Divadlo Na zábradlí [hlavní scéna]

Anamnéza

Premiéra: 24.4.2015 | 1:30x
Překlad: Gertrud Mária Korpič. Dramaturgie: Dora Viceníková. Scéna: Svatopluk Sládeček. Kostýmy: Markéta Oslzlá-Sládečková. Hudba: Ivan Acher. Režie: Rastislav Ballek.
Poslední uvedení: listopad 2021.
Současná maďarská hra zasazená do prostředí nemocnice jako metafory o životě, smrti a morálce dnešní společnosti. Příběh muže, který má identifikovat svoji údajně zesnulou matku, se mění v dobrodružnou cestu nemocnicí plnou nástrah a zamítavých reakcí. Naše každodenní zkušenost se zdravotnickým systémem se prolíná s kafkovským světem plným zákazů a pseudopravidel, v němž se hodnota člověka rovná nule. V chodu této nemocnice je vše mírně vychýlené, nepřátelské, až likvidační vůči člověku...
  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Na zábradlí
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
70 %
70501000
Volby

Hodnocení (56)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  70 %
24.2.2016 | 3031 hodnocení
+ souhlasím
Hra s velmi trefnými postřehy, které na české zdravotnictví padnou jak ulité. Režie R. Balleka překvapivě hodně připomíná práce J. Mikuláška, což však nemění nic na tom, že je jeho inscenace hodna pozornosti už kvůli tomu, jak dokázala propojit situace plné černého humoru, krutosti, dojetí a dalších podobných pocitů, které se nás zmocňují při vstupu do nemocničního prostředí. Zároveň pojmenovává i skutečnosti či problémy, o nichž se zdráháme hovořit nahlas. Sehrané obsazení, občasné „zcizováky“ inscenaci dodávají patřičné osvěžení.
Lukáš Holubec  60 %
11.2.2016 | 736 hodnocení
+ souhlasím
Hra krásně zapadá do dnešního nepřehlédnutelného výrazu Zábradlí. Její výraz je možná dosti podobný hrám Buržoazie a Požitkáři, přestože režie se tentokráte ujal Rastislav Ballek. Bohužel právě režisérsky se mi chvílemi inscenace jeví nedotažená a kvalit Buržoazie a Požitkářů dle mě nedosahuje. Na jevišti se potká téměř celý soubor a ta souhra je vidět. Výborný je Jakub Žáček, Miloslav König, Jiří Ornest. Nicméně prostředí nemocnice bylo zvoleno skvěle a myslím, že většina diváků si své oblíbené scény najde. Já také. Být to jinde, tak velmi nadprůměrné. Zábradlí už ale má laťku trochu výše...
Jiří Koula  60 %
3.1.2016 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
Jak již napsal Michal Novák, ani nepoznáte, že nejde o Mikuláškovu režii. Továrna Divadla Na zábradlí tentokráte jako vstupní surovinu použila historky z nemocničního prostředí, nad výrobou sice dohlížel Rastislav Ballek, ale dělníci (tedy herci) v čele s dramaturgyní Dorou Viceníkovou prostě odvedli svou práci, jak jsou zvyklí (a jak to umějí). Ve výsledku tak vaše obliba této konkrétní inscenace bude záležet hlavně na vašem vztahu k poetice tohoto divadla.
Lukáš Dubský  80 %
9.10.2015 | 1140 hodnocení
+ souhlasím
Ballekovi se podařilo udělat inscenaci, která je aktuální, krutá i vtipná. O ději nelze příliš hovořit, jedná se o sled scének, který tentokrát sjednocuje prostředí nemocnice, přičemž text byl přizpůsoben českým poměrům a obsahuje různé odkazy. Herci také často vystupují z rolí a komentují samotný děj. Povedená scénografie tvoří kulisy místy až kafkovského světa, který má svá vlastní pravidla. Anamnéza není nějakou hlubokou sondou do českého zdravotnictví, ale některé nešvary pojmenovává celkem trefně. Herecky povedené, nejvíce mě zaujali J.Vyorálek, J.Žáček a P.Jeništa. (více v článku na blogu)
Jan Pařízek  60 %
5.10.2015 | 905 hodnocení
+ souhlasím
Rozhodně zajímavá absurdní sonda do systému zdravotnictví. Kdyby to byla první hra, kterou zde vidím, jistě by mě to ohromilo o něco více. Bohužel forma a způsob zpracování se na této scéně již poněkud opakují. Přesto musím přiznat, že obsažená dávka černého humoru mě nenechala chladným a u mnoha scén jsem se opravdu dobře bavil. Po herecké stránce nejvíce zaujali J. Vyorálek a M. König. Též samotnou scénu se povedlo udělat velmi dobře. 65%
Michal Novák  60 %
14.6.2015 | 1157 hodnocení
+ souhlasím
Málokterá dramaturgie divadla dává svým inscenacím tak jednotnou tvář jako v DNz. Podobají se, je to výraz určité estetiky. Variované, ale nerozvíjené. Kdo chce být zlý, užil by asi už slova prefabrikace. Ani nepoznáte, že za režijním pultíkem byl tentokrát někdo jiný (i když mezi námi, tentokrát jsme svědky režijně ne zrovna přesvědčivé inscenace). Maďarská hra Anamnéza je solidní kafkárna, panoptikum absurdit z nemocničního prostředí, obraz chorého světa vůbec, takže body dávám hlavně za výběr textu a také za herecké ztvárnění těch iracionálních bytostí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Gimli35  70 %
12.11.2021 | 273 hodnocení
+ souhlasím
Bye bye life, bye bye happiness... Já se bavil! ;)
(I přes nevyrovnanost některých scén a nadbytečné zcizováky. Plusové body pro J. Vyorálka, P. Jeništu, P. Čtvrtníčka a suverénní záskok M. Sidonové; dále též za až hororový začátek a (dů)vtipný konec.)
Karel1964  50 %
12.11.2021 | 83 hodnocení
+ souhlasím
Upřímně, dost mě to minulo a tak trochu nudilo. Sled zběsilých scének bez ladu a skladu. Občas se něco povede, ale celkově... Na Zábradlí umí lepší divadlo.
Weller  60 %
5.11.2021 | 65 hodnocení
+ souhlasím
Vcelku povedená divadelní taškařice, se zajímavou scénou a velkým ansámblem. Několik výborných vtipů, několik hluchých míst. Celkově příjemně strávený čas.
Golftom  20 %
19.10.2021 | 60 hodnocení
+ souhlasím
No tvl. Asi jsem byl na jiné hře, než ostatní hodnotící. Marně jsem čekal na přestávku, abych mohl odejít. Vtipné? Hodně zřídka. Kruté? Ano. Hlubší myšlenka? Ta mně tedy asi unikla. Těch 20 % je za scénu. Střízliví nechoďte. No vlastně raději nechoďte :)
Brbla z Olomóca  80 %
13.12.2019 | 75 hodnocení
+ souhlasím
Viděno dne 13.12.2019 DNz, Praha:
+ nejen Jan Mikulášek umí divadlo-mozaiku
+ skze zdravotní téma vidím spíš bolševickou a postbolševickou společnost a její stále živou stopu v nás, v podobě lajdáctví, bezohlednosti, odcizení a dalších odporných vlastností, které ne a ne z nás vymizet
- poetika DNz je moje krevni skupina,
až mne mrzí že jsou jediní
----------------
- možná až příliš kruté k těm, kteří svou zdravotní praxi dělají kvalitně
Jindrah  60 %
13.12.2019 | 43 hodnocení
+ souhlasím
55% Výborná nápaditá scéna. Herecké výkony nevyrovnané, zaujmou Vyorálek a Noha. Vadil mi koncept hry ve hře. Inscenace má vytvořit iluzi autenticity. Režijně nedotažené, některé reakce a repliky mi nedávaly příliš smysl, byly zbytečné a křečovité. Text by potřeboval trochu očesat a umravnit. Mnoho nešvarů zdravotnictví, např. vztah k pacientům, dobře vystiženo. Morbidní scéna s hledáním maminky mezi mrtvolami se povedla. V množství narážek lehce některé nestačíte zpracovat (např. Nemocnice na Homolce a ředitel Dbalý). Absence děje nevadí, autorům šlo o něco jiného.
Čiko  50 %
28.1.2019 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
55% Samotné téma ani poetika hry mě příliš nebavily. Nenudil jsem se, spíše jsem to "odkoukal". Jestli mi zůstane něco v paměti, tak je to skvěle řešená scéna.
Ba-jo  50 %
12.12.2018 | 241 hodnocení
+ souhlasím
Myslím, že si představení nejvíc užili zejména samotní herci. Občas jsem se zasmál, občas trochu ztrácel. Scénografie pěkná!
Denisa H.  70 %
26.1.2018 | 379 hodnocení
+ souhlasím
Další mozaika DNz, tentokrát na téma zdravotnictví, a pro mě jedna z těch zdařilejších. Vtipná, ironická, i když bohužel občas i nudnější a s hluššími místy.
Bavily mě výstupy J. Ornesta s D. Kaplanovou :-) :-) A hrůzu jsem vždy naopak měla z výstupu S. Majera... V nových alternacích jsem hru zatím neviděla.
Janul.  60 %
16.5.2016 | 43 hodnocení
+ souhlasím
Vtipné a zvláštní zároveň
Studentice  60 %
9.4.2016 | 77 hodnocení
+ souhlasím
Z této hry jsem měla velmi rozpačité pocity a při pohledu do publika jsem nebyla jediná. Nemám asi stejnou krevní skupinu jako herci a cílové publikum. Je pravdou, že jsem se několikrát zasmála, ale vícekrát jsem jen zírala s otevřenou pusou. Byl to sled gagů-některých vtipných, některých rozpačitých a některých zcela mimo mísu. Minulý rok jsem bohužel část roku strávila v nemocnici jako návštěva a bohužel až příliš mnoho momentů hry bylo krutě pravdivých. A deset procent přidávám za herecký výkon pana Jiřího Vyorálka:).
Screamingsun  90 %
25.2.2016 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Nápaditá scéna, vesměs výborné herecké výkony. Hra nemá ani tak děj, je to spíš sled scének, ale nosné téma ani hlubší myšlenka nechybí.
Vladimír Rogalewicz  60 %
12.2.2016 | 804 hodnocení
+ souhlasím
Vše už bylo řečeno.
Vaklav  60 %
17.1.2016 | 276 hodnocení
+ souhlasím
Scéna je zajímavá, v tom není problém, herci hrají pěkně, v tom není problém, ale buď ta hra není tak dobrá, nebo já nejsem ten pravý..., nelituji návštěvy představení, ani vynaložených prostředků, nenudil jsem se, ale k vyššímu hodnocení se nemůžu donutit, halt jsme se minuli, tak zase příště!
Hana007  80 %
24.6.2015 | 18 hodnocení
+ souhlasím
Barevny a velmi zivy mix vaznych i nevaznych scen, cloveka nuti k zamysleni a zaroven velmi pobavi. Jiri Vyoralek vynikajici.
Tomkom  90 %
27.5.2015 | 89 hodnocení
+ souhlasím
Tleskám!!! Někdy až příliš realistický pohled na naše zdravotnictví a jeho bolavá místa. Nemá význam vyzdvihovat něčí herecký výkon - všichni výborní. Divák se směje a herci se evidentně baví. Jediné co člověka napadne po zhlédnutí tohoto nedivadla je - hlavně nebýt nemocný...
Monulinka  70 %
27.5.2015 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Další z her DNz spíše na téma, než s nějakým příběhem, takže opět vynikající momenty občas vystřídaly slabší scénky. Zcizovací efekty tomu dodávaly ještě více absurdity aneb "Gratuluji, tahle scéna nedává absolutně žádný smysl". Občas jsem sice nestíhala všechno, ale bavila jsem se dobře a nejen díky povedenému závěru ve mně zůstává pozitivní dojem. Dobrá herecká kolektivní práce, scéna a zvuk. 75 %
Eviik  60 %
27.5.2015 | 289 hodnocení
+ souhlasím
Hra Anamnéza je, jak už jsme v novém DNz zvyklí, opět sledem scének více či méně na sebe navazujících, a sice odehrávajících se v nemocničním prostředí. Herci občas vystupují z role a komentují dění na jevišti (nechybí ani občasné rýpnutí si do kolegy). Velmi dobře vymyšlená scéna. Pobaví i závěrečná hudba. Divák se celou dobu dobře baví. Přesto mi ve hře chybělo něco navíc, nějaká hlubší myšlenka. Navíc se nemůžu zbavit dojmu, že podobné už jsem viděla v jiných hrách DNz (i když na jiné téma), ať už v Šílenství nebo v Požitkářích.
Kinopio  100 %
12.5.2015 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Ať žije nedivadlo...krása.
Burgermiky  90 %
25.1.2020 | 28 hodnocení
Xcepek  60 %
16.10.2019 | 653 hodnocení
LavinieCamui  70 %
2.6.2019 | 822 hodnocení
Valerius  70 %
3.4.2019 | 70 hodnocení
Kateřina  90 %
28.3.2019 | 36 hodnocení
Dolente  70 %
22.3.2019 | 70 hodnocení
Babitch  70 %
12.3.2019 | 77 hodnocení
Suzana  40 %
14.11.2018 | 339 hodnocení
Tomas22  60 %
5.10.2018 | 89 hodnocení
Tarbík  70 %
12.9.2018 | 165 hodnocení
Dramaholik  50 %
11.9.2018 | 135 hodnocení
Lerus  70 %
22.4.2018 | 50 hodnocení
Verapi  70 %
10.4.2018 | 96 hodnocení
JJRock  70 %
20.3.2018 | 47 hodnocení
PavelK  70 %
16.1.2018 | 221 hodnocení
Luqisek  60 %
24.10.2016 | 69 hodnocení
Plšík  60 %
9.5.2016 | 765 hodnocení
TerezaP  90 %
18.3.2016 | 31 hodnocení
Klaram  70 %
21.2.2016 | 82 hodnocení
Furciferka  70 %
16.1.2016 | 260 hodnocení
Vilemkubac  100 %
16.1.2016 | 59 hodnocení
Marsed  70 %
5.11.2015 | 161 hodnocení
Bernardblack  80 %
23.9.2015 | 328 hodnocení
Sendy  80 %
27.5.2015 | 153 hodnocení
Lolek  90 %
26.5.2015 | 17 hodnocení
Slavek53  60 %
26.5.2015 | 96 hodnocení
Kaťka chichi  70 %
19.5.2015 | 85 hodnocení
Kirill  90 %
14.5.2015 | 71 hodnocení
Petullkaaa  100 %
27.4.2015 | 43 hodnocení
Amaldea  90 %
27.4.2015 | 37 hodnocení
Holubetz  60 %
20.2.2019 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.