Národní divadlo [Stavovské divadlo]

Stát jsem já

Premiéra: 8.9.2020 | 2:25x
Překlad: Zdeněk Bartoš. Dramaturgie: Marta Ljubková. Scéna: Marek Cpin. Kostýmy: Kateřina Štefková. Režie: Jan Mikulášek.
Hra vyprávějící mýtus o zrození národa a o zrození státu, příběh království a zároveň rodinná sága. Vše začíná králem, kterého všichni chtějí zabít jako symbol diktátorského režimu, jemuž dávno odzvonilo. Děj se odehrává v neznámé zemi, v neznámém království, ale neustále se odkazuje na náš svět. Je to země vymyšlená, vzdálená, která však s námi nějak až příliš nebezpečně souvisí...
15!    
Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
30 %
Uživatelé
50 %
50181000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 30 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
20.1.Čt19:00 vstupenky
25.1.Út19:00 vstupenky
26.1.St19:00 vstupenky
28.1.19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (19)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  30 %
(zadáno: 30.10.2020, počet hodnocení: 1694)
+ přínosný / zajímavý komentář
Autor radikálně a nesmlouvavě tepe do fungování světa, politiky, médií atd. Odkazy a metafory smysl mají, ale nepřiměřená upovídanost a zasazení do dějových extrémů jim ubírá na funkčnosti. Překombinovaný děj volá po zjednodušení. Celek se jeví spíše jako provokace pro provokaci. Přes výraznost a dobrou zkoordinovanost jevištních akcí je během bezmála dvou a půl hodin bez pauzy těžké udržet pozornost. Promyšlená práce s prostorem, výrazná hudební složka, obdivuhodné nasazení herců. Na Nové scéně by se počin asi nezdál tak odvážným. Kolik diváků ale právě ve Stavovském divadle projeví o kontroverzní titul zájem?
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Zabiklac  80 %
(zadáno: 6.3.2021, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Tety, co choděj do Národa museli trpět.S počtem minut byla tato kláda i pro mně moc monotóní. Mikulášek se nebojí jít proti srsti a dělat antipop, ale na to má Stavák moc sedaček.
LucieSykorova  20 %
(zadáno: 2.11.2020, počet hodnocení: 140)
přínosný / zajímavý komentář
Konec světa nastal i v divadle...
Čiko  10 %
(zadáno: 26.9.2020, počet hodnocení: 770)
přínosný / zajímavý komentář
Nelíbilo. Byl jsem až znechucen. A těch otazníků. Proč je tato hra uváděna v budově Stavovského divadla a ne na alternativní scéně, kam patří? Na kterého diváka dramaturgie zacílila? Komu je to určeno? Vědí herci proč jsou na jevišti a jaký úkol tam plní? Protože narozdíl od mnoha se mi nelíbily ani herecké výkony. A proč 2:25 bez pauzy? Možná - světlo z chodby ve chvílích, kdy diváci opouštěli sál má být součást inscenace? Nuda ve Stavovském divadle.
Zoe.x  30 %
(zadáno: 10.9.2020, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Povrchní polopatická slátanina.
Ivo Železný  30 %
(zadáno: 9.9.2020, počet hodnocení: 283)
přínosný / zajímavý komentář
Je to radost vidět uplatnění Cimrmanova režijního doporučení v praxi. Dvě hodiny dvacet bez přestávky. Vlastně dvě hodiny čtyřicet, protože Robert Mikluš a Petr Vančura před počátkem rozpohybovali i do tance ctihodné divačky a diváky ctihodného dívadla, klobouček!
To byla nejlepší část inscenace. Prejt mám rád, jelítkový i jaternicový. Slovní ne. Kouř byl. Hódně kouře a často. Příznačné bylo, že levým portálem při stěně po celé představení procházeli tam a zpátky evidentně místní zaměstnanci, kteří s kusem neměli nic společného. Zřejmě nebylo jiné cesty. A představení je nerušilo.
Michal1982  20 %
(zadáno: 8.9.2020, počet hodnocení: 83)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Tak dlouho trvající změť na jevišti nezachrání ani tak výborní herci, jako je Z. Stivínová, A. Fialová, P. Batěk. Nebýt pár hereckých momentů paní Stivínové, které na mě působily jako defibrilátor, asi bych se konce nedočkal, neb by se mi zastavilo srdce. Přišel jsem, viděl jsem, odešel jsem...
Slamajak  80 %
(zadáno: 7.9.2020, počet hodnocení: 48)
přínosný / zajímavý komentář
Na začátku jsem si říkal, kam jsem to vlezl, a jestlipak asi Stavovskému ulítne střecha, ale od příchodu Zuzany Stivínové (na veřejné generálce při jejím odchodu ze scény po tomhle výstupu zněl Stavovským zasloužený potlesk, to jsem na činohře ještě nezažil) to jelo dost solidně. Kromě Z. Stivínové je skvělá hlavně Anna Fialová. Pro mě skvělá atmosféra, skvělá scéna, a tak vůbec. Možná by neuškodil nějaký ten dramaturgický škrt nebo přestávka, ke konci bylo už dost těžké udržet pozornost. Ale já na to asi budu muset jít znova.
DivadelniFan  50 %
(zadáno: 7.9.2020, počet hodnocení: 235)
přínosný / zajímavý komentář
Přemýšlel jsem v průběhu představení, zda se mi to, co vidím na jevišti, líbí nebo ne. Došel jsem k názoru, že svým způsobem vlastně ano. Geniální režijní nápady, skvělé výkony P. Vančury, Z. Stivínové a R. Mikluše a nezapomenutelná diskotéka DJ Petra Vančury před představením. Kdy se vám podaří zapařit si ve Stavovském? Za tento ojedinělý zážitek a zajímavou divadelní zkušenost s takto nekonvenčním a moderním představením dávám dobrých 50%. Rozhodně nelituji, že jsem necelé 2,5 hodiny strávil při tomto představení. Nicméně přestávka by neuškodila. Ke konci jsem už lehce ztrácel pozornost.
RaB  0 %
(zadáno: 7.9.2020, počet hodnocení: 125)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Obrovský omyl.
Prvních 30 minut vlastně jen zpívání písniček, bez jakéhokoliv děje, poté přijde Z. Stivínová a začne mluvit sprostě a předvádět matku, která zabila své děti.
Strašně vulgarismů, scéna kterou si Stavovské divadlo opravdu nezaslouží.
Hlouběji už to klesnout opravdu nemohlo. Bylo mi strašně líto skvělých herců jakými P. Batěk a Z. Stivínová jsou. Tohle je hodně špatné i na A. Fialovou.
Michal Ernat  70 %
(zadáno: 11.3.2020, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Šli jsme na to s velkými obavami. Obzvláště jsme se báli délky představení, hrané bez přestávky. Ale nakonec to mělo alespoň děj, nebylo to nejhorší.
Marie se mi líbila, paní redaktorka také. a pan Andura mi přišel jako Richard Genzer v divadle. Byl to záměr?
Nicméně hra, která stačí vidět jednou ....
Viděno poslední představení před uzavřením divadel ohledně Covid-19. Generálka byla rovnou derniéra, když pak se zavřela divadla.
Bova  70 %
(zadáno: 10.3.2020, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno na veřejné generálce.Velmi zvláštní představení.Moc se mi líbila v monologu matky vynikající Zuzana Stivínová.Výborná byla také velmi talentovaná Anička Fialová.
Galmargni  90 %
(zadáno: 9.10.2021, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Některá představení jsou skvělá, ale časem na ně zapomenete. Na Stát jsem já jen tak nezapomenu. Divadelní horská dráha projíždějící přes absolutní šok, smutek z uvědomění si kruté reality a spooustu humoru. Dvě hodiny 100% vtažení do děje, kdy se divák ani chvilinku nenudí díky celkové proměnlivosti.
Maroda  90 %
(zadáno: 8.9.2020, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Konečně! Více takových inscenací, které okysličí mnohdy zaprděnou divadelní scénu.
Nikoss  90 %
(zadáno: 2.10.2021, počet hodnocení: 63)
Alcha  90 %
(zadáno: 2.10.2021, počet hodnocení: 115)
Paya888  70 %
(zadáno: 6.2.2021, počet hodnocení: 285)
Chupetica  10 %
(zadáno: 21.9.2020, počet hodnocení: 118)
Valmez  0 %
(zadáno: 7.9.2020, počet hodnocení: 260)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.