Městská divadla pražská [Divadlo ABC]

Teror

Premiéra: 11.11.2017 | 2:35
Uváděno také na scéně Divadla Komedie.
Překlad: Ondřej Šebesta. Dramaturgie: Věra Mašková. Scéna: Adam Pitra. Kostýmy: Dana Hávová. Režie: Ondřej Zajíc.
Poslední uvedení: červen 2019.
Dokumentární drama, jež doslova obletělo celý svět. Soudní přelíčení, které nastoluje mravní rozpory současného světa, má tu zvláštnost, že se diváci stávají přímými aktéry děje. Ojedinělý divadelní počin, angažovaný společenský čin, jehož cílem je aktivizovat publikum a učinit ho spoluviníkem, spolupachatelem a spolutvůrcem předváděného děje...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
69 %
69401000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Iva Bryndová 60 %
Helena Grégrová 70 %
Michal Novák 70 %
Volby

Hodnocení (44)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
20.6.2018 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
65%. Autor vhodně předkládá fakta svědčící pro i proti obžalovanému, jenž se s nejlepšími úmysly rozhodl porušit zákon, aby zachránil lidské životy. Model dramatu není objevný (s podobnými formami se diváci již měli příležitost setkat), ale k tématu se hodí. Divácké hlasování o vině či nevině vytrhuje návštěvníky z pasivního sledování a zvyšuje atraktivitu. Inscenační zpracování standardní, prostor pro navýšení účinku by se našel ze strany režiséra i herců. S rolemi právníků se M. Kačmarčík, J. Smutná a Z. Kalina příliš nepotkali, věrohodněji zahráli T. Novotný, L. Jurek a E. Pacoláková.
Iva Bryndová  60 %
12.2.2018 | 466 hodnocení
+ souhlasím
55% Myšlenka hry je mnohem silnější a "lepší" než hra samotná. Člověku se až nechce věřit, že autor je/byl právník. T.Novotný jako pilot i E.Pacoláková a L.Jurek jako svědci jsou skvělí; výborní jsou po herecké stránce i J.Smutná a Z.Kalina, ale jejich postavy, společně se soudcem působí jako karikatury určené pro televizní show. Celá hra připomíná spíš televizní super debatu, než soud. Nesmyslnost chování, jednání a vyjádření těchto postav neuvěřitelnost podtrhují. Přitom by se s tou myšlenkou a základní otázkou dalo udělat tolik.
Jednoznačné plus: snaze přimět diváky k zamyšlení a dialogu.
Helena Grégrová  70 %
4.12.2017 | 1593 hodnocení
+ souhlasím
Znepokojivá sonda do svědomí každého z nás a nelichotivé zrcadlo současného světa, který mj. marodí rozkladem pozitivních hodnot. Diváku, zasedni na místo soudního porotce a spolurozhodni. Tumáš na první pohled poměrně jasně rozhřešitelný případ, na který ti ovšem v průběhu přelíčení nejednou argumenty obžaloby, obhajoby a svědků pootočí optiku náhledu. Vyrovnej se s nepříjemnou konfrontací morálních a právních principů a jejich dopadů. Stěžejní trumf hra ale vynese až po skončení, kdy tě doznívající otazníky nutí i zpětně přemítat nad tím, zda jsi vlastně hlasoval správně. A včil mudruj!
Michal Novák  70 %
12.11.2017 | 1138 hodnocení
+ souhlasím
24 % vs. 76 % (výsledek z 11.11.17) MDP se zapojila do celosvětové sítě divadel uvedením netradičního dokudramatu, představení, jež stojí na jiných hodnotách a funguje skrze jiné siločáry, než jsou výkony herců nebo ruka režisérova. Ostatně o pauze o tom nediskutuje nikdo, probíhá debata jiného druhu, a to je ohromné. Nevídaná aktivizace myslí! Divadlo ústy Soudce položilo otázku (ne nepodobnou Sofiině volbě), na niž neexistuje nesporná odpověď, a implicitně pojmenovává záhubnou hyperkorektnost, nevnímání reality, politickou impotenci, zákonodárné chyby a letargii společnosti. Nutno zažít!
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Valmez  100 %
3.11.2019 | 443 hodnocení
+ souhlasím
Škoda, že jsem stihl už jen derniéru.
Varan  70 %
15.3.2019 | 114 hodnocení
+ souhlasím
První půlhodinu by se atmosféra v divadle dala krájet. Část s výslechem pplk. Lauterbacha (výborný Lukáš Jurek) byla jednoznačně nejlepší z celé hry a v jejím průběhu jsem uvažoval o svém vůbec prvním stoprocentním hodnocení. Následující část s výslechem paní Meiserové ale měla velmi sestupnou tendenci a přišla mi jako vytržená z jedné epizody Soudkyně Barbary (stejně jako některé výstupy M. Kačmarčíka a Z. Kaliny v průběhu celé hry). Obecně jde ale o velmi zdařilý koncept a tíha zodpovědnosti při závěrečném hlasování, ač vlastně o nic nešlo, byla vysoká. Naše hlasování 15% vinen, 85% nevinen.
Beebb  50 %
13.3.2019 | 45 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavá hra pokládající otázky, na které není snadné odpovědět. Herecky bohužel nepřesvědčivé. Až na J. Smutnou a M. Kačmarčíka, všichni špatní (a to dost). Nechápu proč má s M. Kačmarčíkem v inscenaci tolik lidí problém. Možná proto, že se v roli soudce nezdá být příliš nestranným... já s ním problém neměl. Rád bych věděl, zda by mě J. Smutná byla schopna přesvědčit i v případě, že by zastupovala druhou stranu. V hlasování za mě menšinově zelená...
Vaklav  40 %
17.11.2018 | 276 hodnocení
+ souhlasím
Nápad je velmi zajímavý, nelze popřít, že když se blížilo hlasovací zařízení, tak člověk byl opravdu členem poroty. Byl to však jen jeden z mála zajímavých okamžiků.
Pan obhájce v první půli a pan soudce celou dobu velmi přehrával. Navíc v první půli oba i zpožděně a následně přehnaně (aspoň se mi zdálo) reagovali na narážky. Několikrát to završili přeřeky nebo zaškobrtnutími.
Hra postrádala dramatičnost a ani jinak nebyla zajímavá, především v první půli. Všichni byli vážní, ale napětí to nepřineslo. Závěrečné řeči dojem trochu vylepšily, ale mé rozpaky nezmizely.
Verdikt 16.11.18: 24/76%
Vladimír Rogalewicz  60 %
17.11.2018 | 761 hodnocení
+ souhlasím
Dobře napsaná (a zkonstruovaná) hra, která klade potřebné otázky. Inscenátoři si s tvarem nedali příliš velkou práci, vše bylo uděláno tak nějak "na první dobrou", po povrchu. Šikovný režisér a scénograf by dokázali vtáhnout diváky do děje mnohem víc. Milan Kačmarčík a Zbigniew Kalina byli ve svých rolích navíc velmi nepřesvědčiví.
Tlumocnik  70 %
4.10.2018 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Ta hra je moc dobrá a otevírá spoustu otázek. To, že se po divákovi chce nakonec odpověď ano nebo ne, je po tom všem trochu zrada. Jitka Smutná byla moc dobrá, pánové trochu zaostávají. Divadelní zážitek byl bohužel trochu zkalen tím, že cca 80% z publika tvořily školní zájezdy. Teenageři přece jen pozornost tolik neudrží a občas nás to dost otravovalo. Na to, kolik jich tam bylo, to sice nebylo tak hrozné, ale stejně si myslím, že pokud je takové množství lístků dáno k dispozici školám, měli by se na to ostatní diváci upozornit při nákupu vstupenek.
Denisa H.  90 %
2.5.2018 | 361 hodnocení
+ souhlasím
Výborná zkušenost a divadelní zážitek! Mít možnost rozhodnout o vině či nevině obžalovaného a současně být vlastně vděčen za to, že "je to jen jako". I tak to ale asi málokdo nebere vážně a naopak ke svému rozhodnutí přistupuje s největší zodpovědností. Přesto - bylo to správné rozhodnutí? Na naší repríze 78 % nevinen. Ale o výsledek mi ani tak úplně nešlo, velmi se mi líbily argumentace, které mě jednou přikláněly k jedné, tu k druhé straně. I přes značnou únavu jsem vnímala každé slovo a o všem přemýšlela.
Herci všichni výborní - až na M. Kačmarčíka, s ním mám zkrátka obecně problém...
Lucilla  80 %
2.5.2018 | 214 hodnocení
+ souhlasím
85%
22 % ku 78 %. Neverila bych, ze samotne rozhodovani bude takhle narocne. Ackoli jsem po prvni puli byla presvedcena o verdiktu, naopak zaverecne reci me malem zlomily. Musim souhlasit s argumenty obou stran, co pro me byla stezejni promenna, to bylo neustale spekulovani, ktere pro me jinak bezchybnou rec J.Smutne srazilo. Velmi silne, napadite postavit divaka do role porotce a nedat mu moznost nehlasovat, naopak donutit ho prilozit ruku k dilu. Urcite budu o tehle hre dlouho premyslet. Palec hore za zarazeni do repertoaru. Herecky vyborni Z.Kalina a J.Smutna, M.Kacmarcik me nepresvedcil.
Marsden  70 %
23.3.2018 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Atraktivni a bohuzel soucasne celosvetove tema. Zapojeni divaku do inscenace, kde mate i po skonceni deje pocit, zda jste opravdu hlasovali podle sveho svedomi? Nikdo vas neovlivnil? A kde je vlastne pravda? Mnoho otazek k zamysleni. Jitka Smutna spatne hrat nemuze a pokud je postava dobre napsana, je to prave ona, kdo vas donuti se zamyslet jak hlasovat. Ostatni herci me nezaujali, zvlaste soudce mi vylozene vadil. Hlasovani by me navadilo ani verejne:)
Andělka  50 %
22.3.2018 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Čekala jsem jednoznačně více. Nápad je dobrý, ale obsah mě zklamal. Vše je takové umělé a hodně zjednodušené. Některé scény působí spíše parodicky než dramaticky. Slova vkládaná hercům do úst na mě působila poněkud podivně a nepřirozeně. Výše uvedené se logicky negativně odrazilo také na hereckých výkonech hlavních představitelů. Hlasování zvládnuto opravdu dobře a rychle.
Studentice  80 %
13.3.2018 | 74 hodnocení
+ souhlasím
I když se při sledování hry divák musí velmi soustředit a téma je vážné, nenudila jsem se ani minutu. Líbilo se mi zpracování hry i ztvárnění jednotlivých postav všemi herci.
J.S.  70 %
9.2.2018 | 146 hodnocení
+ souhlasím
Problémové drama ze soudní síně, kde se rozvažuje morální dilema, o němž nakonec rozhodnou diváci. Atraktivní téma, realita soudního přelíčení, interaktivní vstup diváků - to vše zaručuje neobyčejný divadelní zážitek s výrazným potenciálem aktivizovat diváka k úvahám o spravedlnosti. Závažným nedostatkem samotné inscenace je výrazová nepřesnost většiny herců, zejm. M. Kačmarčíka a Z. Kaliny (věrohodně působí jen L.Jurek), což snižuje autenticitu a dopad divadelního zážitku. Dalším problémem je nedostatek inscenační objektivity: morální dilema je od počátku rozehráváno ve prospěch obžalovaného.
Anah  80 %
1.2.2018 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Dnes jsme rozhodli, možná pod vlivem věcí které se nyní ve světě dějí, nevinen. Představení vás ale určitě zasáhne a 100% jist si není asi nikdo. Nutno vidět. Zajímavé by bylo znát po čase různá hodnocení diváků a to i mladé generace, neboť se představení hraje i pro školy
Mora  70 %
31.1.2018 | 145 hodnocení
+ souhlasím
Není to úplně jednoduché rozhodování... Ale jinak zajímavá zkušenost.
Monulinka  80 %
5.1.2018 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Tato inscenace většinu zaujme svým celkovým pojetím, iluze zúčastnění se soudního přelíčení je opravdu věrohodná. Je na každém, aby se k případu sám nějak postavil a odpověděl si na spoustu otázek. Velmi oceňuji nasazení této hry, která vzbuzuje takovou diskuzi. Z herců bych vyzdvihla Z. Kalinu. 75 %
Eviik  80 %
19.12.2017 | 289 hodnocení
+ souhlasím
75 %. Zajímavý divadelní experiment, který se dle mého názoru velmi povedl. Divák se stává porodcem v soudním případu, který nemá jasnou odpověď. Soudní proces mne natolik vtáhl, až jsem chvílemi zapomněla, že sedím v divadle. Učinit rozhodnutí v závěru nebylo vůbec jednoduché. Hlava mi říkala vinen, srdce naopak nevinen. Ať je konečný verdikt jakýkoliv, o správnosti rozhodnutí, potažmo celé inscenaci, budu přemýšlet ještě hodně dlouho a za to si tvůrci zaslouží pochvalu.
Ala  70 %
18.12.2017 | 159 hodnocení
+ souhlasím
Moc zajímavý titul nutící k zamyšlení. Na naší repríze 18.12.2017 zvolili diváci přesně sedmdesáti procenty nevinu.
Mjetelova  100 %
9.12.2017 | 49 hodnocení
+ souhlasím
Výborné představení s diváckým vstupem a neskutečně sugestivními výkony herců. Část diváků sedí přímo na pódiu jako porota u soudu, my byli však radši v klasickém hledišti - herci přeci jen více hráli do hlediště, než se otáčeli. Na konci představení každý divák dostane hlasovací krabičku a po sečtení hlasů soudce přečte rozsudek. I uvaděči byli stylizováni do rolí justiční stráže, prostě představení dotažené až do posledního detailu. Většinu herců jsem neznala, ale zaujali mě a budu si je pamatovat. Kritizovaný výkon pana Kašmarčíka mi vůbec nevadil, naopak se mi líbil.
Blumarik  60 %
13.11.2017 | 239 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavý formát inscenace, který od diváka vyžaduje maximální soustředění. Od herců pak maximální pečlivost, neboť co nepodají přesvědčivě, diváci použijí proti nim. Představení má jedno velké mínus a to je Milan Kačmarčík opět v hlavní roli.
Suzana  50 %
13.11.2017 | 321 hodnocení
+ souhlasím
+7% za otázku vyžadující odpověď
Tomas22  10 %
12.11.2017 | 88 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
S litosti musim rici, ze lituji herce, kteri nemaji na vybranou a musi jednoduse prijmout, v ramci sveho angazma, kazdou roli. Snad nikdy jsem se tak silne nenudil, jako pri vcerejsi premiere Teroru v Divadle ABC.
Obsazeni Pana Kacmarcika do jedne z hlavnich roli byla dalsi obrovska chyba. Jako kdyby se reziser jiz neponaucil ze hry Macbeth, ktera dopadla take velmi zle.
Snad se bude brzy v Mestskych divadlech prazskych blyskat na lepsi casy.
Kamčari  60 %
11.9.2020 | 68 hodnocení
Isa Johanovská  90 %
2.1.2020 | 115 hodnocení
Hanichka  40 %
11.11.2019 | 52 hodnocení
Dzaamek  70 %
6.6.2019 | 73 hodnocení
Lolek  60 %
6.6.2019 | 15 hodnocení
Lucas89  100 %
10.1.2019 | 34 hodnocení
McScrooge  80 %
9.1.2019 | 10 hodnocení
Munoz  80 %
1.12.2018 | 107 hodnocení
OndraHri  80 %
20.7.2018 | 23 hodnocení
Rimich  70 %
9.5.2018 | 30 hodnocení
Kastan42  70 %
3.5.2018 | 60 hodnocení
Mladydivakgulz  80 %
4.4.2018 | 23 hodnocení
Petr-sima  60 %
21.3.2018 | 102 hodnocení
Michkyse  60 %
21.3.2018 | 100 hodnocení
Lumca  70 %
1.3.2018 | 353 hodnocení
Lenka458  80 %
1.3.2018 | 123 hodnocení
Alcha  70 %
21.11.2017 | 130 hodnocení
Adelafray  70 %
14.11.2017 | 21 hodnocení
Šarpej  20 %
19.12.2017 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.