Národní divadlo [Stavovské divadlo]

Enron

Premiéra: 16.2.2012 | 2:35
Překlad: Jan Tošovský. Dramaturgie: Lenka Kolihová Havlíková. Scéna: Martin Chocholoušek. Kostýmy: Zuzana Krejzková. Hudba: Daniel Fikejz. Režie: Michal Dočekal.
Poslední uvedení: červen 2014.
Hra, která vychází z nedávných skutečných událostí, se snaží zachytit způsob, jakým se z úspěšné texaské energetické společnosti Enron stal padlý obr s miliardovými dluhy. Sebevědomý, ctižádostivý výkonný ředitel přivedl fungující společnost do spirály nadhodnocování výsledků, zkreslování účetních informací a machinace s majetkem. Účetnictví firmy shořelo při teroristickém útoku 11. září 2001, slovo Enron se stalo symbolem krachu, pád této gigantické společnosti předznamenal v roce 2001 současnou světovou finanční krizi...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
74 %
Uživatelé
72 %
72351000

Volby

Hodnocení (42)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  80 %
17.3.2014 | 1598 hodnocení
+ souhlasím
75% Enron není hra o lidech, ale o systému. Michal Dočekal to pochopil a podařilo se mu divadelními prostředky přiblížit jednotlivé jeho prvky. Pád Enronu (a odkrytí za ním stojících praktik) snad mohl být příležitostí se poučit... Jenže tato událost naopak bledne v porovnání s tím, co mělo přijít a vyústilo v celosvětovou ekonomickou krizi. Lidská hloupost v kombinaci s hamižností zjevně nezná hranic.
Lukáš Dubský  60 %
3.4.2013 | 971 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace má dost pomalý rozjezd, téma je přece jen pro většinu diváků hodně odtažité. Osou hry jsou dialogy výkonného ředitele Enronu Skillinga s jeho nadřízenými/podřízenými/blízkými, to vše doplněné mnoha výrazně stylizovanými scénami, ve kterých vystupují třeba realitní makléři či právníci. Je to trochu mišmaš, ale nakonec to vcelku drží pohromadě. Najde se tu pár hodně dobrých nápadů (správní rada jako slepé myši nebo finanční analytici věštící z křišťálové koule), ale celkový pohled nijak extra objevný není. Zároveň ale nesouhlasím s hodnocením, že se jedná o levicovou agitku. 65%
Pavla Haflantová  80 %
7.3.2013 | 347 hodnocení
+ souhlasím
Výjimečná inscenace s přesvědčivými hereckými výkony a zároveň perfektní výpravou. Téma je tak trošku můj obor, proto oceňuji srozumitelné vysvětlení situace, jejích předpokladů, příčin i následků.

Zpracování po všech stránkách povedené, více takových kousků v Národním!
Michal Novák  70 %
9.12.2012 | 1097 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Inscenace – memento. Ani ne tak událostí, které vlastně odstartovaly celosvětovou degresi ekonomiky, jako stále legitimních (a často virtuálních) mechanismů v ekonomice nebo čím dál zvrácenější morálky; obojí spolehlivě drží svět pod čarou ponoru. Téma se vzpírá divadelním prknům jen zdánlivě. Michal Dočekal mohl více přitlačit jak v reálné, tak zajímavě vyřešené abstraktní rovině, nepovedla se scéna, přesto nám tvůrci nabídli poutavý divadelní „dokument“, který na naši první scénu jakoby bytostně patří. Výborný výkon Davida Matáska, v jehož Skillingovi je tak nějak všechno z chladu doby...
Veronika Steffanová  80 %
6.12.2012 | 87 hodnocení
+ souhlasím
V Národní divadle neobvykle aktuální inscenace, ve které se příjemně snoubí vizuální stylizace se skvělými hereckými výkony bez zbytečného pitvoření. Každá replika či píseň přesně odpovídá dané situaci a často výborně paroduje situaci v penězi uvězněných Spojených státech. Jediným slabším okamžikem pro mě byl závěr, který vyzněl trochu do ztracena, ale jako celek působilo představení hodně nadprůměrně.
Jiří Landa  70 %
23.8.2012 | 2942 hodnocení
+ souhlasím
Režisér M. Dočekal hru uchopil za správný konec a především díky lehkosti, s níž ji inscenoval, mě bavilo sledovat i to, co denně slýchávám v televizi. Zároveň oceňuji přidanou hodnotu textu, který poodkrývá a poukazuje na prapodivné morální principy fungování naší společnosti. Velmi solidní výkony D. Matáska a P. Špalkové. A kupodivu mi nevadily ani přidané písně, které si v poslední době M. Dočekal tak oblíbil.
Pavel Širmer  60 %
12.3.2012 | 1816 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
55%. Aktuální hra, v níž autorka (inspirovaná skutečností) trefně vystihuje současné principy fungování světa, s dávkou nadhledu a nadsázky ukazuje podstatu těch „nahoře“, jimž chybí zodpovědnost za ty, o nichž rozhodují. Hra nepochybně patří na repertoár ND. Nejsem si však jistý, jestli M. Dočekal uchopil text za správný konec. Realizace se mi jevila zbytečně „těžkopádná“, hře by slušelo více lehkosti a lépe koncipované míšení realistických a abstraktních prvků. Působivý konec mě velmi zasáhl, ale ne úplně přesvědčivá inscenace mohla nabídnout více, než se dočteme v denním tisku...
Jan Pařízek  90 %
6.3.2012 | 823 hodnocení
+ souhlasím
Letadlo letí jen tak dlouho dokud všichni na jeho palubě věří, že je schopno letu...
Tady půjdu s hodnocením hodně nahoru, ale nemohu si pomoci. Celkové ztvárnění, scéna, světla, kostýmy...výborné tempo hry, až na čestné výjimky jsem tam neměl hluché místo. Herecky vévodí skvělý David Matásek, kterému zdatně sekundují neméně dobří Jan Dolanský a Petra Špalková. K tomu všemu aktuální a pro mě rozhodně zajímavé téma. Po delší době hra, která je hodna prken na kterých se hraje.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Denisa H.  70 %
23.11.2018 | 342 hodnocení
+ souhlasím
S Enronem to dobře nedopadlo. Ale se hrou o něm ano. Pěkné to bylo! David Matásek byl naprosto famózní!!!
PavelK  60 %
22.5.2014 | 197 hodnocení
+ souhlasím
Shrnul bych to takto: dobrý text, špatné provedení. Vůbec nechápu, proč se hra uvedla v tak velkém prostoru, mnohem více by ji slušelo komornější ztvárnění, kde by více vynikl text a výkony herců. Inscenačně mi to přišlo skutečně slabé, většinou bez nápadu, vadily zpěvy a špatně nazvučené hudební pasáže (nebylo rozumět hercům přes hlasitou hudbu). Nebyl jsem zklamaný, ale pocit, že se to dalo udělat MNOHEM lépe přicházel dost často. Chválím D. Matáska a J. Dolanského, naopak V. Postránecký nezaujal.
Eviik  80 %
19.4.2014 | 288 hodnocení
+ souhlasím
Téma asi nemusí být příliš atraktivní, zvlášť pro lidi, kteří se ve světě financí příliš neorientují. Mě hra velmi bavila. Moc se mi líbilo vyřešení scény, kostýmy a některé vtípky (např. analytici věštící z koule). Z hereckých výkonů chválím hlavně ústřední duo Matásek-Dolanský.
Lucilla  70 %
29.3.2014 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Hodne netypicke tema pro divadelni scenu, ale herci se predvedli v nejlepsim svetle. Vyprava byla vyborna, kostymy me hodne bavily. Potlesk patri ustredni ctverici D.Mataskovi, J.Dolanskemu a jim zdatne sekundujici P.Spalkove a V.Postraneckemu.
LavinieCamui  60 %
18.12.2013 | 614 hodnocení
+ souhlasím
Spíš 65%
Ondrejo  90 %
15.11.2013 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Velice zajímavá hra. Udrží diváka v trvalé pozornosti od začátku až do konce. Spíše než o klasické divadelní představení se myslím jedná o vysvětlení některých principů fungování ekonomiky (nebo účetnictví:) na případě této společnosti za pomoci prvků divadla a muzikálu.
Donpedro39  60 %
4.3.2013 | 138 hodnocení
+ souhlasím
Druhá část měla mnohem větší spád. Ale co mi vadilo, byl přílišný důraz na USA a jejich životní styl (ač chápu, že je to hra z amerického prostředí). Přesto mě místy estrádní prvky (zpěv, nechutně uřvaná hudba, z které bolely uši) celkem iritovaly. Každopádně hra jako taková byla velmi zajímavá a aktuální.
Janis  70 %
3.3.2013 | 259 hodnocení
+ souhlasím
65%
Sofie  60 %
27.2.2013 | 30 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
(65%) První polovina neodsýpala, dialogy drhly. Druhá část byla o mnoho lepší, děj se rozehrál, zajímavé bylo zpracování scény (zákulisí Enronu jako "pekelná" jeskyně, raptoři, správní rada).
Vladimír Rogalewicz  50 %
26.2.2013 | 708 hodnocení
+ souhlasím
Zapomenutelné ztvárnění zapomenutelné hry.
Monulinka  80 %
1.2.2013 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Aktuální hra, pro někoho možná z nudného business prostředí. Funkční scéna a pěkné kostýmy, zajímavé nápady. Z herců byl úžasný Matásek a hlavně Dolanský, kterému role naprosto sedla! Pokud můžete, určitě zajděte na některou z posledních repríz (derniéra v červnu), stojí za to vidět!
Fr2709  70 %
29.1.2013 | 169 hodnocení
+ souhlasím
Po delší době opět představení na úrovni. Zajímavý námět podložený dobrými hereckými výkony.
Radouz  100 %
26.9.2012 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Výborné. Navštívil jsem s KMD. Matásek mi ukázal, že není znám jen svým působením v Orlíku, ale že umí i výborně hrát.
Ethernity  90 %
17.5.2012 | 18 hodnocení
+ souhlasím
Velmi příjemné překvapení letošní sezóny. Herci v hlavních rolích byli skvělí, výborné zpracování. Je ale třeba se o kauzu Enron aspoň trochu zajímat, aby si z této inscenace divák něco odnesl. Jediné, co bych vytkla, byly muzikálové estrádní prvky, to ale zřejmě ke Stavovskému divadlu patří. Myslím, že by si herci zasloužili standing ovation. Vlažnější závěrečný potlesk mě hodně překvapil.
Guildenstern  60 %
21.3.2012 | 363 hodnocení
+ souhlasím
musím říci, že inscenační fórky a útěky ze světa byznysu do světa režisérovy fantazie byly pro mě celkem vítané, spolu s působivým koncem a dobrými výkony 4 hlavních představitelů tvoří solidní inscenaci, které ovšem na druhou stranu často padá řetěz a má trochu nevyvážené tempo. občas mi to připomnělo krála leara ve smyslu: "tohle zrovna nevím, jak zinscenovat, tak tam nastrčím písničku, aspoň mi tam lidi neusnou". každopádně oceňuji odvahu toto zařadit na repertoár, není to rozhodně krok vedle
Jirkan  80 %
6.3.2012 | 564 hodnocení
+ souhlasím
6.3. 2012: Na této inscenaci si smlsne publikum, co má rádo metafory na jevišti a publikum orientující se v problematice ekonomiky. Struktuře inscenace a vývarnému řešení se nedá nic zásadního vytknout, ba naopak, bavil jsem se u toho. M. Dočekal mne zde překvapil svým nadhledem, většinou jeho inscenace jdou hodně do hloubky (viděno mnou). Herecky dobré, ale zmíním především J. Dolanského a V. Postráneckého. Inscenaci přeji stále plné hlediště a dlouhý život.
Vladimír10  60 %
26.2.2012 | 492 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Výstižná hra o dluzích, která by se klidně obešla bez sprostých, nevtipných a prvoplánových dialogů K. Roe a J. Skillinga. Poměrně zajímavá je odhalovací scéna, za níž se pokaždé objeví jiná dekorace. Skvěle provedené je i metaforické zpracování Raptorů, Správní rady a Lehman Brothers. Bez písní bych se raději obešel. Líbila se mi jen ta, kterou skvěle vystihla P. Špalková nejen výkonem, ale i svým kostýmem na motivy automobilu. Z herců mě nejvíce zaujal pan Postránecký a Dolanský, dobrý výkon podala i Petra Špalková. Hercům v menších rolích nebyl dán moc velký prostor.
DivadloBezZabran  80 %
17.2.2012 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Je velice obtížné dostat diváka na představení, které má tak specifickou a nezajímavou synopsi jako Enron. Nicméně je to text, který, přestože popisuje dvě dekády firemního giganta, tak dokáže zaujmout. Zpracování Michala Dočekala diváka vtáhne do děje a žádnou minutou nenudí. Podařené jsou především karikaturně ztvárněné skupiny bankéřů, správní rady, advokátů, které v plánech vůdců Enronu tvoří pouhé loutky. Moderní scéna a hudba dodávají hře švih a vynikající (obtížný)herecký výkon Davida Matáska pak je třešničkou na dortu.
Bob marley  90 %
16.2.2012 | 18 hodnocení
+ souhlasím
Při hře nenastalo místo kde bych se nudil, děj měl spád a celá hra včetně kulis (super ,,raptoři" či Lehman brothers:) byla velmi povedená. Z divadla jsme s přítelkýní odcházeli velmi příjemně překvapeni. PS: konečně se v ND objevila hra, kde není přítomnost obleků ve hře na škodu;)
Mapinho  70 %
3.1.2020 | 39 hodnocení
Halirova.jana  60 %
30.3.2017 | 76 hodnocení
Lucianna  70 %
22.9.2014 | 39 hodnocení
Lumca  80 %
25.5.2014 | 342 hodnocení
Sendy  100 %
27.3.2014 | 153 hodnocení
Powstalec  80 %
22.11.2013 | 111 hodnocení
Derryl  70 %
26.4.2013 | 62 hodnocení
Víťa84  80 %
3.3.2013 | 81 hodnocení
DD81  80 %
31.1.2013 | 35 hodnocení
Čiko  80 %
22.1.2013 | 889 hodnocení
Martin21  50 %
10.1.2013 | 421 hodnocení
Vitounek  80 %
27.9.2012 | 106 hodnocení
Foook  30 %
22.5.2012 | 41 hodnocení
Peetra  60 %
15.5.2012 | 156 hodnocení
D.vrazel  90 %
18.4.2012 | 1 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.