Městské divadlo Brno [Biskupský dvůr]

Noc na Karlštejně

Premiéra: 22.6.2014 | 2:10
Inscenace měla premiéru na Biskupském dvoře, později uváděna i na Hudební scéně.
Premiéra na Hudební scéně: 17.12.2014. Podle stejnojmenného filmu Zdeňka Podskalského na motivy stejnojmenné hry Jaroslava Vrchlického. Dramaturgie: Klára Latzková. Scéna: Jaroslav Milfajt. Kostýmy: Andrea Kučerová, Klára Čoupková. Choreografie: Michal Matěj. Dirigent: Karel Cón, Dan Kalousek. Režie: Igor Ondříček.
Jevištní verze legendárního filmového muzikálového zpracování hry Jaroslava Vrchlického. Romanticky zidealizovaná a úsměvná historka ze života „otce vlasti“ krále Karla IV. a jeho manželky Elišky Pomořanské.
D12+  
Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
72 %
72301000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 70 %
Lukáš Dubský 70 %
Jiří Landa 80 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
24.1.St19:00Lanškroun
24.1.St19:00 
Lanškroun

Volby

Hodnocení (33)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  70 %
20.8.2015 | 500 hodnocení
+ souhlasím
Povedená klasika - nechybí nic, ale není to ani v nejmenším nuda, zejména díky skvělým výkonům (herci si přidávají poznámky a pohledy, kterými postavy posouvají dál), je to plné energie, vtipné. I. Ondříček dokázal skvěle pracovat s prostorem Biskupského dvora a plně ho využít. Vynikající Matějka, Březinová, Slanina, Holišová, i Mach a Janota. Trochu to kazí jen absence živé hudby, která bývá v Brně příjemným zvykem.
Lukáš Dubský  70 %
21.7.2014 | 1081 hodnocení
+ souhlasím
Dobře udělaná muzikálová klasika, která se na Biskupský dvůr hodí. Inscenace se nebere úplně vážně, operuje s lehkou nadsázkou. Nejvýraznějším pěveckým číslem je dle očekávání Lásko má, já stůňu v podání skvělé Hanky Holišové. Bavily mě i výkony L. Janoty, J. Macha, A. Slaniny či A. Březinové. Bohužel dost nevýrazný je Jaroslav Matějka v roli Karla IV. 75%
Jiří Landa  80 %
15.7.2014 | 3011 hodnocení
+ souhlasím
Nikdy bych nečekal, že mě tak ohraná látka ještě dokáže zaujmout. Možná v tom hrálo roli prostředí brněnského Biskupského dvora, výborná hudební nahrávka, působivé filmové dotáčky, důmyslná choreografie, skvělé výkony všech herců (zejména H. Holišové, A. Březinové a Z. Bureše) a zároveň decentní režie dbající na zachování genia loci legendárního filmu... Ani tato inscenace ho sice nepřekonala, nicméně velmi se přiblížila k jeho „skorodokonalosti.“ Není přece nic hezčího, než když při sledování náhodou zjistíte, že se přitrouble usmíváte, přičemž podobně je na tom i váš doprovod a diváci kolem.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
DivadelniFan  90 %
2.7.2023 | 326 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Překrásné! Absenci orchestru vyrovnává atmosféra v prostředí Biskupského dvora, který v podstatě nepotřebuje kulisy. V šeru vyniknou projekce, které doplňují především píseň "Lásko má, já stůňu" v podání fenomenální Ivany Vaňkové, která svým bezchybný výkonem převyšuje všechny mnou viděné představitelky Elišky. Její herectví nelze nemilovat. Skvěle se doplňovali Aleš Slanina s Andreou Zelovou, oslnil i Jiří Mach (oproti němu Lukáš Janota hodně tlačil na pilu a strhával na sebe pozornost i v částech, které patřily především jeho kolegům - škoda). Potěšili dále Zdeněk Junák, Marek Kolář a Pavla Vitázková. Tohle představení mělo úroveň!
Ostravacka  90 %
8.1.2023 | 94 hodnocení
+ souhlasím
Jako první musím vyzdvihnout výborné výkony všech herců. Avšak vyzdvihla bych především Ivanu Vaňkovou, její sólová píseň patřila k vrcholům představení, stejně tak její dokonalé herectví. Dále mě zaujal P. Štěpán a duo Peška a Aleny v podání výborného A. Slaniny a A. Zelové, bylo vidět, že si to oba moc užívají. Také J. Mach a J. Mazák ztvárnili své role výborně a vtipně. Moc hezky vytvořená scéna jak na hudební scéně MdB, tak i na BD (zde je i hezká projekce). Na hudební scéně je zážitek díky orchestru silnější, avšak prostor BD zde zase dovoluje hercům proniknout blíže k divákům, obě provedení tak mají co nabídnout. Krásný zážitek.
Čiko  60 %
16.7.2022 | 1045 hodnocení
+ souhlasím
65%
Pro mě to bylo trochu slabší zpracování (oproti již dříve viděným), než bych čekal. Líbila se mi scéna a zejména kostýmy, dále pak práce s početným sborem. Místy trochu předimenzovaná (reprodukovaná) hudba.
Herecky zaujali hlavně Petr Štěpán a Lukáš Janota. Pavla Vitázková se na roli hofmistryně Ofky typově nehodí.
RaB  80 %
10.7.2022 | 341 hodnocení
+ souhlasím
Konečně poctivě udělaná divadelní Noc na Karlštejně (po shlédnutí 4 jiných nastudování jsem byl konečně spokojen s výpravou, výkony i režií).
Hana Holišová v hlavní roli klasicky perfektní - nejlepší česká Eliška - byla, je a bude - tu jen tak někdo nepřekoná (už během úvodní dopsané písničky ukazuje, kdo bude vládnout). P. Štěpán bohužel absolutně nevýrazný a jako postava hodně zaniká. A. Zelová a A. Slanina jsou již na Peška a Alenku příliš ve stereotypu (automatické hraní, úplně tam nebyla ta hravost) - ale jsou dobří.
V roli mnicha hlasově skvělý M. Kolář.
Prostředí Petrova má úžasného genia loci (ještě bych bral živou hudbu).
Annikka  80 %
5.10.2020 | 133 hodnocení
+ souhlasím
85 %
Vyplatí se vidět zejména na Biskupském dvoře pod Petrovem, který s atmosférou udělá svoje. Velmi kvalitní pocta nesmrtelnému filmu. Holišová je dokonalá.
NOvYl  60 %
11.6.2019 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Nebylo to špatné, poměrně slušná kopie filmové předlohy, rozhodně se není za co stydět.
=mohl bych vidět znovu
Sonnia  90 %
9.3.2018 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Muzikál jsem viděla v Brně na Biskupském dvoře. S kulisou osvětleného Petrova v pozadí to byl nezapomenutelný zážitek.
KarelK  50 %
14.9.2017 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Toto představení mě příliš nezaujalo, asi jsem podvědomě od MD čekal víc než notoricky známý snímek ve 3D, navíc s některými hůře obsazenými postavami. Bavil mě pan Bureš jako arcibiskup Arnošt, krásně ho zahrál. Zbytek rodiny odcházel spokojen, takže asi OK, na jeviště takového stánku a souboru tato hra asi patří...
Míša812  100 %
3.11.2015 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Představení jsem viděla na Biskupském dvoře, který nádherně umocnil atmosféru této hry. Krásné prostředí, vtipné představení, úžasné pěvecké i herecké výkony všech zůčastněných.
Qti  70 %
28.10.2015 | 23 hodnocení
+ souhlasím
představení, kterému atmosféra biskupského dvoru přidá grády :)
Jan456  70 %
18.9.2015 | 210 hodnocení
+ souhlasím
Příjemná inscenace osvědčeného titulu. Viděl jsem na Biskupském dvoře i na Hudební scéně. Doporučuji Biskupský dvůr, kde má inscenace nepopsatelně lepší atmosféru, ovšem s absencí živého orchestru. Herecky je to inscenace vyvážená, vtipná a myslím, že si najde své místo u širokého spektra brněnského publika.
Klára Tesařová  60 %
15.9.2015 | 115 hodnocení
+ souhlasím
Podrobněji v recenzi, když rozkliknete sekci Recenze/blogy. (více v článku na blogu)
Cindy.92  70 %
28.3.2015 | 314 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace vytvářená původně pro biskupský dvůr, kam padne jako ulitá. Pobaví výkon Jaroslava Matějky a dále po pěvecké stránce musím zmínit (jako vždy) kvalitní výkon Hany Holišové.
Martin21  70 %
3.1.2015 | 447 hodnocení
+ souhlasím
Oproti pražskému nastudování má opět MdB velký náskok :-) Muzikál má energii a celkem i spád, je živý, výkony umělců samozřejmě na 1 :-) Výborná Hanka Holišová. Jen bych zkrátil některé sborové scény, které jsou příliš natažené. Milé uvedení na hudební scéně Mdb...
Janis  40 %
27.12.2014 | 280 hodnocení
+ souhlasím
Scéna vydařená, i orchestr odvádí dobrou práci. Zdálo by se, že v kombinaci s výbornou hudbou K. Svobody půjde o zaručený úspěch.
Bohužel neděje se tak. Inscenace postrádá tmel a pevnou linku, nutnou k tomu, aby divák, který nezná tv předlohu (děti...) pochopil, o čem se hraje.
Ačkoli se kus uváděný na Hudební scéně snaží napodobit film, balancuje nakonec spíš na hraně (sebe)parodie - za všechny J.Matějka jako Karel IV. Ani všechny pěvecké a herecké výkony (vyjma spolehlivé I.Vaňkové či J.Mazáka) nejsou na úrovni, která by měla být pro MDB nepodkročitelným standardem.
Eva123  60 %
14.7.2014 | 152 hodnocení
+ souhlasím
Na divadle pod širým nebem jsem byla poprvé, naštěstí nepršelo. Trochu mě zaskočilo, jak jsou herci daleko, nejlépe jsem viděla ty, kteří hráli uprostřed před kašnou. - Škoda že Jaroslav Matějka hrál Karla IV. v parodické nadsázce a ne realisticky, protože se na roli typově hodil.
Herci nejen zpívali, ale i mluvili na mikrofon (jinak by je nebylo slyšet), ale tím pádem byly problematické scény, kdy hráli např. na bočním balkóně, protože je diváci jen těžko odhalili, když slyšeli hlas stále z téhož směru. - Z herců, kteří hráli častěji před kašnou se mi nejvíce líbili J. Mach a A. Březinová.
Cherry  80 %
26.6.2014 | 82 hodnocení
+ souhlasím
Velmi krásný kulturní zážitek pod širým nebem s kouzelnou atmosférou, pod fascinující katedrálou sv. Petra a Pavla, nádherně nasvícené,příjemné, letní, oddechové představení, krásné písně a kostýmy,výborné herecké výkony H.Holišové,J.Matějky,J.Macha,A.Slaniny,A.Březinové a L.Janoty, pobavili, i počasí se nakonec umoudřilo(2 hod.před byla silná průtrž).
Candie254  90 %
23.6.2014 | 222 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto perfektní provedení této klasiky. Jen taneční úvod byl trošku delší, ale jinak to bylo neskutečně působivé (především Hanka Holišová a projekce kaple!). Oceňuji také krásné autentické kostýmy. Herci skvělí, nejvíce se mi líbila Andrea Březinová. Nicméně i Jiří Mach, Lukáš Janota, Jaroslav Matějka mi připadali, jak kdyby jim jejich role byly šity na tělo.Pro mne asi nejlepší představení, co MdB hraje na Biskupáku.
20.12. - Pěkné, ale na Biskupáku to mělo lepší atmosféru. Projekce kaple bohužel odbyta. Ivana Vaňková překvapivě dobrá. Oproti létu bych hodnocení snížila na 70 %.
Simonahumpolova  90 %
24.2.2015 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto skvělý muzikál v podání těch nejlepší herců MdB ( Matějka, Holišová, Mazák, Bureš, Slanina, Březinová, Mach, Janota)!!! OPRAVDU nádherné nastudování!!!
Divačkaobčasná  60 %
29.11.2023 | 19 hodnocení
LazyPickle  70 %
2.4.2023 | 27 hodnocení
Rooty  80 %
10.7.2022 | 8 hodnocení
ACech  80 %
10.8.2020 | 18 hodnocení
Rind  70 %
26.6.2019 | 15 hodnocení
M_gaideczka  40 %
24.3.2019 | 28 hodnocení
Bez  60 %
14.2.2019 | 75 hodnocení
Sobticek  100 %
16.5.2017 | 47 hodnocení
Víťa84  70 %
26.6.2016 | 89 hodnocení
Galdve  50 %
2.10.2015 | 53 hodnocení
Jan.ocenasek  80 %
19.3.2015 | 9 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.