Městské divadlo Mladá Boleslav [velká scéna]

Úplné zatmění

Premiéra: 12.4.2013 | 2:35
Překlad: František Fröhlich. Úprava: Pavel Khek, Petr Mikeska. Dramaturgie: Petr Mikeska. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Choreografie: Svatava Milková. Hudba: Vladimír Nejedlý. Režie: Pavel Khek.
Poslední uvedení: listopad 2018.
Hra o sebezničujícím a vášnivém milostném vztahu dvou prokletých básníků Paula Verlaina a Arthura Rimbauda, které jejich průlet životem dohnal do situace, kdy nemohli být spolu, ale ani bez sebe.
14!    

inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Mladá Boleslav
Hodnocení inscenace
Redakce
62 %
Uživatelé
84 %
84411000
Volby

Hodnocení (46)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
24.6.2014 | 1116 hodnocení
+ souhlasím
Boleslavská inscenace stojí především na báječné herecké souhře ústředního páru. Petr Mikeska dokázal výborně zachytit běsy sužující duši Paula Verlaina i závislost na lidech z jeho blízkého okolí. Matouš Ruml je zase neodolatelným a zároveň nesnesitelným Rimbaudem. Lepší je první polovina, ve které je vztah obou prokletých básníků budován, ve druhé části už převažuje sebedestrukce a sebelítost. Člověk po zhlédnutí představení zatouží přečíst si některou z básnických sbírek těchto pánů. 75%
Helena Grégrová  60 %
17.1.2014 | 1648 hodnocení
+ souhlasím
Vztah dvou prokletých básníků inscenačně uchopený jako rozervaná báseň - nápad s rozepsanými rýmy, doplňovanými průběžně a napřeskáčku v rytmu děje, nemá chybu! Škoda, že v duelu vášeň kontra sebedestrukce vyznívá druhá z jmenovaných místy až příliš citelně na úkor té první.
Michal Novák  60 %
4.11.2013 | 1149 hodnocení
+ souhlasím
Tyto temné hry ze světového dramatického odkazu české divadlo buď převypráví v umořující deklamaci, nebo v postmoderním uchopení. V inscenaci mladoboleslavského divadla platí třetí možnost: drama je oživeno různými abstrakcemi a jeho největší devizou je to, jak koexistují se sebezničující vášní, z níž není úniku. Verlaine je pro Petra Mikesku tak říkajíc životní rolí. Litanie textu ovšem zůstávají, hluchým místům se neumí ubránit ani promyšleně vystavěná inscenace.
Jiří Landa  60 %
23.10.2013 | 3021 hodnocení
+ souhlasím
Na solidně zpracované inscenaci mi vadil jeden zásadní fakt - až příliš abstraktní pojetí vztahu obou prokletých básníků. A bohužel právě s tímto nedostatkem vidění celku nového nastudování hry stojí i padá... P. Mikeska se s rolí Verlaina potkal, jeho tápání mezi "dvěma světy" bylo uvěřitelné, stejně přirozeně herec působil také v pohybových až tanečních pasážích. M. Ruml Rimbauda zcela neuhrál - na to, jaký typ člověka ztvárňoval, zůstal hodně nevýrazným. Od režiséra P. Kheka jsem čekal zajímavější pohled na tak silné téma s tolika možnými způsoby výkladu.
Pavel Širmer  60 %
21.10.2013 | 1990 hodnocení
+ souhlasím
Hra, vycházející ze skutečných osudů dvou prokletých básníků, se v minulosti dočkala i zdařilejších zpracování, ale boleslavská inscenace je solidní interpretací. Zajímavý nápad ke konci, kdy byl dialog Verlaina s Evženou nahrazen halucinací. Inscenace má několik hlušších míst, působivá je zejména ve druhé části a v povedeném závěru. Charaktery básníků čitelné, méně zřetelně vyplynula podstata jejich vztahu (resp. její výklad). Verlaina dokázal P. Mikeska obsáhnout, s problémem nepřílišné vzhledové vhodnosti se však vypořádal jen částečně. Méně přesvědčivě si vedl přestavitel Rimbauda M. Ruml.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Majdin_kulturni_svet  100 %
19.3.2020 | 176 hodnocení
+ souhlasím
Nemohla jsem dýchat, jak moc jsem se do toho ponořila. To se mi ještě nikdy nestalo. (7.4.2016 a 24.4.2017)
Honza_v_botach  90 %
11.11.2019 | 40 hodnocení
+ souhlasím
(M) Hra plná emocí, lásky a nenávisti, pojednávající o zničujícím zapáleném vztahu Paula Verlaina (Petr Mikeska) a Arthura Rimbaulda (Matouše Rumla), kteří pro mě vytvořili velmi uvěřitelné a představitelné situace.

Toto představení by mělo být součástí školní výuky místo vyprávění ve třídě, :-) Jistě by to žákům otevřelo oči.

Žádná vtipná oddechovka to však není.
Greetchen  70 %
19.2.2019 | 80 hodnocení
+ souhlasím
(26.4.2018, viděno ve Švandově divadle v Praze). Rozhárané jako život prokletých básníků. Vztah hlavních protagonistů mi přijde možná málo popsaný a procítěný, plochý, nechává hodně na divákovi. Pěkná výprava, temná, dramatická, jen někdy byl efekt na úkor srozumitelnosti dialogů (ale je možné, že v domovském divadle je slyšet lépe).
BloggarSumec  100 %
10.11.2018 | 70 hodnocení
+ souhlasím
Příběh prokletých básníků v podání Petra Mikesky a Matouše Rumla jsem viděl několikrát, naposledy na derniéře a vždy mě překvapilo, jak skvěle představení drží pohromadě a jak výborná je souhra nejen mezi hlavními představiteli. Petr Mikeska je právem držiele Thálie, i když Ruml by si ji za tuto roli zasloužit také. Skvělá scéna, kostýmy, světla i hudba, prostě vše zkloubené do dokonalého tvaru, který Pavel Khek předložil před pěti lety divákům a se kterým se diváci na derniéře rozloučili poprávu potleskem ve stoje. Dokonalá inscenace, dokonalé herecké výkony.
Margaret  80 %
2.5.2018 | 126 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace pro tzv. náročného diváka. Hra udržela moji pozornost po celou dobu, ale věřím, že není pro každého. Největší předností jsou herecké výkony obou hlavních představitelů, kteří jdou až na dřeň. (Švandovo divadlo)
Lucilla  80 %
22.3.2017 | 214 hodnocení
+ souhlasím
85%
Nechtela jsem pred predstavenim znat stejnojmenny film, abych se ubranila srovnavani a vyplatilo se. Hra me dokazala vtahnout, zrcadlova scena a vynikajici hudba dotvarely velmi hutnou, tisnivou atmosferu. Co ovsem povazuji za nejlepsi napad, bylo dopisovani versu basne podle aktualniho stavu hry. Ustredni duo hercu zaslouzi poklonu nejen za zvladnuti textu, ale i citlive vyjadreni vztahu dvou basniku a za fyzicky narocne pasaze. Zbytek nezaostaval. Za me naprosta spokojenost a vrele doporuceni.
Eviik  80 %
17.3.2017 | 289 hodnocení
+ souhlasím
85 % Petr Mikeska s Matoušem Rumlem vévodí této inscenaci, která není žádnou oddychovkou, ale rozhodně stojí za vidění (přinejmenším si člověk zopakuje školní učivo). Zejména druhá polovina, ač byla mnohem depresivnější než ta první, mne opravdu dostala. Líbila se mi také zrcadlová scéna a postupně se objevující text básně. (viděno na hostování v Divadle v Celetné)
EliAn  90 %
3.10.2016 | 44 hodnocení
+ souhlasím
85% Tohle je skvělé představení. Mně se moc líbilo. Divák by ale měl vědět, na co jde. Není to žádná jednoduchá pohodovka. Za mě dík, že se v záplavě komedií hrají taková představení.
Edna E  90 %
7.5.2016 | 28 hodnocení
+ souhlasím
Hra plná emocí ? posedlosti, lásky, nenávisti a odporu ke konvencím, mi bavila a vychutnávala jsem si herecké souznění. P. Mikeska (Verlaine) s fantastickou přesností předváděl psychické vypětí a proměny. Energičnost a vzdorovitost M. Rumla (Rimbaud) prostupovala scénou. Pohybové pasáže dávaly slovům smysl a náhodně psané úryvky z básní podtrhovaly intenzitu citů. Chválím výběr hudby. Scéna působila lehce chladně, ale odrážela vnitřní život básníků. Konstrukce byla promyšlená, nerušila a dopomohla pochopit křehkost a prožívanou trýzeň. Lze jen doporučit, ale nečekejte pohodový nenáročný kus.
Barka  90 %
30.4.2016 | 295 hodnocení
+ souhlasím
Krásná inscenace, která má sílu, něhu a sem tam i humor. Oba představitelé hlavních rolí jsou skvělí, ale u mě to přecejen vyhrává Matouš Ruml. Vřele doporučuji!
Monulinka  90 %
27.4.2016 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Nejen fyzicky náročných rolí se P. Mikeska a M. Ruml ujali skvěle. Víc se mi líbila hutnější druhá polovina a obzvlášť P. Mikeska mě v závěru skutečně dostal. Zaujala i scéna, nápad s dopisováním básně a nádherná taneční scéna ústředního dua. Rozhodně ne oddechovka, ale moc doporučuji.
Denisa H.  90 %
7.4.2016 | 372 hodnocení
+ souhlasím
Prosím, než na představení zajdete, zjistěte si, o čem je. Ať nedopadnete jako ty dvě dámy, co se během celého představení hloupě smály a kazily tím dojem divákům, ale především jako by se tím vysmívaly hercům na jevišti... Sice je ve hře několik vtipných momentů, jinak je to ovšem hutnou atmosférou naditá inscenace. Vše se odehrává v poměrně jednoduchých, zato účelných kulisách. A dopisování veršů na ně je jeden z nejlepších režisérských nápadů. K vrcholům pro mě také patří závěrečná halucinace Verlaina, u níž mám problém udržet oči suché... Obdivuhodné výkony M. Rumla a zejména P. Mikesky!
Jirkan  90 %
1.3.2016 | 564 hodnocení
+ souhlasím
29.2. 2016 - DVC: Trochu jsem se této hostovačky bál, protože scéna Celetné je z mého pohledu malá, ale MDMB si s prostorem perfektně poradilo. Ta inscenace má dvě výhody. Tou první je nápaditý přístup režie a scéna. Tou druhou a mnohem zásadnější jsou výkony P. Mikesky a M. Rumla! Oba už jsem na jevišti několikrát viděl, ale včera to bylo něco, věřil jsem jim to, zobal jsem jim z ruky, bavil mne každý jejich výstup. Dlouho jsem neviděl takové ponoření, přesvědčení, zápal, opravdovost. V dobnu inscenace přijede ještě jednou = doporučuji.
Cechoslovak  80 %
25.10.2015 | 95 hodnocení
+ souhlasím
Divák, který viděl film, musí nutně srovnávat. Já dávám před naturalistickým filmem přednost citlivé, i když emocionálně vypjaté divadelní stylizaci. Působivé pohybové kreace, jako třeba scéna s klubíčkem nebo první intimní sblížení obou básníků, by ve filmu ani nebylo možné uplatnit. Scéna se zrcadly je efektní, ale asi jsem někde už něco podobného viděl. Oba hlavní protagonisté jsou sehraní a rovnocenní, představitel komplikovaného Verlaina to však měl přece jen těžší než nezkrotný přímočarý Rimbaud. A kdybych si měl vybrat mezi Leonardem di Capriem a Matoušem Rumlem, volím českého umělce.
Falos  70 %
2.12.2013 | 224 hodnocení
+ souhlasím
uzasnej petr mikaska
Al Bunda  80 %
8.11.2013 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Skvělý Mikeska
Jeane987  80 %
24.10.2022 | 81 hodnocení
Isa Johanovská  80 %
2.1.2020 | 123 hodnocení
Black_Swan  80 %
16.10.2019 | 25 hodnocení
Kosan  80 %
15.12.2018 | 271 hodnocení
Dajcik  80 %
25.11.2018 | 281 hodnocení
Janisska  100 %
10.10.2018 | 5 hodnocení
Lovin  70 %
30.4.2018 | 265 hodnocení
Verapi  70 %
27.4.2018 | 96 hodnocení
Betka_S  90 %
27.4.2018 | 66 hodnocení
Kajavhaji  80 %
29.3.2018 | 55 hodnocení
KSnow  90 %
28.4.2017 | 106 hodnocení
Pavel.Tomas  80 %
20.4.2017 | 154 hodnocení
MarekLinhart  80 %
16.2.2017 | 152 hodnocení
Santigulka  100 %
18.4.2016 | 5 hodnocení
Kevinator  90 %
12.4.2016 | 195 hodnocení
Scoobi  90 %
2.6.2015 | 107 hodnocení
Xjane  90 %
18.3.2015 | 22 hodnocení
Kateřina Kořínková  90 %
15.10.2014 | 12 hodnocení
Ivushka  80 %
6.10.2014 | 93 hodnocení
Bacraj  80 %
2.10.2014 | 171 hodnocení
Lucka.  100 %
23.6.2014 | 102 hodnocení
Zizzi  70 %
23.6.2014 | 43 hodnocení
Marcela  70 %
26.5.2014 | 418 hodnocení
Čiko  70 %
5.12.2013 | 1075 hodnocení
Josef  80 %
21.10.2013 | 158 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.