Městská divadla pražská [Divadlo ABC]

Jak se vám líbí

Premiéra: 17.6.2023 | 2:35
Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Barbora Hančilová, Daniel Přibyl. Scéna: Ján Tereba & kol. Kostýmy: Vojtěch Hanyš. Hudba: Dávid Mester. Pohybová spolupráce: Roman Dvořák, Libor Vrba. Režie: Enikő Eszenyi.
Poslední uvedení: červen 2024.
Shakespearova nejromantičtější komedie o lásce a návratu k přírodě. V magickém Ardenském lese nacházejí útočiště ti, které vyhnal z města uzurpátorský vládce. Odhazují svůj předchozí život a hledají přirozenost. Šílí láskou, sní a básní, flirtují a objevují pravou sexualitu. Kolika podob asi nabyde láska při téhle radostné a barevné podívané? Bláznivý vír záměn, proměn a převleků nepromlouvá jen o lásce, ale také o věčném střetu člověka a přírody, města a venkova, civilizace a ztraceného ráje...
13!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
61 %
61331000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Michal Novák 70 %
Iva Bryndová 70 %
Volby

Hodnocení (36)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
12.10.2023 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
Maďarská režisérka E. Eszenyi hru neinscenovala prvně, navíc má se Shakespearem bohaté zkušenosti i ze svých českých režií. Také tentokrát uplatnila svou tendenci vést herce k výraznému ztvárnění emocí, aniž by bylo na psychologii rezignováno; pod jejím vedením se soubor MDP ukazuje v dobrém světle. Posílená a efektní hudební složka přinesla dynamiku, byť se zhudebněním pasáží se mohlo pracovat systematičtěji. Některé z výtvarných výstřelků byly sice zbytné, ale vizuální stránka se s koncepcí rovněž neminula. Nastudování nemusí zklamat konzervativní diváky, ani ty, kteří hledají modernější zpracování klasiky.
Michal Novák  70 %
12.9.2023 | 1159 hodnocení
+ souhlasím
75 % Pro herce nejspíš náročné, leč ve výsledku osvěžující a podnětné tvůrčí setkání s režisérkou, která Shakespeara má v malíčku. Těžit z toho mohou i diváci, kteří mají dost unylých výkladů či převyprávění. Na jevišti divadla ABC (i díky sáhnutí po překladu Jiřího Joska) vznikla hodně dynamická a barevná inscenace, v níž nenajdete nic, co by nešlo proti smyslu replik či významového obsahu situací. Jen se mělo krátit. Výkony herců jsou vážně dobré (Radek Melša jako Orlando, Viktor Dvořák jako šašek Brus). Diváckými delikatesami jsou i další role: Milan Kačmarčík jako Jacques nebo například jak si Eva Salzmannová „pohrála“ s menší rolí sluhy.
Iva Bryndová  70 %
7.8.2023 | 578 hodnocení
+ souhlasím
75% - Výrazná hudební i výtvarná stránka společně s krásným překladem pana Joska a se silnými hereckými výkony, kde vedle Radka Melši a Renáty Matějíčkové zaujmou i Viktor Dvořák či Sára Affašová, společně inscenaci velmi napomáhají v tom, aby bavila a ani na moment nenechala diváky v klidu, ač zpravidla dobře vědí, nebo minimálně tuší, kam směřuje.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Snekac  10 %
8.10.2023 | 305 hodnocení
+ souhlasím
Velmi dobrý lektorský úvod. Ale tím to skončilo :-( Za mě zoufale nemoderní, zpracováním až ochotnické, děj o ničem (ale za to může autor).
Čiko  70 %
19.9.2023 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
75%
Jak se vám líbí je hra většinou označována za romantickou (pohádkovou) komedii. Ne tak v případě inscenace MDP v režii Enikö Eszenyi. A kdo nezná její režie děl W.Shakespeara z dob hostování v ND, ten se asi divil. Mně je tento rukopis velmi blízký. Je to svěží a dynamická inscenace se špetkou maďarského temperamentu.
Oceňuji, že zůstal zachován příběh, líbila se mi scéna i pestrobarevné kostýmy, rovněž živá hudba.
Herecky zaujali R.Matějíčková, R.Melša, S.Affašová, V.Dvořák, s rolí se ale míjela E.Salzmannová.
Živé a živoucí představení, které dovede navodit dobrou náladu...
Šípal  30 %
4.7.2023 | 215 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Jak se vám líbí je především hrozně pitomý text. Jedna z těch Shakespearových komedií, které tak nějak tušíte, že existují, ale zaboha si nevzpomenete, o čem to vlastně je. No a tady je chyták, protože to není o ničem. Je tam pár fajn monologů a hlášek, ale celek prostě nikoho nezajímá. V takové situaci, pokud to někdo chce inscenovat, tak musí ale sám vymyslet vlastní silný koncept, o čem to chce hrát, protože ten text mu nepomůže. No a to se tady nestalo. Vidíme známé a kvalitní herce, kteří hrají o stošest, ale chvilku po poslední děkovačce si žádný divák nebude pamatovat, o čem že to vlastně bylo.
Suzana  40 %
4.7.2023 | 343 hodnocení
+ souhlasím
maďarský guláš překořeněný a plný různých, nesourodých ingrediencí s povinným nechutným borščem, ale Radek Melša krásně zpívá, Renáta Matějíčková, Viktor Dvořák a další dlouholetí herci z ansámblu výborně hrají +9%
Kateřina Vodáková  50 %
4.7.2023 | 226 hodnocení
+ souhlasím
VYNIKAJÍCÍ R. Melša, který mě nadchl a trefou je i obsazení R. Matějíčkové, S. Affašové a A. Bílíka, bez tohoto kvarteta bych hodnotila níže. Obecně mi nevadí modernizace Shakespeara, ale v ABC vznikl podivný chaos s pocitově předlouhou 2. půlkou. Proč jsou poslední dobou všude jeleni a sexuálně laděné kostýmy? K čemu opakování popěvků publikem? Tradičně slabý T. Milostný, E. Salzmannovou bych ráda viděla v normální roli. Nechápu zapojení herce a herečky se silně lámanou češtinou, hru s krásným Joskovým překladem to ruší. Zvlášť u Shakespeara je jazyk zcela zásadní. Do amatérských divadel proč ne, ale opravdu ne na profesionální českou scénu.
Lovin  60 %
1.7.2023 | 272 hodnocení
+ souhlasím
Když Radek Melša hned na začátku začal zpívat, lekla jsem se, že to bude buď muzikál, nebo nedej bože i kvůli barevnosti a laciným dvojsmyslům, estráda. Dopadlo to docela dobře, zůstalo to tak nějak na hraně. Oceňuji skvělé herecké výkony (Viktora Dvořáka, Renaty Matějíčkové, Sáry Affašové, Evy Salzmannové...), barevnost, nápaditost, zábavu. Pak už jsem se ale nemohla dočkat konce.
Aperolka  80 %
30.6.2023 | 61 hodnocení
+ souhlasím
Přiznám se, že po přečtení některých hodnocení jsem se trochu bála, ale výsledek mě velmi mile překvapil. Moderní úpravy mě nijak nerušily, Shakespeare zůstal Shakespearem, představení bylo živé, mělo spád a ani na chvíli jsme se nenudila. Příjemným překvapením byla i živá hudba. V obsazení mě nejvíce zaujali Radek Melša, Renáta Matějíčková, Viktor Dvořák a Milan Kačmarčík.
Mora  70 %
25.6.2023 | 153 hodnocení
+ souhlasím
"Mladistvá" inscenace s živou hudbou. Všichni na jevišti - mladí i ti starší - hrají s velkou chutí. Sice 3 hodiny, ale příjemně strávené.
DivadelniFan  70 %
21.6.2023 | 357 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Jak se vám líbí? Líbí. Je to sice šíleně dlouhé, není to nějaká závratná bomba, ale líbí. Moderní zpracování je nápadité a krásně doplňuje typický shakespearův styl. A hlavně nenudí! Oceňuji i interakci s publikem a živou kapelu. Jen to samotné dílo neřadím mezi autorovu topku no... Z herců jednoznačně vyčnívá opět fenomenální Radek Melša. V muzikálu je výborný, v činohře také. Radka Melšu do všech divadel, prosím! Bavili mě i Renáta Matějíčková a Viktor Dvořák.
Studený Čumáček  70 %
20.6.2023 | 417 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Tedy...oni si nemohou pomoci. A takové to mohlo být krotké a roztomiloučké, jak to dělají všude. Ne. Je to hlučné, barevné, cvoklé, mnohdy bizarní a přitom to nechává prostor i pro takové ty shakespearovské hojně citované větičky. A kupodivu je to nekuchané, i s drůbky. Což znamená jít dom v deset. Nicméně... nelituji, ten čas byl maximálně využit a moc pěkně to šlape.
Michal1982  50 %
19.6.2023 | 167 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Takový bizárek?pelmel spousty nápadů nacpaných do papiňáku, jen ten perkelt nakonec postrádal ten pravý říz. Oceňuji nasazení herců a jejich samotné herectví - Matějíčková, Melša, Dvořák, Salzmannová,Affašová. Oceňuji i živou kapelu, i když někdy hudba přehlušila monology postav. Druhá půlka dlouhá, předlouhá a pak než jsem stačil procitnout, byl konec s Všechno dobře dopadlo.
Kostýmy a hudební všehochuť mi občas připomněly Malý televizní kabaret a ještě k tomu chyběly frkačky za kačku. Obdivuhodněhodné dílo s fajn herci, leč bizarními prvky.
Valmez  60 %
19.6.2023 | 527 hodnocení
+ souhlasím
Nenadchne, ani neurazí. Oceňuji živou hudbu?
Viděno na veřejné generálce(16.6.2023).
RaB  60 %
18.6.2023 | 378 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Méně je někdy více - v této inscenaci by tomu tak chtělo. Režisérka měla mnoho nápadů a všechny chtěla ztělesnit na jevišti - což udělala a na formě je to poznat - na jevišti je vidět vše od homosexuálů, přes obnažené sportovce až po neonové parohy.
Z původního romantického příběhu příliš nezbylo.
Herecké výkony R. Melši (pěvecky i herecky bezchybný) a S. Affašové jsou vysoko nad průměrem pražské divadelní scény a E. Salzmannová by si konečně zasloužila hrát ženskou roli. O. Pastukhovi není čeština vůbec rozumět (nechápu tak jeho angažmá a zapojení do hry).
Další experiment na půdě MDP, avšak ne tak hrozný jak předchozí (Pupek,..).
JáraTym  70 %
17.6.2023 | 35 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Magický Ardenský les, který zasadila režisérka společně s Shakespearem vzkvétá na základě hereckých výkonů - kdy si každý svůj part náležitě užívá - v čele s nadprůměrnou dvojicí (Matějíčková a Melša, jsou skvělí), na mystičnosti dodává živá hudba (která ovšem občas přehluší zpívající herce), světélkující scénografie (jejíž funkci v lese by šlo zlepšit - herci často promítaný základ "přestíní") a to celé dohromady, s textem rázně upraveným uchu dnešního diváka, vyplivne inscenaci, ve které jde o všechno a zároveň o nic. Která je epochální a zároveň šíleně bláznivá, co nemá mantinely a mnohdy ani logiku. Pojď blíž. Není nám v lese líp?
Mirinda  100 %
19.6.2023 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Úžasně provedeno, fantasticky vyjádřeno, a i přes drobné chybky (ale ty nejsou vždy na škodu) famózní výkony herců. Nádhera !
Hood  50 %
18.6.2023 | 2 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Co zbyde z legrace v divadle GLOBE, když odstraníte Shakespearovy jazykové hříčky?
V MDP jako vždy znepokojivé otázky o našem světě.
Romantika? Spíše hledání odpovědí na otázky: Kdo je více chlap? Ten v sukni nebo ta v kvádru s motýlkem? Kdo je více žena? Ta s plnovousem nebo ten chlapec v sukni? Kdo je více směšný? Pištící muž milující zoufale svou bohyni, nebo žena v kalhotách svádějící milého tím, že se tváří býti ženou?
A proč je nezbytné pro happyend nevěstu navléci do svěrací kazajky, aby se mohla vdát?
Návrat k přírodě? Nebo jen v lese vypustíme své šílené pudy? A dovede nás to ke štěstí?
Komedie? Ale jo,jsme přece směšní,nebo ne?
Báďa  80 %
17.6.2024 | 52 hodnocení
Plšík  70 %
13.5.2024 | 782 hodnocení
Vilemkubac  70 %
14.2.2024 | 59 hodnocení
Tomáš Frühauf  70 %
14.2.2024 | 8 hodnocení
Vladimír10  70 %
29.1.2024 | 646 hodnocení
Eden  60 %
29.1.2024 | 56 hodnocení
Applejuice  70 %
28.1.2024 | 379 hodnocení
Nickmik  70 %
5.12.2023 | 76 hodnocení
MiriVili  60 %
27.11.2023 | 39 hodnocení
NinaAvr  50 %
15.11.2023 | 13 hodnocení
Nezavisla  60 %
13.11.2023 | 63 hodnocení
Michalmusek  40 %
8.10.2023 | 318 hodnocení
Unionboy  10 %
8.10.2023 | 466 hodnocení
LavinieCamui  80 %
2.7.2023 | 842 hodnocení
Birter  70 %
28.6.2023 | 202 hodnocení
Viktorie  70 %
22.6.2023 | 52 hodnocení
HodnaTeta  70 %
19.6.2023 | 184 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.