420PEOPLE

Máj >>

Křehkosti, tvé jméno je žena

Premiéra: 11.5.2017. Dramaturgie: Marta Ljubková. Scéna: Lucia Škandíková. Kostýmy: Linda Boráros. Hudební spolupráce: Matěj Kroupa. Choreografie: Nataša Novotná. Režie: Daniel Špinar.
Koprodukční projekt Národního divadla a souboru 420PEOPLE.
1:20x


Inscenace kombinující činohru a pohybové divadlo. Žena jako objekt, žena jako téma, žena jako žena. Z mnoha různých možností se vydáváme cestou zkoumání „situace ženy“ v běhu času a v divadle...
420PEOPLE
Hodnocení inscenace
Redakce
67 %
Uživatelé
62 %
62451000
Termíny představení
30.10. (Pá) 20:00 zrušeno
(Národní divadlo)

10.11. (Út) 20:00 zrušeno
(Národní divadlo)

29.12. (Út) 20:00 zrušeno
(Národní divadlo)

31.1. (Ne) 20:00 zrušeno
(Národní divadlo)

celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (51)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jan Pařízek 60 %
(zadáno: 4.9.2017, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavý pohled do hlubin ženské herecké duše a zároveň určitá pocta této profesi. Krásná souhra pěti skvělých hereček, které zde moc pěkně dokazují, že umí zaujmout více než dobře. Vedle nich se však neztratily ani tři tanečnice, jenž předvedly velmi slušné choreografie. Snad jen výstupy D. Prachaře pro mě postrádaly potřebnou sílu a dopad. A byť oceňuji jednotlivé dílčí části, tak inscenace jako celek ve mě nezanechala nějaký hlubší dojem.
Jiří Landa 80 %
(zadáno: 22.6.2017, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Je to zábavné i dojemné, chvílemi se divákovi, který tuto scénu a pětici hereček sleduje kontinuálně, vybaví situace a inscenace, s nimiž kdysi žil či vyrůstal. Během téměř devadesátiminutového představení si člověk v sobě začne třídit nejen divadelní vzpomínky a cítí se při tom tak nějak příjemně. Zřejmě se nejedná o inscenaci pro každého, mě však oslovila měrou vrchovatou. Snad jen výstupy K. Dobrého bych trochu zkrátil. I když mají svůj smysl, získaný časový prostor bych raději věnoval herečkám.
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 22.6.2017, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Povedená benefice pro pětici hereček, které divákům představují herecký úděl. Všechny dámy je potřeba ocenit, jelikož hrát samu sebe, je nesmírně náročné, krásně se tak ale vyjeví rozdílné naturely (hyperaktivní Medvecká, křehká Preissová, hřmotná Salzmannová, lehce cynická Tesařová a s nadhledem hrající Janžurová). Vzpomínky na divadelní život doplňují taneční vsuvky a také monology Karla Dobrého, které jsou sice precizně zahrané, ale na můj vkus zbytečně dlouhé, těžiště inscenace by přece jen mělo být jinde. Divácky bude inscenace jistě oblíbená, kde jinde lze vidět těhlech 5 žen pohromadě?
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 6.6.2017, počet hodnocení: 1432)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Něžná i dryáčnická činoherně-pohybová "klaunérie" o křehkých zákoutích ženské herecké duše, v levelu z nejsložitějších "být za sebe samu". Oceňuji sebeironický nadhled, s nímž žádná z protagonistek neváhala demaskovat své Já, i se všemi pochybnostmi a bolestmi, které se obvykle snaží odložit v zákulisí. Kéž by se ten terapeutický efekt, který jsem při závěrečném potlesku cítila tentokrát víc než kdy jindy, dostavil pro každou z nich v kýžené intenzitě.
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 31.5.2017, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Herečky citují vesměs vlastní výroky, v nadsázce a stylizaci představují samy sebe. Doplňují je tři performerky, propojení s pohybem se však příliš nedaří. Vyvážení a příspěvek k tématu ženství a herectví zde má představovat herec, jenž přednese dva monology; tuto rovinu se podařilo navázat lépe. Některé souvislosti, např. specifika ND, zůstávají spíše okrajovými zmínkami. Inscenace není sentimentální beneficí, má svůj humor, z hlediska sdělení bohužel trochu vázne. Výrazněji může zaujmout diváka, který se o herečky a jejich osobnosti zajímal už před návštěvou.
Michal Novák 60 %
(zadáno: 23.5.2017, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace splétající promluvy (odrážející zkušenosti) našich předních hereček, taneční mezihry (symbol plné ženské síly) a všemožných tematických textů (dávný pamflet, citace Jelinekové, prý dokonce i opis anonyma z internetu) smysl dává. Zejména v situaci, kdy pro první dámy souboru nemám hru. Kořením všeho je pak Karel Dobrý, mužský element, který s démonickým charismatem zahraje všechno. V neposlední řadě je to inscenace s názorem...
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Varan 60 %
(zadáno: 4.3.2020, počet hodnocení: 102)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavé a celkem originální představení, kdy pětice hereček hraje sama sebe. Dámy bilancují své herecké kariéry, vzpomínají a neschovávají se za své postavy. Průběh představení však narušuje na můj vkus až příliš kouře, třpytek, jinotajů a pro mně těžko uchopitelného pohybového divadla.
J.anek 50 %
(zadáno: 4.3.2020, počet hodnocení: 322)
přínosný / zajímavý komentář
To nemá Špinar na pořádný boty? ptá se afektovaně Eva Salzmannová a pokládá tak jednu z kruciálních otázek inscenace, která je tuze zvláštní. Vlastně ani nevím, oč v ní jde. Pětici skvělých hereček, které zarputile předstírají spontánnost, je dohromady před 350 let a všem je jasné, že jsou to velké dámy. Ale co dál? Trojice skvělých tanečnic nemá prostor, s herečkami se míjí, k žádnému propojení nedochází. Nejzábavnější tak pro mě byl David Prachař. Tomu Špinar nadělil parádní boty a efektní smrt. Moc mu slušela.
Maruš Staňková 70 %
(zadáno: 4.12.2019, počet hodnocení: 36)
přínosný / zajímavý komentář
Bylo radostí "vidět holky řádit". Škoda, že pro ně nebyl vybrán kvalitní divadelení text.
Studený Čumáček 60 %
(zadáno: 3.11.2019, počet hodnocení: 171)
přínosný / zajímavý komentář
Naštěstí mají všechny zúčastněné dámy své překrásné role tu i tam a nejsou závislé na tomto představení. Vtírá se mi totiž hloupá představa pořadů vyráběných prakticky povinně na společenskou objednávku k MDŽ či pro zájezdy, aby se diváci z Vísky pokochali umělkyněmi známými z "televíze", a to by těmto úžasným herečkám hodně ublížilo.
Já asi vážně budu spíš ten pankáč...
RaB 70 %
(zadáno: 28.6.2019, počet hodnocení: 81)
přínosný / zajímavý komentář
Excelentní Iva Janžurová (ostatně jako vždy) a Taťjana Medvecká. Bohužel role Prachaře naprosto hrozná a výstupy 450PEOPLE také v inscenaci nechápu.
Ivo Železný 50 %
(zadáno: 10.5.2019, počet hodnocení: 228)
přínosný / zajímavý komentář
Celkem zbytné představení. No dost.
Kouř byl.
Vaklav 70 %
(zadáno: 2.2.2019, počet hodnocení: 246)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi komorní představení na velké scéně. Musím říct, že atmosféra při částech, kdy měly slovo dámy, byla elektrizující.
Všechny zmíněné námitky jsou tak trochu pravda, ale každý je můžeme vnímat různě naléhavě. Na druhou stranu se mi D. Prachař v představení líbil také.

Drobná aktuální poznámka. Když už byla řeč i o příležitostech pro herečky, velmi by mě zajímal názor paní Janžurové na příležitost pro mladé kolegyně v ČK ve hře Sopranistky. Jestlipak bychom se shodli? Jestlipak si hru užila a chtěla by v ní účinkovat?
Jakubson 80 %
(zadáno: 31.1.2019, počet hodnocení: 78)
přínosný / zajímavý komentář
Zde se potvrdilo, že číst recenze se nevyplácí. Jednak si člověk předem udělá negativní obrázet a ještě se připraví o jinak velmi milý moment...
Za mne velké překvapení a velmi příjemný večer ve společnosti hereček s velkým H.
Jediná výtka patří snad jen členkám 420PEOPLE, kdy mi jejich zapojení v některých scénách přišlo trošku rušivé.
Hanavelka 50 %
(zadáno: 18.12.2018, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Setkání pěti zralých známých hereček I.Janžurové,T.Medvedcké, J.Preissové, E.Salzmannové a J.Tesařové,jež svým způsobem bilancují svoji hereckou kariéru.Doplněno výrazovým "tancem" třech atletek obdoby Leni Riefenstahlové a jako třešnička na dortu D.Prachař v roli devianta.To se musí vidět.Diváci co se sešli, byli zřejmě tak konsternovaní, že nebyli ani schopni zvednout své zadky,aby si přišli pro podepsané fotky,jež herečky nabízely z pódia.Ty se dostaly do trapné situace nezájmu.D.Prachař v dámském prádélku,byl dobrý,ale zřejmě si spletl představení a scénu.50% dávám z úcty k herečkám.Brr.
Čiko 70 %
(zadáno: 13.6.2018, počet hodnocení: 739)
přínosný / zajímavý komentář
Benefice plná duševního obnažení, pro mě zajímavější, než pět rozhovorů s každou jednotlivou herečkou..
Plšík 60 %
(zadáno: 10.4.2018, počet hodnocení: 509)
přínosný / zajímavý komentář
65%
Michvon 70 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
Všechny dámy mají ohromné charizma a schopnost sebeironie. Je skvělé, že tyto dámy dostaly na jevišti ND prostor, do jedné ho využily vrchovatě. Jako bonus jsem dostala podepsanou fotku Jany Preissové.
Jirkan 70 %
(zadáno: 15.1.2018, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
14.1. 2019 (75%): Toto je kus, kde můžete obdivovat energii populárních (velkých) hereček Národního divadla. Kabaret. Fikce. Hříčka. Kdy se stane, že mohou takto společně hrát? Příjemný večer, kde je tak trochu prostor i pro improvizaci a práci s publikem. Bavila mne také forma a výtvarná stránka. Doplnění o tanec je příjemné zpestření, ale místy jsem měl pocit, že se to vzájemně neprolíná a jsou to jednotlivé výstupy vedle sebe (mimochodem začátek dosti zdlouhavý). To platí i o výstupech Davida Prachaře. Fungující je ten poslední, ostatní jsou navíc. (Povedl se program k inscenaci).
Vladimír Rogalewicz 60 %
(zadáno: 12.12.2017, počet hodnocení: 587)
přínosný / zajímavý komentář
Skvostná benefice pěti hereček - v jejich výstupech je vše opravdové, nekašírované, přesně vypointované. Zarámování taneční performací a výstupy Davida Prachaře je naopak prázdné a formální. I když chápu, že bylo třeba ty herečky něčím doplnit a vyvážit, zvolené řešení se příliš nepovedlo.
Blumarik 60 %
(zadáno: 12.12.2017, počet hodnocení: 239)
přínosný / zajímavý komentář
Hluboce obdivuji Táňu Medveckou, je to PANÍ herečka. Některé kolegyně po jejím by se od ní měly hodně co učit.
Luciferie 50 %
(zadáno: 12.12.2017, počet hodnocení: 121)
přínosný / zajímavý komentář
Střední (vyprávěcí) část byla výborná, ale začátek a hlavně konec opravdu nezapřou Novou scénu a mně osobně dost zkazily celkový dojem..
MISA2604 40 %
(zadáno: 4.11.2017, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Absolutní spletenec. Kdyby to mělo přestávku, jistě bych odešla.
Michkyse 60 %
(zadáno: 19.5.2017, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Na jedné straně skvělý výkon Karla Dobrého, na straně druhé standardně dobré výkony pětice velkých hereček naší první scény. Dohromady to ale příliš nezapadá, což kazí dojem z celého představení, které jako celek prostě nefunguje...
Irena7 80 %
(zadáno: 15.5.2017, počet hodnocení: 26)
přínosný / zajímavý komentář
Příjemné, i když občas trochu nesourodé představení. Ale určitě divácký hit - pro běžného diváka pohled do názorů a soukromí pěti oblíbených hereček, pro divadelní fajnšmekry herecký koncert Karla Dobrého v monologu od Elfriede Jelinek. Vysoké hodnocení dávám především kvůli němu.
Michal Ernat 60 %
(zadáno: 18.10.2020, počet hodnocení: 27)
Chupetica 40 %
(zadáno: 21.9.2020, počet hodnocení: 100)
Alcha 80 %
(zadáno: 14.9.2020, počet hodnocení: 105)
Miarono 60 %
(zadáno: 24.9.2019, počet hodnocení: 20)
Kubicek 60 %
(zadáno: 10.5.2019, počet hodnocení: 29)
MicRuz 60 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 17)
Xcepek 80 %
(zadáno: 11.2.2019, počet hodnocení: 551)
Pauko 80 %
(zadáno: 14.1.2019, počet hodnocení: 22)
Martin21 50 %
(zadáno: 4.6.2018, počet hodnocení: 355)
Katkrau 70 %
(zadáno: 29.5.2018, počet hodnocení: 45)
Oliverpiv 50 %
(zadáno: 7.5.2018, počet hodnocení: 73)
Ambrozka 80 %
(zadáno: 29.4.2018, počet hodnocení: 67)
Marťus 60 %
(zadáno: 1.2.2018, počet hodnocení: 83)
Petr-sima 50 %
(zadáno: 18.1.2018, počet hodnocení: 76)
Veronikaw 60 %
(zadáno: 12.1.2018, počet hodnocení: 64)
MarekLinhart 50 %
(zadáno: 12.12.2017, počet hodnocení: 152)
Marcela 60 %
(zadáno: 7.12.2017, počet hodnocení: 407)
Capinka 70 %
(zadáno: 6.12.2017, počet hodnocení: 71)
Delaware 40 %
(zadáno: 4.11.2017, počet hodnocení: 22)
Lovin 60 %
(zadáno: 24.9.2017, počet hodnocení: 209)
LucieSykorova 70 %
(zadáno: 4.9.2017, počet hodnocení: 130)
Lumca 80 %
(zadáno: 15.6.2017, počet hodnocení: 326)
Gaspoda 70 %
(zadáno: 27.5.2017, počet hodnocení: 53)
Justina 40 %
(zadáno: 23.5.2017, počet hodnocení: 77)
Tomkom 70 %
(zadáno: 18.5.2017, počet hodnocení: 79)
Bejdule 70 %
(zadáno: 18.5.2017, počet hodnocení: 29)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.