Národní divadlo

Radúz a Mahulena

Premiéra: 18.6.2009 | 2:40
Úprava: Lenka Havlíková, Jan Antonín Pitínský. Dramaturgie: Lenka Havlíková. Scéna: Jan Hubínek. Kostýmy: Kateřina Štefková. Hudba: Vít Zouhar. Režie: Jan Antonín Pitínský.
Poslední uvedení: únor 2015.
Dramatická báseň příběhu lásky, v němž se klasické pohádkové motivy snoubí s mytologickými obrazy. Radúz a Mahulena ze znepřátelených království překonají pro svou lásku nejen nástrahy osudu, ale i kouzla královny Runy, spalované nenávistí.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
56 %
Uživatelé
62 %
62671000
Volby

Hodnocení (78)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  60 %
5.10.2013 | 441 hodnocení
Jiří Koula  50 %
25.2.2012 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
Těžkopádný úmorný text, geometricky strohá scéna, koketování s operou a formalizovaná gesta evokující čínské divadlo... A do toho přeexponované šaškování a místy dětinská trucovitost Pavly Beretové a Vojtěcha Dyka.

Ačkoliv uznávám, že se panu Pitínskému podařilo notně zaprášenou předlohu přiblížit dnešnímu divákovi a podat svědectví o lásce, jež nikdy neměla šanci dojít naplnění, přesto je u mě výsledkem spousta nudy okořeněné špetkou nemístnosti.
Veronika Boušová  70 %
15.2.2012 | 277 hodnocení
Anežka Kotoučová  70 %
28.10.2011 | 228 hodnocení
+ souhlasím
"Svůj omyl poznáš Radúze,.."
Velmi "mladistvé", nemusí upoutat každého, nicméně snaha Pitínského o autenticitu a opravdový prožitek ze Zeyera je zřetelná a obdivuhodná.
75%
Šárka Schmarczová  70 %
15.4.2011 | 46 hodnocení
Ondřej Šupka  30 %
20 hodnocení
Lukáš Brychta  70 %
186 hodnocení
Pavel Širmer  50 %
1919 hodnocení
Jiří Landa  50 %
2975 hodnocení
Helena Grégrová  70 %
1575 hodnocení
Johana Hovorková  30 %
28.5.2013 | 87 hodnocení
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vitounek  50 %
14.4.2014 | 109 hodnocení
+ souhlasím
Myslím, že se nezcela podařilo spojit moderní pojetí Dyka a Beretové s klasikou, že výsledek stojí rozpačitě někde v půli cesty... a strašně rozvláčné...
Ema123  70 %
14.10.2013 | 44 hodnocení
+ souhlasím
Nádherné kostýmy.
Pastelka  90 %
11.5.2013 | 75 hodnocení
+ souhlasím
Konečně jsem se mohla přesvědčit o kvalitách Vojty Dyka naživo a nezklamal mě. Navíc jsem (a to je dost ostuda) ve svých 30. letech poprvé v Národním, o to více jsem si to chtěla užít! Herecké výkony ostatních mě také příjemně překvapili, moc jsem se bavila. Hudba skvěle podtrhovala tragičnost děje, nápaditá scéna se svítícími "vázami"!
Zuzatab  20 %
8.2.2013 | 65 hodnocení
+ souhlasím
Co klasiky se týče, mám raději tradiční zpracování, proto mé hodnocení tohoto představení je tak nízké. Skákání z pohádkového motivu do současnosti, nejen v kostýmech, ale i přednesu mi přišel zmatený a hra tím na mne působila nevyrovnaně. Nezachrání to dokonalá hudba ani talentovaný Vojta Dyk.
SirThompson  10 %
8.2.2013 | 53 hodnocení
+ souhlasím
Nejhorší představení, které jsem kdy v divadle viděl. Chtěl jsem odejít, ale nechtěl jsem klesnout tak hluboko. Pokud nemáte rádi minimalistické a kontroverzní inscenace, nechoďte na to, varoval jsem vás. Toto představení ve společnosti používám jako přirovnání k divadelní hrůze a nejsem sám.
Izamar  80 %
14.1.2013 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto rozdílný zážitek z páté řady a z galerie. Přes to všechno výborná inscenace, vynikající titulní dvojice. Slečna P.Beretová překypující citem, s energií na tři další postavy a s ne vždy vídanou schopnopností občas odhodit i ženský půvab a vrhat se do všeho po hlavě. U pana V. Dyka oceňuji zejména schopnost ztvárnit svého hrdinu s tak neuvěřitelnou dávkou humoru a nadhledu a přitom to nepůsobí urážlivě nebo dojmem zlehčení.No a za tím vším pobavený pan Pitínský, občas mám pocit, že se někde skryt baví diváckými rozpaky z toho, jak naložil s klasikou.Já se bavím s ním.
Sherly  70 %
5.1.2013 | 62 hodnocení
+ souhlasím
Viděla jsem hru ještě když nebyl Dyk tak znám, a už tehdy mi učaroval, v některých částech hra zmodernizována, ale celkově působí vyrovnaně a jako představení ji můžu vřele doporučit.
MarketaM  70 %
26.10.2012 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Po druhém shlédnutí jsem opět byla nadšená ztvárněním některých scén a zklamaná postavou Mahuleny. Herecký výkon Pavly Beretové není špatný, ale jako představitelka Mahuleny se mi vůbec nelíbí. Jinak velké plus za výbornou hudbu a zpěv.
Kuba_r  30 %
26.4.2012 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Bohužel...
Vladimír10  60 %
15.4.2012 | 561 hodnocení
+ souhlasím
Zobrazení některých částí hry tzv. před oponou, v našem moderním světě, mělo snad naznačit rozpolcenost osobnosti Radúza ke konci představení. Jiný podstatnější význam však tato aktualizace neměla. Za chybu považuji též to, že mnoho pro děj důležitých okamžiků se odehrává v odlehlých částech jeviště a mnoho účinkujících mělo problém s ukřičením takového prostoru. Tímto vynikal zaskakující P. Pelzer, který nejen že neměl po dvou měsících precizně naučený text, ale též ho nesrozumitelně oddrmolil. Tajemné herectví nakonec předvedly jen J. Tesařová a P. Beretová. Orchestr byl špatně umístěn.
Lentilie  70 %
10.4.2012 | 63 hodnocení
+ souhlasím
Přestože jsem po přečtení různých recenzí a vyprávění přátel šla na tuto hru se sníženým očekáváním, čekalo na mě milé překvapení. Pominu-li neukázněné diváctvo dovezené "z venkova" a nadbytečné komediální výstřelky Vojty Dyka, bylo to veskrze pěkné. Asi nejvíc působily hudba a scénografie, které hře daly patos a fantazii. Herecky nejvíc působila Pavla Beretová a obě matky byly ztvárněny přesvědčivě. Už delší dobu se mi zdá, že herci ND tak nějak hrají spíš každý sám za sebe než spolu... škoda, mohlo to být ještě lepší.
Betka  70 %
13.3.2012 | 19 hodnocení
+ souhlasím
A mně se to líbilo! Až na odporně se chovající orchestr. Promiňte, ale když Mahulena umírá a paní houslistka si píše esemesku a ostatní na sebe dělají veselé obličeje, no v Národním se to asi tak nebere. Ale do první řady vážně nikdy nechoďte.
Mr.ego  50 %
16.12.2011 | 64 hodnocení
+ souhlasím
Pozitivní překvapení v podobě výkonu Dyka, zbytek nevýrazný.
Honzy  30 %
11.12.2011 | 274 hodnocení
+ souhlasím
Další v celku nepovedená,zmodernizovaná adaptace klasiky, tak jak jí vidí J.A.Pitínský.Nezajímavá scéna,nevýrazné kostýmy a dosti špatná Pavla Beretová v roli Mahuleny.S tím ani Radúz Vojtěcha Dyka nic neudělá!
Andie  50 %
10.3.2011 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Krásná scéna, výborná hudba, zajímavé provedení, překrásné vyvedené detaily*, vskutku krutá Runa, a  hlavně v orchestřišti něco neuvěřitelného, mnou prvně mezi dvěma lidmi viděného, mezi sólistkou a dirigentem. Takže mi nakonec ani nevadilo, že to byla pohádka okradená o náboj a vím, že kdybych šla znovu, užiju si to víc, a třeba to ani neskončí na 50ti%.
*Radúzova pouta, skleněné nádoby, perutě, detaily secesního skla, +cembalo
Maxim de Winter  50 %
6.12.2010 | 91 hodnocení
+ souhlasím
Toto pojetí je dosti prumerne. Na celem predstaveni je jednoznacne nejlepsi vykon V. Dyka.
Xcepek  40 %
25.9.2010 | 622 hodnocení
+ souhlasím
Smíšené až negativní pocity - viz blog. Pan režisér by se měl krotit v "nápadech", protože diváci jsou potom rozhozeni. (více v článku na blogu)
Guildenstern  60 %
406 hodnocení
+ souhlasím
těšil jsem se na klasickou klasiku od Pitínského a zas tak klasická bohužel nebyla - oproti třeba Babičce nebo Našim furiantům se zde vyskytuje dost "vtípků" a trochu křečovitých scén, hlavně co se týče rozjuchaného teenagerského vztahu mezi Radúzem a Mahulenou - tato postava (v podání Pavly Beretové) a její výklad vůbec patří k těm nejslabším článkům inscenace. její problém vůbec je, že obsahuje možná až příiš režijních nápadů a "vychytávek". kde je ovšem každá trochu z jiného soudku a výsledný miš-maš je na pohádku trochu zběsilý (více v článku na blogu)
Evano  80 %
22 hodnocení
+ souhlasím
Výkon pana Dyka úžasný, překvapující, chvílemi mne až mrazilo, po všech stránkách hraje na 100% úžasné, doporučuji. Bohužel chvílemi se hudba mísí s replikami, škoda. Druhá polovina rozhodně lepší, gradující.
Mora  50 %
142 hodnocení
+ souhlasím
tak trochu ani ryba ani rak.litovala jsem rodiče s malými dětmi, kteří šli na očekávanou klasickou pohádku. mě toto pojetí neoslovilo,z mého pohledu zůstalo na půl cesty. P.Beretová je trochu jednostrunná (nebo možná dostává od režisérů stejná zadání?) naopak z V.Dyka je už skoro pan herec.
Petra  90 %
24 hodnocení
+ souhlasím
Krásné a poetické představení, s výborným obsazením a zajímavou scénou
Jirkan  100 %
564 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Vojta Dyk jako herec pozoruhodně roste. S Pavlou Beretovou se báječně dopňují, asi tu vznikl další nerozlučitelný jevištní pár. Nezapomenutelné v inscenaci jsou Runa (J. Tesařová) a Nyola (M. Málková). Hudba se velice povedla. Ti, co inscenací zastracují jen díky tomu, že tam není Sukova hudba, dělají chybu. Scéna je velice zajímavá, neuvěřitelně doplňuje iluzi inscenace. Pokud si chcete užít plně její efekt, pak si kupte listky do posledních řad v přízemí nebo na balkóny.
Orestes  100 %
51 hodnocení
+ souhlasím
gesamtkunstwerk
Marelzwareli  90 %
20.10.2014 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Netradiční,svěží!Konzervativní jedinci mohou mít problém,ale divadlo už není jenom klasika...i v Národním.Palec nahoru a zvlášť za Vojtu Dyka,který byl excelentní.
Har  10 %
20.9.2013 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Velké rozčarování z toho, co lze předvést na naší první národní scéně, kde by člověk očekával klasické pojetí hodné "zlaté české kapličky". Pan Zeyer by se divil. Z klasické pohádky s úchvatnou hudbou J. Suka vznikl trapný paskvil, nad kterým většina diváků neví,zda má brečet nebo odejít. Hudba nedůstojná tématu, špatné ozvučení, střídání nevhodných kostýmů, celkově ubohá scéna i výprava. Trapnost celého vystoupení nezachránilo ani umění V. Dyka. Útěchou každého návštěvníka může být prohlídka budovy ND, která stojí určitě za shlédnutí! Rozhodně nedoporučuji, zejména dětem a slabším povahám!
RonnieV  60 %
1 hodnocení
+ souhlasím
Klasika to není ani přibližně, naopak, některé samoúčelné pitínské nápady mě dost znechutily. Celkem vzato se mi ale ta směs frašky a velkého patosu docela líbila. A paní Tesařová jako Runa je vynikající.
Lily  70 %
8.12.2022 | 15 hodnocení
Dave  60 %
14.2.2019 | 112 hodnocení
Mahulena  50 %
5.3.2018 | 11 hodnocení
Pet  70 %
5.5.2017 | 24 hodnocení
Pevos  60 %
5.4.2015 | 92 hodnocení
Ladylucifer  50 %
14.12.2014 | 14 hodnocení
Marks  70 %
7.3.2014 | 24 hodnocení
Katerian  70 %
31.1.2014 | 35 hodnocení
LavinieCamui  50 %
18.12.2013 | 705 hodnocení
Togaf  70 %
26.9.2013 | 162 hodnocení
Pan Kolpert  40 %
18.9.2013 | 116 hodnocení
Derryl  80 %
26.4.2013 | 62 hodnocení
Meg  80 %
14.4.2013 | 43 hodnocení
Semtamťuk  70 %
7.3.2013 | 91 hodnocení
Spiteri  60 %
8.1.2013 | 54 hodnocení
BlechTrommel  60 %
30.11.2012 | 25 hodnocení
Gabrielle  40 %
24.10.2012 | 93 hodnocení
Veronicah  60 %
29.9.2012 | 40 hodnocení
Chbarca  60 %
29.4.2012 | 73 hodnocení
Jarin  60 %
19.3.2012 | 140 hodnocení
Irescz  70 %
11.2.2012 | 43 hodnocení
Martin21  70 %
3.12.2011 | 439 hodnocení
David.pocil  60 %
12.11.2011 | 27 hodnocení
ZdenkaV  60 %
9.11.2011 | 11 hodnocení
Cimr  30 %
8.11.2011 | 107 hodnocení
Marta  40 %
4.10.2011 | 6 hodnocení
V.morava  70 %
4.10.2011 | 573 hodnocení
Jirka Amos  70 %
14.7.2011 | 13 hodnocení
Vugrinec  50 %
16.6.2011 | 41 hodnocení
Princezna Evženka  40 %
2.2.2011 | 95 hodnocení
Riko.ray  100 %
22.1.2011 | 5 hodnocení
Fífa  70 %
17 hodnocení
Peter Gabriel  60 %
27 hodnocení
Kzaj  80 %
15 hodnocení
Budgie  80 %
13 hodnocení
Butnot  80 %
6 hodnocení
Vladimír Rogalewicz  80 %
752 hodnocení
Baemays  80 %
74 hodnocení
Meresanch  50 %
146 hodnocení
Petr.trep  80 %
171 hodnocení
Nikolnikol  80 %
6.4.2012 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.