Národní divadlo

Radúz a Mahulena

Premiéra: 18.6.2009. Úprava: Lenka Kolihová Havlíková, Jan Antonín Pitínský. Dramaturgie: Lenka Kolihová Havlíková. Scéna: Jan Hubínek. Kostýmy: Kateřina Štefková. Hudba: Vít Zouhar. Režie: Jan Antonín Pitínský.
2:40 | Poslední uvedení: únor 2015.
Dramatická báseň příběhu lásky, v němž se klasické pohádkové motivy snoubí s mytologickými obrazy. Radúz a Mahulena ze znepřátelených království překonají pro svou lásku nejen nástrahy osudu, ale i kouzla královny Runy, spalované nenávistí.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
56 %
Uživatelé
62 %
62661000
Volby

Hodnocení (77)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Iva Bryndová 60 %
(zadáno: 5.10.2013, počet hodnocení: 273)
Jiří Koula 50 %
(zadáno: 25.2.2012, počet hodnocení: 1565)
+ přínosný / zajímavý komentář
Těžkopádný úmorný text, geometricky strohá scéna, koketování s operou a formalizovaná gesta evokující čínské divadlo... A do toho přeexponované šaškování a místy dětinská trucovitost Pavly Beretové a Vojtěcha Dyka.

Ačkoliv uznávám, že se panu Pitínskému podařilo notně zaprášenou předlohu přiblížit dnešnímu divákovi a podat svědectví o lásce, jež nikdy neměla šanci dojít naplnění, přesto je u mě výsledkem spousta nudy okořeněné špetkou nemístnosti.
Veronika Boušová 70 %
(zadáno: 15.2.2012, počet hodnocení: 277)
Anežka Hrebiková 70 %
(zadáno: 28.10.2011, počet hodnocení: 212)
+ přínosný / zajímavý komentář
"Svůj omyl poznáš Radúze,.."
Velmi "mladistvé", nemusí upoutat každého, nicméně snaha Pitínského o autenticitu a opravdový prožitek ze Zeyera je zřetelná a obdivuhodná.
75%
Šárka Schmarczová 70 %
(zadáno: 15.4.2011, počet hodnocení: 46)
Ondřej Šupka 30 %
(počet hodnocení: 20)
Lukáš Brychta 70 %
(počet hodnocení: 186)
Pavel Širmer 50 %
(počet hodnocení: 1639)
Jiří Landa 50 %
(počet hodnocení: 2895)
Helena Grégrová 70 %
(počet hodnocení: 1434)
Johana Hovorková 30 %
(zadáno: 28.5.2013, počet hodnocení: 87)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Vitounek 50 %
(zadáno: 14.4.2014, počet hodnocení: 102)
přínosný / zajímavý komentář
Myslím, že se nezcela podařilo spojit moderní pojetí Dyka a Beretové s klasikou, že výsledek stojí rozpačitě někde v půli cesty... a strašně rozvláčné...
Ema123 70 %
(zadáno: 14.10.2013, počet hodnocení: 44)
přínosný / zajímavý komentář
Nádherné kostýmy.
Pastelka 90 %
(zadáno: 11.5.2013, počet hodnocení: 74)
přínosný / zajímavý komentář
Konečně jsem se mohla přesvědčit o kvalitách Vojty Dyka naživo a nezklamal mě. Navíc jsem (a to je dost ostuda) ve svých 30. letech poprvé v Národním, o to více jsem si to chtěla užít! Herecké výkony ostatních mě také příjemně překvapili, moc jsem se bavila. Hudba skvěle podtrhovala tragičnost děje, nápaditá scéna se svítícími "vázami"!
Zuzatab 20 %
(zadáno: 8.2.2013, počet hodnocení: 65)
přínosný / zajímavý komentář
Co klasiky se týče, mám raději tradiční zpracování, proto mé hodnocení tohoto představení je tak nízké. Skákání z pohádkového motivu do současnosti, nejen v kostýmech, ale i přednesu mi přišel zmatený a hra tím na mne působila nevyrovnaně. Nezachrání to dokonalá hudba ani talentovaný Vojta Dyk.
SirThompson 10 %
(zadáno: 8.2.2013, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
Nejhorší představení, které jsem kdy v divadle viděl. Chtěl jsem odejít, ale nechtěl jsem klesnout tak hluboko. Pokud nemáte rádi minimalistické a kontroverzní inscenace, nechoďte na to, varoval jsem vás. Toto představení ve společnosti používám jako přirovnání k divadelní hrůze a nejsem sám.
Izamar 80 %
(zadáno: 14.1.2013, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto rozdílný zážitek z páté řady a z galerie. Přes to všechno výborná inscenace, vynikající titulní dvojice. Slečna P.Beretová překypující citem, s energií na tři další postavy a s ne vždy vídanou schopnopností občas odhodit i ženský půvab a vrhat se do všeho po hlavě. U pana V. Dyka oceňuji zejména schopnost ztvárnit svého hrdinu s tak neuvěřitelnou dávkou humoru a nadhledu a přitom to nepůsobí urážlivě nebo dojmem zlehčení.No a za tím vším pobavený pan Pitínský, občas mám pocit, že se někde skryt baví diváckými rozpaky z toho, jak naložil s klasikou.Já se bavím s ním.
Sherly 70 %
(zadáno: 5.1.2013, počet hodnocení: 54)
přínosný / zajímavý komentář
Viděla jsem hru ještě když nebyl Dyk tak znám, a už tehdy mi učaroval, v některých částech hra zmodernizována, ale celkově působí vyrovnaně a jako představení ji můžu vřele doporučit.
MarketkaP 70 %
(zadáno: 26.10.2012, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Po druhém shlédnutí jsem opět byla nadšená ztvárněním některých scén a zklamaná postavou Mahuleny. Herecký výkon Pavly Beretové není špatný, ale jako představitelka Mahuleny se mi vůbec nelíbí. Jinak velké plus za výbornou hudbu a zpěv.
Kuba_r 30 %
(zadáno: 26.4.2012, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Bohužel...
Vladimír10 60 %
(zadáno: 15.4.2012, počet hodnocení: 374)
přínosný / zajímavý komentář
Zobrazení některých částí hry tzv. před oponou, v našem moderním světě, mělo snad naznačit rozpolcenost osobnosti Radúza ke konci představení. Jiný podstatnější význam však tato aktualizace neměla. Za chybu považuji též to, že mnoho pro děj důležitých okamžiků se odehrává v odlehlých částech jeviště a mnoho účinkujících mělo problém s ukřičením takového prostoru. Tímto vynikal zaskakující P. Pelzer, který nejen že neměl po dvou měsících precizně naučený text, ale též ho nesrozumitelně oddrmolil. Tajemné herectví nakonec předvedly jen J. Tesařová a P. Beretová. Orchestr byl špatně umístěn.
Lentilie 70 %
(zadáno: 10.4.2012, počet hodnocení: 63)
přínosný / zajímavý komentář
Přestože jsem po přečtení různých recenzí a vyprávění přátel šla na tuto hru se sníženým očekáváním, čekalo na mě milé překvapení. Pominu-li neukázněné diváctvo dovezené "z venkova" a nadbytečné komediální výstřelky Vojty Dyka, bylo to veskrze pěkné. Asi nejvíc působily hudba a scénografie, které hře daly patos a fantazii. Herecky nejvíc působila Pavla Beretová a obě matky byly ztvárněny přesvědčivě. Už delší dobu se mi zdá, že herci ND tak nějak hrají spíš každý sám za sebe než spolu... škoda, mohlo to být ještě lepší.
Betka 70 %
(zadáno: 13.3.2012, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
A mně se to líbilo! Až na odporně se chovající orchestr. Promiňte, ale když Mahulena umírá a paní houslistka si píše esemesku a ostatní na sebe dělají veselé obličeje, no v Národním se to asi tak nebere. Ale do první řady vážně nikdy nechoďte.
Mr.ego 50 %
(zadáno: 16.12.2011, počet hodnocení: 64)
přínosný / zajímavý komentář
Pozitivní překvapení v podobě výkonu Dyka, zbytek nevýrazný.
Honzy 30 %
(zadáno: 11.12.2011, počet hodnocení: 213)
přínosný / zajímavý komentář
Další v celku nepovedená,zmodernizovaná adaptace klasiky, tak jak jí vidí J.A.Pitínský.Nezajímavá scéna,nevýrazné kostýmy a dosti špatná Pavla Beretová v roli Mahuleny.S tím ani Radúz Vojtěcha Dyka nic neudělá!
Andie 50 %
(zadáno: 10.3.2011, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Krásná scéna, výborná hudba, zajímavé provedení, překrásné vyvedené detaily*, vskutku krutá Runa, a hlavně v orchestřišti něco neuvěřitelného, mnou prvně mezi dvěma lidmi viděného, mezi sólistkou a dirigentem. Takže mi nakonec ani nevadilo, že to byla pohádka okradená o náboj a vím, že kdybych šla znovu, užiju si to víc, a třeba to ani neskončí na 50ti%.
*Radúzova pouta, skleněné nádoby, perutě, detaily secesního skla, +cembalo
Maxim de Winter 50 %
(zadáno: 6.12.2010, počet hodnocení: 91)
přínosný / zajímavý komentář
Toto pojetí je dosti prumerne. Na celem predstaveni je jednoznacne nejlepsi vykon V. Dyka.
Xcepek 40 %
(zadáno: 25.9.2010, počet hodnocení: 551)
přínosný / zajímavý komentář
Smíšené až negativní pocity - viz blog. Pan režisér by se měl krotit v "nápadech", protože diváci jsou potom rozhozeni. (více v článku na blogu)
Jenda.matousek 60 %
(počet hodnocení: 332)
přínosný / zajímavý komentář
těšil jsem se na klasickou klasiku od Pitínského a zas tak klasická bohužel nebyla - oproti třeba Babičce nebo Našim furiantům se zde vyskytuje dost "vtípků" a trochu křečovitých scén, hlavně co se týče rozjuchaného teenagerského vztahu mezi Radúzem a Mahulenou - tato postava (v podání Pavly Beretové) a její výklad vůbec patří k těm nejslabším článkům inscenace. její problém vůbec je, že obsahuje možná až příiš režijních nápadů a "vychytávek". kde je ovšem každá trochu z jiného soudku a výsledný miš-maš je na pohádku trochu zběsilý (více v článku na blogu)
Evano 80 %
(počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Výkon pana Dyka úžasný, překvapující, chvílemi mne až mrazilo, po všech stránkách hraje na 100% úžasné, doporučuji. Bohužel chvílemi se hudba mísí s replikami, škoda. Druhá polovina rozhodně lepší, gradující.
Mora 50 %
(počet hodnocení: 137)
přínosný / zajímavý komentář
tak trochu ani ryba ani rak.litovala jsem rodiče s malými dětmi, kteří šli na očekávanou klasickou pohádku. mě toto pojetí neoslovilo,z mého pohledu zůstalo na půl cesty. P.Beretová je trochu jednostrunná (nebo možná dostává od režisérů stejná zadání?) naopak z V.Dyka je už skoro pan herec.
Petra 90 %
(počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné a poetické představení, s výborným obsazením a zajímavou scénou
Jirkan 100 %
(počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Vojta Dyk jako herec pozoruhodně roste. S Pavlou Beretovou se báječně dopňují, asi tu vznikl další nerozlučitelný jevištní pár. Nezapomenutelné v inscenaci jsou Runa (J. Tesařová) a Nyola (M. Málková). Hudba se velice povedla. Ti, co inscenací zastracují jen díky tomu, že tam není Sukova hudba, dělají chybu. Scéna je velice zajímavá, neuvěřitelně doplňuje iluzi inscenace. Pokud si chcete užít plně její efekt, pak si kupte listky do posledních řad v přízemí nebo na balkóny.
Orestes 100 %
(počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
gesamtkunstwerk
Marelzwareli 90 %
(zadáno: 20.10.2014, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Netradiční,svěží!Konzervativní jedinci mohou mít problém,ale divadlo už není jenom klasika...i v Národním.Palec nahoru a zvlášť za Vojtu Dyka,který byl excelentní.
Har 10 %
(zadáno: 20.9.2013, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Velké rozčarování z toho, co lze předvést na naší první národní scéně, kde by člověk očekával klasické pojetí hodné "zlaté české kapličky". Pan Zeyer by se divil. Z klasické pohádky s úchvatnou hudbou J. Suka vznikl trapný paskvil, nad kterým většina diváků neví,zda má brečet nebo odejít. Hudba nedůstojná tématu, špatné ozvučení, střídání nevhodných kostýmů, celkově ubohá scéna i výprava. Trapnost celého vystoupení nezachránilo ani umění V. Dyka. Útěchou každého návštěvníka může být prohlídka budovy ND, která stojí určitě za shlédnutí! Rozhodně nedoporučuji, zejména dětem a slabším povahám!
RonnieV 60 %
(počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Klasika to není ani přibližně, naopak, některé samoúčelné pitínské nápady mě dost znechutily. Celkem vzato se mi ale ta směs frašky a velkého patosu docela líbila. A paní Tesařová jako Runa je vynikající.
Dave 60 %
(zadáno: 14.2.2019, počet hodnocení: 112)
Mahulena 50 %
(zadáno: 5.3.2018, počet hodnocení: 11)
Pet 70 %
(zadáno: 5.5.2017, počet hodnocení: 24)
Pevos 60 %
(zadáno: 5.4.2015, počet hodnocení: 90)
Ladylucifer 50 %
(zadáno: 14.12.2014, počet hodnocení: 14)
Marks 70 %
(zadáno: 7.3.2014, počet hodnocení: 24)
Katerian 70 %
(zadáno: 31.1.2014, počet hodnocení: 35)
LavinieCamui 50 %
(zadáno: 18.12.2013, počet hodnocení: 310)
Togaf 70 %
(zadáno: 26.9.2013, počet hodnocení: 138)
Pan Kolpert 40 %
(zadáno: 18.9.2013, počet hodnocení: 105)
Derryl 80 %
(zadáno: 26.4.2013, počet hodnocení: 62)
Meg 80 %
(zadáno: 14.4.2013, počet hodnocení: 43)
Semtamťuk 70 %
(zadáno: 7.3.2013, počet hodnocení: 68)
Spiteri 60 %
(zadáno: 8.1.2013, počet hodnocení: 54)
BlechTrommel 60 %
(zadáno: 30.11.2012, počet hodnocení: 25)
Gabrielle 40 %
(zadáno: 24.10.2012, počet hodnocení: 93)
Veronicah 60 %
(zadáno: 29.9.2012, počet hodnocení: 37)
Chbarca 60 %
(zadáno: 29.4.2012, počet hodnocení: 73)
Jarin 60 %
(zadáno: 19.3.2012, počet hodnocení: 140)
Irescz 70 %
(zadáno: 11.2.2012, počet hodnocení: 43)
Martin21 70 %
(zadáno: 3.12.2011, počet hodnocení: 355)
David.pocil 60 %
(zadáno: 12.11.2011, počet hodnocení: 27)
ZdenkaV 60 %
(zadáno: 9.11.2011, počet hodnocení: 11)
Cimr 30 %
(zadáno: 8.11.2011, počet hodnocení: 107)
Marta 40 %
(zadáno: 4.10.2011, počet hodnocení: 6)
V.morava 70 %
(zadáno: 4.10.2011, počet hodnocení: 558)
Jirka Amos 70 %
(zadáno: 14.7.2011, počet hodnocení: 13)
Vugrinec 50 %
(zadáno: 16.6.2011, počet hodnocení: 41)
Princezna Evženka 40 %
(zadáno: 2.2.2011, počet hodnocení: 95)
Riko.ray 100 %
(zadáno: 22.1.2011, počet hodnocení: 5)
Fífa 70 %
(počet hodnocení: 17)
Peter Gabriel 60 %
(počet hodnocení: 27)
Kzaj 80 %
(počet hodnocení: 15)
Budgie 80 %
(počet hodnocení: 13)
Butnot 80 %
(počet hodnocení: 6)
Vladimír Rogalewicz 80 %
(počet hodnocení: 628)
Baemays 80 %
(počet hodnocení: 74)
Meresanch 50 %
(počet hodnocení: 146)
Petr.trep 80 %
(počet hodnocení: 157)
Nikolnikol 80 %
(zadáno: 6.4.2012, počet hodnocení: 4)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.