Divadelní spolek Kašpar

Sirotci

Premiéra: 11.5.2015. Překlad: Ester Žantovská. Dramaturgie: Lenka Bočková. Výprava: Petra Krčmářová. Režie: Filip Nuckolls.
Koprodukční inscenace divadelního spolku Kašpar a Činoherního studia Ústí nad Labem. Klubovna v Jindřišské ulici.
1:40 | Poslední uvedení: rok 2020.

Osoby a obsazení
Helen - Monika Zoubková
Denny - Marek Němec
Liam - Jan Plouhar

Znepokojivá hra pokládající otázky, na které si diváci musí odpovědět sami. Kam až může zajít oddanost rodině? A je dobré do světa, kde se děje tolik násilí, přivádět další děti...?
14!

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadelní spolek Kašpar
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
80 %
náš tip
Tip od redaktorů: Lukáš Holubec, Pavel Širmer, Jiří Koula  Tip od redaktorů: Lukáš Holubec, Pavel Širmer, Jiří Koula  Tip od redaktorů: Lukáš Holubec, Pavel Širmer, Jiří Koula
80341000
Volby

Hodnocení (40)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Holubec 70 % Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 26.2.2020, počet hodnocení: 655)
přínosný / zajímavý komentář
--- Tam venku je i tady --- (více v článku na blogu)
Pavel Širmer 80 % Tip Pavel Širmer
(zadáno: 4.4.2016, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
75%. Znepokojivé intimní drama se sociálním podtextem o hranicích obětavosti a kompromisů a o důsledcích nekonečného odpouštění a přecházení. Tvůrci uvěřili textu a náležitě ho zprostředkovali. Herecká interpretace přesná. Přirozený pravdivý projev M. Zoubkové v úloze citlivé Helen. Dennyho, jehož trpělivost a síla mají své limity a z něhož nakonec spadne „tolerantní maska“, vystihl M. Němec. Promyšleně vystavěná studie charakteru asociálního neinteligentního Liama (J. Plouhar). Stísněný prostor Bytového divadla je pro hru ideální.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 21.3.2016, počet hodnocení: 1431)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Krev je víc než voda. Působivá herecká interpretace silného příběhu. Divácký zážitek podtrhuje syrová autenticita komorního prostoru bytového divadla. Tleskám!
Jiří Koula 80 % Tip Jiří Koula
(zadáno: 3.1.2016, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
75 % Kellyho text se stal mým kandidátem na inscenování už při zhlédnutí scénické črty Divadla Letí, umístění do bytového divadla a výkony Moniky Zoubkové, Jany Plouhara i Marka Němce pak vedly k vytvoření inscenace, jež rozhodně stojí za zhlédnutí.
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 7.12.2015, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Co vše byste udělali pro svou rodinu? Působivá hra s aktuálním přesahem, která pojednává o síle sourozeneckého vztahu dvou sirotků. V první části má sice své rezervy a místa, kdy mi přišly některé momenty trochu nelogické. Ale postupně vše slušně graduje a samotná druhá část má pak opravdu dobře dramatický závěr. Zároveň zasazení do bytových prostor zážitek s celé hry jen umocňuje. Po herecké stránce velmi dobré výkony všech tří představitelů.
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 7.10.2015, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
75% Intenzivní podívaná, které vévodí M. Zoubková v roli Helen. Herečka v postavě střídmě, leč přesně, mísí několik zcela protichůdných pocitů a postojů. Její oscilování mezi láskou k bratrovi a manželovi, ale i mezi tím, co je, či není správné, pak nabývá na ještě větší intenzitě v druhé části představení, která divákovi nedává vydechnout. J. Plouharovi vychází věrohodný přerod z relativně sympatické postavy v chladnokrevného zabijáka, Danny M. Němce zase přirozeně zápasí se sebou samým a láskou k manželce, kvůli níž a jejímu exaktnímu uvažování se nakonec vzdává svých životních hodnot.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
R.JELEN.21 60 %
(zadáno: 16.1.2020, počet hodnocení: 122)
přínosný / zajímavý komentář
Moje kamarádka, která mi hru doporučila z ní je dodnes dost rozpačitá. NEŘÍKÁM to téma je silné, ale na mě to nějak nezabralo. Výkony jsou super, nemůžu říci půl slova, ale něco chybí.
Avlis 100 %
(zadáno: 5.4.2019, počet hodnocení: 117)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající herecké výkony ve vynikajícím dramatu.
Lena12 80 %
(zadáno: 27.3.2019, počet hodnocení: 9)
přínosný / zajímavý komentář
Dobře zvolená hra i prostor, ve kterém se odehrává. Hodně se mi líbily výkony pánů Němce a Plouhara - byli velmi uvěřitelní!
Michvon 60 %
(zadáno: 31.1.2019, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
Mírné zklamání. Němec a Plouhar skvělí, zejména tedy Němec, ale Monika Zoubková mi přišla jako snaživá školačka. Její postavě jsem nerozuměla. Navíc její projev mi přišel příliš plochý a jednotvárný. Sprostá slova z jejích úst zněla nevěrohodně.
Kateřina Vodáková 80 %
(zadáno: 19.10.2018, počet hodnocení: 105)
přínosný / zajímavý komentář
M. Němec nemá herecky ve své věkové kategorii konkurenci. Bravo!
KateDanny 90 %
(zadáno: 5.9.2018, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
Hra odehrávající se v malém prostoru "obýváku" vtáhne diváka do děje opravdu rychle a donutí ho o "věcech" přemýšlet i trochu z jiného úhlu. Skvělé herecké výkony, které jsou vyvážené.
Orienteering 80 %
(zadáno: 25.3.2018, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
Silné téma, přesvědčivé herecké výkony u všech tří protagonistů.
Mimouch 90 %
(zadáno: 1.2.2018, počet hodnocení: 50)
přínosný / zajímavý komentář
Tři postavy, jejichž život během chvilky obrátí naruby dramatická událost. V postavách Helen a Dennyho se rozehrává vnitřní boj. Co je důležitější? Morálka, rodinné pouto, láska k partnerovi... Pomoc cizímu člověku nebo vlastní krvi? Jen Liam, který celou situaci způsobil, zůstává ve své jednoduchosti stranou. Charaktery jednotlivých postav se na jevišti postupně odhalují, drama se stupňuje a atmosféra houstne. Dobrý příběh byl skvěle přeložen, zrežírován i zahrán celou hereckou trojicí. Představení určitě stojí za návštěvu.
Llydeb 80 %
(zadáno: 29.1.2018, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Bylo to působivější a chytřejší, než jsem čekala. Rodinu si nikdo nevybírá.
Denisa H. 80 %
(zadáno: 5.6.2017, počet hodnocení: 302)
přínosný / zajímavý komentář
Umístit hru do bytu a umístit tam i diváky byl výborný nápad. Člověk si připadá jak na návštěvě, ačkoli postupem času by tam snad ani raději nechtěl být, jak získává inscenace na intenzitě... Výborné představení s ještě lepšími hereckými výkony. Snad jen chování postavy M. Zoubkové mi občas nebylo zcela jasné, za což strhávám několik procent dolů... 85 %.
Greetchen 80 %
(zadáno: 2.2.2017, počet hodnocení: 80)
přínosný / zajímavý komentář
(26.1.2017) Velice silné a syrové téma, umocněné malým prostorem bytového divadla, kde se hra hraje. Hra příjemně graduje a v závěru už jsem neklidně poposedávala na sedadle, do potlesku neudržela slzy. Velice oceňuji i herecky vyrovnané výkony všech tří představitelů. Liam Jana Plouhara rychle vyvolá nesnesitelné znelíbení, ještě více mě ale - zejména v druhé půli hry - chytla proměna a vyzrání Dennyho v podání Marka Němce.
Lovin 90 %
(zadáno: 31.1.2017, počet hodnocení: 207)
přínosný / zajímavý komentář
85%
Sherly 90 %
(zadáno: 26.1.2017, počet hodnocení: 54)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Báječný zážitek z prostoru divadla ve Vodičkově ulici, vejdete do pasáže 32 a čekájí vás u dveří zhruba v půlce chodby, nikam dál nebluďte ;) Představení doporučuju, úžasní herci!
Raviolka 80 %
(zadáno: 9.4.2016, počet hodnocení: 30)
přínosný / zajímavý komentář
Hra o rodinných poutech, o hluboko uložených prožitcích z dětství, o cizím světě tam venku. I když se před námi odkrývají velmi osobní témata, každý divák si v tom najde to své. Herecké výkony vyrovnané, charaktery všech tří osob jsou vykresleny bez zaváhání. Dvě slova, která tu už zazněla od jiných hodnotitelů, jsou naprosto výstižná: aktuální a uvěřitelné. Viděno u Bezručů v Márnici.
Poulet 90 %
(zadáno: 30.3.2016, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Hodně aktuální tematika a vynikající uvěřitelní herci.
Mau 90 %
(zadáno: 15.12.2015, počet hodnocení: 93)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi uvěřitelné s vynikajícími hereckými výkony. Bravo!
Vaklav 80 %
(zadáno: 20.11.2015, počet hodnocení: 246)
přínosný / zajímavý komentář
75% - Moc fajn, určitě souhlasím, že bytové nebo jinak malé divadlo je ten správný prostor. Celé okolí divadla v ÚL hře nahrává, velmi patřičné zvuky přicházející z okolí atmosféru umocňují.
Na jednu stranu se mi líbí když přijde odlehčení v podobě humoru, na druhou stranu nevím, jestli to zde nebylo na úkor naléhavosti vyznění, to asi podle nátury (u mě ok). Kouzlo nechtěného je vždy fajn, tož nefungující prodlužovák nevadí.
Dovolím si zaprudit - opravdu je milí spoludiváci a milé divačky nutné popíjet během hry, mě to opravdu ruší - myslím si, že 40 minut bez pití se dá žít, co myslíte?
Eviik 80 %
(zadáno: 16.10.2015, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Umístění hry právě do bytového divadla byl výborný nápad. Skutečně jsem si připadala jako na návštěvě. Režisér dokázal využít v podstatě všechny pokoje. Aktuální téma nutí k zamyšlení. První polovina je možná místy příliš upovídaná, druhá část je naopak intenzivní divadelní zážitek. Vřele doporučuji.
Monulinka 80 %
(zadáno: 14.10.2015, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
Nazkoušet tuhle hru v takových prostorách byl perfektní nápad. Bytové divadlo se vším všudy, až si připadáte jako voyeři na nepatřičné návštěvě. Silná hra se třemi velmi dobrými hereckými výkony, jen některé pohnutky Helen mohly být trochu lépe objasněny. Aktuální téma pro zamyšlení, intenzivní divadelní zážitek. 85 %
Ba-jo 80 %
(zadáno: 5.5.2015, počet hodnocení: 211)
přínosný / zajímavý komentář
Nedokážu si představit tuto hru jinak než právě v bytovém divadle - velká scéna by jí určitě neslušela a hru potopila. Však se taky celý děj odehrává po celou dobu v jednom bytě a dobře je do hry zakomponován právě celý byt a nikoliv jen ústřední místnost bytového divadla, kde sedí diváci. Takto zvolený formát dodal hře na autentičnosti a umocnil tísnívou atmosféru celého představení s kterou se na maličkatém prostoru herci velmi dobře vypořádali. Pro diváka to není žádná oddychovka, ale představení rozhodně stojí za návštěvu, byl to silný a tak akorát dlouhý zážitek.
Elbrody 70 %
(zadáno: 4.3.2020, počet hodnocení: 38)
Xcepek 60 %
(zadáno: 28.5.2019, počet hodnocení: 543)
Suzana 60 %
(zadáno: 2.3.2019, počet hodnocení: 267)
MartinaEli 90 %
(zadáno: 12.11.2018, počet hodnocení: 58)
Sluha 90 %
(zadáno: 7.6.2018, počet hodnocení: 175)
Mikulin 80 %
(zadáno: 17.5.2018, počet hodnocení: 65)
Martin21 70 %
(zadáno: 25.11.2017, počet hodnocení: 350)
Lenka458 80 %
(zadáno: 11.11.2016, počet hodnocení: 120)
Kolit 60 %
(zadáno: 28.5.2016, počet hodnocení: 23)
Terezavra 80 %
(zadáno: 21.4.2016, počet hodnocení: 8)
Panapollon 80 %
(zadáno: 24.3.2016, počet hodnocení: 51)
Marcela 80 %
(zadáno: 23.10.2015, počet hodnocení: 406)
Dovemummy-Alena S. 90 %
(zadáno: 14.10.2015, počet hodnocení: 146)
SakuL 80 %
(zadáno: 21.5.2015, počet hodnocení: 63)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.