Divadelní spolek Kašpar

Srpen v zemi indiánů

Premiéra: 6.3.2017 | 2:15
Překlad: Julek Neumann. Úprava: Pavel Lagner, Lenka Bočková. Dramaturgie: Lenka Bočková. Výprava: Petra Krčmářová. Hudba: Daniel Fikejz. Režie: Pavel Lagner.
Úspěšné drama o nezahojených křivdách a stínech minulosti rodiny Westonových, která se díky zmizení hlavy rodiny po dlouhé době celá společně potkává a zoufale hledá a nenachází odpuštění, porozumění, lásku a štěstí...
14!    
Divadelní spolek Kašpar
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
78 %
78421000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Jan Pařízek 80 %
Jiří Landa 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (44)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 19.3.2019, počet hodnocení: 1787)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Přestože kvůli škrtům divák přijde o některé informace o titulní „zemi indiánů“, komornější úprava právem ceněné Lettsovo rodinné drama nepoškodila a občas i vedla k dynamičtějšímu vyznění. Režijně dobře ukočírované, kvalitní práce většiny herců. Dva roky po premiéře měla inscenace patrně již usazenější podobu, M. Steinmasslová podala výkon vskutku pozoruhodný a hluboký. Příležitosti dobře využily i J. Nerudová či M. Prášilová.
Jan Pařízek  80 %
(zadáno: 1.2.2018, počet hodnocení: 819)
+ přínosný / zajímavý komentář
Silná inscenace, jenž dobře využívá bohatý potenciál tohoto rodinného dramatu. Vícevrstvý vztah matky a dcer, společně s nelehkým životním údělem každé z nich. Vystavěno je to pěkně, jednotlivé vztahy jsou též solidně načrtnuty a při důležitých momentech to rozhodně neztrácí potřebnou sílu a údernost. V první polovině je snad pár scén, kde se dobré tempo malinko vytrácí, ale nudit se u toho člověk opravdu nestihne. Naopak závěr je velmi povedený. Dějové škrty zde z mého pohledu působí spíše pozitivně. Výtečný herecký výkon u M. Steinmasslové, které zdatně sekundovala J. Nerudová. 77%
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 23.6.2017, počet hodnocení: 2908)
+ přínosný / zajímavý komentář
Oceňuji, že se tvůrci rozhodli ke škrtům, zvlášť úvodního monologu otce. Inscenace hned nabere patřičné tempo, charaktery postav ale zůstávají členité, nedochází k jejich zjednodušení. Nejvíce mě v roli Barbary zaujala J. Nerudová, jež vystihla složitost povahy této postavy. M. Steinmasslová coby Violet získává na suverenitě především v druhé části. V menších rolích zaujali M. Zoubková a A. Petráš, tragičnost jejich vztahu byla zpracována působivě. Inscenace by sice mohla být sevřenější a propracovanější, na čemž se bude jistě dále pracovat, ale i v této podobě před diváky rozhodně obstojí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jerman  80 %
(zadáno: 24.10.2020, počet hodnocení: 94)
přínosný / zajímavý komentář
Představení jsem viděl v prvních dnech po rozvolnění karanténních opatřeních na konci května 2020. V hledišti bylo jen o něco málo více diváků než herců na jevišti. Ti však hráli jako o život, s nesmírnou chutí a nasazením, seděl jsem v první řadě a pro nečetnost diváků jsem se bez mála cítil být sám součástí inscenace. Chválit zde výkon paní Steimasslové v titulní roli by bylo jen nošením dříví do lesa, byli ale výborní všichni herci. Ostatně toto vynikající americké jižanské rodinné drama (Pulitzerova cena 2008) jim k tomu dávalo skvělou příležitost.
Valmez  100 %
(zadáno: 26.5.2020, počet hodnocení: 333)
přínosný / zajímavý komentář
TOP
R.JELEN.21  70 %
(zadáno: 22.1.2020, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
protože vím, že za týden si její obsah až s výjimkou pár hlášek nevzpomenu. Na co si ale vzpomenu, je zvláštně dobrý pocit, že hry celkově (i když má vlastně dost hluchých míst) a úplně bezpečně si vzpomenu na geniální výkon Mileny Steinmasslové. Už jen kvůli ní se vyplatí inscenaci vidět.
Taky budu neustále dumat nakolik moc mi Jakub Špalek připomíná postavu ducha z metra ve filmu Duch.
Slavík  80 %
(zadáno: 22.1.2020, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
... koncert paní Steinmasslove, panebože, proč tahle fantastická herečka nemá víc příležitosti? ... a skalp dolů před ostatními členy souboru (tedy i před režii), jsou naprosto přesní a není zde jediný falešný tón... vedle Addamsovy rodiny má nejoblíbenější familie ; )
Avlis  90 %
(zadáno: 5.4.2019, počet hodnocení: 134)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi zajímavá hra. Určitě lepší je druhá polovina,kde příběh vygraduje a diváci se dočkají i překvapivou informaci. Milena Steinmasslová je fantastická herečka. Velmi mě překvapila...
DivadelniFan  80 %
(zadáno: 21.3.2018, počet hodnocení: 256)
přínosný / zajímavý komentář
Z představení jsem si odnesl opravdu silný zážitek. Zajímavý příběh, ze kterého (hlavně v závěru) mrazí. Hra skvěle graduje a odsýpá. Excelentní výkon Mileny Steinmasslové, které perfektně sekundovali Jitka Nerudová, Monika Zoubková, Jan Zadražil a Aleš Petráš. Jsem opravdu rád, že jsem takové představení mohl vidět, ale znovu bych už nešel. Bylo to na mě opravdu "silný kafe", ale takový je život.
Albrecht  100 %
(zadáno: 2.2.2018, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Představení jsem viděl vícekrát a pokaždé to bylo trochu jiné. Inscenace podle mě hodně stojí i na hereckém rozpoložení. Nejlépe na mě hra působila napoprvé, neboť díky premiérovému stresu byla tísnivá atmosféra na jevišti ještě silnější. Hodnotím tedy podle dojmu z premiéry, tím ale nechci odrazovat od repríz. Představení skvěle funguje i dál.
J.S.  80 %
(zadáno: 12.1.2018, počet hodnocení: 136)
přínosný / zajímavý komentář
Rodinné drama ibsenovského střihu, v jehož průběhu se odkrývá hrůzná patologičnost vztahů mezi členy rozvrácené jižanské rodiny. Hra zaujme bravurní dramatickou výstavbou, která dává možnost rozehrát osobní tragédie jednotlivých postav. Děj je sevřený a divák je zdařile udržován ve stálém napětí. Herecky vynikající je především M. Steinmasslová (i když v jejím podání nese postava matky rysy sympatické cynické glosátorky, což asi nebyl autorův záměr). Celkové vyznění hry mírně snižuje nedotažená scénografie (i při vědomí omezených možností Divadla v Celetné).
Kaklapak  80 %
(zadáno: 11.1.2018, počet hodnocení: 74)
přínosný / zajímavý komentář
Na mě trošku hysterický, ale každopádně vynikající herecké výkony M. Steinmasslové a J. Nerudové.
Sybila  90 %
(zadáno: 24.11.2017, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Možná text není pro všechny, ale herecké výkony skvělé a paní Steinmasslová excelentní. V druhé půli už téměř nedýcháte a jste pohlceni emocemi a příběhem.
Klobouk dolu, pane Lagnere.
Denisa H.  80 %
(zadáno: 10.10.2017, počet hodnocení: 339)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi silný text! Paní M. Steinmasslová je v roli excelentní a zdárně jí sekunduje J. Nerudová. A ač nepatří k mým oblíbeným herečkám, už potřetí mě M. Zoubková přesvědčila o svých jedinečných kvalitách. Text a herecké výkony je to hlavní, z čeho inscenace těží.
Sice mám rezervu 20 % do plného hodnocení, nicméně zmíním jen tu největší výtku, kterou bych měla, a to obsazení A. Petráše do role malého Charlese - těch 37 let mu nejde uvěřit, a tak vedle MZ vypadal jak zajíček, přestože mezi jejich postavami byl rozdíl jen 7 let. Rušilo mě to a nevím, na kolik bylo nutné dodržet věk z předlohy.
Katarina16  40 %
(zadáno: 3.10.2017, počet hodnocení: 26)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi dobré herecké výkony. Za mě je to ale bohužel text na hraně citového vydírání diváka, plný samoúčelných vulgarismů a hysterie, před kterou se v malém divadle není kam schovat. Pozitivní reakce ostatních respektuji a chybu hledám v sobě.
Zelvous  60 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 38)
přínosný / zajímavý komentář
Hlavní sílu dává velký příběh a scénář, který dovolil velkou hru s city, emocemi a třeba i prostorem, který dokonale vyplní jednotlivci, dvojice nebo všichni účinkující! Ti ukazují a hrají velké divadlo především o velkých emocích, což je velká výzva scénáře. Skvěle vše doplňuje i autentičnost kostýmní a scénické tvorby! Největší dokonalostí je ovšem výkon hlavní role (Mileny Steimasslové)!Rozhodně doporučuji!
Monulinka  90 %
(zadáno: 4.6.2017, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace stojí na silném textu, který umí ostře tnout do živého, až mi několikrát trvalo pochopit, jaká krutost byla jen tak téměř mimochodem vlastně vyřčena. Režie měla hodně šťastnou ruku při obsazení jednotlivých postav, takže se může pevně opřít o vyrovnané herecké výkony v čele se skvělou M. Steinmasslovou a J. Nerudovou, která mě velmi mile překvapila. 85 %
Lucilla  90 %
(zadáno: 30.5.2017, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi silnych 90 a zazitek na hodne dlouhou dobu. Zde se povedlo velice dobre uchopit text a zdarne podporit ty nejlepsi momenty. Silne, emotivni predstaveni se strhujicim vykonem M.Steinmasslove v cele. Krom J.Nerudove ostatni herci nedostali tolik prostoru, coz byla obcas skoda, treba A.Jastraban by se na scene mohl mihnout vickrat. Jinak ale velka spokojenost.
Eviik  90 %
(zadáno: 23.5.2017, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Kvalitní text je první podmínkou úspěchu. Zde se navíc setkal s dobře odvedenou režijní prací, která se nedopouští žádných experimentů. Příběh výborně graduje až do závěrečných emotivních scén. Milena Steinmasslová v hlavní roli předvádí opravdu životní výkon, skvěle ji sekundují Jitka Nerudová a Monika Zoubková.
Jirkan  90 %
(zadáno: 25.4.2017, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
24.4. 2017 a 22.10. 2017: Zvyšuji své hodnocení a upravuji komentář. Trvám na tom, že výprava této inscenace není dotažená tak, jako herecká práce a úprava samotného textu. Milena Steinmasslová ve své roli byla po druhé mnohem působivější. Na své roli stále pracuje a stále hledá nové momenty a významy (takže roli dává dost energie). Rovnocenným parťákem je Jitka Nerudová, to platí stále. Ostatní nemají tolik prostoru rozehrát své příběhy, ale odvádí velmi dobrou práci a jako celek to funguje. Prostě šťavnaté divadlo.
Kotroslav  100 %
(zadáno: 25.4.2017, počet hodnocení: 31)
přínosný / zajímavý komentář
Výborný text, překlad i herci v čele s M. Steinmasslovou, jeden z nejintenzivnějších divadelních zážitků posledních let, bravo.
Pavel.Tomas  90 %
(zadáno: 20.4.2017, počet hodnocení: 137)
přínosný / zajímavý komentář
Výborný text, skvělí herci. Milena Steinmasslová bezkonkurenční.
Pasika  60 %
(zadáno: 16.6.2021, počet hodnocení: 24)
Kolemjdouci  80 %
(zadáno: 7.9.2020, počet hodnocení: 80)
Majdin_kulturni_svet  80 %
(zadáno: 30.1.2020, počet hodnocení: 158)
Xcepek  90 %
(zadáno: 30.5.2019, počet hodnocení: 604)
Fedorocko  70 %
(zadáno: 6.2.2019, počet hodnocení: 645)
Sherly  70 %
(zadáno: 20.1.2019, počet hodnocení: 60)
Srna  80 %
(zadáno: 18.1.2019, počet hodnocení: 63)
Martikovodivadlo  50 %
(zadáno: 17.1.2019, počet hodnocení: 51)
Dzaamek  60 %
(zadáno: 11.10.2018, počet hodnocení: 71)
Piretro  70 %
(zadáno: 5.7.2018, počet hodnocení: 36)
Mikulin  70 %
(zadáno: 17.5.2018, počet hodnocení: 70)
Bernardblack  80 %
(zadáno: 10.5.2018, počet hodnocení: 304)
Kajavhaji  80 %
(zadáno: 29.3.2018, počet hodnocení: 55)
Saffy  90 %
(zadáno: 14.3.2018, počet hodnocení: 9)
House Pachodi  70 %
(zadáno: 28.1.2018, počet hodnocení: 57)
Eda  80 %
(zadáno: 6.12.2017, počet hodnocení: 8)
Vladislavka  90 %
(zadáno: 31.10.2017, počet hodnocení: 124)
Suzana  50 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 303)
Coriolanus  90 %
(zadáno: 24.4.2017, počet hodnocení: 48)
Lea301  50 %
(zadáno: 9.5.2019, počet hodnocení: 4)
Davidhach85  80 %
(zadáno: 23.4.2018, počet hodnocení: 2)
Adina Damian  90 %
(zadáno: 14.3.2018, počet hodnocení: 4)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.