Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Harold a Maude

Premiéra: 25.5.2018 | Obnovená premiéra: 18.9.2021 | 2:35
Překlad: Alexander Jerie. Dramaturgie: Jan Vedral. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba: Ondřej Brousek. Pohybová spolupráce: Jana Hanušová. Režie: Juraj Deák.
Poslední uvedení: leden 2023.
Citem a humorem nabitý příběh podivuhodného láskyplného vztahu osmnáctiletého mladíka Harolda a osmdesátileté zchudlé šlechtičny Maude. Harold, teenager z vyšších středních vrstev, nesnáší formálně dokonalý životní styl, ke kterému ho vede jeho dominantní matka a všemi prostředky se bouří proti konvencím. Rozkošně podivínská dáma Maude se řídí heslem: „Dnes jste tady a zítra tu nebudete.“ Každou chvilku života žije naplno a jako poprvé, s nezlomnou vitalitou a přesvědčením, že lidskou povinností je obnovovat ve světě dobro. Harold a Maude se náhodně potkají na pohřbu a prožijí spolu několik úchvatných a naplněných dnů...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
63 %
Uživatelé
69 %
kontroverzní inscenace (489.)
69491000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Jiří Landa 60 %
Helena Grégrová 70 %
Volby

Hodnocení (51)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
10.12.2018 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
Na hře zaujmou hlavně světonázory osmdesátileté Maude, svobodomyslné bytosti poukazující na nesmyslnosti, které lidi vzdalují od toho, co je v životě podstatné. Na nastudování DnV se asi nebude vzpomínat tolik jako na některá jiná, ale vznikla solidní divácky vděčná inscenace, spolehlivě plnící hlediště. Naštěstí se H. Maciuchová neutopila ve svých návycích, vtiskla Maude uvěřitelnou duši a vtipně vzala do hry specifickou potrhlost. Vedle ní se M. Adamczyk neztratil, vzájemnému vztahu titulní dvojice ale oba zůstali něco dlužni, stejně jako dramaturg a režisér vedlejším postavám.
Jiří Landa  60 %
9.8.2018 | 2993 hodnocení
+ souhlasím
65% Inscenace opírající se o bulvární, nicméně kvalitně napsaný text kladoucí důraz na hodnoty, jež z dnešního světa pomalu mizí. I proto je uvedení hry opodstatněné. M. Adamczyk v roli Harolda vytvořil půvabnou postavu mladíka, který se svérázným způsobem začíná konfrontovat se světem a hlavně sám se sebou. Svým zkázněným výkonem inscenaci dominuje. Za zmínku stojí i Haroldova matka, kterou přesvědčivě vystihla S. Postlerová, stejně tak jako Š. Vaculíková s citem pro míru zvládla uhrát komediální výstupy tří "nevěst". Jen škoda řečové manýry H. Maciuchové, působí nemístně a k Maude se nehodí.
Helena Grégrová  70 %
30.5.2018 | 1594 hodnocení
+ souhlasím
M. Adamczyk je Harold! Blízká je mi hra zejména a právě pro tuto postavu, která se ve vinohradské verzi potkala s protaganistou mých diváckých snů. Jako vystřiženou z katalogu matek, kvůli kterým nepáchat demonstrativní sebevraždy by byl hřích, s přehledem vystihla svou figuru i S. Postlerová. Také pro trio naturelově odlišných nevěst našla adekvátní klíč Š. Vaculíková. Škoda jen, že Maude H. Maciuchové doplácela místy na zvláštní hlasové manýry herečky, což zejména v emočně vypjatějších okamžicích působilo poněkud rušivě. Katazní slzu jsem ale otřela, výpovědní šmrnc inscenace nepostrádá.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Valmez  70 %
20.1.2023 | 443 hodnocení
+ souhlasím
Viděno na derniéře.(19.1.2023) Z. Kronerová skvělá, pocta H. Maciuchové!
MMK  60 %
17.10.2022 | 150 hodnocení
+ souhlasím
První část má spád a vtip. Druhá se vleče a je melancholická, i když hned od začátku je jasné, jak to dopadne.
RaB  70 %
15.10.2022 | 326 hodnocení
+ souhlasím
Nejlepší role Zuzany Kronerové, která Maude hraje s nadhledem. Výborný též Marek Adamczyk. Bohužel Simonu Postelerovou nebylo slyšet ani v 1. řadě.
Celkově velice zdařilá inscenace, která by si však zasloužila lepší scénografii.
LavinieCamui  60 %
16.3.2022 | 726 hodnocení
+ souhlasím
Viděla jsem ještě s paní Maciuchovou.
Honzy  40 %
1.10.2021 | 274 hodnocení
+ souhlasím
Bohužel nevstoupíš do stejné řeky.Obnovené představení hry Harold a Maude v Divadle na Vinohradech po zesnulé Haně Maciuchové převzala Z.Kronerová,ovšem tato volba nebyla nejšťastnější.Ze hry se vytratilo poselství a oslava člověčenství,hra je presentována jako skoro bláznivá komedie a původní záměr autora v této inscenaci chybí.Hlavní představitelé Marek Adamczyk i Z.Kronerová se v roli nenašli a jako celek hra vyznívá dosti nepřesvědčivě. Když k tomu přidáme slabé herectví Simony Postlerové a hlavně Šárky Vaculíkové,tak nastane pochybnost,proč se hra po letech vůbec obnovuje?
Makaluzo1  20 %
30.9.2021 | 76 hodnocení
+ souhlasím
Dnes již klasické komorní drama se na obrovské scéně divadla ztrácí.Krásný příběh plný lidskosti se nekonal.Provedení působí jalově.Ani v první řadě na mne nedolehla žádná energie.Jakoby herci nezvládli prostor. S.Postlerovou nebylo slyšet,Z.Kronerová pojala svou Maud trochu jako homeless.M.Adamczyk to sám neutáhl. Publikum se nevhodně smálo tragickým momentům.
Vladimír10  90 %
23.9.2021 | 572 hodnocení
+ souhlasím
Původní inscenace byla postavena především na precizním herectví H. Maciuchové, která z Maude vytvořila v pravém slova smyslu tragikomickou postavu. Naproti tomu Z. Kronerová akcentovala spíše komediální stránku svěřené role, a proto ve mně její výkon nevyvolal tak silné emoce jako u její předchůdkyně. Celkový dojem z představení však i nadále zůstává více než pozitivní. Velkou zásluhu na tom má "lachtan" v podání D. Benedikta a tři povahově zcela rozdílné nápadnice ztvárněné Š. Vaculíkovou. Nelze opominout ani tklivý hudební doprovod z pera O. Brouska, který dodává hře tu správnou atmosféru.
Suzana  10 %
20.9.2021 | 321 hodnocení
+ souhlasím
za myšlenky, které se topily v hromadě pitvoření, přehrávání a patetickém hudebním doprovodu. Primitivní podněty pro smích v sále např. člověk v masce lachtana, opakované přihlouplé reakce.
Andyk  80 %
22.1.2020 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Velmi milá inscenace s lidskou tváří, výborné výkony hlavních postav, výkony 2 hlavních protagonistů jsou vesměs hodnoceny kladně, netřeba se opakovat, přidávám velké plus za ztvárnění matky od paní Postlerové.
Leafeltova  100 %
4.6.2019 | 126 hodnocení
+ souhlasím
nádherné představení, skvělé výkony nejen paní Maciuchové, ale všech ostatní, krásné zpracování a moudrá slova, procítěné a pozitivní představení
Markéta Nedvědová  90 %
29.5.2019 | 139 hodnocení
+ souhlasím
Krásný zážitek. Toto nastudování kouzelné volnomyšlenkářské hry je ideálním materiálem pro sólo Hany Maciuchové. Bavila jsem se i u cíleně afektované Simony Postlerové a všech těch parodických prvků zobrazujících naivitu 60. let. Scéna je vynalézavá, atmosféra vysloveně pohlazením po duši. Jednotlivé výstupy paní Maciuchové jsou tu něžné, tu vtipné, tu zamilované, tu nostalgické a vždycky nádherné. Kdo by si s její Maud nechtěl zatančit valčík? Už teď se těším na další setkání s jejím herectvím. (více v článku na blogu)
Čiko  70 %
25.5.2019 | 1011 hodnocení
+ souhlasím
65% Vlastně by asi stačilo, kdyby Hana Maciuchová jen trochu ubrala. Je méně uvěřitelná, než všichni ostatní a jejím stavům bláznovství něco chybí. Oceňuji ale komediální výstupy nevěst a sebevražedné pokusy Marka Adamczyka, vlastně i jeho herecký výkon.
JirkaS  80 %
30.3.2019 | 311 hodnocení
+ souhlasím
"Nejdůležitější je nebát se být lidský!" Tato inscenace nabízí tolik lásky, míru a inspirace, že je těžké jí nemilovat. A to říkám i přesto, že jsem viděl filmovou předlohu. Úžasná Hana Maciuchová, jejíž role přímo svádí k přehrávání, ale ona to zvládla vybalancovat tak úžasně, že jsem jí to všechno věřil. Člověk by se od ní hned nechal inspirovat, vést, učit něco nového. Skvěle jí sekundoval Marek Adamczyk, vynikli též i ostatní herci. Škoda, že inscenace má i svá hluchá místa a občas ztrácí dech, ale je-li výsledkem odchod z divadla se zasněným úsměvem na tváři, dílo se zdařilo! /29.3.2019/
Johnny  60 %
11.3.2019 | 54 hodnocení
+ souhlasím
Pro mne inscenace s nevyrovnanými hereckými výkony. Paní Maciuchová mne svým výkonem potěšila a jako jediná přesvědčila. Navíc se oprostila od manýry a přehrávání, ke kterému se někdy na jevišti uchyluje. Velkým zklamáním byl Harold, který působil toporně a bez výrazu. Úplně nejhůře dopadly vedlejší postavy (Haroldovy nápadnice a policisté). Závěrečné standing ovations z mého pohledu nezasloužené (repríza 9.3.19).
Ivelly  60 %
10.3.2019 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Hra mě docela nudila, kromě scén s Šárkou Vaculíkovou.
Kokoska  80 %
30.11.2018 | 42 hodnocení
+ souhlasím
Skvěle zvolená dvojice do titulních rolí.
Michkyse  70 %
25.9.2018 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Skvělá volba Marka Adamczyka pro postavu Harolda, brilantní herecké partnerství s Hanou Maciuchovou i Simonou Postlerovou je velkým plusem tohoto inscenačního pojetí známé hry.
Kvapnik25  80 %
31.7.2018 | 64 hodnocení
+ souhlasím
Herecké souznění Hany Maciuchové a Marka Adamczyka bylo opravdové a musím říct, že je to po dlouhé době, co se mi NA Vinohradech něco líbilo.
Kateřina Vodáková  70 %
25.5.2018 | 173 hodnocení
+ souhlasím
70 % za výkon paní herečky H. Maciuchové a za krásnou hudbu. Poselství a myšlenky ve hře jsou nádherné, ale měla jsem velká očekávání, která se bohužel nenaplnila. Paní Maciuchová hraje krásně, ale hra jako taková mě bohužel docela nudila. Mrzí mě to :-( A nejvíce mě otrávily ty silné výbuchy petard u "sebevražd" Harolda.
Capekd  100 %
15.12.2022 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Viděl jsem film, viděl jsem představení dvakrát v podání paní Maciuchové a jednou v podání paní Kronerové. Herecký výkon paní Maciuchové pro mě byl naprosto nezapomenutelný. Její charizma a lidskost, kterou do toho vkládala, byly jedinečné. Hltal jsem každé její slovo, místy se slzou v oku. Podání paní Kronerové bylo také velmi pěkné, i když ne tolik dojemné. Pan Adamczyk je také výborný. Krásnou atmosféru dotváří nádherná hudba pana Brouska. To že je v představení věkový rozdíl menší a vztah mezi dvojicí více platonický, tomu dodává něžnější a duchovnější atmosféru než má předloha.
FemmeFragile  90 %
10.3.2023 | 17 hodnocení
Pavel.Tomas  50 %
28.2.2023 | 154 hodnocení
Tamcitu  30 %
10.11.2022 | 43 hodnocení
Imarvin  80 %
7.11.2022 | 24 hodnocení
Marek a Marie  80 %
10.10.2022 | 60 hodnocení
Jana.janka  40 %
11.6.2022 | 68 hodnocení
Resza_g  90 %
25.4.2022 | 53 hodnocení
CercaTrova  40 %
3.1.2022 | 65 hodnocení
Kaptah  90 %
1.12.2021 | 14 hodnocení
Lenkami  70 %
24.9.2021 | 15 hodnocení
Martina H.  60 %
8.3.2020 | 28 hodnocení
Lukrativni  60 %
21.1.2020 | 78 hodnocení
Spirall2  90 %
9.12.2019 | 24 hodnocení
Lenkad  70 %
19.10.2019 | 67 hodnocení
Black_Swan  80 %
6.10.2019 | 20 hodnocení
Adelakle  80 %
26.9.2019 | 36 hodnocení
Anna Divišová  70 %
6.6.2019 | 18 hodnocení
Ahor  80 %
4.5.2019 | 35 hodnocení
Martikovodivadlo  60 %
18.1.2019 | 51 hodnocení
Syringa  90 %
30.12.2018 | 9 hodnocení
Tomas22  50 %
5.10.2018 | 88 hodnocení
Adela_H  80 %
1.10.2018 | 75 hodnocení
Lucia  80 %
8.6.2018 | 27 hodnocení
Terezajirickova  100 %
29.5.2018 | 45 hodnocení
Plšík  70 %
29.5.2018 | 734 hodnocení
MarekLinhart  20 %
27.5.2018 | 152 hodnocení
Panbubo  80 %
24.2.2020 | 2 hodnocení
Yvo  90 %
29.5.2018 | 1 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.