Městské divadlo Brno [Činoherní scéna]

Podivný případ se psem

Premiéra: 30.11.2013 | 2:25
Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Jan Šotkovský. Scéna: Karel Čapek. Kostýmy: Barbara Wojtkowiak. Hudba: Lukáš Janota. Režie: Mikoláš Tyc.
Poslední uvedení: květen 2019.
Adaptace známého a ceněného románu současného britského autora. Prazvláštní detektivka spojující napětí, laskavý humor i silný příběh o hledání vlastních kořenů a o těžkosti lásky k postiženému dítěti. Christopheru Booneovi je patnáct let, má rád čísla, žije sám se svým otcem a je autista. Postupuje vždy přísně logicky a rozhodne se vyšetřit největší záhadu ve svém okolí – kdo zabil pudla jeho sousedky. Když to Christopher zjistí, tak následkem toho zahájí jiné, mnohem významnější pátrání...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
77 %
Uživatelé
82 %
82371000
Volby

Hodnocení (43)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  90 %
20.8.2015 | 466 hodnocení
+ souhlasím
Před zhlédnutím jsem nestihla knihu přečíst, takže srovnání nemám, nicméně hra se mi líbila, zaujala příběhem sama o sobě. Zajímavá byla scéna i nápad s chórem - průvodcem děje, výborné výkony, zejména V. Blahuty a H. Holišové.
Pavel Širmer  60 %
3.12.2014 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
Ve srovnání s jinými českými inscenacemi dramatizace románu je nastudování MDB „nejlaskavější“. Projevy autismu hlavního hrdiny jsou umírněny, Christopher v podání V. Blahuty vyznívá sympatičtěji, milosrdnější je i výklad ostatních postav. Každému nemusí úplně vyhovovat možná zbytečně sentimentální ráz tohoto provedení, správnost režijního přístupu je diskutabilní. Propracované scénografické řešení, několik skvělých nápadů (např. dětská dráha s vláčkem). Z ostatních herců vynikla také A. Antalová. Osobně preferuji ostatní české verze. Kdo však nemá srovnání, zřejmě bude v MDB spokojen.
Lukáš Dubský  70 %
1.4.2014 | 1064 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Podivný případ se psem není jen intimní zpověď autistického chlapce, ale je to hra, která má spád, a je svým zvláštním způsobem i velmi vtipná. Vyplývá to ze střetu Christopherova krystalicky čistého pohledu na svět s naším vnímáním běžných životních situací. Nemalou měrou se na kvalitě hry podílí Stephensova dramatizace. Role Christophera je velkou hereckou příležitostí, kterou Vojtěch Blahuta dokázal naplno využít. Zbytečně nepřehrává, mladého autistu ztvárňuje věrohodně a díky jeho fyziognomii mu divák uvěří i patnáctiletého chlapce. Snad jen scéna útěku z domova je příliš zdlouhavá. 75% (více v článku na blogu)
Veronika Boušová  70 %
23.3.2014 | 277 hodnocení
+ souhlasím
75%
Jiří Landa  80 %
12.12.2013 | 2993 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Zdařilá dramatizace byla základním východiskem pro vznik velmi dobré inscenace. Vlastně by se dalo říci, že výsledek v tomto případě závisí hlavně na tom, jak si porozumí hlavní představitel autistického chlapce Christophera s režisérem. V Brně k tomuto souznění došlo, a tak V. Blahuta s M. Tycem vytvořili intenzivní podívanou, která bez zbytečných laciností dokáže strhnout a divák může intenzivně prožívat dojímavý příběh plný humoru. Pro pointování úsměvných scén navíc dokázali oba pánové najít přesnou míru. A navíc pochvala za práci s "chórem" herců, kteří uvěřitelně ztvárnili různé postavy.
Iveta Novotná  90 %
13.1.2014 | 21 hodnocení
95%. Činoherní scéna MdB není plně přizpůsobena pro takto intimní hru. Režisér Tyc si ale s touto "překážkou" poradil nadmíru dobře. To, co by tak nevyznělo z úst hlavního hrdiny, nechal říct chórem a zase naopak. Díky tomu se podařilo naplnit atmosférou celý sál. Celou inscenaci táhne dopředu naprosto fenomenální Vojtěch Blahuta. Je s podivem, že takto talentovaný herec nedostává v MdB tolik prostoru, kolik by si na rozdíl od jiných zasloužil. Tento fakt poukazuje to na to, že mírou častosti na jevišti není talent, ale oblíbenost.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Annikka  90 %
27.9.2020 | 133 hodnocení
+ souhlasím
95 % a úžasné ztvárnění metra na divadelních prknech. Blahuta má obrovský talent.
NOvYl  50 %
11.6.2019 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Nebylo to špatné ale ani nijak nevynikalo. Musím ocenit výkon Vojtěcha Blahuty, který byl ale nejspíš jedíný kdo stojí za zmíňku.
=znovu vidět nemusím
Mirek555  90 %
22.5.2019 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace nejen k pobavení, ale i k zamyšlení. Skvělý Vojtěch Blahuta, a nejen on. Hlavní představitel i svými gesty (dle lidí znalejších než já) perfektně vystihl chování autisty (neustálé pohybování prsty, překotná mluva apod.). Zajímavé režijní nápady (nebo možná Vojtěchova improvizace - když odrovnal A. Antalovou).
Adam.dvoracek  80 %
21.5.2019 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Hodnotit derniéru se může zdát /Podivný/, ale to nebude tento /případ/, protože důvod proč tyto řádky /se-psem/ je výkon Vojtěcha Blahuty, jehož ztvárnění /chlapce bez emocí zmítaného mnoha vjemy/, zasluhuje uznání a pozornost režisérů. Spolu s Alenou Antalovou, jejíž postava naopak věrnými pocity přetékala, se stali hybnou silou představení. Milan Němec dokázal z epizodních roliček /vykřesat táborák/a díky dodatkové scénce jsem konečně pochopil Pythagorovu větu. Derniéra byla jistě pro Vojtěcha Blahutu sladko-hořká, neboť hra v níž exceloval skončila, věřím však, že je teprve začátkem...
Johanka17  100 %
21.5.2019 | 44 hodnocení
+ souhlasím
Vojto, děkujeme!
Drazda  90 %
6.3.2017 | 13 hodnocení
+ souhlasím
vynikající V. Blahuta - velmi uvěřitelný
Qti  90 %
28.10.2015 | 22 hodnocení
+ souhlasím
skvělý výkon vojty blahuty
Cindy.92  90 %
28.3.2015 | 314 hodnocení
+ souhlasím
Výtečný výkon Vojty Blahuty, skvělá scéna, režie, koexistence všech herců na jevišti - nádhera!
Guildenstern  40 %
20.12.2014 | 418 hodnocení
+ souhlasím
Dobře, pokud jste z Brna a nemáte srovnání, milujete zdejší aktéry, proč ne. Ta hra není rozhodně špatná a myslím, že nebudete zklamáni. Jakkoli mám Vojtu rád, přijde mi, že hrál spíše introverta, pouštěl tam moc sebe, navíc jeho vysoký hlas v takové kadenci (všechny postavy bůhvíproč mluví hrozně rychle) spolu s pisklákem afektované Holišové dost lezou na nervy, což postavy sice trochu mají, ale... I. Ondříček se s rolí naprosto minul, situaci zachraňovala dobrá A. Antalová. Problém je také s prostorem (příliš velké jeviště), v zadních řadách už je špatně slyšet. Raději jeďte na Psa jinam!
Čiko  70 %
2.12.2014 | 1005 hodnocení
+ souhlasím
Před Vojtěchem Blahutou smekám. Alena Antalová dobrá, Igor Ondříček jako otec naprosto příšerný. Opravdu jsem měl pocit, že vidím zaskakujícího amatérského herce. Dobře vymyšlená a funkční scéna. Jen dovětek, který je na konci představení - je to dobrý nápad, ale zařadil bych ho při děkovačce za první potlesk, nikoliv až ve chvíli, kdy se obecenstvo rozchází a čtvrtina lidí už je mimo sál. Naštěstí to mají uvaděčky podchycené:-))
Martin21  100 %
30.11.2014 | 445 hodnocení
+ souhlasím
Dojemný příběh plný emocí a náhlých zvratů. Z herců bych vyzdvihl Hanu Holišovou, Alenu Antalovou a paní Kolářovou. Samozřejmě také hlavního hrdinu!!!
Markéta - Brno  90 %
12.11.2014 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Povedené intimní představení postavené na jedinečném výkonu V. Blahuty, který šel až na hranu fyzických možností a vedle kterého byli ostatní herci jen vhodným doplňkem. H. Holišová mi do role velmi dobře seděla, A. Antalová také výborná, I. Ondříček pro mě v roli otce nevěrohodný. Celé představení bylo dojemné, krásné, hluboké. Nevím, nakolik vše mohli ocenit diváci v zadních řadách, protože některé tišší pasáže byly bez mikrofonu špatně srozumitelné už uprostřed hlediště.
Jana Žáčková  80 %
14.10.2014 | 17 hodnocení
+ souhlasím
Výborný herecký výkon zejména Vojty Blahuty. Minimalistické, decentní a přitom naléhavé. Nepopírám to, že inscenace kopíruje některé zahraniční významy, ale i přes to, máme možnost sledovat bizarní příběh odvážného mladíka, který dokonce publikum dokáže několikrát rozesmát. Nepopírám to, že nebýt hlavního představitele inscenace nebude takhle úspěšná.
Jan456  100 %
27.9.2014 | 210 hodnocení
+ souhlasím
Co dodat. Otázkou je, jestli by nebylo dobré navrhnout Vojtu Blahutu na Thalii...
Evilmaggie  90 %
1.2.2014 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Na MDB netradičně hluboká a intimní hra na minimalistické scéně. Trefila se mi do vkusu mnohem lépe, než různé divákům se podbízející komedie s postavami zcela odpovídajícími nejhloupějším předsudkům. Jen víc takovýchto her!
Eva123  70 %
6.1.2014 | 152 hodnocení
+ souhlasím
Inscenaci dominoval Vojtěch Blahuta coby Christopher.
Janis  80 %
4.1.2014 | 278 hodnocení
+ souhlasím
75%
Z detektivky má tenhle psychologický příběh, vyprávěný z pozice dospívajícího školáka, jen málo. Vynikající V. Blahuta spolu s A. Antalovou (její ztvárnění matky např. ve scéně s vláčkem bylo pro mě tak emotivní, že ani těch slz už nebylo zapotřebí) a dalšími stvořili jímavý a důvěrný příběh, ve kterém komické situace vznikají přirozeně, z rozdílů mezi realitou viděnou očima dítěte s handicapem a očima dospělého.
Přímočaře realizované, podařené, silné představení.
JOP  100 %
3.12.2013 | 20 hodnocení
+ souhlasím
Dlouho mě činohra takto neoslovila, viděl jsem představení, které zaujme od začátku a během hry graduje a člověk netuší, co bude následovat (pokud nezná příběh). Výborný výkon Vojtěcha Blahuty (jež mě velice mile touto rolí překvapil) samozřejmě i ostatních herců, perfektní zpracování scény formou v jednoduchosti (ač náročné) je síla. Kdo by váhal, zda jít na tuto hru, ať s tím přestane a jde. Prožije dojemný příběh, který dle mého názoru chytí za srdce každého (snad i toho, kdo jej má z kamene) :-) Toto představení rozhodně doporučuji a hercům přeji hodně nadšených diváků.
Petulia  90 %
2.12.2013 | 14 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Dlouho mě v divadle nic neoslovilo tolik, jako příběh Christophera. Nejsem schopna posoudit, jestli to byl právě příběh, výkon Vojty Blahuty nebo celkové pojetí scény a ostatní výkony, ale jako celek funguje tato směsice skvěle.
Candie254  90 %
29.11.2013 | 222 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Tak jako mě zasáhl film Temple Grandin, tak stejně tak mě oslovila hra o autistovi Christopherovi. Představení skvěle gradovalo a stejně tak výkony hl. protagonistů (Vojta Blahuta, Alena Antalová a Igor Ondříček). Líbilo se mi pojetí scény: matematicky jednoduchá a přitom promyšlená do detailů. Po dlouhé době také můžu říct, že mi přišlo vhodné využití projekce(Mdb ji používá v poslední době až moc), jelikož dobře dokreslovala Christopherův svět.
Jediné, co bych možná vytkla, tak obsazení Hanky Holišové. Tohle mohla zvládnout ( a zazářit) i jiná herečka... ale to spíš jen tak na okraj :)
Verunkazd  90 %
23.11.2018 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Jedno z mála představení, na které jsem šla v MdB 2x. Silné, laskavé, dojemné a vše korunované excelentním výkonem Vojtěcha Blahuty. Díky!
Davez  90 %
6.5.2019 | 91 hodnocení
Unionboy  80 %
6.5.2019 | 394 hodnocení
Aneta Věžníková  100 %
6.5.2019 | 94 hodnocení
Vercas  60 %
12.11.2018 | 32 hodnocení
JSimple  80 %
25.3.2018 | 28 hodnocení
Powstalec  60 %
6.1.2018 | 111 hodnocení
Sobticek  100 %
16.5.2017 | 47 hodnocení
Moriarty  70 %
29.4.2017 | 16 hodnocení
Víťa84  70 %
10.1.2016 | 89 hodnocení
Brtník  90 %
25.10.2015 | 54 hodnocení
Galdve  80 %
2.10.2015 | 53 hodnocení
Scathach  100 %
18.3.2015 | 7 hodnocení
Ems.  70 %
7.3.2015 | 36 hodnocení
Filipkonecny  70 %
1.12.2014 | 14 hodnocení
A.block  70 %
22.12.2013 | 24 hodnocení
Thiemel.jiri  80 %
2.12.2015 | 2 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.