Městské divadlo Brno [Hudební scéna]

Pískání po větru

Premiéra: 24.10.2015 | 2:30
Podle novely Mary Hayley Bellové a podle filmu režiséra Bryana Forbese. Překlad: Petr Gazdík, Karel Škarka. Úprava: Petr Gazdík, Klára Latzková. Dramaturgie: Klára Latzková. Scéna: Emil Konečný, Petr Hloušek. Kostýmy: Andrea Kučerová. Choreografie: Carli Rebecca Jefferson. Dirigenti: Dan Kalousek, Jakub Žídek. Režie: Petr Gazdík.
Poslední uvedení: červen 2016.
Mysteriozní muzikál inspirovaný stejnojmenným filmem. Příběh tří farmářských dětí z Louisiany, které ve stodole náhodou narazí na záhadného muže, a ovlivněny příběhy, které poslouchají v nedělní škole, ho začnou považovat za Ježíše Krista. Ve skutečnosti ovšem muže hledá policie, ale děti se všemožně snaží mu pomoci a dále ho ukrývají...
D10+  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
76 %
Uživatelé
68 %
68221000
CD
CD Pískání po větru
Volby

Hodnocení (27)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  80 %
23.11.2015 | 578 hodnocení
+ souhlasím
85% - Skvělá hudba, atmosféra, dobrý, působivý, intimní příběh (může být českému divákovi dost vzdálený), v druhé polovině i celkem napínavý. Jednoduchá, funkční, efektní scéna, kostýmy i choreografie odpovídají příběhu, skvělý, výrazný sound design (zatím ale company není vždy zcela rozumět). Výborné výkony, zejména dětské, a to jak v hlavních rolích (J.Gazdík a A.Juráčková), tak v company, a poté výkony E.Skálové a P.Gazdíka - ten si pro sebe roli vybral naprosto dokonale, kromě toho že odvedl dobrou práci na režii, překladu a úpravě. (D.Vitázek by se do role skvěle hodil před deseti lety.)
Michal Novák  80 %
9.11.2015 | 1159 hodnocení
+ souhlasím
Méně známý muzikál Lloyd Webbera je hudebním klenotem, což v MdB podtrhla zbrusu nová zvuková technologie – ano, hudba je divákům blíž, stejně tak emoce. A o ně v tom vlastně velmi intimním příběhu jde v prvé řadě. Zdánlivě protichůdné stavební kameny muzikálu, ten až rozpor, někoho asi rozčaruje, ostatní však myslím zůstanou okouzleni i hloubkou jednoduchého dějového rámce. „Valjeanovský“ Petr Gazdík, velký talent Eliška Skálová a perfektně vedení dětští herci jsou zárukou divadelního zážitku. Úplně dobré to nebylo se sbory, k roli Amose obsazené Dušanem Vitázkem se už vyjádřili jiní.
Jiří Landa  80 %
3.11.2015 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
Silný komorní příběh o střetu dobra a zla s krásnými Webberovými melodiemi zpracoval P. Gazdík na jedničku. Už jen ukočírovat na scéně tolik dětí a navíc je dovést k tak přesvědčivým výkonům, které byly na repríze 1.11. od 14 hod k vidění, musí být náročné. Velmi vyrovnané obsazení nejvíc ovládli E. Skálová a zejména pak J. Mach, jenž na sobě za poslední dva roky hodně zapracoval a vyšvihl se mezi jedničky tamního souboru. Snad jen alternace pěvecky i herecky výborného D. Vitázka byla z hlediska jeho věku neadekvátní, milostné scény s Vlaštovkou totiž působily trošku nepatřičně...
Lukáš Dubský  70 %
1.11.2015 | 1164 hodnocení
+ souhlasím
Kdo od Pískání po větru očekává akční, dějově nabitý muzikál, ten bude možná odcházet zklamán. I přes početné obsazení je totiž muzikálová novinka spíše komorní a intimní příběh. Webber dokáže napsat pěkné, zapamatovatelné melodie, tenhle muzikál není výjimkou. Výborná je v hlavní roli K.M.Fialová, tradičně spolehlivý je P.Gazdík a zaujmou i výkony dětských představitelů. Jen sbory jsou trochu přezvučené a není jim úplně rozumět. Je to takový neokázalý kus, kterému chybí obvyklé muzikálové pozlátko, ale který přesto přináší celkem silný příběh.
Jan Pařízek  70 %
1.11.2015 | 912 hodnocení
+ souhlasím
Z mého pohledu opravdu výborné po hudební a melodické stránce. Orchestr hraje výtečně a skvěle to zní. Nevím však zda se jen nepovedl český překlad, nebo je takové už samotné libreto, ale texty písní mi nepřišly nijak povedené. Většina je zbytečně složitá, špatně zní a dost často není pořádně rozumět. I díky tomu zde není žádný hit, který by si pak člověk pobrukoval. Pěvecky výborná hlavně E. Skálová. P. Gazdík nezklamal a z ostatních byl dobrý především M. Kolář. Dětský sbor jako celek též moc pěkný. V součtu tedy žádný zázrak, ale i tak vcelku povedený muzikál. 67%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
M_gaideczka  50 %
24.3.2019 | 28 hodnocení
+ souhlasím
45 %
LuciaFary0  70 %
19.1.2017 | 23 hodnocení
+ souhlasím
Opět skvělý brněnský kousek. Až na některé nedostatky v obsazení skutečně dobré. Dětští herci nejsou špatní,jen je zde problém s výslovností. Celkově sborové akce jsou horší ve zvuku než sólové výstupy. P. Gazdík ve stále stejné poloze.
Eva123  60 %
21.12.2015 | 152 hodnocení
+ souhlasím
Šlo o pěkný muzikál s pěknými výkony Elišky Skálové a Petra Gazdíka v hlavních rolích. Lépe vyšly komorní scény, protože u hromadných scén člověk někdy nevěděl kam si je má dějově začlenit. Šlo o příběh z nám vzdáleného kulturního prostředí, nepochopila jsem roli mladíka s hadem, zřejmě měl v ději něco propojovat, ale nebylo to úplně jasné.
honzy  70 %
20.12.2015 | 284 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
České premiéry výborného muzikálu A.L.Webbera-Whistle Down the Wind se zhostilo MdB se ctí.V režii P.Gazdíka sledujeme mysteriozní příběh z americké Luisiany o muži,kterého považují za Ježíše.Povedlo se přenést tento jímavý příběh na prkna brněnského divadl, sice s minimem divadelních prostředků,ale muzikál neztrácí nic ze svého poselství.Pochvalu zaslouží práce s dětmi a z hlavních představitelů je výborný P.Mach v roli Muže.Zdárně se zhostila role Vlaštovky Kateřina M.Fialová.Ohromnou práci odvedl orchestr MdB v čele s dirigentem D.Kalouskem.Pískání po větru rozhodně stojí za vidění.20.12.15
Nick  70 %
5.11.2015 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Zase něco trochu jiného, než na co jsme u "muzikálů" v ČR zvyklí. Nedočkáme se působivých choreografií, citově náročného milostného příběhu ani prvoplánových hitů, které si budeme broukat ještě týden. Oproti tomu nabízí Pískání po větru příběh o síle víry, zvláštním druhu čisté lásky a o snech i realitě. Pochvalu si zaslouží režisér, kterému se podařilo zvládnout velké množství dětí s uspokojivým výsledkem. Z představitelů nejvíce zaujali Mach a Skálová. Vitázek je pro tentokrát vzhledem k věku krokem vedle. Weberova hudba standardně dobrá. Škoda trochu rozvleklé dějové linky. Slušných 75%.
Cindy.92  80 %
4.11.2015 | 314 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Přehlédnu-li jistý "mormon" jimž je představení oplýváno, musím docenit opravdu kvalitní výkony všech herců, snad jen s výjimkou D. Vitázka, kterému dle mého role nesedla a s K. Daňhelovou mu to neladilo. Velmi se mi líbilo dětské obsazení a příjemná hudba. Tento muzikál mohu v MdB jen doporučit. Podotýkám ale, že stojí a padá na výkonech představitelů, děj je pro mě velmi slabý...
Míša812  100 %
3.11.2015 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto nádherné představení, moje srdcovka. Viděno již podruhé a klidně půjdu zase...Dechberoucí výkon Jirky Macha( P. Gazdíka si tam úplně nedokážu představit), Eliška Skálová je úžasnou Vlaštovkou, charismatický šerif, neskutečně sexy D. Vitázek v roli Ámose.
Krásné, dojemné- myslím, že ani jedno oko nezůstalo suché...
Podruhé viděno s M. Kolářem a nutno říct, že D. Vitázek, ač se podle mnohých do role úplně nehodí, je pěvecky i charismatem nepřekonatelný.
Jan456  80 %
3.11.2015 | 227 hodnocení
+ souhlasím
Nedejte na negativní recenze. Jedná se o prostý, ale velmi milý příběh, který je podbarven skvělou hudbou A.L.Webera, který je právem považován za krále muzikálu. Velkým plusem je kvalita orchestru a herecké obsazení. Jirka Mach a Eliška Skálová, jsou spolu s dětmi, zejména pak J.Gazdíkem tahouny představení. Pravdou v předešlých recenzích je fakt, že sborům je někdy hůře rozumět. Nemohl jsem se chvílemi zbavit pocitu, že by si tento muzikál zasloužil komornější scénu.
Zelezub  80 %
2.11.2015 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Skvěle zpracovaný muzikál. Pěvecký výkon Jiřího Macha ohromující, Eliška Skálová také skvělá. Zasloužené standing ovation! Jediné mínus, že sborovým zpěvům nebylo většinou rozumět.
Cherry  80 %
31.10.2015 | 83 hodnocení
+ souhlasím
Představení ze dne 31.10. se nám líbilo a splnilo naše očekávání, i když po přečtení prvních recenzí jsem měla strach! Vynikající výkony a krásné sólové písně hlavních hrdinů. E.Skálová s P.Gazdíkem a M.Kolářem dobře ladili a vytvořili výborné trio ve stodole
(i když jsem si přála vidět v hlavní roli J.Macha a D.Vitázka). Bohužel sborové písně a kostýmy dospělých (vesničanů) mě příliš nezaujaly a chvílemi byly nesrozumitelné až příliš hlasité, naopak písně dětí byly velmi melodické a krásné. Celkový dojem byl příjemný a velice emotivní, závěrečné standing ovation!
Qti  100 %
28.10.2015 | 26 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
krásný příběh, který se dá implantovat i do současné doby. skvělý výkon nejen dospělých, ale zejména dětí. závěrečný standing ovation vše jen umocní. zamáčknu poslední slzu a odcházím s myšlenkou, zda to skutečně nebyl ON...
Candie254  70 %
28.10.2015 | 222 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Rozhodně to není muzikál sezóny, ale měl něco do sebe. Svým námětem nemůže být lidem v ČR moc blízký, ale o životě Američanů to vypovídalo velmi slušně. Místy mi to bylo na Webera poměrně nemelodické a bylo hůře rozumět, ale obsazení to vynahradilo. Zejména brilantní Jiří Mach (nedokážu si v roli představit Gazdíka, v romantické lince s Eliškou Skálovou bude působit jako pěst na oko). Dušan Vitázek měl být radši nahrazen někým mladším, je sice dobrý, ale rozdíl 15 let věku s rolí je dle mého už dost. Skvělá byla Eliška Skálová a stejně tak dětské obsazení muzikálu.
Klára Tesařová  50 %
26.10.2015 | 120 hodnocení
+ souhlasím
Zázrak se nekonal. Bylo to děsně strnulé. Jednotlivé obrazy na sebe nějak obtížně navazovaly. Některé byly moc dlouhé, po chvíli nudily. Nevím, jestli protagonisté moc řvali při společných písních nebo to bylo krkolomným překladem, ale chvílemi jsem jim nerozuměla. První polovina hry rozvleklá až hanba. Druhá půlka trochu víc akčnější. Ale marné čekání na pořádnej polibek, který měl přijít a vono nic. Snad jen Gazdík (jo, zas se hodil do hlavní role) to celkem zachraňoval, abychom neusínali. Vitázek, Skálová supr. Matušovová moc tlačila na pilu. 50 % za našlapaný orchestr, bez něj jen 40 %.
Aja  30 %
24.10.2015 | 5 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Děs. Běs. Hrůza. Absolutně nejhorší, co jsem na této scéně viděla. O přestávce odešla cca desetina lidí. A zbytek se děsivě nudil a zůstával jen ze slušnosti či naivního očekávání radikální změny. Chabý příběh, nezajímavé texty písní, často nesrozumitelné a bez vzájemné souvislosti. Ani dobré výkony herců, pravda, někdy ukřičené a příliš teatrální, představení nezachránily. 30% dávám za hudbu a výkon orchestru. Byla jsem do divadla pozvaná, jinak bych si rvala vlasy za zbytečně vyhozené peníze. Nedoporučuji, v programu divadla naleznete mnohem lepší kousky (Do naha, Benátský kupec...).
Matko  90 %
30.10.2015 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Viděl jsem tuto hru v obsazení hlavních rolí - Petr Gazdík (muž) a Kateřina Marie Fialová (vlaštovka) a byl jsem naprosto nadšený! Tito dva totiž předvedli nejen herecký, ale i pěvecky brilantní výkon. Děti byly velice šikovné a dokreslili velice emotivní příběh této divadelní hry. Orchestr zahrál (pod taktovkou Jakuba Žídka) rovněž skvěle a já odcházel z divadla s pocitem, že jsem prožil představení, kde nejde o lacinou zábavu či estrádu, ale propracovanou divadelní hru, která má v sobě zakódované "hlubší" poselství. Rozhodně doporučuji zajít se na Pískání po větru podívat, stojí to za to.
Pepe  80 %
28.10.2015 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Včera jsem četl komentáře těch dvou dam a s hrůzou jsem jel na vyprodané představení. A div se světe - nikdo o přestávce neodešel, nikdo si hrůzou netrhal vlasy, nekonal se žádný děs,... Nebylo to vrcholné přestavení sezóny, ale bylo pěkné, milé, našim dětem se líbilo moc a naši pozvaní hosté odcházeli spokojeni. A mně spadl kámen ze srdce.
Applejuice  70 %
8.1.2023 | 379 hodnocení
Paya888  80 %
25.6.2016 | 312 hodnocení
Čiko  50 %
28.12.2015 | 1089 hodnocení
Martin21  60 %
21.12.2015 | 462 hodnocení
David Strang  60 %
20.12.2015 | 133 hodnocení
Galdve  20 %
16.11.2015 | 53 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.