobrazení Vily Tugendhat. Petr Štěpán hrál Fritze Tugendhata jako Tomáše, či J. A. Baťu, jeho ženu hrála Pavla Vitázková, které to v brýlích velice slušelo a hráli to oba velmi dobře, ale když člověk zavře oči, stejně před nimi vidí jenom Ivanku Vaňkovou (jako záhadnou Hanu Hanákovou). Z ostatních herců se mi líbila nejen Svetlana Janotová, ale i Lenka Bartolšicová. - Zdeněk Junák a Ladislav Kolář zde měli role statistů.
Brtník 40 %
(zadáno: 14.2.2015, počet hodnocení: 41)
přínosný / zajímavý komentář
Plochý, nedotažený příběh. Nebýt vazby na vilu Tugendhat, byl by v podstatě o ničem. Herci s daným materiálem bojovali jak se dalo. Světlými okamžiky byla v první polovině linie Petr Štěpán - Světlana Janotová a také Michal Isteník, kterému postavička slizouna Laníka byla jako ušitá na tělo. Monotónní podání Pavly Vitázkové bez jakýchkoliv uvěřitelných emocí bylo hodně nepříjemné. Druhá polovina hry už doslova bolela. Roky jsem v MDB nekoukal po hodinkách, až dnes večer.
Candie254 90 %
(zadáno: 10.2.2015, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Velice působivá adaptace knihy. Stanislavu Mošovi se podařilo zachovat i atmosféru knihy, což mě mile překvapilo. Navíc: krásná scéna, nádherné dobové kostýmy a silné výkony ve všech rolích.
ACech 80 %
(zadáno: 10.8.2020, počet hodnocení: 18)
Puchal 90 %
(zadáno: 19.3.2019, počet hodnocení: 9)
Unionboy 100 %
(zadáno: 13.5.2018, počet hodnocení: 222)
Sobticek 90 %
(zadáno: 16.5.2017, počet hodnocení: 47)
Drazda 70 %
(zadáno: 5.12.2016, počet hodnocení: 13)
MorIska 60 %
(zadáno: 21.4.2016, počet hodnocení: 49)
Paya888 50 %
(zadáno: 2.5.2015, počet hodnocení: 273)
Kateřina Šebelová 80 %
(zadáno: 10.2.2015, počet hodnocení: 21)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.