Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Hašler...

Premiéra: 19.4.2013 | Obnovená premiéra: 18.10.2019 | 2:40
Dramaturgie: Jan Vedral. Výprava: Jan Dušek. Hudba a texty písní: Karel Hašler a citace. Hudební spolupráce: Kryštof Marek, Jana Balašová-Trčková. Pohybová spolupráce: Karel Basák, Martin Pacek. Režie: Tomáš Töpfer.
Poslední uvedení: únor 2020.
Původní hra, která formou hudební revue zpracovává životní osudy Karla Hašlera, hvězdy českého „showbyznysu“ první poloviny 20. století, uznávaného herce a v neposlední řadě významného písničkáře, jehož pozoruhodný život plný zvratů předčasně skončil v koncentračním táboře. Hra se zabývá rozpory vysokého versus nízkého v umění, výlučností versus lidovostí ve vztahu diváctva k umělcům, čecháčkovstvím versus světovostí, měšťáckým versus kulturním publikem...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
26 %
Uživatelé
57 %
kontroverzní inscenace (233.)
57481000
Volby

Hodnocení (53)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  30 %
25.9.2013 | 1919 hodnocení
+ souhlasím
Nevím, zda se inscenace nedočkala úprav, ale repríza po několika měsících uvádění se mi nejevila tolik nepovedená jako většině redakce. „Estrádní“ rámec Kohoutovy hry nebyl vysloveně násilný a občas přinášel zajímavé asociace. Problém byl spíše v nedomyšlené koncepci a nedotažené realizaci. Autorovy nápady se často ztrácely, inscenace působila neživě. Chvílemi bezradný P. Rychlý se snažil a jednoznačně špatný dojem neudělal. Zato nepřirozené K. Brožové se nedalo věřit skoro ani slovo. Interpretace písní průměrná. Bylo smutné sledovat, že nenáročnému publiku stačí ke spokojenosti tak málo...
Helena Grégrová  20 %
9.5.2013 | 1575 hodnocení
+ souhlasím
Přiznávám (si), že nepatřím do cílové skupiny této inscenace, s tím jsem, ostatně, před návštěvou i počítala.. Výsledek má očekávání bohužel předčil. Převládala těžkopádnost, prvoplánovost, lacinost otřepaného jevištního humoru.. :/ Světlejších míst, kdy by se dalo hovořit alespoň o elementární míře vkusu, opravdu nebylo mnoho.
Jiří Koula  20 %
9.5.2013 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
viz komentář Jiřího Landy a blog
Jiří Landa  20 %
8.5.2013 | 2975 hodnocení
+ souhlasím
Tak tady přestává veškerá sranda! Jsem si vědom, kolik výborných her P. Kohout napsal a co vše udělal pro českou kulturu, nicméně při vší úctě k němu - hra Hašler... neměla spatřit světlo světa. Tohle nemůže přece brát nikdo vážně - wikipediový náčrt osobnosti Hašlera okořeněný neskutečně kýčovitou a zejména těžkopádnou režií T. Töpfera zabalený v hávu několika klasických songů známého písničkáře v trapné choreografii. Vybledlé herecké výkony souzní s kvalitou fotografií v divadelním programu. Při pohledu na jeviště, kde se kupí trapnosti navíc kořeněné sentimentem a patosem, smutno mi bylo.
Jan Pařízek  40 %
8.5.2013 | 856 hodnocení
+ souhlasím
Nelze říct, že bych se vůbec nebavil. Ty jeho písničky mají přeci jen něco do sebe a špatně se neposlouchají. K tomu se člověk dozví něco více o osobnosti Karla Hašlera, který si to svým životem zcela jistě zasloužil. Otázka spíše je zda zrovna touto formou. Zda to nemohlo být o něco důstojnější a méně kýčovité. Připadal jsem si tak trochu jako na nějakém okresním přeboru, než v první lize, kam toto divadlo patří. Nicméně třeba přiznat, že určitě nejsem správná cílová skupina této hry. Své diváky si bezesporu najde, o čemž svědčí závěrečná "standing ovation" a hromadný zpěv "té naší písničky".
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Veronika K.  70 %
31.3.2020 | 101 hodnocení
+ souhlasím
Bohužel byla tato životopisná revue pojata jako divadelní zkouška, kterou režisér občas přeruší, v sále se rozsvítí a autoři s herci debatují nad nastalou situací (např. když si Frimlová sundá sako, pod kterým má červené tričko s fotkou Che Guevary) nebo se herci ptají režiséra a dramaturga na charaktery svých postav, a to mě rušilo. Jinak je to ale velmi povedená inscenace, zaujali mě Petr Rychlý v roli Hašlera a Martin Zahálka v roli Deyla.
Studený Čumáček  40 %
30.3.2020 | 360 hodnocení
+ souhlasím
36% (záznam)
Bez námitek k inscenování, vstupy "režiséra" a "dramaturga" neubírají, spíš pomohou. Ani revue styl kusu tak neubližuje, jak se ze začátku zdálo, ba i ignoranci reálných historických souvislostí a existujících listinných pramenů překousnu. Problém mám s hereckými výkony, neb běda, to není Hašler, to je ocucaná hašlerka, přilepená na to nejméně vhodné místo, jaké lze najít. Slušná choreografie a možnost vidět původní herce, dnes se již hraje obnovená premiéra s pozměněným obsazením.
Valmez  40 %
28.3.2020 | 420 hodnocení
+ souhlasím
Po obnovené premiéře-jedna z těch lepších her.
Honzy  20 %
15.11.2019 | 274 hodnocení
+ souhlasím
Obnovená premiéra hry P.Kohouta HAŠLER v Divadle Na Vinohradech je dramaturgicky velice nevyrovnaná, režisér T.Töpfer uplatňuje zastaralé postupy.Herci role nežijí, ale bezradně svoje postavy pouze předvádějí.(Rychlý, Brožová, Satoranský, Zahálka) Přidáme-li nevýraznou choreografii,kostýmy a celkovou scénografii, dostaví se 3 hodiny nudy.Vše působí jako jedna velká politická agitka, doplněná písničkami K.Hašlera.Bohužel, tato hra se vůbec nepovedla.Jde o obrovský kýč, který si Hašler nezaslouží.Psáno z dopolední reprízy 14.11.2019
Martina divadelnice  10 %
18.10.2019 | 9 hodnocení
+ souhlasím
Jediné představení z kterého jsme odešli v půlce. Moc jsme se těšili na písničky Karla Hašlera , kterého máme moc rádi , ale Petr Rychlý nám to zkazil, hrozně přehrával a celkově se mi představení nelíbilo.
Markéta Nedvědová  80 %
12.6.2018 | 136 hodnocení
+ souhlasím
Kohoutova hra na objednávku nemá dobrou pověst. Hašler je revuální koláží na motivy životopisu nejslavnějšího českého písničkáře. Vybrané úseky ze života doplňují písňová pásma a lineární příběh narušují vstupy z herecké zkoušky. Skutečně je to spíše koláž na motivy, než soudržný životopisný kus. Töpferův tým se snaží apelovat, vzpomínat a připomínat. To samo o sobě není špatným krokem. Jen je toho na jednu plochu příliš. Zdaleka nejsou načrtnuty všechny důležité kapitoly z Hašlerova života, místy je hra příliš podbízivá. Leč podařilo se jí to hlavní, o Hašlerovi se opět mluví, opět přemýšlí.
Maranta  100 %
15.5.2018 | 54 hodnocení
+ souhlasím
Všechny případné výtky k inscenaci jsou převálcovány silným a aktuálním poselstvím. Úvodní a závěrečná scéna mají neuvěřitelný náboj a přesah. Na představení 14.5. ovace ve stoje. Podle mě životní role P.Rychlého.
Rejpalka  30 %
15.4.2018 | 182 hodnocení
+ souhlasím
Slušný nápad a špatná realizace. Divadlo v divadle v tomto díle nefunguje, přerušování hry a vysvětlováním by byl zajímavý nápad ale nehodí se ke zvolenému tématu. Paradoxně se mi líbila Brožová i Rychlý. Celkově ale představení nezanechalo žádný emociální dojem, spíš takový pocit WTF, což je škoda.
BarboraSalome  40 %
28.12.2017 | 49 hodnocení
+ souhlasím
Bohužel nevyužitý potencionál inscenace. Velice mě rušilo neustále přerušování hry, vůbec ten inscenační rámec se tam nehodil. Zbytečná taškařice. Nejlepší moment byl, když Petr Rychlý před přestávkou zpíval Hoši od Zborova a pak zase jako když utne. Takové téma...
Varan  60 %
28.11.2017 | 114 hodnocení
+ souhlasím
Hudební revue ze života Karla Hašlera, která místy působila poněkud těžkopádně. Potěšilo mě, že Petr Rychlý, pro mě doteď herec spíše nevalných kvalit, dokáže přesvědčivě vést celou hru bez zbytečného pitvoření se a včetně pěvecké stránky podal velmi příjemný výkon. Zato herectví Kateřiny Brožové bych nějak vysoko nehodnotil; ostatní herci vystupovali spíše v epizodních rolích. Narozdíl od některých zde mě režisérské vstupy Tomáše Töpfera nerušily, přišly mi vhodně načasované a dokázaly zajímavě oživit dění na jevišti. Moc potěšila živá kapela. Viděno v TV v rámci živého přenosu.
J.S.  60 %
25.3.2017 | 145 hodnocení
+ souhlasím
Hra složená ze známých epizod ze života K. Hašlera, revuálně prokládaná jeho písněmi. Ne zrovna šťastné je zarámování hry do "zkoušky na hru o Hašlerovi". Jako zcizující efekt to nefunguje a inscenace se stává nemístně didaktickou až školometskou. Pro diváky jsou přitažlivé zejména písně, jejichž interpretace není špatná. Výkon P. Rychlého, který hraje dobře, pokud má pevné režijní vedení, je lepší ve druhé části. Divák se však neubrání pocitu, jak hodně by inscenaci pozvedl V. Preiss, pokud by ztvárnil titulní postavu.
Zuzatab  30 %
21.2.2017 | 65 hodnocení
+ souhlasím
Tato hra bohužel nenadchla, velmi mi vadily pasáže, kdy pan Töpfer přerušoval představení, že jsem i v polovině hry zvažovala, zda se na představení vracet. Na druhou stranu, je dobře, že touto hrou připomínají památku Karla Hašlera, i když by mohla vypadat trochu jinak.
Bišu  80 %
16.4.2016 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Dobrý spád inscenace, bez hluchých míst, krásné písničky, režisérské vstupy vtipné, výborný P. Rychlý. Zasloužený potlesk ve stoje na konci odměněn přidanými písničkami herců.
Hazel  70 %
29.1.2015 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Představení se mi líbilo. Je pravda, že přerušování představení/zkoušky režisérem se mi moc nezdálo. Velmi se mi ale líbil Petr Rychlý jako Hašler. Myslím, že některé scény měly velkou váhu, například z koncentračního tábora nebo rozhlasové vysílání Moravce.
Stepanvan  60 %
18.9.2014 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Neni to zdaleka taková trága jak recenzenti popisují. Naopak na Vinohradské divadlo je to inovativní přístup, režisér ze sebe vydal maximum když to pojal právě tímto stylem. Nezapomínejte že jsme ve VD, orientovaném na zájezdní diváky důchodového věku.
Já bych naopak vyzdvihl že producenti měli odvahu oživit písně Karla Hašlera a připomenout je, protože jde opravdu o poklady českého národa.
Vratislav Honzálek  60 %
25.3.2014 | 110 hodnocení
+ souhlasím
Hořsko/sladká revue v podávní Petra Rychlého, který roli zvládá pro mě velmi s přehledem. Líbyla si mi scénografie (hra se světlem a rekvizitami).Občas mě jen neseděli "vstupy" režiséra, který mi tím "trhal" nit.
Zelvous  100 %
27.11.2013 | 38 hodnocení
+ souhlasím
PAVEL KOHOUT JE BŮH! A Bůh vyslyšel moje přání o to, aby na jeviště DnV vstoupila hra, jež mi zlomí srdce! Už podruhé se to povedlo! Druhá nejkrásnější inscenace co jsem kdy viděla! Nádherné obsazení, muzikálové obohacení, životopisné dosazení. Takhle se dělá divadlo! Nemám námitek!
J09  30 %
22.10.2013 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Asi jsem se spletla a vlastně na toto představení vůbec neměla chodit...
Hannah21  60 %
23.9.2013 | 159 hodnocení
+ souhlasím
Pravda, čekala jsem víc, ale že by to bylo tak příšerné, to si nemyslím. Přerušování režisérem a dramaturgem spíše rušilo, vadily mi i strašně pomalé příjezdy dekorací a herců. Druhá půle byla o hodně lepší než ta první. Přesto, že byl Rychlý velmi dobrý, budu mít s Hašlerem navždy spjatého Preisse.
Rak61  90 %
21.9.2013 | 94 hodnocení
+ souhlasím
Velmi pěkné představení, viděla jsem několikrát a půjdeme zase.
Garfi  20 %
12.6.2013 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Chce se mi plakat z toho, jak se dá zničit jeden zajímavý divadelní materiál, jeden hluboký lidský příběh...
V.morava  10 %
11.6.2013 | 573 hodnocení
+ souhlasím
Je mi smutno z toho, jak z tak dramatické a vlastně i divadelní látky jde udělat píčovina největšího kalibru. Když už, tak jsem čekal alespoň herecké výkony, pěvecké. Nekonalo se. Myslím že text by obstál v režii a dramaturgii někoho jiného. Ovšem zde vše selhalo. Včetně výtvarné složky. Chtělo se mi brečet za zprznění takového tématu. Asi už nechápu vůbec nic. Jen bych byl rád, kdyby DnV mohlo opět obstát na špici naší divadelní scény vůbec. A ne uvádět inscenace, jako je tato, kdy se musím stydět za to, co se na jevišti děje.

Nezbývá než zvolat: Chceme zpět Stropnickýho!
Mora  60 %
9.5.2013 | 142 hodnocení
+ souhlasím
Až tak hrozné mně to nepřipadalo. Hrát o Hašlerovi a nezazpívat jeho písničky, to by bylo opravdu divné. A udělat inscenaci o jeho opravdu dramatickém životě, aby to bylo zcela "na vážno", vyšel by z toho nesnesitelně sentimentální kýč. Čehož se dle mého soudu autor většinou vyvaroval.
Síma  30 %
8.5.2013 | 116 hodnocení
+ souhlasím
Hodně smutné.Kýč a trapnost,Herecká šmíra.
Alenka  50 %
1.5.2013 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Tahle nová inscenace nemá čím zaujmout, obzvláště diváky, kteří jsou znalí písní Karla Hašlera v podání skvělého Viktora Preise. Petr Novotný s Kateřinou Brožovou mile překvapili, ale ke spravení výsledného dojmu z toho, že celý příběh je zasazen na divadelní zkoušku, kterou neustále přerušuje režisér/autor/dramaturg nebo všichni dohromady, nepomůže ani tuplák na ex, ani živá kapela, ani narážky na současnou společenskou situaci.
Vladimír10  80 %
30.4.2013 | 561 hodnocení
+ souhlasím
Vůbec jsem nepochopil, proč se některým rádoby kritikům zdá, že příběh pojednávající velmi vážně o životě Karla Hašlera nepatří na toto jeviště. Nová hra P. Kohouta velmi vkusně spojila písně s dramatickými a kabaretními výstupy formou divadla na divadle. Režisér T. Töpfer je součástí hry a dokazuje i ve svých krátkých výstupech, že umí na takto malém poli publikum zaujmout. Všechny herecké, pěvecké i taneční výkony jsou excelentní. Pozornost však nejvíce upoutají P. Rychlý, O. Brousek, J. Meduna a J. Malá. Scénu, ve které hrají hlavní úlohu projekce, nepovažuji za příliš zdařilou.
Fr2709  40 %
25.4.2013 | 180 hodnocení
+ souhlasím
Hra si zřejmě najde příznivce zejména mezi staršími diváky. Sem tam v televizi opakují inscenaci o Hašlerovi v hlavní roli s Viktorem Preissem. Tato jakoby by byla doslova až na pár replik opsaná... Ona to není ani hra, ale kabaret propojený scénkami ze života hlavní postavy. Taková Fidlovačka na druhou přesunutá do honosnějších prostor Vinohradského divadla. A v obsazení hlavních rolí nelze vidět nic jiného než podbízivost seriálovými hvězdami z Novy. Jestli tohle má být restart vinohradské scény, tak to se máme na co těšit....
Lubka  80 %
22.11.2014 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Napriek negatívnym hodnoteniam som s priateľmi navštívila predstavenie- bolo skvelé.
Útržky zo života Hašlera, vážne až tragické, odľahčené režírovaním a sem-tam vtipné improvizácie.
Ďakujem za príjemý zážitok
Applejuice  70 %
8.1.2023 | 316 hodnocení
LavinieCamui  30 %
16.3.2022 | 705 hodnocení
Birter  50 %
19.10.2021 | 189 hodnocení
Nemeceko  70 %
10.2.2021 | 26 hodnocení
Chupetica  40 %
12.1.2021 | 148 hodnocení
Lucy22  50 %
11.6.2020 | 7 hodnocení
Dave  60 %
12.4.2020 | 112 hodnocení
Sub_Marine  50 %
6.4.2020 | 45 hodnocení
Michkyse  60 %
24.2.2020 | 100 hodnocení
Spirall2  50 %
9.12.2019 | 24 hodnocení
AjaK  100 %
10.11.2019 | 13 hodnocení
Xcepek  70 %
20.10.2019 | 622 hodnocení
Marion Cobretti  70 %
14.4.2018 | 23 hodnocení
Mcenole@senam.cz  90 %
21.10.2017 | 52 hodnocení
Suzana  30 %
19.10.2017 | 320 hodnocení
Lucas89  80 %
22.2.2017 | 34 hodnocení
Plšík  70 %
30.3.2016 | 732 hodnocení
Adela_H  70 %
28.3.2015 | 71 hodnocení
Tomkom  50 %
4.1.2015 | 89 hodnocení
Polneh  80 %
1.7.2013 | 17 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.