Divadelní spolek Kašpar

Rok na vsi

Premiéra: 7.3.2023 | 2:40
Dramaturgie: Lenka Bočková. Scéna: Petra Krčmářová. Kostýmy: Radka Josková. Hudba: Daniel Fikejz. Režie: Barbora Mašková.
Úspěšná dramatizace románové kroniky bratří Mrštíků. Rok na vsi jménem Habrůvka. Jeden koloběh přírody, jeden rok života. Hřích nevyhnul se nikomu - kořalka, rvačky, cizoložství, splátky, dluhy, úpisy a peníze až na prvním místě. Život je jako ozvěna. Co zaseješ, to sklidíš. Co dáváš, to dostáváš. Co vidíš v druhých, je odrazem tebe...
Divadelní spolek Kašpar
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
76 %
7691000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 70 %
Michal Novák 80 % Tip Michal Novák
Jan Pařízek 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
7.6.St19:30Divadlo v Celetnévstupenky
7.6.St19:30 vstupenky
Divadlo v Celetné

Volby

Hodnocení (12)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  70 %
26.4.2023 | 441 hodnocení
+ souhlasím
75% Na téměř prázdné scéně, ve velmi jednoduché scénografii a ve v podstatě dnešních kostýmech vykreslují v Celetné mnoha výraznými hereckými výkony dokonalou drobnokresbu české vesnice v průběhu roku. Na zobrazených charakterech ani v dnešní době nic příliš nezestárlo a mnohé z veskrze vyrovnaných hereckých výkonů v paměti uvíznou (včetně skvělého zaskakujícího T. Kargera). Zcela mě ovšem nepřesvědčila osudová posedlost mezi Rybářem a Vrbčenou a nejsem si jistá ani silou závěru a vyznění toho, že v podstatě všichni mají nějaký svůj hřích, mnozí jsou zkažení a ke svému štěstí dochází jen ti, kteří se k tomu všemu dokáží nějak postavit.
Michal Novák  80 %  Tip Michal Novák
7.4.2023 | 1124 hodnocení
+ souhlasím
Kašpar si troufl na jedinečný text pro velká jeviště. Minimalistické střihové pojetí, téměř zahazující pohled do dávného času, jde na dřeň. Herci se protáčí na malém jevišti Divadla v Celetné a rozehrávají strhující spektákl o zkaženosti jednoho lidského společenství, o institucionální bezradnosti, co s tím, vyšlou však i záblesk naděje. Výsostně kolektivní pojetí nahradí sílu velkého plátna, pro inscenování Roku na vsi obvyklého, takže i tuto inscenaci zhltnete jako velkou divadelní malinu. Inscenace Kašparu nabídne i typologicky přesné obsazení, díky hereckým výkonům porozumíme lidským slabostem, kolům osudu nebo rezonancím setí a sklízení.
Jan Pařízek  70 %
9.3.2023 | 858 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
S touto českou klasikou, se zde Kašpaři popasovali rozhodně se ctí. Inscenace má dobré tempo, nikterak nenudí a osobně sem v ní neměl prakticky žádná hluchá místa. I přes větší míru postav se v nich dá bez větších problémů orientovat. Jednotlivé charaktery se povedlo dobře vystihnout a i samotné vztahy mezi nimi působí dosti věrohodně. Snad jen samotný závěr má z hlediska obsahu myslím větší potenciál, ale i tak to zanechalo svůj dojem. Z hereckého hlediska velmi dobrý kolektivní výkon celého souboru. Mile rád pak vyzdvihuji J. Jankovského, I. Kristekovou a T. Slámovou. Též oceňuji povedenou hudbu mezi přechody jednotlivých scén. 75%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
JirkaS  80 %
21.5.2023 | 299 hodnocení
+ souhlasím
S velmi minimalistickou scénografií a naopak s velkým množstvím herců a postav se odehrává čistokrevné drama, které jde až na dřeň a text dokáže vytěžit na maximum. Mozaika menších či větších lidských tragédií na jedné vesnici v průběhu jednoho roku je v podání spolku Kašpar přehledná, kvalitní a ani na okamžik nenudí. Možná překvapivě nepůsobí nikterak rušivě současné kostýmy a hudba. Po herecké stránce se jedná o perfektní kolektivní výkon, kdy z povahy své role vyniká Jan Jankovský, který uvěřitelně ztvárňuje všechny polohy a vývoj, jímž postava Rybáře projde. Velice silný a povedený zážitek, který byla radost sledovat. /16.5.2023/
R.JELEN.21  70 %
20.3.2023 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Viděno no zkoušce a nemám pochyby, že to bude dobré představení.
Studený Čumáček  70 %
18.3.2023 | 360 hodnocení
+ souhlasím
75%
první zkouška a pak první repríza...a výsledkem je velmi příjemná a nekomplikovaná inscenace, logicky lehce potlačující "folklórní" motivy a posouvající tak historickou věc k současnosti. Silnější mužský element sice malinko upozadil ženské příběhy, ale není to nutně na závadu. Skvělý Rybář L. Jankovský, ve své postavě přesvědčivý M. Tichý, rozkošně šťouravý P. Lagner, směšný a přesto silný F. Kreuzmann...krásně jim to šlape.
Šípal  80 %
14.3.2023 | 181 hodnocení
+ souhlasím
Navzdory delší stopáži to má úžasnou energii a švih. Akorát si říkám, že k dokonalosti inscenaci chybí, aby herci občas malinko zvolnili a říkali repliky v klidu, než aby furt řvali.
Valmez  70 %
9.3.2023 | 424 hodnocení
+ souhlasím
Byl jsem velmi mile překvapený, na scéně by se dalo jeďte zapracovat, ale na to, že to byla ještě zkouška, se mi představení líbilo. Délka inscenace je vzhledem ke hře očekávaná.
Viděno na veřejné generálce(11.2.2023)
LavinieCamui  70 %
28.5.2023 | 705 hodnocení
Plšík  80 %
16.5.2023 | 732 hodnocení
Braddy  80 %
1.4.2023 | 126 hodnocení
Báďa  80 %
9.3.2023 | 44 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.