Divadlo Komedie

Naše třída

Premiéra: 12.12.2012 | 2:30
Překlad: Eva Bergerová, Renata Putzlacher. Dramaturgie: Markéta Bidlasová, Eva Bergerová. Scéna: Milan David. Kostýmy: Jana Hauskrechtová. Režie: Jan Novotný.
Poslední uvedení: duben 2016.
Hra inspirovaná skutečnou událostí - pogromem v Jedwabném v roce 1941, kdy místní občané povraždili své židovské sousedy. To, co se zdálo být nemožné, se stalo. Realita předčila černé představy. Dnes vězí v paměti jako nepochopitelný sen, můra. Odkud to přišlo? Může to přijít znovu? A lze dojít k odpuštění? Jsme schopni, si některé zkušenosti odpustit navždy a neopakovat je?
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Hodnocení inscenace
Redakce
78 %
Uživatelé
82 %
82541000
Volby

Hodnocení (67)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  70 %
5.6.2016 | 578 hodnocení
+ souhlasím
75% - Zajímavý, silný příběh. Čekala jsem trochu větší zastoupení těch nepřeživších a přeci jen větší sebereflexi těch přeživších, byť její nedostatek, v mých očích, byl rozhodně stejně působivý. Skvělí: J. Nosek, J. Racek, M. Slaný, J. Hofman, K. Leichtová, E. Vrbková a H. Kusnjerová.
Lukáš Holubec  80 %
18.9.2015 | 742 hodnocení
Veronika Boušová  80 %
1.6.2014 | 277 hodnocení
+ souhlasím
Lukáš Dubský  80 %
3.4.2014 | 1165 hodnocení
+ souhlasím
Podařený text se povedlo převést do režijně i herecky velmi slušné inscenace. Hra je rozčleněna do 14 kapitol, které pokrývají časový výsek zhruba od roku 1930 do přelomu tisíciletí, nejvíce se autor celkem logicky soustředí především na období druhé světové války. Naše třída nemá klasickou dialogickou strukturu, postavy poháněji děj kupředu tím, že sdělují i co zrovna dělají a případně také, jak se cítí. Inscenace je dost naturalistická, spíše však ve slovech než v jevištní akci.Asi nejobtížnějším místem je poslední obraz, kde inscenace trochu zápasí se statičností. (více v článku na blogu)
Jiří Landa  80 %
18.3.2014 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
Strhující podívaná. Velmi silná hra byla i režijně solidně zpracována. Nemohu se však zbavit dojmu, že to byl právě hlavně text, co mělo největší zásluhu na takovém prožitku. Herecky celkem vyrovnané, jen scény na začátku, v nichž účinkující ztvárňují malé děti, ne vždy vyzněly věrohodně. Druhá část také mohla být o něco kratší, nicméně ani výše uvedené nedostatky nic nemění na úvodním sousloví tohoto komentáře. Pokud na něco zajít do Komedie, je to rozhodně tato inscenace.
Veronika Steffanová  70 %
28.2.2014 | 87 hodnocení
+ souhlasím
Text hry působí surově a mě osobně se velmi dotkl. Zpracování je po většinu času ucházející, líbilo se mi nasvícení dramatických scén zadními reflektory i závěrečné zpovědi ze židlí na forbíně. Herecké výkony byly vyrovnané, místy trochu nedoladěné, ale myslím, že to způsobila spíš horší režie než samotní herci. Nejvíce se mi protivil začátek, kde herci ani tak nehrají, jako spíš parodují malé žáky. Také některé přesuny na jevišti i mimo něj do stínu mě rušily. Bez tak silného příběhu by šlo je o průměrnou inscenaci.
Helena Grégrová  70 %
6.6.2013 | 1688 hodnocení
+ souhlasím
75%. Dobře mířený inscenační atak svírající divákovy smysly od hrdla až po žaludek.
Jan Pařízek  70 %
12.3.2013 | 914 hodnocení
+ souhlasím
Hra, která musí zapůsobit snad na každého. Není špatné si připomenout čeho všeho byli lidé, ve stále nedávné době, schopni. Zde zajímavě zobrazeno na vztazích spolužáků jedné třídy. Byť myslím, že tento prvek mohl být vytěžen ještě o něco více (tedy větší popsání a vykreslení některých vztahů), tak i přesto se jedná o velmi dobré zpracování a hra díky tomu získává daleko větší rozměr. Herecky opravdu výborný kolektivní výkon všech představitelů, včetně působivých recitací básní a zpěvu písní. Snad jen samotný konec mohl být o něco kratší, hra tam až příliš ztrácí získané napětí a tempo.
Pavel Širmer  80 %
13.2.2013 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
75%. Hra zachycující několik desetiletí a osudy deseti spolužáků z jedné polské vesnice, kde došlo k pogromu. Nemilosrdný pohled na lidi a společnost, trefně pojmenované skutečnosti a souvislosti. Samotná inscenace je důstojnou interpretací zdařilého textu. Režisér mohl být pro hru větším přínosem, pečlivěji vystavět některé scény, přesněji vyložit určité motivy. Herci by pod pevnějším vedením mohli vytvořit i lepší výkony, ale nesnadných úkolů se zhostili dobře. Přes uvedené drobné výhrady inscenace podává hodnotnou výpověď a přináší silný zážitek.
Pavla Haflantová  80 %
18.1.2013 | 356 hodnocení
+ souhlasím
Ukázka toho, že rasové či národnostní ideologie nerozeznávají ty zlé a ty dobré. Nejsou to cizí vojáci, ale zfanatizovaný dav, který povraždí sousedy, kamarády, dětské lásky ve vlastní vesnici. Obyvatelé, kteří žijí dál, se musí vyrovnat s vlastní vinou, zbabělostí, se svými touhami a posedlostmi. Přežít neznamená zvítězit.

Silná hra, která se určitě dala zrežírovat lépe (bohužel, ten závěr je skutečně příliš zdlouhavý), přesto nelze ignorovat naléhavé sdělení.

Herecky nejlepší Eva Vrbková, líbil se mi též Petr Jeništa.
Jiří Koula  80 %
16.1.2013 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
75% Základem je dobře napsaná hra o události, jež stojí za zviditelnění. Zpracování text ctí, dokumentární odtažitost závěru evokovala předchozího nájemce Komedie, celku tleskám, pokud takto bude Company.cz pokračovat, má šanci se obhájit vůči všem škarohlídům. Jen mě mrzí, že režie důsledněji nezapracovala na fyzických (ne)proměnách všech postav, zatímco Eva Vrbková jako Rachel/Mariana opravdu fyzicky zestárne pod tíhou nelehkého života, Jan Hofman coby Abram v USA odstíněný od všeho zůstává malým chlapcem... To je opravdu skvělý nápad, jenže co ostatní? Na ně už takto nahlížet nelze.
Hana Rubišarová  80 %
3.10.2014 | 21 hodnocení
Johana Hovorková  100 %
28.5.2013 | 87 hodnocení
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Zupri  100 %
17.4.2016 | 122 hodnocení
+ souhlasím
Klobouk dolů před všemi, kdo se na tomto představení podíleli! Muselo to stát hodně sil! Děkuji za krásný zážitek.
Salisbury  100 %
16.12.2015 | 118 hodnocení
+ souhlasím
Hra NAŠE TŘÍDA v Divadle Komedie byla silně dramatická, že jsem chvílemi přemítal o tom, zda divadlo by se v mžiku nemělo přejmenovat na Divadlo Drama. Představení bylo výtečné, zvláštně osobitě odvyprávěné, na což jsem si musel trošku uvyknout, ale jak jsem tu stylizaci vecpal do kostní dřeně, tak už mi přecházel jen mráz po zádech.
Monulinka  90 %
19.9.2015 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Hodně silný příběh v jasném čistém zpracování. Při propojení s aktuálními problémy a hrozbami docela děsivé. Dobrá kolektivní práce, několik působivých scén a obrazů způsobily mrazivé ticho v sále. Jen statická poslední část byla při delší stopáži na ne zrovna pohodlných sedadlech malinko natažená. Nebylo mi ze hry úplně dobře, přesto musím doporučit.
Rehak  100 %
6.8.2015 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Jedno z nezapomenutelných představení.
Jak provedením, tak asi hlavně obsahem. Silné téma..
Luciferie  60 %
5.8.2015 | 129 hodnocení
+ souhlasím
Hodně těžké, hodně dobré.. (ale určitě ne pro každého)
Velice mile mě překvapilo, že bylo představení na takové téma vyprodané.
Maranta  90 %
30.6.2015 | 60 hodnocení
+ souhlasím
Silný zážitek, divadlo provokující myšlenky a úvahy o našem světě a lidské povaze, bez ohledu na národnost. Jak bychom se v mezních situacích chovali my a jak naši sousedé a spolužáci? Představení s minimalistickou scénou, postavené na silném příběhu a hereckých výkonech. Jen závěrečnou statickou rekapitulaci poválečných osudů bych výrazně zkrátila.
Mart  80 %
23.6.2015 | 49 hodnocení
+ souhlasím
Výborné představení, exceluje Eva Vrbková, ale ostatní dokonale sekundují. Námět pro men sice nebyl nový, ale detaily jsme neznal. Moc dobrý počin z mnoha důvodů.
HonzaB  90 %
29.5.2015 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Hodně silné divadlo.Smekám před tím,jak se autor vypořádal s touto etapou polské historie.Polský antisemitismus je známá věc,zde je to dobře zasazené v historickém kontextu.Je dobře si uvědomit,že "hnědému" teroru a násilí páchaném na Židech předcházel teror "rudý".Jednotlivé postavy nejsou psány černobíle.První polovina vysloveně strhující.Člověku jde mráz po zádech.Druhá část statičtější.Hlavně závěrečná "lekce",kdy je celý příběh dovyprávěn až do současnosti.V tomto je tato hra unikátní.Zajímavé je sledovat osudy hrdinů (i přeživších Židů) po válce a vidět,jak složité bývají lidské osudy.
Nikki123  70 %
15.5.2015 | 172 hodnocení
+ souhlasím
Téma inscenace se mi líbilo, vadilo mi, že rozdělené části spolu nebyly více propojeny (i když to byl asi záměr a něšlo tam popisovat několik desetiletí do detailů). Herecké výkony průměrné, pro mě tam nebyl nikdo kdo by podal lepší nebo nejlepší výkon oproti ostatním.
Marsed  80 %
14.5.2015 | 161 hodnocení
+ souhlasím
Silný příběh, výborné herecké výkony celého souboru. Asi nejlepší hra divadla Komedie.
Ramgad  80 %
10.5.2015 | 62 hodnocení
+ souhlasím
Netradiční pojetí a skvělé představení !
Ba-jo  80 %
30.4.2015 | 242 hodnocení
+ souhlasím
Velmi silné a emotivní, nic pro slabé povahy! Zajímavé vidět 20. století z pohledu polské historie, která přeci jen šla jinou cestou než ta naše..jak kdosi pravil: "20. století bylo stoletím člověka, protože to byl právě člověk kdo ve 20. století nejvíc trpěl". Minimalistická scéna a dobré herecké výkony tak nechávají vyznět toto závažné téma naplno. Jen ten konec bych asi trošku zkrátil, tam už hře doslova docházel y síly i dech.
Pyby  90 %
15.3.2015 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Tadeusz Słobodzianek za Naši třídu získal v roce 2010 cenu Nike, nejvýznamnější polské literární ocenění současnosti (není omezeno jen na dramatické texty!). Přijdete-li do Divadla Komedie, zjistíte, že cenu získal naprosto oprávněně, dobrá předloha a scénář jsou prostě k nezaplacení! Rozhodně tím nesnižuji zásluhy hereckého ansámblu, ten předvedl strhující výkony (chválím E. Vrbkovou, K. Leichtovou a F. Kaňkovského) a doslova mě přikoval do sedačky. Snad jedině o délce představení by se dalo spekulovat, malinko kratší stopáž by asi opravdu neuškodila, ale i těch 150 minut mělo náboj a spád!
Barka  80 %
22.1.2015 | 296 hodnocení
+ souhlasím
Výborná silná inscenace, nic pro slabé povahy. Skvělé herecké výkony. Škoda, že sál byl poloprázdný... ale vlastně se nedivím, lidi radši jednoduché komedie.
Firt  90 %
5.6.2014 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Výborné představení, zajímavá práce se světly, režijně velmi zdařilé. Třebaže hra trvá skoro tři hodiny, nenudí. Možná jen poslední část hry byla příliš statická, většina diváků se během ní začala ošívat, což kvůlu vrzajícím sedačkám dost zkazilo atmosféru. Nechápu výtky, že chybí výrazná herecká osobnost - vždyť hra nemá protagonistu, je kolektivní, v tom je taky její síla. Soubor si zaslouží velkou pochvalu, je skvěle sehraný, nikdo netrčí, nikdo není zastíněn. Samotný příběh nepotřebuje komentář.
Studentice  80 %
17.4.2014 | 77 hodnocení
+ souhlasím
Silny zazitek, v prvni polovine mozna az prilis naturalisticky. Zaujalo me zajimave pojeti hry a musim take pochvalit herce. Pouze me mrzelo, ze bylo hlediste tak malo zaplnene. Takze tuto hru vrele doporucuji vsem, co jdou do divadla pro zazitek a ne jen pro kratkodobe pobaveni
Klarisa  80 %
5.4.2014 | 36 hodnocení
+ souhlasím
85%
Velice silný příběh!
Simulem  90 %
9.1.2014 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Pro mě jedna z nejlepších inscenací v Komedii.
Monika havli  100 %
3.1.2014 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Násilí,ublížení,svědomí,odpuštění prožité v příběhu,na základě skutečné události. Různé projevy chování v extrémní podobě
. Hra je až terapeuticka, neboť každý zažil křivdu,ale sám ji také někomu způsobil. Řadím si ji mezi jedno z nejlepších představení tohoto souboru,kterému někteří také působili křivdu,za to, že vystřídal "starou Komedii".
Veryx8  80 %
22.12.2013 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Jednoznačně nejlepší inscenace Komedie!
Taťka  80 %
14.12.2013 | 17 hodnocení
+ souhlasím
Veskrze pozitivní zkušenost s "novou" Komedií. Velmi kvalitní hra, solidní herecké výkony, uměřená režie bez nějaké křečovité expresivity, ke které by příběh mohl inscenátora svádět.
Sherly  70 %
12.9.2013 | 63 hodnocení
+ souhlasím
Hodně vážný kus, na mě trošku moc dlouhý, ale i tak zpracováním výborný.
PavelK  60 %
20.5.2013 | 221 hodnocení
+ souhlasím
Silné téma, která vyvolá emoce. O tom není pochyb a je moc dobře, že se u nás inscenují podobné texty. Atmosféru umocňuje i prostředí sálu Komedie, tak nějak to k sobě výtvarně sedí a atmosféra v sále se skutečně dala krájet. Problém mám ale s nevýraznou režií a vůbec celým pojetím, příliš se tvůrčí tým spolehl na sílu textu, až zapomněl na to divadlo - především druhá půlka v sedě připomíná rozhlasovou hru. Výkony jsou velice dobré, přesto chybí nějaký skutečně výjimečný tahoun. Rozhodně je dobře, že se u nás dělá i takový druh divadla, ale nenalhávejme si, že to nejde lépe...
Luckaprague  70 %
2.5.2013 | 64 hodnocení
+ souhlasím
Herecky dobré, silný příběh, soubor vyrovnaný, možná tomu právě chybí nějaká výraznější herecká osobnost.
Kuba_r  70 %
13.3.2013 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Po mohutné masáži proti nové partě v Komedii je tohle představeni hodně příjemné překvapeni.
Vitounek  90 %
12.3.2013 | 109 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající hra ve výborném provedení, která mne zcela strhla. Myslím, že by i u nás byly potřeba hry, které by přispívaly k vyrovnávání se s vlastní minulostí, velmi zajímavý příklad z Polska.
Byl jsem neskonale potěšen, že i po změně souboru je Divadlo Komedie místem, kde rozhodně stojí za to strávit večer.
Kačis  90 %
29.10.2014 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Velmi kvalitní a silná hra, člověka občas až mrazí.Rozhodně doporučuji!
RadekH  80 %
22.12.2012 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Velmi silné téma, dobré zpracování, velmi dobré herecké výkony - vyzdvihl bych E. Vrbkovou, J. Hofmana, P. Jeništu.
Pop  80 %
10.12.2019 | 87 hodnocení
Addk  90 %
11.10.2017 | 134 hodnocení
Bílek  80 %
12.4.2017 | 44 hodnocení
Jana.janka  100 %
7.4.2017 | 81 hodnocení
Kraval  70 %
17.4.2016 | 40 hodnocení
MonikaCh  90 %
3.3.2016 | 8 hodnocení
Cimr  70 %
17.2.2016 | 107 hodnocení
Sluha  70 %
10.2.2016 | 233 hodnocení
Čiko  80 %
24.11.2015 | 1089 hodnocení
Sendy  70 %
20.9.2015 | 153 hodnocení
Qása  50 %
23.6.2015 | 50 hodnocení
Annaj  90 %
29.5.2015 | 57 hodnocení
Quincampoix  90 %
21.3.2015 | 57 hodnocení
Zuluk  90 %
12.1.2015 | 93 hodnocení
Sihon  80 %
13.10.2014 | 33 hodnocení
Kirill  80 %
11.6.2014 | 71 hodnocení
CALP  70 %
28.5.2014 | 40 hodnocení
H&M  70 %
15.3.2014 | 15 hodnocení
Marcela  90 %
13.3.2014 | 418 hodnocení
Lumca  70 %
26.1.2014 | 366 hodnocení
Evaaa  90 %
22.12.2013 | 5 hodnocení
Daniela.J  90 %
22.12.2013 | 6 hodnocení
Hanna  100 %
22.12.2013 | 10 hodnocení
Weika  90 %
27.11.2013 | 30 hodnocení
Dr_Bilo  90 %
6.6.2013 | 16 hodnocení
Furciferka  80 %
11.3.2013 | 262 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.