Studio Hrdinů

Den opričníka

Premiéra: 7.2.2013 | 1:15x
Překlad novely: Libor Dvořák. Dramaturgie: Jan Horák. Hudba: Ivan Acher. Výprava a režie: Kamila Polívková.
Poslední uvedení: říjen 2015.
Divadelní podoba kontroverzní novely. Monolog Andreje Daniloviče, mocného a udatného člena osobní gardy všemohoucího všemohoucího panovníka Gosudara, předvádějícího své heroické činy spáchané během jednoho běžného pracovního dne. Bizarní estráda postupně přeroste v přehlídku krutostí a demonstraci absolutní moci, proti které se nelze postavit. Co začalo ranní toaletou a koupelí v páře, skončí ve vychladlé vodě, kde se vznáší bezvládné tělo se psí hlavou...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Studio Hrdinů
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
79 %
79611000

Volby

Hodnocení (74)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Holubec  100 %
(zadáno: 21.9.2015, počet hodnocení: 669)
Lukáš Dubský  70 %
(zadáno: 11.6.2015, počet hodnocení: 889)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+3)
Náročný text. Obávám se, že dramatizace Sorokinovy novely nebude pro diváka, který předlohu nezná, příliš sdělná. Přesto je inscenace místy velmi znepokojující, na čemž má hlavní zásluhu dechberoucí výkon Karla Dobrého. Vyznění pomáhá i chladný, industriální prostor Studia Hrdinů a dobrým nápadem bylo začlenit herce mezi publikum.
Michal Novák  70 %
(zadáno: 11.11.2014, počet hodnocení: 1068)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+3)
Jeden z nejpřesvědčivějších a zároveň nejvíce sugestivních hereckých výkonů. Uhranuti výkonem Karla Dobrého možná zapomenete i na kontext.
Jan Pařízek  80 %
(zadáno: 25.3.2014, počet hodnocení: 793)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Mohu jen souhlasit se svými kolegy. Představení jako takové by nemělo svoji sílu nebýt vynikajícího výkonu K. Dobrého. Po právu si za něj zaslouží veškerá ocenění, které se mu v tomto směru dostalo. Opravdu zážitek vidět ho takto hrát.
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 24.3.2014, počet hodnocení: 2897)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Přestože na mě inscenace jako celek svojí výpovědní hodnotou až tolik nezapůsobila, o fascinaci divadelním herectvím se postaral K. Dobrý, jehož sugestivní výkon patří mezi mé divadelní TOP zážitky vůbec. Kdo tohle viděl jednou, bude chtít vidět i podruhé.
Veronika Boušová  90 %
(zadáno: 19.2.2014, počet hodnocení: 277)
Kateřina Jírová  90 %
(zadáno: 16.9.2013, počet hodnocení: 315)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Odporné, ohyzdné, strhující. Jen aby se Karlu Dobrému ty ďábelské role nevymstily. viz blog a Kabaret Shakespeare. Shlédnuto na MF DIVADLO Plzeň.
Jiří Koula  70 %
(zadáno: 25.8.2013, počet hodnocení: 1596)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+3)
65% Schopnost Karla Dobrého zcela uchvátit publikum je dvousečná zbraň. Na jedné straně je zárukou, že návštěvy této inscenace nejspíše nebudete litovat, naproti tomu však zaujetí vykreslením ústřední postavy snadno překryje vnímání kontextu.
Helena Grégrová  70 %
(zadáno: 13.6.2013, počet hodnocení: 1458)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
75%. Karel Dobrý je uhrančivý hypnotizér diváckých duší. Znepokojující antiutopistická vize V. Sorokina si nemohla přát lepšího protagonistu.
Veronika Steffanová  60 %
(zadáno: 20.3.2013, počet hodnocení: 87)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Stejně jako u Církve, i tady táhne celé představení výkon Karla Dobrého, který je nepřekonatelný. Jednotlivé scénky z života opričníka působí věrohodně a divákovi tuhne krev v žilách, ale dohromady celek nepůsobí uvěřitelně, chybí mu jasný vzkaz, že dnešní Rusko skutečně není od takové situace daleko, jak to vyplývá z předlohy. Myslím, že je způsobeno především nepřítomností jakéhokoli popisu prostředí, ve kterém opričník žije, mimo jeho pokřivený,a tím pádem pochybný, pohled.
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 13.2.2013, počet hodnocení: 1694)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+4)
Motivy kontroverzní novely V. Sorokina zdramatizovala K. Polívková jako monolog pro jednoho herce. Divadelní text byl koncipován problematičtěji, zejména z hlediska práce s tématem, tvůrci měli pečlivěji dbát na vypovídací hodnotu celku. Dojem z inscenace svým podáním pozvedl K. Dobrý, stal se výborným zprostředkovatelem a významným obohacením. Hercův výrazný projev navíc často až zastiňoval zmíněné nedostatky, především díky jeho výkonu a nasazení byl sled více či méně zdařilých obrazů působivý. Vhodné a efektní řešení prostoru, výtvarně zajímavé.
Johana Hovorková  60 %
(zadáno: 25.3.2014, počet hodnocení: 87)
(+3)
Geniální výkon Karla Dobrého je bohužel to jediné, co lze na představení pochválit. Veškerý můj dobrý dojem přičítám jemu. Jinak je celkové zpracování pro diváka v podstatě nesmyslné, oproti knize chybí jakákoli vysvětlení a někdo, kdo ji nečetl, z toho nemohl mít nic. Radoka si ale Dobrý za roli jednoznačně zasloužil.
Tereza Szkatulová  80 %
(zadáno: 10.3.2014, počet hodnocení: 28)
(+2)
Herecký výkon Karla Dobrého byl pro mě naprosto fascinujícím zážitkem.Ve snaze popsat ho podrobněji upřímně nenacházím slova . I přesto, že se za velkolepost herce schovávají nedostatky textu samotného, vysoké hodnocení si zkrátka neodpustím.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Studený Čumáček  80 %
(zadáno: 18.12.2020, počet hodnocení: 316)
přínosný / zajímavý komentář
záznam
85%
Dvakrát naživo, záznam na osvěžení, ale stále mám pocit, že to bylo uhranutí. Karel Dobrý s naprostým přehledem ovládal scénu i kolegy jako své osobní loutky i v naprosto vyhraněných okamžicích (znásilnění a topení herečky ve vaně zároveň). Nicméně...v paměti mi stále nejvíc zůstává zubatý krtek se samopalem a dojemné tři žebrající malé děti zpívající dětskou písničku, a to všechno v podání Karla Dobrého.
Vladimír Rogalewicz  70 %
(zadáno: 6.12.2020, počet hodnocení: 670)
přínosný / zajímavý komentář
Viz přesné hodnocení Lukáše Dubského. (Z TV záznamu).
Denisa H.  80 %
(zadáno: 20.11.2018, počet hodnocení: 314)
přínosný / zajímavý komentář
Tento způsob repertoáru zdá se mi poněkud náročný... Před výkonem K.Dobrého skládám tu nejhlubší poklonu! Což o to,naučit se text napsaný sice ne jednoduchým jazykem, ale dokázat ho TAKHLE PRODAT?! Famózní! Běhal mi z něj mráz po zádech a chvílemi jsem se chtěla vyplížit ze svého místa a někam se před ním schovat.Ty jeho pohledy do řad diváků. Každého si snad minimálně 5x za večer prohlédl, zapíchl se mu očima do nejniternějšího nitra. A pak se začal běsivě smát. A náhle plakal... Neskutečné. K tomu ten neustálý strach, kdy z toho davu si opričník vybere třeba zrovna vás. Nebo člověka vedle...
Martina123  80 %
(zadáno: 23.4.2016, počet hodnocení: 68)
přínosný / zajímavý komentář
Syrove, kontroverzni. Představení na které se nezapomíná. Skvělý výkon Karla Dobrého.
Milwa  30 %
(zadáno: 8.3.2016, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Vítězství formy nad obsahem. Karel Dobrý hraje jako o život a veškerá procenta jsou za jeho výkon. Jsem ráda, že jsem hru viděla v televizi a ne na živo, bylo by to pro mě utrpení. Dramaturgie mi přišla velmi samoúčelná, text nezajímavý a nudný.
Bernardblack  60 %
(zadáno: 8.3.2016, počet hodnocení: 301)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Hlavně za Karla,jenž byl mnohem víc než jen Dobrý:)i když obsahově, neznaje předlohy, jsem to moc nepobral:)
Greetchen  80 %
(zadáno: 2.3.2016, počet hodnocení: 80)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
(22.5.2014) Neuvěřitelně silný Karel Dobrý a v podstatě jeho one man show na náročnější téma. Navíc v ponurém prostoru sklepních prosto Národní galerie s neopakovatelnou atmosférou.
Stan  80 %
(zadáno: 15.6.2015, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
One man show Karla Drobného. Doporučuji předem přečíst (krátkou) knihu, protože inscenace je zhuštěná a prosekaná, navíc některé scény jsou trochu hůře pochopitelné. Výtečné je přeskakování Drobného mezi rolemi a naprosto uhrančivé monology směrem k publiku. Hra obsahuje dlouhé scény naprosto nahého (mužského) hrdiny.
Jenda.matousek  50 %
(zadáno: 22.5.2015, počet hodnocení: 337)
přínosný / zajímavý komentář
Bohužel jsem si toto představení nedokázal i přes nadlidskou snahu Karla Dobrého užít. Jeho výkon je sice dechberoucí, ale kdyby přeříkával telefonní seznam, vyšlo by to u mě prakticky nastejno. Jeho herecký rejstřík obsahuje obrovské množství poloh a emocí, ale k čemu to, když jsem vůbec nechápal jejich smysl a nevěděl jsem, z čeho vycházejí. Ve své podstatě tak trochu snobárna a příliš cílené na efekt.
Vlatyes  100 %
(zadáno: 17.5.2015, počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
Úžasný Karel Dobrý! Vše podstatné už bylo napsáno přede mnou - tak fascinující herecký výkon - po všech stránkách se jen tak nevidí! Běhá vám mráz po zádech, ale chvílemi jsem cítila i lítost nad člověkem, který se dostal do soukolí moci a přestal být člověkem - vše lidské v sobě ztratil a potlačil, aby přežil. Opravdová fascinace tím, co dokáže herec na pódiu vyjádřit a jak mu věříte každé slovo. Jak zde už někdo napsal - totální divadlo a totální herectví! Totálně Dobré! :-)
Vitounek  70 %
(zadáno: 19.2.2015, počet hodnocení: 103)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Strhující výkon Karla Dobrého, ale chvílemi mi bohužel unikaly souvislosti a obsah sdělení...
Zdeněk Malinský  100 %
(zadáno: 6.1.2015, počet hodnocení: 59)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Těšil jsem se moc, čekal hodně a i to bylo překonáno. Karel Dobrý byl výborný, skvělý, vynikající, famózní? Slovo geniální ztratilo nadužíváním svou hodnotu, ale cena Radoka se nedává jen tak pro nic za nic, že? Prostě tohle musím vidět ještě alespoň jednou. Highly recomended. Nejlepší představení, co jsem za poslední roky viděl. Všechny chyby a nedostatky jmenované v recenzích si uvědomíte až zpětně při jejich čtení, během představení jste tak vtaženi do děje, že ztrácíte pojem o čase a vůbec je nevnímáte. Dobrý fór je i to, že část herců sedí v publiku. Zase jsem jim skočil na špek.
Ba-jo  90 %
(zadáno: 17.12.2014, počet hodnocení: 217)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Karel Dobrý skvělý! Minimalistická scénografie i podzemní prostor velmi vhodný a téma hry dnes více než aktuální! Rozmístění "pomocných" herců do hlediště a jejich zvukové zapojení úžasné až běhal mráz po zádech. Bravo !
Onsteri  100 %
(zadáno: 18.6.2014, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Nezapomenutelný Karel Dobrý. Fascinující hra, vykreslená tímto geniálním hercem Na jedničku alternativní scény. Tleskám a více takových představení.
Monulinka  80 %
(zadáno: 15.6.2014, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Geniální K. Dobrý!! Vynikající výkon, chvílemi z něj šel strach, opravdu nepříjemné zkoumavé pohledy, náročný text a role. Výborně řešený prostor a působivá hudební složka. Hra jako celek opět náročná na pochopení, chce to minimálně vědět, kdo opričníci byli, o čem zhruba předloha je, a vnímat každé slovo, vysvětlivek ve hře zrovna moc není.
Síma  70 %
(zadáno: 26.3.2014, počet hodnocení: 115)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Bez K.Dobrého by to bylo 50%.Jeho výkon je strhující.
Janis  70 %
(zadáno: 8.11.2013, počet hodnocení: 252)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Studie jednoho charakteru a aktuální variace na typ Mefista spíš než výpověď o budoucím či přesněji současném Rusku (např. dle komentářů E. Lucase putinovská realita předčí (ale jinak) Sorokinovy obrazné vize).
Režisér je velmi náročný k herci: požadavky na text, fyzický výkon a ještě herecký výraz... nedovedu si představit sebe takto intenzivně "v práci." Dobrý stvořil zvrácenou figuru, ohyzdnost, která zcela ztratila vlastní lidství. Je otázka, nakolik i my ustupujeme ze svého, když sledujeme tenhle kus a vnímáme ho skrz negativní fyzické pocity.
Silné. Vlčí zpěv i scéna velmi působivé.
Jirkan  90 %
(zadáno: 11.9.2013, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
(+4)
11.9. 2013: Nemohu srovnávat s literární předlohou a ani bych nechtěl. To co jsem viděl bylo silné. Karel Dobrý se během večera hodně mění. Chvilku Vás baví, pak z něho mrazí a bojíte se. Navíc má dar, že dokáže s publikem navazovat (až pichlavý) oční kontakt, takže máte pocit, že opravdu mluví s Vámi (a vy se na něj ale nechcete dívat). Prostředí to vše navíc podtrhuje a to, co prožijete v několika momentech v hledišti... No, opravdu totální divadlo.
Falos  60 %
(zadáno: 9.4.2013, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
uzasenej karel dobry
Srna  70 %
(zadáno: 29.3.2013, počet hodnocení: 58)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Karel Dobrý je opravdu skvělý. Jinak doporučuji si předem zjistit, kdo byli opričnici, hodně to pomůže pochopit jednotlivé výstupy a vlastně i celou hru.
Chupetica  50 %
(zadáno: 23.11.2020, počet hodnocení: 118)
Dajcik  90 %
(zadáno: 7.2.2019, počet hodnocení: 203)
Alienable  90 %
(zadáno: 19.9.2018, počet hodnocení: 24)
Tyuiop  60 %
(zadáno: 26.5.2018, počet hodnocení: 5)
Volnicko  80 %
(zadáno: 22.2.2018, počet hodnocení: 43)
Mahulena  90 %
(zadáno: 15.2.2018, počet hodnocení: 11)
Zezeza  80 %
(zadáno: 26.9.2017, počet hodnocení: 23)
Vltava  80 %
(zadáno: 19.3.2017, počet hodnocení: 47)
Jjitka  70 %
(zadáno: 18.11.2016, počet hodnocení: 16)
Janha  80 %
(zadáno: 1.4.2016, počet hodnocení: 124)
Poulet  70 %
(zadáno: 30.3.2016, počet hodnocení: 26)
Miskova Pet  70 %
(zadáno: 8.3.2016, počet hodnocení: 53)
Lucie Sykorova  90 %
(zadáno: 24.12.2015, počet hodnocení: 27)
Anastazie  80 %
(zadáno: 30.11.2015, počet hodnocení: 7)
Tristan  90 %
(zadáno: 8.11.2015, počet hodnocení: 45)
Vendula_Z  60 %
(zadáno: 1.11.2015, počet hodnocení: 92)
Národosolsobě  90 %
(zadáno: 12.10.2015, počet hodnocení: 297)
J_V  90 %
(zadáno: 3.6.2015, počet hodnocení: 47)
Mcleod  50 %
(zadáno: 26.5.2015, počet hodnocení: 18)
Jarin  80 %
(zadáno: 8.5.2015, počet hodnocení: 140)
Cogniti  90 %
(zadáno: 3.4.2015, počet hodnocení: 10)
Kyselina  100 %
(zadáno: 2.4.2015, počet hodnocení: 8)
Arcipes  90 %
(zadáno: 12.1.2015, počet hodnocení: 136)
Matouš Hájek  70 %
(zadáno: 30.11.2014, počet hodnocení: 57)
Princezna Evženka  70 %
(zadáno: 3.11.2014, počet hodnocení: 95)
Sluha  90 %
(zadáno: 26.10.2014, počet hodnocení: 183)
Sendy  80 %
(zadáno: 17.6.2014, počet hodnocení: 153)
Heeder  100 %
(zadáno: 12.6.2014, počet hodnocení: 36)
Gabrielle  80 %
(zadáno: 10.6.2014, počet hodnocení: 93)
Graiv  80 %
(zadáno: 30.4.2014, počet hodnocení: 105)
Tuxedo  80 %
(zadáno: 5.4.2014, počet hodnocení: 54)
Meresanch  70 %
(zadáno: 27.3.2014, počet hodnocení: 146)
Marcela  90 %
(zadáno: 26.3.2014, počet hodnocení: 407)
Donpedro39  90 %
(zadáno: 7.11.2013, počet hodnocení: 138)
Martin_Macho  100 %
(zadáno: 7.10.2013, počet hodnocení: 158)
JanaZit  70 %
(zadáno: 19.6.2013, počet hodnocení: 38)
J.anek  90 %
(zadáno: 26.3.2013, počet hodnocení: 361)
Irena7  90 %
(zadáno: 9.2.2013, počet hodnocení: 27)
Artaud  90 %
(zadáno: 8.2.2013, počet hodnocení: 216)
Matousch  70 %
(zadáno: 30.11.2014, počet hodnocení: 3)
RadekH  80 %
(zadáno: 7.2.2013, počet hodnocení: 2)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.