Švandovo divadlo [velký sál]

Idioti

Premiéra: 8.3.2014 | 2:35
Překlad předlohy: Robert Novotný. Dramaturgie: Martina Kinská. Scéna: Lucie Labajová. Kostýmy: Lenka Odvárková. Výběr hudby a režie: Anna Petrželková.
Poslední uvedení: prosinec 2016.
Divadelní adaptace kultovního filmu, nemilosrdný pohled na společnost a člověka vůbec. Skupinka lidí se rozhodne předstírat mentální postižení na protest proti všemu měšťáckému. A provokovat, kdekoli, hlavně bez jakýchkoli zábran. Vystavovat na povrch kultivovanou společnost šoku a odhalit její pokrytectví i xenofobní nálady. Do podivného útočiště přichází i Karen, aby i ona postupně nalezla idiota v sobě, osvobodila se a začala tzv. blbnout. Zprvu skvělá zábava, ovšem záhy zběsilý úprk. Azyl útulného domku na předměstí se mění ve vězení...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
70 %
70541000

Volby

Hodnocení (64)

HODNOCENÍ REDAKCE
Helena Grégrová  70 %
(zadáno: 20.2.2018, počet hodnocení: 1494)
Veronika Boušová  70 %
(zadáno: 26.8.2015, počet hodnocení: 277)
Lukáš Dubský  70 %
(zadáno: 26.2.2015, počet hodnocení: 935)
+ přínosný / zajímavý komentář
Je vidět, že herci konceptu režisérky Petrželkové věří a jsou pro jeho naplnění ochotni leccos podstoupit. Idioti tak jsou velmi naturalistickou inscenací, která může být pro některé diváky docela šokem. Scény "blbnutí" neboli hledání vnitřního idiota ale mají smysl, realistické zobrazení není jen touhou šokovat. Postavy se snaží v komunitě nalézt nějaký řád věcí, který jim v životě citelně chybí. Přesto mi přišla dramatizace, kterou využilo před lety HaDivadlo lepší, jelikož více akcentovala úlohu Karen (K.Cibulková), která do skupiny přichází jako poslední a jejíž příběh je nejsilnější.
Jiří Koula  60 %
(zadáno: 7.4.2014, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
64,99% Kdybych se po dvaceti minutách odešel občerstvit na bar a vrátil se až na druhou polovinu, viděl bych kandidáta na divácký megahit, černou komedii spějící k působivě dramatickému závěru. Ač zpětně uznávám, že oněch "přeskočitelných" čtyřicet minut má svůj smysl, ten pocit s blížící se přestávkou narůstající apatie už mi nikdo nevezme. Takže rada pro případné diváky uvažující, zda to v polovině vzdát: Vydržte, bude (výrazně) líp.
Michal Novák  70 %
(zadáno: 23.3.2014, počet hodnocení: 1074)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Inscenace pozoruhodná pro kolektivní herectví vyššího divadelního druhu (nepřibližného, neartistního, autentického, obnaženého – čímž nemyslím ty hodně naturalistické scény). Herci si zaslouží téměř absolutorium (škoda jen haprující dikce Luboše Veselého v zápalu akcí). Odlišný pohled bohužel míří k dramatizaci. Divadelní formát postavený na snaze o převod filmové mnohosti obvykle nevede k dobrému výsledku, zejména se potratí vyznění myšlenek. Publiku tak často v paměti zůstanou extrémní situace, jež bez důsledné dramaturgie spolehlivě odvádějí pozornost. Vzhledem k práci herců to až zabolí...
Jan Pařízek  70 %
(zadáno: 22.3.2014, počet hodnocení: 816)
+ přínosný / zajímavý komentář
Samotný začátek originální a bezesporu povedený, potom v průběhu první poloviny spíše určité tápání, točení se na jednom bodě okolo podobných scén, kde jsem i pak trochu postrádal nějaký větší smysl. Přiznávám tedy, že v polovině u mě převládalo lehké zklamání, ale druhá část vše vynahradila. Dobře stupňované tempo vyústilo ve výborný závěr, který, věřím, musí nějakým způsobem zasáhnout každého. Samotné téma "každý má v sobě svého idiota" se nakonec povedlo dobře uchopit a zpracovat. Herecky po celou dobu výtečný kolektivní výkon. Další důkaz, že zdejší soubor je nyní opravdu ve skvělé formě.
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 19.3.2014, počet hodnocení: 1774)
+ přínosný / zajímavý komentář
Trierův pohled na společnost s absencí uznávaných hodnot v sobě bohužel nese hodně pravdy, ale prezentovaný extrémní stav může působit svým způsobem zvráceně a část publika se s ním neztotožní. Inscenace Švandova divadla sice není nepovedená, ale tvůrčí tým mohl být ve vyjádření trefnější a více dbát na vyznění myšlenek. Náročných hereckých partů se nejlépe zhostili L. Veselý a P. Hřebíčková, ostatní se tak daleko nedostali a někteří možnosti svých postav zcela nevyužili. Přes celkově rozpačitější vyznění se však často dařilo navodit správné pocity hnusu a to není úplně málo.
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 18.3.2014, počet hodnocení: 2905)
+ přínosný / zajímavý komentář
Nemohu srovnávat s filmem, neviděl jsem. Hlavní myšlenka o hledání prapodstaty lidského já byla režií vystižena se vším všudy. Rozhodně se jedná o nejsilnější a co se týče výkonů i o nejvyrovnanější inscenaci Švandova divadla, která zde doposud byla uvedena. Herci zdařile ztvárňují postižené, působí věrohodně, nezaleknou se ani velmi intimních scén, které vyvrcholí naturalisticky pojatým skupinovým sexem. Trochu mi vadilo využití filmových dotáček, které mi do konceptu inscenace nezapadaly. Už pro herecké příležitosti a piplavou kolektivní práci stálo za to Idioty nasadit na repertoár.
Šárka Schmarczová  70 %
(zadáno: 9.3.2014, počet hodnocení: 46)
Johana Hovorková  90 %
(zadáno: 11.3.2014, počet hodnocení: 87)
Jedno z nejsilnějších a nejpůsobivějších představení, jaké jsem kdy viděla. Jak se dalo očekávat, po přestávce se ne všichni diváci vrátili do hlediště, kdo ale vydržel, měl možnost sledovat opravdu naturalistické výkony všech herců, kterým patří obdiv. Lars von Trier by byl jistě spokojen. Nejspíš ale jen pro silnější povahy :)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Bart2560  60 %
(zadáno: 30.10.2017, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Vyčerpávají hra jak pro diváky, tak pro protagonisty. Takto "zrasované" herce na konci hry, jsem ještě nikdy neviděl :-)
Studentice  70 %
(zadáno: 12.5.2016, počet hodnocení: 71)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi odvážné představení, které je pro herce určitě velmi náročné. Líbí se mi, že Švandovo divadlo se nebojí zpracovávat i náročné a kontroverzní látky. Představení se mi líbilo, ale znovu bych ho už vidět nemusela:).
Marketap  10 %
(zadáno: 20.3.2016, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
Idioti jsou hra, ze které buď budete nadšení, nebo znechucení. Postavy svým nekonvenčním chováním popichují společnost a narušují její nerušený běh. A zřejmě o totéž se snaží i provedení hry samotné. Ta rozhodně nenechává v klidu, budí emoce a vnitřní diskomfort. Nabízí se tak otázka, zda je hra tak rafinovaná, že se cíleně snaží vytrhnout diváky ze společenské letargie, nebo jestli je to pouhá účelová hra sázející na nahotu a napodobování mentálně slabších. Jelikož jsem za celé dvě hodiny nedokázala objevit jedinou hlubší myšlenku, přikláním se k druhému.
Michvon  60 %
(zadáno: 29.2.2016, počet hodnocení: 193)
přínosný / zajímavý komentář
Bohužel nemůžu dát víc než 60 %. Ač herci hrají jako o život a nechávají na jevišti duši, celku chybí výraznější dramaturgicky zásah, je to dost rozdrobené. Připadala jsem si zvláštně nezúčastněně, a to jindy nemívám problém se do hry ponořit. Ale oceňuji odvahu herců, jdou až na dřeň. I přes výhrady rozhodně doporučuju, tohle opravdu není tuctová inscenace.
Tomáš Molík  100 %
(zadáno: 26.2.2016, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
Odvážné, originální, jedinečné, famózní, dechberoucí představení, které udržuje diváka ve stálém napětí, geniální mistrovství všech, herci představují úžasný tým, který obdivuhodně tvoří strhující profesionální celek, dvě hodiny neslezlou z jeviště, všichni podávají skvělé fyzicky i duševně náročné výkony. Člověk žasne, co vše je na jevišti možné předvést. Pro mne nezapomenutelný zážitek, ještě nikdy jsem v životě nic tak výborného neviděl. Švandovo divadlo se stává svojí kvalitou her a hereckými osobnostmi přední českou scénou.
Magieee  60 %
(zadáno: 21.2.2016, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
Určitě zajímavá inscenace, v něčem pro mě rozporuplná, ale přinutila mě o ní dlouho přemýšlet.
Fingee  70 %
(zadáno: 1.2.2016, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Poprvé se mi moc líbila Onufráková. Je to zvláštní inscenace a pár dní vás nepustí. Dobré vidět.
Monulinka  70 %
(zadáno: 20.1.2016, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
Tato inscenace mi již několik dní leží v hlavě, byl to zvláštní zážitek. Ze začátku docela nepříjemné pocity a vnitřní uvědomování si hranice, čemu se můžu a chci smát. Chytře zvolená přestávka pro oddych či vytracení z divadla již po 45 min. Druhá část se mi líbila víc, s výhradami ke konci té první souhlasím. Obrovská poklona ale před všemi herci, výborná kolektivní práce, jde vidět, že smyslu inscenace věří a jdou do toho naplno, i když se z hlediště ozývají všemožné reakce. 75 %
Johnny  80 %
(zadáno: 26.3.2015, počet hodnocení: 54)
přínosný / zajímavý komentář
Pro mne to bylo příjemné překvapení. Velmi oceňuji odvahu a úctyhodné nasazení herců, především zaujala K. Cibulková, E. Stárková a L. Veselý. Co a kdo je vlastně normální? A co je to normalita? Jak na nás působí skupina lidí, dav, jak nás ovlivňuje, formuje? Publikum působilo uvolněně (repríza 13.3.2015) a měl jsem pocit, že mnoho diváků je buď poučených anebo to není jejich první zhlédnutí této inscenace.
Ba-jo  90 %
(zadáno: 26.3.2015, počet hodnocení: 225)
přínosný / zajímavý komentář
Náročné představení pro diváky, extrémně náročné představení pro herce. Tady se jde až na dřeň a perfektně semknutý herecký soubor to skvěle dává. Filmovou předlohu jsem neviděl a ještě si chvíli počkám než se na ní kouknu, abych si neznehodnotil tento silný divácký zážitek, který nutí k zamyšlení.
Godot  90 %
(zadáno: 20.12.2014, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Trierovi Idioti, jsou na jevišti nepopsatelní. To se musí vidět. Herci, jakoby se na tři hodiny postupně proměňovali, dle nálady, na postižené. Naturalistické herecké výkony, které jsou na hranici umocňuje kontakt s divákem. Ani jedné dámě, Zuzana Onufráková, Petra Hřebíčková, Martna Krátká, Klára Cibulková, se nedá nic vytknout.Pánové jsou skvělí až na Filipa Čapku, který svého Idiota hledal mnoho představení po premiéře. Výborná režie Anny Petržálkové, která vymodelovala inscenaci až do nejmenších detailů. Vše, scéna, herci, tak nějak přirozeně žije na jevišti, i mimo něj.
Jirkan  90 %
(zadáno: 24.10.2014, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
24.10. 2014: Mimořádnost této inscenace je v práci souboru ŠD. Neuvěřitelná souhra a vzájemná důvěra. Téma je přesně na té tenké hranici, kdy už to může být ostudné, ale všichni to umí udržet tak, jak to má být. Byl to silný zážitek, co vyvolal řadu myšlenek a otázek, ale nejsem si jist, jestli to chci podstoupit ještě jednou. Soubor pod vedením D. Gombára sleduji a baví mne, takže dnes to pro mne bylo mimořádné a někteří překvapují v této inscenaci velmi. Ať si říká kdo chce co chce, tahle parta je pro mne jeden z nejzajímavějších souborů v Praze.
PavelK  80 %
(zadáno: 25.4.2014, počet hodnocení: 197)
přínosný / zajímavý komentář
Procentuálně se Idioti hodnotí špatně, je to hodně netradiční inscenace. V první řadě jsem čekal, že to bude více černo-komediální a scénografie zajímavější (dle fotografií), nakonec docela nuda. Když jsme odcházeli z divadla, napadl mě jen jeden krátký komentář: "depresivní softporno". Vydržte určitě do druhé půlky, která je o hodně lepší. Výkony skvělé. Pokud máte rádi hodně netradiční přemýšlivé divadelní zážitky a nejste úplně konzervativní diváci, rozhodně se jděte do Švanďáku podívat. Ale pokud hledáte zábavu na pěkný večer, raději sáhněte po jiném titulu.
Varan  90 %
(zadáno: 15.4.2014, počet hodnocení: 111)
přínosný / zajímavý komentář
Rozhodně ne představení pro každého a v žádném případně nedoporučuji těm, kdo chtějí v divadle strávit oddechový večer. Dost náročné představení, které ne každý dokáže strávit, o čemž svědčí i fakt, že ne všichni se po přestávce vrátili na svá místa (ale není sem tam od věci si před zakoupením lístků zjistit, o co vlastně jde, že?).
Jak již bylo řečeno, po místy lehce jednotvárné první polovině přijde v té druhé pořádná jízda. Za mě výborné představení a skvělý ansámbl Švandova divadla.
Honzy  60 %
(zadáno: 12.4.2014, počet hodnocení: 245)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Divadelní přepis Idiotů Lars von Triera ve Švandově divadle na Smíchově působí kontroverzně a pro některou skupinu diváků až nepřijatelně.Jde o celkovou syrovost představení, vulgární vyjadřování, příliš naturalistické scény včetně nahoty na jevišti.Jde o typ divadla, na který musí být divák připraven a i naladěn.Přesto lze pochválit všechny herce, je vidět, že je inscenace baví a jako celek jsou sehraní.Pokud máte rádi filmy Lars von Triera nenechte si "blbnutí" na Smíchově ujít. Psáno z třetí reprízy 11.4.14 Hodnocení 60%.
Falos  70 %
(zadáno: 2.4.2014, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
uzasny herci, hlavne patrik dergl a filip capek
Sarli  60 %
(zadáno: 23.3.2014, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Ti, kterým vadí nahota nebo vulgarismy, se patrně tahle hra líbit nebude. Při odchodu z divadla jsem měla smíšené pocity. Samozřejmě to ale nemění nic na tom, že všichni herci se do svých rolí vcítili a odvedli skvělé herecké výkony.
Salisbury  80 %
(zadáno: 11.3.2014, počet hodnocení: 114)
přínosný / zajímavý komentář
Švandovo divadlo opět excelovalo divadelním přepisem filmového zpracování IDIOTI od Larse von Triera. Ponořil jsem se do hlubin idiotské duše a naslouchal řevu pln lidské jedinečnosti. Velmi povedené kontroverzní představení, které mě nabádá k prozkoumání sebe sama neb každý má v sobě ukrytého svého idiota toužícího po uvolnění ze svíracích řetězů společenské etikety.
Mora  50 %
(zadáno: 10.3.2014, počet hodnocení: 138)
přínosný / zajímavý komentář
Snaha o "otrocké" převedení filmu do divadelní podoby mně připadla kontraproduktivní.
Tomaas  90 %
(zadáno: 19.9.2016, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Fenomenální E.Stárková a L.Veselý. Premieru měla E.Josefíková,kde vůbec nezaostávala za výkonem Z.Onufrákové. Celkově mě přišlo lepší než cca před rokem, kdy jsem viděl poprvé.
DanB.  20 %
(zadáno: 14.3.2016, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Ačkoliv uznávám, že jednotlivé herecké výkony byly možná i dobré, tak co naplat. Cekový dojem nezachrání.-Inscenace podle mě jakoby postrádala smysl. Chyběla mi dějová linka, chybělo mi směřování k určitému významu, nebo třeba jen k určitému pocitu (tíživému).-Tohle byl ale divadelní nihilismus-bezobsažnost, zdálo se mi. Pokud inscenace vyjadřovala něco hlubšího, tak příliš zastřeně.-V druhé půlce byly určité náznaky - minulost postav, arogantní dominance vůdce skupiny, ale nic moc (nějaké myšlenka) z toho nevzešlo.-Duševně postižení-to byla taková koláž vnějších projevů duševních postižení.
Bif  40 %
(zadáno: 27.1.2015, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Zbytečně vulgární, rozvleklé a překvapivá myšlenka, na kterou jsem čekal, se nedostavila, takže spíš zklamání, i když blbnutí občas pobavilo, občas ale i znechutilo.
Dj2wheels  90 %
(zadáno: 23.5.2014, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Nezbývá než doporučit.Navštívil jsem představení dostatečně varován,ale obavy se rozhodně nenaplnily. S předlohou srovnávat nebudu,to je podobně jako u Nebe nad Berlínem zavádějící a pro celý divadelní ansámbl ponižující.Pro mě byly nezapomenutelné výkony Petry von H a Klary C. I když se LPV snažil, tak k výkonu obou dam se pouze přiblížil. Ostatní pánové taktéž.Stejně tak vysoce hodnotím scenicke pojetí narozeninového večírku, kdy na mne šla z jeviště čístá hrůza. 100% jsem letos dal jenom Karlu Velikému za Opričnika, takže 90%. Všem rozhodně doporučuji.
Dave  80 %
(zadáno: 12.4.2020, počet hodnocení: 112)
Mateo  60 %
(zadáno: 7.6.2018, počet hodnocení: 110)
Vela  80 %
(zadáno: 24.4.2018, počet hodnocení: 61)
Tintera.v  50 %
(zadáno: 16.1.2018, počet hodnocení: 79)
Kastan42  80 %
(zadáno: 30.5.2017, počet hodnocení: 48)
Codeas  100 %
(zadáno: 15.2.2017, počet hodnocení: 26)
Luqisek  80 %
(zadáno: 24.10.2016, počet hodnocení: 69)
Plšík  40 %
(zadáno: 18.10.2016, počet hodnocení: 652)
Marťus  70 %
(zadáno: 2.10.2016, počet hodnocení: 101)
Anafil  80 %
(zadáno: 21.9.2016, počet hodnocení: 20)
Petrr  80 %
(zadáno: 16.9.2016, počet hodnocení: 256)
Sendy  80 %
(zadáno: 28.4.2016, počet hodnocení: 153)
Panapollon  80 %
(zadáno: 24.3.2016, počet hodnocení: 51)
Lenkakebulka  50 %
(zadáno: 2.2.2016, počet hodnocení: 47)
Justina  80 %
(zadáno: 15.1.2016, počet hodnocení: 77)
Cimr  90 %
(zadáno: 8.1.2016, počet hodnocení: 107)
Bernardblack  70 %
(zadáno: 23.11.2015, počet hodnocení: 304)
Anex  70 %
(zadáno: 8.6.2015, počet hodnocení: 111)
Marcela  70 %
(zadáno: 5.6.2015, počet hodnocení: 410)
Slavek53  80 %
(zadáno: 28.5.2015, počet hodnocení: 81)
Bartimaeus  60 %
(zadáno: 1.5.2015, počet hodnocení: 10)
Tarbík  40 %
(zadáno: 3.3.2015, počet hodnocení: 139)
Divačka  80 %
(zadáno: 27.2.2015, počet hodnocení: 42)
Janina1976  60 %
(zadáno: 16.2.2015, počet hodnocení: 7)
Verapi  70 %
(zadáno: 28.1.2015, počet hodnocení: 96)
Polární Liška  90 %
(zadáno: 13.1.2015, počet hodnocení: 5)
Bartys  50 %
(zadáno: 16.12.2014, počet hodnocení: 54)
Milan  70 %
(zadáno: 24.9.2014, počet hodnocení: 52)
Kytina  70 %
(zadáno: 18.5.2014, počet hodnocení: 164)
LavinieCamui  90 %
(zadáno: 22.3.2014, počet hodnocení: 564)
Lumca  70 %
(zadáno: 11.3.2014, počet hodnocení: 337)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.