Divadlo J.K.Tyla Plzeň [Nové divadlo]

libreto: Arthur Laurents
hudba: Leonard Bernstein
texty písní: Stephen Sondheim

West Side Story

Premiéra: 13.5.2017. Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Pavel Bár. Scéna: Dragan Stojčevski. Kostýmy: Kateřina Bláhová. Choreografie: Lukáš Vilt, Lumír Olšovský. Hudební nastudování: Kryštof Marek. Dirigenti: Kryštof Marek, Dalibor Bárta. Režie: Lumír Olšovský.
2:35 | Poslední uvedení: duben 2019.


Legendární muzikál, jehož příběh je volně inspirovaný nesmrtelnou Shakespearovou tragédií „Romeo a Julie“. Na pozadí násilného souboje mládežnických part domácích Tryskáčů a portorických přistěhovalců Žraloků o nadvládu nad newyorskými ulicemi se odehrává lovestory mladých milenců – Američana Tonyho a Portoričanky Marii. Je možné, aby jejich osudová láska přežila ve světě plném předsudků, nenávisti a násilí...?
Anketa 2017 - redakční volba
nominace v kategorii Nejlepší inscenace
Kateřina Falcová vítěz v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon
Pavel Režný nominace v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon
Pavel Režný - nominace na Cenu Thálie 2017
Kateřina Falcová - nejlepší ženský herecký výkon roku 2017 v oboru muzikál (výroční anketa portálu i-divadlo.cz - redakční volba)
Divadlo J.K.Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
82 %
Hodnocení redakce
Jan Pařízek 70 %
Lukáš Dubský 80 %
Michal Novák 80 %
Jiří Landa 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jan Pařízek 70 %
(zadáno: 9.11.2017, počet hodnocení: 738)
přínosný / zajímavý komentář
I z mého pohledu docela vydařené zpracování této světové klasiky. Hlavní klady jsou dobře hrající živý orchestr a vedle něj pak opravdu skvěle zvládnutá choreografie. Snad všechny hromadné scény vyzařují svojí silnou energií a jsou moc pěkně pohybově sladěné. Po pěvecké stránce také není co vytknout. Výtečná především K. Falcová v hlavní roli Marii. Vedle ní zaujali také L. Jagerčíková a O. Černý. Bohužel je zde ale řada činoherních scén a ty už byly citelně slabší. V tomto směru je zde velká rezerva. Díky tomu spousta silných momentů nevyzněla tak silně jak měla a to je přeci jen škoda. 67%
Lukáš Dubský 80 %
(zadáno: 30.5.2017, počet hodnocení: 750)
přínosný / zajímavý komentář
Náročný muzikál zvládli v Plzni se ctí. Potěší, že davové scény, které bývají pro mnohé muzikály kamenem úrazu, vyznívají přirozeně. Povedené je obsazení ústřední dvojice - P.Režný je jako Tony přiměřeně civilní, K.Falcová podává asi nejkomplexnější výkon večera, uvěřitelná je ve vážné i komické poloze. Z vedlejších rolí nejvíce zaujmou temperamentní O.Černý (Bernardo) a L.Jagerčíková (Anita). Za pěvecký vrchol inscenace považuji interpretaci písně Somewhere v podání V.Zaoralové Dvořákové. WSS otevírá stále aktuální témata a má šanci stát se diváckým hitem.
Michal Novák 80 %
(zadáno: 22.5.2017, počet hodnocení: 996)
přínosný / zajímavý komentář
Lumír Olšovský zahájil své působení v pozici šéfa muzikálu DJKT na výbornou. Pobláznil herce legendární Westkou a ti se mu odvděčili nejen přesvědčivými výkony. Balkonová scéna v podání Kateřiny Falcové (Maria) a Pavla Režného (Tony) je strhující. A nejen tato. Trojlístek skvělých výkonů doplňuje Soňa Hanzlíčková Borková jako Anita. O inscenaci se bude mluvit i proto, jak akcentuje témata hýbající dneškem, tj. imigrace a nesnášenlivosti. Původní orchestrace zní velmi dobře, jen ty podkreslující pasáže hádek a bojůvek jsou pořád dlouhé :) Vykutálené řešení interpretace těžké písně Somewhere :)
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 18.5.2017, počet hodnocení: 2858)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
75% Plzeňské nastudování WSS mě potěšilo. Bylo zřejmé, že tvůrci ani v nejmenším nepodcenili přípravu. Vyzdvihnout musím zejména choreografii a hudební nastudování - orchestr muzikálového souboru se nachází v dobré kondici. Herecky, pěvecky i tanečně vyrovnané. Přesto bych rád zmínil zejména výkony P. Režného a K. Falcové v ústředních rolích. Nejznámější píseň Somewhere nechala režie netypicky zazpívat V. Zaoralovou Dvořákovou. I když do celkové koncepce tento výstup zcela nezapadal, její interpretace byla působivá. L. Olšovskému se režijní vstup do Plzeňského divadla vydařil.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Terezak 70 %
(zadáno: 15.3.2019, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné pěvecké výkony, zejména v podání ústřední dvojice a matky Marii (v písni Somewhere). Dobré choreografie využívající téměř celý prostor sálu.
75 %
Golftom 80 %
(zadáno: 15.3.2019, počet hodnocení: 38)
přínosný / zajímavý komentář
Po dlooouhých letech jsem dal muzikálovému souboru DJKT šanci (zanevřel jsem na ně po zfušovaných kusech jako Piráti z Penzance či Škola základ života)... a udělal jsem dobře.

WSS je muzikál jak má být, pojaté s vtipem a elánem, fungují i smutné pasáže. Tanečně i pěvecky opravdu dobré, za pochvalu stojí i scéna. Tvůrci se nesnažili o předělání, jsou věrní předloze a šlape jim to. Snad jen Anita v podání Lucie Jagerčíkové není tak výrazná, jak by zasloužila (kromě strašné paruky :)).

Každopádně palec nahoru, zkusím i další představení. Škoda, že WSS končí, šel bych ještě jednou :)
Jitka.S 80 %
(zadáno: 2.2.2019, počet hodnocení: 6)
Veronika K. 100 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 65)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající po všech stránkách - pěvecky, herecky, tanečně, hudebně, kostýmově. Za jediný slabší moment považuji píseň Amerika - tři herečky na straně Ameriky a tři na straně Portorika jsou málo, ta píseň podle mě nemá dostatečný drajv a energii, jakou by si zasloužila. Zato píseň Jednou (Somewhere) v neobvyklém podání představitelky matky Marii (Venuše Zaoralová Dvořáková) vás dostane do kolen! Pavel Režný jako Tony byl za tuto roli nominován na Thálii (zaslouženě a je škoda, že Thálii nakonec nedostal) a zasloužila by si ji také Kateřina Falcová jako Maria.
VasekM 70 %
(zadáno: 26.11.2018, počet hodnocení: 167)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Muzikál DJKT opět předvedl, že patří mezi muzikálovou špičku v ČR! Skvělá režie, excelentní choreografie. Každá scéna má neskutečný náboj, takže jsem se ani chvilku nenudil, což jsem trochu u tohoto notoricky známého příběhu čekal. Moc mě bavila ústřední dvojice - P. Režný a K. Falcová a hned po nich skvostná Anita - L. Jagerčíková. Píseň Somewhere v podání V. Zaoralové Dvořákové byla vrcholem představení!
Viděl jsem už lepší představení, ale rozhodně nelituji, že jsem plzeňskou West Side Story viděl.
Bišu 80 %
(zadáno: 7.11.2018, počet hodnocení: 173)
přínosný / zajímavý komentář
Výborný výkon všech účinkujících, hlavně v taneční části. Při písni Somewhere v podání V. Zaoralové Dvořákové mi běhal mráz po zádech.
Senora 80 %
(zadáno: 30.4.2018, počet hodnocení: 41)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné ve všech směrech. Hlavní pro mě byla srozumitelnost, kdo ke komu patří, protože na rozdíl od většiny, bylo toto mé první setkání s muzikálem.
Cinda 80 %
(zadáno: 31.3.2018, počet hodnocení: 26)
přínosný / zajímavý komentář
Začátek jakoby jen "na půl plynu" a člověk si říká: "dobře ti tak, na něco, co znáš notoricky z filmu nemáš lézt do divadla...".
Zlom ale nastává brzy a jste vtaženi do děje, jedno skvělé pěvecké a taneční číslo za druhým, výborná choreografie, scéna i kostýmy. U nejznámějších písní se do očí derou i slzy. Celkově jde o výborné představení se spoustou skvělých hereckých výkonů. Rozhodně velmi kladně hodnotím nikoliv reprodukovanou hudbu, ale živý orchestr.
Zlenka 90 %
(zadáno: 27.11.2017, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
Mám předplatné a po dobu trvání Nového divadla jsem zažila teprve podruhé plné hlediště. Právem.
Lera 70 %
(zadáno: 21.6.2017, počet hodnocení: 55)
Pavel.Tomas 60 %
(zadáno: 9.6.2017, počet hodnocení: 105)
Abigail7 80 %
(zadáno: 27.5.2017, počet hodnocení: 229)
přínosný / zajímavý komentář
79% Velmi povedený režijní start Lumíra Olšovského v pozici uměleckého šéfa muzikálového souboru v Plzni. Inscenace je velmi civilní, má skvělou atmosféru, zdobí ji výborné výkony jak celého obsazení, tak skvělého orchestru. Obsazení naprosto vévodí ústřední dvojice Pavel Režný a Kateřina Falcová. Zajímavé a nesmírně "lišácké" je řešení "zabijácké" písně "Jednou". Zajímavá, byť z mé strany ne stoprocentní (prostě mi chyběl balkon) je minimalistická scéna. Výborné jsou choreografie i chuť a radost, které protagonistů srší.
PavelK 90 %
(zadáno: 25.5.2017, počet hodnocení: 197)
přínosný / zajímavý komentář
Nejlepší muzikálová inscenace sezóny. Vynikající Režný a Falcová a nesmrtelná hudba ve skvělém podání velkého orchestru. Scénograficky překvapivě minimalistické, velký prostor tak vzniká především pro herce a příběh, který je i v dnešní době aktuální. Celé pojetí Lumíra Olšovského je více civilní a přirozené, ne tolik operně strojené, jak to často bývá v jiných inscenacích WSS.
Jolana 90 %
(zadáno: 22.5.2017, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Představení byl pro mne velký zážitek.Byla to smršť emocí nádherně zazpívaných, zahraných a zatančených čísel. Režisér měl skvělou intuici na výběr hlavních postav. S.Borková, K.Falcová,P.Režný,O.Černý,P.Ryšavý... Je to právě ten druh představení,které musím ještě jednou vidět.Je tam tolik zajímavých ,krásných situací a momentů, které se nedají všechny na jedno podívání zažít. Ať už v podobě dramatické tak i taneční a především pěvecké.Režisér L.Olšovský dal možnost mladým a neznámým lidem, kteří to natřeli mnoha " hvězdám" třeba i těm v pražských "úspěšných" produkcích. Konečně!!!!
Prokop 100 %
(zadáno: 22.5.2017, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
West Side story v provedení plzeňského muzikálového souboru je úchvatné.Fantastická atmosféra 50. let z tohoto muzikálu doslova dýchá a nádherná hudba orchestru pod vedením K.Marka celý dojem jen podtrhuje.Choreografie plná nápadů, skvělé zpívané a tančené sbory, dynamická, šťavnatá taneční čísla.....radost pohledět.V tomto muzikálu se sešlo mnoho vynikajících lidí.Zaujalo mne ztvárnění poezie lásky hlavních postav K.Falcové a P.Režného.Úžasný výkon S.Hanzlíčkové Borkové v postavě její horkokrevné a vášnivé Anity. Ta dávala tomuto představení tu pravou šťávu.Výborný O.Černý...Skvostná režie.
J.anek 90 %
(zadáno: 14.5.2017, počet hodnocení: 215)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Člověk nemá mít velká očekávání. Zklamání bývá potom bolestivé. A co si budeme povídat - plzeňská premiéra jednoho z nejlepších světových muzikálů velká očekávání vyvolávala...
Vyvolávala - a nezklamala. Ani nevím, odkud začít. West Side Story je v Plzni prostě luxusní. Lumír Olšovský! Lukáš Vilt! Ale hlavně Pavel Režný, Kateřina Falcová a Soňa Borková! Příběh o strachu, lásce a nenávisti je krutě aktuální. Bravo!
HawkeyeSaw 90 %
(zadáno: 13.5.2017, počet hodnocení: 125)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.