Divadlo Na zábradlí [hlavní scéna]

Posedlost

Premiéra: 30.4.2016 | 1:30x
Dramaturgie: Dora Viceníková. Výprava: Marek Cpin. Režie: Jan Mikulášek.
Poslední uvedení: březen 2022.
Původní autorská inscenace, která se snaží podívat z různých úhlů (hlediskem několika autorů) na cit lásky, která hraje ústřední roli v literatuře, populární hudbě, výtvarném umění...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Na zábradlí
Hodnocení inscenace
Redakce
67 %
Uživatelé
68 %
68441000

Volby

Hodnocení (53)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  60 %
(zadáno: 19.9.2016, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Šel jsem na trio Mikulášek - Viceníková - Cpin a přesně to jsem dostal (samozřejmě plus herce, kteří odvedli svou práci tak, jak to umějí). Vítězem pro mě je Marek Cpin, dvouúrovňová scéna působivě rozšířila prostor, v němž se mohlo hrát, naopak zbylým dvěma vytýkám, že tento sled scének mohl být o polovinu kratší či delší a vyšlo by to nastejno.
Kateřina Jírová  70 %
(zadáno: 15.9.2016, počet hodnocení: 319)
+ přínosný / zajímavý komentář
Příjemná podívaná, většinou se jedná o pantomimu. Střídání scének připomíná trojrozměrný veselý komiks. Některé scény jsou drastické (stařenka žádá o zavěšení telefonu, ale pečovatel to poplete a pověsí na zeď stařenku).
Lukáš Holubec  70 %
(zadáno: 1.8.2016, počet hodnocení: 690)
+ přínosný / zajímavý komentář
Kontinuálně navazuje trojice Mikulášek, Viceníková, Cpin na Požitkáře a Hamlety. Tentokráte shlédnete pásmo scének na téma partnerské vztahy. Tedy jistě vděčné téma. Co mne na Posedlosti velmi zaujalo byla především skvěle zvolená scéna, a pak také minimum slov. Většina scének jsou němé přehlídky bezvýchodnosti soužití za podkresu již tradičně vhodně zvoleného hudebního doprovodu. A protože je tento tým již velmi sehraný, a režisér věděl přesně co a jak říct, myslím, že je Posedlost skutečně povedená. Janu Plodkovou vyzdvihávám vždy, teď bych rád zmínil i Miloslava Königa.
Michal Novák  70 %
(zadáno: 8.7.2016, počet hodnocení: 1074)
+ přínosný / zajímavý komentář
Variování téhož poněkolikáté. Tentokrát na téma vztahů (včetně komplementárních souputníků, jako jsou samota, úchylky či trapnost). Mnozí již zdvíhají obočí, postrádajíc rozvíjení stylu. Divák však ani v tomto případě neodejde zklamán. Duo Viceníková – Mikulášek namíchalo barvitý koktejl živoucích momentek, komický i hořký, s cynickým přístupem, jenž podtrhne absurditu předložených situací. Bavilo mě i míchání banalit s „vyššími“ idejemi. Skvělí herci v přísné stylizaci předvádějí víc než skeče, metoda se však vyčerpává. Skutečně překvapí jen další příval invence scénografa Marka Cpina.
Anežka Kotoučová  70 %
(zadáno: 21.6.2016, počet hodnocení: 216)
+ přínosný / zajímavý komentář
Další ze série inscenací stvořených ze sledu improvizovaných minipříběhů. Scénky jsou tématicky dost nejednotné a s láskou často souvisejí jen velmi vzdáleně. Jejich kvalita je rovněž nevyrovnaná, některé příběhy byly zajímavé, některé vyzněly trochu lacině. Každopádně výborná je (opět) Jana Plodková, jejíž komediální talent je skutečně obdivuhodný. Osobně mě Posedlost bavila více než Hamleti, ale na Požitkáře nemá. A Mikulášek a spol. by na příští sezonu měli vymyslet zase nějaký nový koncept. Nejsem si jistá, jestli je rozumné vstupovat třikrát do téže řeky.
Lukáš Dubský  70 %
(zadáno: 19.6.2016, počet hodnocení: 934)
+ přínosný / zajímavý komentář
Podobně jako u Hamletů a Požitkářů je Posedlost volným pásmem scének, tentokrát na téma lásky v jejích různých podobách. Některé scény se skutečně povedly a dokázaly být nesmírně vtipné (darovaná kytka), ale i dost mrazivé (J.Vyorálek platící za každé objetí). Tradičně skvělá je dvoupatrová scéna M. Cpina a daří se i výběr hudby. Herecky slušné, tradičně skvělí Plodková a Vyorálek, v Posedlosti se mi hodně líbili i König a Kubátová. Je to zkrátka inscenace, která ničím moc nepřekvapí, ale přesto divák odchází spokojený.
Helena Grégrová  60 %
(zadáno: 16.5.2016, počet hodnocení: 1494)
+ přínosný / zajímavý komentář
65 %. Svébytně originální jevištní řeč tvůrčího týmu D. Viceníková + J. Mikulášek + M. Cpin počíná, zdá se mi, být ohrožena syndromem kolovrátkové únavy materiálu. Jakkoli mě Posedlost svedla divácky oslovit, nedovedla jsem se místy zbavit pocitu jisté inscenační bezradnosti. Přála bych si, aby můj dojem byl lichý a nedočkali jsme se v dohlednu sopky, která neustálým variováním vpodstatě téhož zasype sebe samu.
Jan Pařízek  60 %
(zadáno: 3.5.2016, počet hodnocení: 816)
+ přínosný / zajímavý komentář
Opět výborný výběr hudby od J. Mikuláška. Prakticky ve všech obrazech měla u mě hlavní podíl na navozené atmosféře i vnímání dané scény. Také vydařená výprava M. Cpina, která zde velmi dobře funguje. Z obsahového hlediska však lehce rozporuplné. Několik scén mi přišlo určitě geniální, ale bylo dost i takových, jejichž význam či užitečnost v celé hře, úplně nechápu nebo mi přišly vůči jiným až příliš slabé. Herecky však určitě nikdo nezklamal a naopak skvělý výkon předvedla hlavně J. Plodková.
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 2.5.2016, počet hodnocení: 2905)
+ přínosný / zajímavý komentář
Nemohu si pomoci, ale i přesto, že inscenace DNZ drží stále stejný styl, dokáží mě svým způsobem překvapit, pohltit a oslovit. Tvůrčí tým totiž umí jednoduchou zkratkou v několikaminutové scéně říci to, co některým autorům vystačí na celovečerní hru. Ne všechny scénky, hrané ve dvoupatrové výpravě, mají stejnou úroveň, nikdy však nepadají pod úroveň slušného průměru. Jevišti dominuje J. Plodková, i ostatní si však drží vysoký herecký nadstandard. Pěkný výběr hudby. Jen mám dojem, že by celkové vyznění působilo intenzivněji, kdyby byl vypuštěn poslední obraz.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Brbla z Olomóca  70 %
(zadáno: 24.3.2022, počet hodnocení: 74)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno dne 19.03.2022 - DNz, Praha, derniéra:
Terazky  100 %
(zadáno: 21.3.2022, počet hodnocení: 57)
přínosný / zajímavý komentář
--- derniéra
Gimli35  70 %
(zadáno: 12.2.2022, počet hodnocení: 130)
přínosný / zajímavý komentář
65 %. Tohle mne bavilo o něco více než Požitkáři a Hamleti - více temnoty a méně slov, zdá se, tandemu Mikulášek-Viceníková sluší. Výborná scénografie M. Cpina.
Lelka111  60 %
(zadáno: 9.2.2020, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavý divadelní počin, jedno z lepších představení souboru, nevýhodou je nově přestavěný balkon, který zadním řadám neumožňuje vidět téměř polovinu patra domu na scéně.
Slamajak  80 %
(zadáno: 24.1.2020, počet hodnocení: 63)
přínosný / zajímavý komentář
Má první návštěva DNZ mě rozhodně nezklamala. Skvělá scéna, moc fajn herci, vynikající zvuk. Nepřijde mi, že by inscenace nedržela pohromadě, jak tu někteří komentují, jenom prostě divákovi není všechno superexplicitně naservírováno pod nos. To, kolik času postavy stráví expresivním mlčením, pak pro mě dodalo sílu scénám, kdy se najednou mluvilo ? v první polovině mě obzvlášť dostalo to, když všechny postavy postupně začínaly číst vzkazy z lepicích lístečků. Místy jsem se smál, místy jsem měl husí kůži, jednou až dvakrát jsem měl stažené hrdlo, spokojenost. Možná budu potřebovat vidět znovu :)
Suzana  60 %
(zadáno: 20.10.2018, počet hodnocení: 299)
přínosný / zajímavý komentář
+ 5% za scénu
Vaklav  50 %
(zadáno: 11.11.2017, počet hodnocení: 259)
přínosný / zajímavý komentář
První půlka mě takřka nudila, druhá byla už zajímavější, alespoň mně začaly scénky dávat trochu smysl a zaujaly mě, protože se víc hrálo. Nicméně mi to přišlo jako až na hraně toho, co někdo nazve super uměním a jiný "intoušovinou". No, ještě to podle mě tu hranici nepřekročilo, ale bylo to jen tak tak.
Denisa H.  50 %
(zadáno: 4.6.2017, počet hodnocení: 335)
přínosný / zajímavý komentář
Jak se mi podobné variace "skečů" na určité téma z dílny DNz líbí (Požitkáři, Hamleti nebo Anamnéza), u Posedlosti je tomu naopak... Zkraje mě trochu zklamalo zaměření pouze na posedlost láskou, čekala jsem širší škálu různých posedlostí. Pár scének se vydařilo, význam jiných mi uniká doteď... Herci jsou výborní, utkví asi zejména J. Plodková nebo L. Noha. A nesmím zapomenout na jak jinak než výborné kulisy M. Cpina!
Janis  50 %
(zadáno: 13.11.2016, počet hodnocení: 252)
přínosný / zajímavý komentář
Zvláštní, jak často šla hudba proti tomu, co a jak se hrálo...
A to ostatní: ano, jak už bylo řečeno - několikátá variace téhož. Takže kdyby vám předem neřekli, že to je o lásce, vůbec to nerozpoznáte....
Plšík  70 %
(zadáno: 15.6.2016, počet hodnocení: 652)
přínosný / zajímavý komentář
65%
Ba-jo  70 %
(zadáno: 16.5.2016, počet hodnocení: 225)
přínosný / zajímavý komentář
I když celé představení nedrželo úplně pohromadě, i když mi někdy unikal smysl některých "skečů", i tak jsem se bavil a představení mi rychle utíkalo. Dopomohla tomu zejména dobrá hudba, skvělá scéna, rozdělená na 2 podlaží, která se střídala a dodávala hře tempo, a pak i herecké výkony, za které bych podtrhnul ten Jany Plodkové a Miloslava Koniga...
Bernardblack  80 %
(zadáno: 13.5.2016, počet hodnocení: 304)
přínosný / zajímavý komentář
75% Marek Cpin se zde překonává(geniální řez domečku pro"živé panenky":), Plodková, Vyorálek, Noha atd jsou klasicky výborní a několik scének nezapomenutelných(s kytkou, dušením či přípravou hnízdečka lásky:)
Monulinka  40 %
(zadáno: 4.5.2016, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
Po delší době jsem odcházela z DNz nespokojená, ta hodina a půl byla dlouhá.. Pár scén se opravdu povedlo, ale spoustu výstupů jsem jednoduše nepochopila a nějaké sdělení mi taky unikalo. Nevím, jestli to bylo tím, že hra vznikala a měnila se na poslední chvíli (viz fota v programu, reportáž ČT či odložení premiéry). Jako obvykle ale musím pochválit scénu M. Cpina, hercům v čele s J. Plodkovou také není co vytknout, bohužel jsem se s duem Mikulášek & Viceníková tentokrát nepotkala.
Timoteus  100 %
(zadáno: 6.5.2018, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Mnohými nedoceněná a nepochopená hra.
Fragmentální - zajímavě satirické a ironizující - výjevy našich životů vyplněné niterními posedlosti a archetypy zažitého chování. A ty se jedna přes druhou nesouvisle střídají do úmru. Stejně jako náš život, který líně plyne, aniž za sebou zanechá stopu nebo vzpomínku, dokud přestane.
Scéna zajímavě členěná. Mnohé scény výborně podané a zahrané. Oceňujeme skvělou symboliku (vytírání podlahy ženskou; rozhovory pečovatele se starou babičkou aj.), která - pravda - byla někdy málo pochopitelná, ale když se rozležela v hlavě, člověk ji musel docenit.
Hutututu  50 %
(zadáno: 27.3.2018, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Ve fragmentech a některých hereckých výstupech(Jana Plodková a její bušící srdce, Stanislav Majer a mlčení,Jiří Vyorálek..) opravdu poutavé, avšak jako celek jen do té doby, dokud si divák definitivně neuvědomí, že tohle žádný zásadní vývoj a gradaci mít nebude. Myslím že ve filmu by takovýhle sled ne zcela spojitých scének - mikropříběhů na téma 'láska' fungoval lépe. Co se rozhodně musí ocenit je nápaditá dvoupatrová scéna.
Polak  60 %
(zadáno: 1.10.2016, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Třetí z trilogie, stále velmi kvalitní. Výborní herci, krásná scéna a skvělá hudba!
Veronička  80 %
(zadáno: 4.5.2022, počet hodnocení: 51)
Birter  80 %
(zadáno: 9.12.2021, počet hodnocení: 140)
Xcepek  60 %
(zadáno: 29.9.2020, počet hodnocení: 587)
Grezel.Nyg.8  80 %
(zadáno: 29.8.2019, počet hodnocení: 11)
Oliverpiv  70 %
(zadáno: 21.6.2019, počet hodnocení: 73)
K.kolacek@email.cz  60 %
(zadáno: 4.6.2019, počet hodnocení: 14)
LavinieCamui  80 %
(zadáno: 2.6.2019, počet hodnocení: 564)
Martuska17  60 %
(zadáno: 26.4.2019, počet hodnocení: 52)
Valerius  90 %
(zadáno: 3.4.2019, počet hodnocení: 66)
Tomas22  100 %
(zadáno: 5.3.2019, počet hodnocení: 88)
Nakafishie  70 %
(zadáno: 1.11.2018, počet hodnocení: 29)
MarekLinhart  60 %
(zadáno: 31.10.2018, počet hodnocení: 152)
Kirill  80 %
(zadáno: 15.6.2018, počet hodnocení: 71)
Národosolsobě  40 %
(zadáno: 25.4.2018, počet hodnocení: 305)
Lerus  90 %
(zadáno: 22.4.2018, počet hodnocení: 50)
Dolente  50 %
(zadáno: 8.12.2017, počet hodnocení: 63)
Graiv  60 %
(zadáno: 13.11.2017, počet hodnocení: 114)
Radiator  90 %
(zadáno: 12.3.2017, počet hodnocení: 87)
Jakubson  90 %
(zadáno: 14.11.2016, počet hodnocení: 90)
Miggie  60 %
(zadáno: 11.11.2016, počet hodnocení: 18)
MBednarski  70 %
(zadáno: 10.11.2016, počet hodnocení: 81)
Marie friedlova  60 %
(zadáno: 1.10.2016, počet hodnocení: 73)
Zoe.x  50 %
(zadáno: 11.9.2016, počet hodnocení: 27)
Dvopet  50 %
(zadáno: 20.6.2016, počet hodnocení: 104)
Sluha  70 %
(zadáno: 26.5.2016, počet hodnocení: 195)
Artaud  50 %
(zadáno: 19.5.2016, počet hodnocení: 216)
Marcela  70 %
(zadáno: 17.5.2016, počet hodnocení: 410)
Pess  60 %
(zadáno: 3.5.2016, počet hodnocení: 17)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.