Městská divadla pražská [Divadlo ABC]

Jak se vám líbí

Premiéra: 17.6.2023 | 2:35
Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Barbora Hančilová, Daniel Přibyl. Scéna: Ján Tereba & kol. Kostýmy: Vojtěch Hanyš. Hudba: Dávid Mester. Pohybová spolupráce: Roman Dvořák, Libor Vrba. Režie: Enikő Eszenyi.
Shakespearova nejromantičtější komedie o lásce a návratu k přírodě. V magickém Ardenském lese nacházejí útočiště ti, které vyhnal z města uzurpátorský vládce. Odhazují svůj předchozí život a hledají přirozenost. Šílí láskou, sní a básní, flirtují a objevují pravou sexualitu. Kolika podob asi nabyde láska při téhle radostné a barevné podívané? Bláznivý vír záměn, proměn a převleků nepromlouvá jen o lásce, ale také o věčném střetu člověka a přírody, města a venkova, civilizace a ztraceného ráje...
13!  
Anketa 2022/23
Pro tuto inscenaci, stejně jako pro všechny ostatní s premiérou od září 2022 do srpna 2023, včetně hereckých výkonů, můžete hlasovat v naší výroční anketě.
Uzávěrka ankety je 11. prosince 2023.
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
64 %
64191000
Hodnocení redakce
Michal Novák 70 %
Iva Bryndová 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
8.10.Ne17:00+ LEKTORSKÝ ÚVOD; + PROHLÍDKA ZÁKULISÍvstupenky
18.10.St10:00PRO ŠKOLY 13+; DIVADELNÍ WORKSHOP; LEKTORSKÝ ÚVODvstupenky
18.10.St19:00+ LEKTORSKÝ ÚVODvstupenky
1.11.St19:00ZRUŠENO
27.11.Po19:00KLUB DIVÁKŮ PRVNÍ ŘADA; + PROHLÍDKA ZÁKULISÍvstupenky
8.10.Ne17:00 vstupenky
+ LEKTORSKÝ ÚVOD; + PROHLÍDKA ZÁKULISÍ
18.10.St10:00 vstupenky
PRO ŠKOLY 13+; DIVADELNÍ WORKSHOP; LEKTORSKÝ ÚVOD
18.10.St19:00 vstupenky
+ LEKTORSKÝ ÚVOD
1.11.St19:00 
ZRUŠENO
27.11.Po19:00 vstupenky
KLUB DIVÁKŮ PRVNÍ ŘADA; + PROHLÍDKA ZÁKULISÍ

Volby

Hodnocení (21)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  70 %
12.9.2023 | 1139 hodnocení
+ souhlasím
75 % Pro herce nejspíš náročné, leč ve výsledku osvěžující a podnětné tvůrčí setkání s režisérkou, která Shakespeara má v malíčku. Těžit z toho mohou i diváci, kteří mají dost unylých výkladů či převyprávění. Na jevišti divadla ABC (i díky sáhnutí po překladu Jiřího Joska) vznikla hodně dynamická a barevná inscenace, v níž nenajdete nic, co by nešlo proti smyslu replik či významového obsahu situací. Jen se mělo krátit. Výkony herců jsou vážně dobré (Radek Melša jako Orlando, Viktor Dvořák jako šašek Brus). Diváckými delikatesami jsou i další role: Milan Kačmarčík jako Jacques nebo například jak si Eva Salzmannová „pohrála“ s menší rolí sluhy.
Iva Bryndová  70 %
7.8.2023 | 466 hodnocení
+ souhlasím
75% - Výrazná hudební i výtvarná stránka společně s krásným překladem pana Joska a se silnými hereckými výkony, kde vedle Radka Melši a Renáty Matějíčkové zaujmou i Viktor Dvořák či Sára Affašová, společně inscenaci velmi napomáhají v tom, aby bavila a ani na moment nenechala diváky v klidu, ač zpravidla dobře vědí, nebo minimálně tuší, kam směřuje.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Čiko  70 %
19.9.2023 | 1011 hodnocení
+ souhlasím
75%
Jak se vám líbí je hra většinou označována za romantickou (pohádkovou) komedii. Ne tak v případě inscenace MDP v režii Enikö Eszenyi. A kdo nezná její režie děl W.Shakespeara z dob hostování v ND, ten se asi divil. Mně je tento rukopis velmi blízký. Je to svěží a dynamická inscenace se špetkou maďarského temperamentu.
Oceňuji, že zůstal zachován příběh, líbila se mi scéna i pestrobarevné kostýmy, rovněž živá hudba.
Herecky zaujali R.Matějíčková, R.Melša, S.Affašová, V.Dvořák, s rolí se ale míjela E.Salzmannová.
Živé a živoucí představení, které dovede navodit dobrou náladu...
Šípal  30 %
4.7.2023 | 191 hodnocení
+ souhlasím
Jak se vám líbí je především hrozně pitomý text. Jedna z těch Shakespearových komedií, které tak nějak tušíte, že existují, ale zaboha si nevzpomenete, o čem to vlastně je. No a tady je chyták, protože to není o ničem. Je tam pár fajn monologů a hlášek, ale celek prostě nikoho nezajímá. V takové situaci, pokud to někdo chce inscenovat, tak musí ale sám vymyslet vlastní silný koncept, o čem to chce hrát, protože ten text mu nepomůže. No a to se tady nestalo. Vidíme známé a kvalitní herce, kteří hrají o stošest, ale chvilku po poslední děkovačce si žádný divák nebude pamatovat, o čem že to vlastně bylo.
Suzana  40 %
4.7.2023 | 321 hodnocení
+ souhlasím
maďarský guláš překořeněný a plný různých, nesourodých ingrediencí s povinným nechutným borščem, ale Radek Melša krásně zpívá, Renáta Matějíčková, Viktor Dvořák a další dlouholetí herci z ansámblu výborně hrají +9%
Kateřina Vodáková  50 %
4.7.2023 | 173 hodnocení
+ souhlasím
VYNIKAJÍCÍ R. Melša, který mě nadchl a trefou je i obsazení R. Matějíčkové, S. Affašové a A. Bílíka, bez tohoto kvarteta bych hodnotila níže. Obecně mi nevadí modernizace Shakespeara, ale v ABC vznikl podivný chaos s pocitově předlouhou 2. půlkou. Proč jsou poslední dobou všude jeleni a sexuálně laděné kostýmy? K čemu opakování popěvků publikem? Tradičně slabý T. Milostný, E. Salzmannovou bych ráda viděla v normální roli. Nechápu zapojení herce a herečky se silně lámanou češtinou, hru s krásným Joskovým překladem to ruší. Zvlášť u Shakespeara je jazyk zcela zásadní. Do amatérských divadel proč ne, ale opravdu ne na profesionální českou scénu.
Lovin  60 %
1.7.2023 | 254 hodnocení
+ souhlasím
Když Radek Melša hned na začátku začal zpívat, lekla jsem se, že to bude buď muzikál, nebo nedej bože i kvůli barevnosti a laciným dvojsmyslům, estráda. Dopadlo to docela dobře, zůstalo to tak nějak na hraně. Oceňuji skvělé herecké výkony (Viktora Dvořáka, Renaty Matějíčkové, Sáry Affašové, Evy Salzmannové...), barevnost, nápaditost, zábavu. Pak už jsem se ale nemohla dočkat konce.
Aperolka  80 %
30.6.2023 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Přiznám se, že po přečtení některých hodnocení jsem se trochu bála, ale výsledek mě velmi mile překvapil. Moderní úpravy mě nijak nerušily, Shakespeare zůstal Shakespearem, představení bylo živé, mělo spád a ani na chvíli jsme se nenudila. Příjemným překvapením byla i živá hudba. V obsazení mě nejvíce zaujali Radek Melša, Renáta Matějíčková, Viktor Dvořák a Milan Kačmarčík.
Mora  70 %
25.6.2023 | 145 hodnocení
+ souhlasím
"Mladistvá" inscenace s živou hudbou. Všichni na jevišti - mladí i ti starší - hrají s velkou chutí. Sice 3 hodiny, ale příjemně strávené.
DivadelniFan  70 %
21.6.2023 | 311 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Jak se vám líbí? Líbí. Je to sice šíleně dlouhé, není to nějaká závratná bomba, ale líbí. Moderní zpracování je nápadité a krásně doplňuje typický shakespearův styl. A hlavně nenudí! Oceňuji i interakci s publikem a živou kapelu. Jen to samotné dílo neřadím mezi autorovu topku no... Z herců jednoznačně vyčnívá opět fenomenální Radek Melša. V muzikálu je výborný, v činohře také. Radka Melšu do všech divadel, prosím! Bavili mě i Renáta Matějíčková a Viktor Dvořák.
Studený Čumáček  70 %
20.6.2023 | 369 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Tedy...oni si nemohou pomoci. A takové to mohlo být krotké a roztomiloučké, jak to dělají všude. Ne. Je to hlučné, barevné, cvoklé, mnohdy bizarní a přitom to nechává prostor i pro takové ty shakespearovské hojně citované větičky. A kupodivu je to nekuchané, i s drůbky. Což znamená jít dom v deset. Nicméně... nelituji, ten čas byl maximálně využit a moc pěkně to šlape.
Michal1982  50 %
19.6.2023 | 145 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Takový bizárek?pelmel spousty nápadů nacpaných do papiňáku, jen ten perkelt nakonec postrádal ten pravý říz. Oceňuji nasazení herců a jejich samotné herectví - Matějíčková, Melša, Dvořák, Salzmannová,Affašová. Oceňuji i živou kapelu, i když někdy hudba přehlušila monology postav. Druhá půlka dlouhá, předlouhá a pak než jsem stačil procitnout, byl konec s Všechno dobře dopadlo.
Kostýmy a hudební všehochuť mi občas připomněly Malý televizní kabaret a ještě k tomu chyběly frkačky za kačku. Obdivuhodněhodné dílo s fajn herci, leč bizarními prvky.
Valmez  60 %
19.6.2023 | 443 hodnocení
+ souhlasím
Nenadchne, ani neurazí. Oceňuji živou hudbu?
Viděno na veřejné generálce(16.6.2023).
RaB  60 %
18.6.2023 | 326 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Méně je někdy více - v této inscenaci by tomu tak chtělo. Režisérka měla mnoho nápadů a všechny chtěla ztělesnit na jevišti - což udělala a na formě je to poznat - na jevišti je vidět vše od homosexuálů, přes obnažené sportovce až po neonové parohy.
Z původního romantického příběhu příliš nezbylo.
Herecké výkony R. Melši (pěvecky i herecky bezchybný) a S. Affašové jsou vysoko nad průměrem pražské divadelní scény a E. Salzmannová by si konečně zasloužila hrát ženskou roli. O. Pastukhovi není čeština vůbec rozumět (nechápu tak jeho angažmá a zapojení do hry).
Další experiment na půdě MDP, avšak ne tak hrozný jak předchozí (Pupek,..).
JáraTym  70 %
17.6.2023 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Magický Ardenský les, který zasadila režisérka společně s Shakespearem vzkvétá na základě hereckých výkonů - kdy si každý svůj part náležitě užívá - v čele s nadprůměrnou dvojicí (Matějíčková a Melša, jsou skvělí), na mystičnosti dodává živá hudba (která ovšem občas přehluší zpívající herce), světélkující scénografie (jejíž funkci v lese by šlo zlepšit - herci často promítaný základ "přestíní") a to celé dohromady, s textem rázně upraveným uchu dnešního diváka, vyplivne inscenaci, ve které jde o všechno a zároveň o nic. Která je epochální a zároveň šíleně bláznivá, co nemá mantinely a mnohdy ani logiku. Pojď blíž. Není nám v lese líp?
Mirinda  100 %
19.6.2023 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Úžasně provedeno, fantasticky vyjádřeno, a i přes drobné chybky (ale ty nejsou vždy na škodu) famózní výkony herců. Nádhera !
Hood  50 %
18.6.2023 | 2 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Co zbyde z legrace v divadle GLOBE, když odstraníte Shakespearovy jazykové hříčky?
V MDP jako vždy znepokojivé otázky o našem světě.
Romantika? Spíše hledání odpovědí na otázky: Kdo je více chlap? Ten v sukni nebo ta v kvádru s motýlkem? Kdo je více žena? Ta s plnovousem nebo ten chlapec v sukni? Kdo je více směšný? Pištící muž milující zoufale svou bohyni, nebo žena v kalhotách svádějící milého tím, že se tváří býti ženou?
A proč je nezbytné pro happyend nevěstu navléci do svěrací kazajky, aby se mohla vdát?
Návrat k přírodě? Nebo jen v lese vypustíme své šílené pudy? A dovede nás to ke štěstí?
Komedie? Ale jo,jsme přece směšní,nebo ne?
LavinieCamui  80 %
2.7.2023 | 726 hodnocení
Birter  70 %
28.6.2023 | 191 hodnocení
Viktorie  70 %
22.6.2023 | 39 hodnocení
HodnaTeta  70 %
19.6.2023 | 148 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.