Městské divadlo Mladá Boleslav [velká scéna]

Úplné zatmění

Premiéra: 12.4.2013 | 2:35
Překlad: František Fröhlich. Úprava: Pavel Khek, Petr Mikeska. Dramaturgie: Petr Mikeska. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Choreografie: Svatava Milková. Hudba: Vladimír Nejedlý. Režie: Pavel Khek.
Poslední uvedení: listopad 2018.
Hra o sebezničujícím a vášnivém milostném vztahu dvou prokletých básníků Paula Verlaina a Arthura Rimbauda, které jejich průlet životem dohnal do situace, kdy nemohli být spolu, ale ani bez sebe.
14!    

inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Mladá Boleslav
Hodnocení inscenace
Redakce
62 %
Uživatelé
84 %
84401000

Volby

Hodnocení (45)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
(zadáno: 24.6.2014, počet hodnocení: 958)
+ přínosný / zajímavý komentář
Boleslavská inscenace stojí především na báječné herecké souhře ústředního páru. Petr Mikeska dokázal výborně zachytit běsy sužující duši Paula Verlaina i závislost na lidech z jeho blízkého okolí. Matouš Ruml je zase neodolatelným a zároveň nesnesitelným Rimbaudem. Lepší je první polovina, ve které je vztah obou prokletých básníků budován, ve druhé části už převažuje sebedestrukce a sebelítost. Člověk po zhlédnutí představení zatouží přečíst si některou z básnických sbírek těchto pánů. 75%
Helena Grégrová  60 %
(zadáno: 17.1.2014, počet hodnocení: 1502)
+ přínosný / zajímavý komentář
Vztah dvou prokletých básníků inscenačně uchopený jako rozervaná báseň - nápad s rozepsanými rýmy, doplňovanými průběžně a napřeskáčku v rytmu děje, nemá chybu! Škoda, že v duelu vášeň kontra sebedestrukce vyznívá druhá z jmenovaných místy až příliš citelně na úkor té první.
Michal Novák  60 %
(zadáno: 4.11.2013, počet hodnocení: 1090)
+ přínosný / zajímavý komentář
Tyto temné hry ze světového dramatického odkazu české divadlo buď převypráví v umořující deklamaci, nebo v postmoderním uchopení. V inscenaci mladoboleslavského divadla platí třetí možnost: drama je oživeno různými abstrakcemi a jeho největší devizou je to, jak koexistují se sebezničující vášní, z níž není úniku. Verlaine je pro Petra Mikesku tak říkajíc životní rolí. Litanie textu ovšem zůstávají, hluchým místům se neumí ubránit ani promyšleně vystavěná inscenace.
Jiří Landa  60 %
(zadáno: 23.10.2013, počet hodnocení: 2928)
+ přínosný / zajímavý komentář
Na solidně zpracované inscenaci mi vadil jeden zásadní fakt - až příliš abstraktní pojetí vztahu obou prokletých básníků. A bohužel právě s tímto nedostatkem vidění celku nového nastudování hry stojí i padá... P. Mikeska se s rolí Verlaina potkal, jeho tápání mezi "dvěma světy" bylo uvěřitelné, stejně přirozeně herec působil také v pohybových až tanečních pasážích. M. Ruml Rimbauda zcela neuhrál - na to, jaký typ člověka ztvárňoval, zůstal hodně nevýrazným. Od režiséra P. Kheka jsem čekal zajímavější pohled na tak silné téma s tolika možnými způsoby výkladu.
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 21.10.2013, počet hodnocení: 1808)
+ přínosný / zajímavý komentář
Hra, vycházející ze skutečných osudů dvou prokletých básníků, se v minulosti dočkala i zdařilejších zpracování, ale boleslavská inscenace je solidní interpretací. Zajímavý nápad ke konci, kdy byl dialog Verlaina s Evženou nahrazen halucinací. Inscenace má několik hlušších míst, působivá je zejména ve druhé části a v povedeném závěru. Charaktery básníků čitelné, méně zřetelně vyplynula podstata jejich vztahu (resp. její výklad). Verlaina dokázal P. Mikeska obsáhnout, s problémem nepřílišné vzhledové vhodnosti se však vypořádal jen částečně. Méně přesvědčivě si vedl přestavitel Rimbauda M. Ruml.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Majdin_kulturni_svet  100 %
(zadáno: 19.3.2020, počet hodnocení: 162)
přínosný / zajímavý komentář
Nemohla jsem dýchat, jak moc jsem se do toho ponořila. To se mi ještě nikdy nestalo. (7.4.2016 a 24.4.2017)
Honza_v_botach  90 %
(zadáno: 11.11.2019, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
(M) Hra plná emocí, lásky a nenávisti, pojednávající o zničujícím zapáleném vztahu Paula Verlaina (Petr Mikeska) a Arthura Rimbaulda (Matouše Rumla), kteří pro mě vytvořili velmi uvěřitelné a představitelné situace.

Toto představení by mělo být součástí školní výuky místo vyprávění ve třídě, :-) Jistě by to žákům otevřelo oči.

Žádná vtipná oddechovka to však není.
Greetchen  70 %
(zadáno: 19.2.2019, počet hodnocení: 80)
přínosný / zajímavý komentář
(26.4.2018, viděno ve Švandově divadle v Praze). Rozhárané jako život prokletých básníků. Vztah hlavních protagonistů mi přijde možná málo popsaný a procítěný, plochý, nechává hodně na divákovi. Pěkná výprava, temná, dramatická, jen někdy byl efekt na úkor srozumitelnosti dialogů (ale je možné, že v domovském divadle je slyšet lépe).
BloggarSumec  100 %
(zadáno: 10.11.2018, počet hodnocení: 55)
přínosný / zajímavý komentář
Příběh prokletých básníků v podání Petra Mikesky a Matouše Rumla jsem viděl několikrát, naposledy na derniéře a vždy mě překvapilo, jak skvěle představení drží pohromadě a jak výborná je souhra nejen mezi hlavními představiteli. Petr Mikeska je právem držiele Thálie, i když Ruml by si ji za tuto roli zasloužit také. Skvělá scéna, kostýmy, světla i hudba, prostě vše zkloubené do dokonalého tvaru, který Pavel Khek předložil před pěti lety divákům a se kterým se diváci na derniéře rozloučili poprávu potleskem ve stoje. Dokonalá inscenace, dokonalé herecké výkony.
Margaret  80 %
(zadáno: 2.5.2018, počet hodnocení: 97)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace pro tzv. náročného diváka. Hra udržela moji pozornost po celou dobu, ale věřím, že není pro každého. Největší předností jsou herecké výkony obou hlavních představitelů, kteří jdou až na dřeň. (Švandovo divadlo)
Lucilla  80 %
(zadáno: 22.3.2017, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
85%
Nechtela jsem pred predstavenim znat stejnojmenny film, abych se ubranila srovnavani a vyplatilo se. Hra me dokazala vtahnout, zrcadlova scena a vynikajici hudba dotvarely velmi hutnou, tisnivou atmosferu. Co ovsem povazuji za nejlepsi napad, bylo dopisovani versu basne podle aktualniho stavu hry. Ustredni duo hercu zaslouzi poklonu nejen za zvladnuti textu, ale i citlive vyjadreni vztahu dvou basniku a za fyzicky narocne pasaze. Zbytek nezaostaval. Za me naprosta spokojenost a vrele doporuceni.
Eviik  80 %
(zadáno: 17.3.2017, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
85 % Petr Mikeska s Matoušem Rumlem vévodí této inscenaci, která není žádnou oddychovkou, ale rozhodně stojí za vidění (přinejmenším si člověk zopakuje školní učivo). Zejména druhá polovina, ač byla mnohem depresivnější než ta první, mne opravdu dostala. Líbila se mi také zrcadlová scéna a postupně se objevující text básně. (viděno na hostování v Divadle v Celetné)
EliAn  90 %
(zadáno: 3.10.2016, počet hodnocení: 44)
přínosný / zajímavý komentář
85% Tohle je skvělé představení. Mně se moc líbilo. Divák by ale měl vědět, na co jde. Není to žádná jednoduchá pohodovka. Za mě dík, že se v záplavě komedií hrají taková představení.
Edna E  90 %
(zadáno: 7.5.2016, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
Hra plná emocí ? posedlosti, lásky, nenávisti a odporu ke konvencím, mi bavila a vychutnávala jsem si herecké souznění. P. Mikeska (Verlaine) s fantastickou přesností předváděl psychické vypětí a proměny. Energičnost a vzdorovitost M. Rumla (Rimbaud) prostupovala scénou. Pohybové pasáže dávaly slovům smysl a náhodně psané úryvky z básní podtrhovaly intenzitu citů. Chválím výběr hudby. Scéna působila lehce chladně, ale odrážela vnitřní život básníků. Konstrukce byla promyšlená, nerušila a dopomohla pochopit křehkost a prožívanou trýzeň. Lze jen doporučit, ale nečekejte pohodový nenáročný kus.
Barka  90 %
(zadáno: 30.4.2016, počet hodnocení: 281)
přínosný / zajímavý komentář
Krásná inscenace, která má sílu, něhu a sem tam i humor. Oba představitelé hlavních rolí jsou skvělí, ale u mě to přecejen vyhrává Matouš Ruml. Vřele doporučuji!
Monulinka  90 %
(zadáno: 27.4.2016, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
Nejen fyzicky náročných rolí se P. Mikeska a M. Ruml ujali skvěle. Víc se mi líbila hutnější druhá polovina a obzvlášť P. Mikeska mě v závěru skutečně dostal. Zaujala i scéna, nápad s dopisováním básně a nádherná taneční scéna ústředního dua. Rozhodně ne oddechovka, ale moc doporučuji.
Denisa H.  90 %
(zadáno: 7.4.2016, počet hodnocení: 339)
přínosný / zajímavý komentář
Prosím, než na představení zajdete, zjistěte si, o čem je. Ať nedopadnete jako ty dvě dámy, co se během celého představení hloupě smály a kazily tím dojem divákům, ale především jako by se tím vysmívaly hercům na jevišti... Sice je ve hře několik vtipných momentů, jinak je to ovšem hutnou atmosférou naditá inscenace. Vše se odehrává v poměrně jednoduchých, zato účelných kulisách. A dopisování veršů na ně je jeden z nejlepších režisérských nápadů. K vrcholům pro mě také patří závěrečná halucinace Verlaina, u níž mám problém udržet oči suché... Obdivuhodné výkony M. Rumla a zejména P. Mikesky!
Jirkan  90 %
(zadáno: 1.3.2016, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
29.2. 2016 - DVC: Trochu jsem se této hostovačky bál, protože scéna Celetné je z mého pohledu malá, ale MDMB si s prostorem perfektně poradilo. Ta inscenace má dvě výhody. Tou první je nápaditý přístup režie a scéna. Tou druhou a mnohem zásadnější jsou výkony P. Mikesky a M. Rumla! Oba už jsem na jevišti několikrát viděl, ale včera to bylo něco, věřil jsem jim to, zobal jsem jim z ruky, bavil mne každý jejich výstup. Dlouho jsem neviděl takové ponoření, přesvědčení, zápal, opravdovost. V dobnu inscenace přijede ještě jednou = doporučuji.
Cechoslovak  80 %
(zadáno: 25.10.2015, počet hodnocení: 81)
přínosný / zajímavý komentář
Divák, který viděl film, musí nutně srovnávat. Já dávám před naturalistickým filmem přednost citlivé, i když emocionálně vypjaté divadelní stylizaci. Působivé pohybové kreace, jako třeba scéna s klubíčkem nebo první intimní sblížení obou básníků, by ve filmu ani nebylo možné uplatnit. Scéna se zrcadly je efektní, ale asi jsem někde už něco podobného viděl. Oba hlavní protagonisté jsou sehraní a rovnocenní, představitel komplikovaného Verlaina to však měl přece jen těžší než nezkrotný přímočarý Rimbaud. A kdybych si měl vybrat mezi Leonardem di Capriem a Matoušem Rumlem, volím českého umělce.
Falos  70 %
(zadáno: 2.12.2013, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
uzasnej petr mikaska
Al Bunda  80 %
(zadáno: 8.11.2013, počet hodnocení: 37)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělý Mikeska
Isa Johanovská  80 %
(zadáno: 2.1.2020, počet hodnocení: 99)
Black_Swan  80 %
(zadáno: 16.10.2019, počet hodnocení: 18)
Kosan  80 %
(zadáno: 15.12.2018, počet hodnocení: 219)
Dajcik  80 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 231)
Janisska  100 %
(zadáno: 10.10.2018, počet hodnocení: 5)
Lovin  70 %
(zadáno: 30.4.2018, počet hodnocení: 232)
Verapi  70 %
(zadáno: 27.4.2018, počet hodnocení: 96)
Betka_S  90 %
(zadáno: 27.4.2018, počet hodnocení: 59)
Kajavhaji  80 %
(zadáno: 29.3.2018, počet hodnocení: 55)
KSnow  90 %
(zadáno: 28.4.2017, počet hodnocení: 102)
Pavel.Tomas  80 %
(zadáno: 20.4.2017, počet hodnocení: 137)
MarekLinhart  80 %
(zadáno: 16.2.2017, počet hodnocení: 152)
Santigulka  100 %
(zadáno: 18.4.2016, počet hodnocení: 5)
Kevinator  90 %
(zadáno: 12.4.2016, počet hodnocení: 193)
Scoobi  90 %
(zadáno: 2.6.2015, počet hodnocení: 97)
Xjane  90 %
(zadáno: 18.3.2015, počet hodnocení: 21)
Kateřina Kořínková  90 %
(zadáno: 15.10.2014, počet hodnocení: 12)
Ivushka  80 %
(zadáno: 6.10.2014, počet hodnocení: 93)
Bacraj  80 %
(zadáno: 2.10.2014, počet hodnocení: 164)
Lucka.  100 %
(zadáno: 23.6.2014, počet hodnocení: 102)
Zizzi  70 %
(zadáno: 23.6.2014, počet hodnocení: 43)
Marcela  70 %
(zadáno: 26.5.2014, počet hodnocení: 410)
Čiko  70 %
(zadáno: 5.12.2013, počet hodnocení: 864)
Josef  80 %
(zadáno: 21.10.2013, počet hodnocení: 158)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.