Divadelní spolek Kašpar

Srpen v zemi indiánů

Premiéra: 6.3.2017 | 2:15
Překlad: Julek Neumann. Úprava: Pavel Lagner, Lenka Bočková. Dramaturgie: Lenka Bočková. Výprava: Petra Krčmářová. Hudba: Daniel Fikejz. Režie: Pavel Lagner.
Poslední uvedení: únor 2023.
Úspěšné drama o nezahojených křivdách a stínech minulosti rodiny Westonových, která se díky zmizení hlavy rodiny po dlouhé době celá společně potkává a zoufale hledá a nenachází odpuštění, porozumění, lásku a štěstí...
14!    

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadelní spolek Kašpar
Hodnocení inscenace
Redakce
74 %
Uživatelé
79 %
79471000
Volby

Hodnocení (51)

HODNOCENÍ REDAKCE
Helena Grégrová  70 %
30.9.2023 | 1679 hodnocení
Iva Bryndová  80 %
30.1.2023 | 566 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé herecké výkony, zejména Mileny Steinmasslové a Jitky Nerudové v ústředních rolích, zaujali ale i další obsazení: Monika Zoubková, Eliška Hanušová Bašusová, Irena Kristeková či František Kreuzmann, a po letech uvádění zcela jasně patrná celková herecká souhra - výborná. Napětí a hutná atmosféra se drží celé drsným černým humorem prošpikované inscenace, která skrz všechny patologické a vykloubené vztahy v jedné rodině, jež popisuje, nemilosrdně směřuje k drsnému konci, který se v jejím průběhu čím dál víc jeví jako jediný v dané situaci možný a výrazně evokuje známé "čím kdo zachází, tím také schází." Drsné, emotivní, působivé.
Pavel Širmer  70 %
19.3.2019 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Přestože kvůli škrtům divák přijde o některé informace o titulní „zemi indiánů“, komornější úprava právem ceněné Lettsovo rodinné drama nepoškodila a občas i vedla k dynamičtějšímu vyznění. Režijně dobře ukočírované, kvalitní práce většiny herců. Dva roky po premiéře měla inscenace patrně již usazenější podobu, M. Steinmasslová podala výkon vskutku pozoruhodný a hluboký. Příležitosti dobře využily i J. Nerudová či M. Prášilová.
Jan Pařízek  80 %
1.2.2018 | 910 hodnocení
+ souhlasím
Silná inscenace, jenž dobře využívá bohatý potenciál tohoto rodinného dramatu. Vícevrstvý vztah matky a dcer, společně s nelehkým životním údělem každé z nich. Vystavěno je to pěkně, jednotlivé vztahy jsou též solidně načrtnuty a při důležitých momentech to rozhodně neztrácí potřebnou sílu a údernost. V první polovině je snad pár scén, kde se dobré tempo malinko vytrácí, ale nudit se u toho člověk opravdu nestihne. Naopak závěr je velmi povedený. Dějové škrty zde z mého pohledu působí spíše pozitivně. Výtečný herecký výkon u M. Steinmasslové, které zdatně sekundovala J. Nerudová. 77%
Jiří Landa  70 %
23.6.2017 | 3031 hodnocení
+ souhlasím
Oceňuji, že se tvůrci rozhodli ke škrtům, zvlášť úvodního monologu otce. Inscenace hned nabere patřičné tempo, charaktery postav ale zůstávají členité, nedochází k jejich zjednodušení. Nejvíce mě v roli Barbary zaujala J. Nerudová, jež vystihla složitost povahy této postavy. M. Steinmasslová coby Violet získává na suverenitě především v druhé části. V menších rolích zaujali M. Zoubková a A. Petráš, tragičnost jejich vztahu byla zpracována působivě. Inscenace by sice mohla být sevřenější a propracovanější, na čemž se bude jistě dále pracovat, ale i v této podobě před diváky rozhodně obstojí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Heroinaction  90 %
10.11.2023 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Viděno: 17. května 2022

Fantastické, Milena Steinmasslová byla tak krásně zlá! Vůbec by mě nenapadlo, že hra byla napsána v roce 2007, zapadala mi tematicky tak o 60 let dřív do největších her amerických velikánů 20. století, zejména jsem viděl paralely s Cestou dlouhým dnem do noci a Tramvají. Dramata o dysfunkčních rodinných vztazích jsou moje srdcovka, takže hodnocení je trochu zkreslené. Jen mě mrzí, že jsem prošvihl dernieru.
Jerman  80 %
24.10.2020 | 130 hodnocení
+ souhlasím
Představení jsem viděl v prvních dnech po rozvolnění karanténních opatřeních na konci května 2020. V hledišti bylo jen o něco málo více diváků než herců na jevišti. Ti však hráli jako o život, s nesmírnou chutí a nasazením, seděl jsem v první řadě a pro nečetnost diváků jsem se bez mála cítil být sám součástí inscenace. Chválit zde výkon paní Steimasslové v titulní roli by bylo jen nošením dříví do lesa, byli ale výborní všichni herci. Ostatně toto vynikající americké jižanské rodinné drama (Pulitzerova cena 2008) jim k tomu dávalo skvělou příležitost.
Valmez  100 %
26.5.2020 | 520 hodnocení
+ souhlasím
TOP
R.JELEN.21  70 %
22.1.2020 | 249 hodnocení
+ souhlasím
protože vím, že za týden si její obsah až s výjimkou pár hlášek nevzpomenu. Na co si ale vzpomenu, je zvláštně dobrý pocit, že hry celkově (i když má vlastně dost hluchých míst) a úplně bezpečně si vzpomenu na geniální výkon Mileny Steinmasslové. Už jen kvůli ní se vyplatí inscenaci vidět.
Taky budu neustále dumat nakolik moc mi Jakub Špalek připomíná postavu ducha z metra ve filmu Duch.
Slavík  80 %
22.1.2020 | 8 hodnocení
+ souhlasím
... koncert paní Steinmasslove, panebože, proč tahle fantastická herečka nemá víc příležitosti? ... a skalp dolů před ostatními členy souboru (tedy i před režii), jsou naprosto přesní a není zde jediný falešný tón... vedle Addamsovy rodiny má nejoblíbenější familie ; )
Avlis  90 %
5.4.2019 | 165 hodnocení
+ souhlasím
Velmi zajímavá hra. Určitě lepší je druhá polovina,kde příběh vygraduje a diváci se dočkají i překvapivou informaci. Milena Steinmasslová je fantastická herečka. Velmi mě překvapila...
DivadelniFan  80 %
21.3.2018 | 355 hodnocení
+ souhlasím
Z představení jsem si odnesl opravdu silný zážitek. Zajímavý příběh, ze kterého (hlavně v závěru) mrazí. Hra skvěle graduje a odsýpá. Excelentní výkon Mileny Steinmasslové, které perfektně sekundovali Jitka Nerudová, Monika Zoubková, Jan Zadražil a Aleš Petráš. Jsem opravdu rád, že jsem takové představení mohl vidět, ale znovu bych už nešel. Bylo to na mě opravdu "silný kafe", ale takový je život.
Albrecht  100 %
2.2.2018 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Představení jsem viděl vícekrát a pokaždé to bylo trochu jiné. Inscenace podle mě hodně stojí i na hereckém rozpoložení. Nejlépe na mě hra působila napoprvé, neboť díky premiérovému stresu byla tísnivá atmosféra na jevišti ještě silnější. Hodnotím tedy podle dojmu z premiéry, tím ale nechci odrazovat od repríz. Představení skvěle funguje i dál.
J.S.  80 %
12.1.2018 | 149 hodnocení
+ souhlasím
Rodinné drama ibsenovského střihu, v jehož průběhu se odkrývá hrůzná patologičnost vztahů mezi členy rozvrácené jižanské rodiny. Hra zaujme bravurní dramatickou výstavbou, která dává možnost rozehrát osobní tragédie jednotlivých postav. Děj je sevřený a divák je zdařile udržován ve stálém napětí. Herecky vynikající je především M. Steinmasslová (i když v jejím podání nese postava matky rysy sympatické cynické glosátorky, což asi nebyl autorův záměr). Celkové vyznění hry mírně snižuje nedotažená scénografie (i při vědomí omezených možností Divadla v Celetné).
Kaklapak  80 %
11.1.2018 | 84 hodnocení
+ souhlasím
Na mě trošku hysterický, ale každopádně vynikající herecké výkony M. Steinmasslové a J. Nerudové.
Sybila  90 %
24.11.2017 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Možná text není pro všechny, ale herecké výkony skvělé a paní Steinmasslová excelentní. V druhé půli už téměř nedýcháte a jste pohlceni emocemi a příběhem.
Klobouk dolu, pane Lagnere.
Denisa H.  80 %
10.10.2017 | 379 hodnocení
+ souhlasím
Velmi silný text! Paní M. Steinmasslová je v roli excelentní a zdárně jí sekunduje J. Nerudová. A ač nepatří k mým oblíbeným herečkám, už potřetí mě M. Zoubková přesvědčila o svých jedinečných kvalitách. Text a herecké výkony je to hlavní, z čeho inscenace těží.
Sice mám rezervu 20 % do plného hodnocení, nicméně zmíním jen tu největší výtku, kterou bych měla, a to obsazení A. Petráše do role malého Charlese - těch 37 let mu nejde uvěřit, a tak vedle MZ vypadal jak zajíček, přestože mezi jejich postavami byl rozdíl jen 7 let. Rušilo mě to a nevím, na kolik bylo nutné dodržet věk z předlohy.
Katarina16  40 %
3.10.2017 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Velmi dobré herecké výkony. Za mě je to ale bohužel text na hraně citového vydírání diváka, plný samoúčelných vulgarismů a hysterie, před kterou se v malém divadle není kam schovat. Pozitivní reakce ostatních respektuji a chybu hledám v sobě.
Zelvous  60 %
10.6.2017 | 38 hodnocení
+ souhlasím
Hlavní sílu dává velký příběh a scénář, který dovolil velkou hru s city, emocemi a třeba i prostorem, který dokonale vyplní jednotlivci, dvojice nebo všichni účinkující! Ti ukazují a hrají velké divadlo především o velkých emocích, což je velká výzva scénáře. Skvěle vše doplňuje i autentičnost kostýmní a scénické tvorby! Největší dokonalostí je ovšem výkon hlavní role (Mileny Steimasslové)!Rozhodně doporučuji!
Monulinka  90 %
4.6.2017 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace stojí na silném textu, který umí ostře tnout do živého, až mi několikrát trvalo pochopit, jaká krutost byla jen tak téměř mimochodem vlastně vyřčena. Režie měla hodně šťastnou ruku při obsazení jednotlivých postav, takže se může pevně opřít o vyrovnané herecké výkony v čele se skvělou M. Steinmasslovou a J. Nerudovou, která mě velmi mile překvapila. 85 %
Lucilla  90 %
30.5.2017 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Velmi silnych 90 a zazitek na hodne dlouhou dobu. Zde se povedlo velice dobre uchopit text a zdarne podporit ty nejlepsi momenty. Silne, emotivni predstaveni se strhujicim vykonem M.Steinmasslove v cele. Krom J.Nerudove ostatni herci nedostali tolik prostoru, coz byla obcas skoda, treba A.Jastraban by se na scene mohl mihnout vickrat. Jinak ale velka spokojenost.
Eviik  90 %
23.5.2017 | 289 hodnocení
+ souhlasím
Kvalitní text je první podmínkou úspěchu. Zde se navíc setkal s dobře odvedenou režijní prací, která se nedopouští žádných experimentů. Příběh výborně graduje až do závěrečných emotivních scén. Milena Steinmasslová v hlavní roli předvádí opravdu životní výkon, skvěle ji sekundují Jitka Nerudová a Monika Zoubková.
Jirkan  90 %
25.4.2017 | 564 hodnocení
+ souhlasím
24.4. 2017 a 22.10. 2017: Zvyšuji své hodnocení a upravuji komentář. Trvám na tom, že výprava této inscenace není dotažená tak, jako herecká práce a úprava samotného textu. Milena Steinmasslová ve své roli byla po druhé mnohem působivější. Na své roli stále pracuje a stále hledá nové momenty a významy (takže roli dává dost energie). Rovnocenným parťákem je Jitka Nerudová, to platí stále. Ostatní nemají tolik prostoru rozehrát své příběhy, ale odvádí velmi dobrou práci a jako celek to funguje. Prostě šťavnaté divadlo.
Kotroslav  100 %
25.4.2017 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Výborný text, překlad i herci v čele s M. Steinmasslovou, jeden z nejintenzivnějších divadelních zážitků posledních let, bravo.
Pavel.Tomas  90 %
20.4.2017 | 158 hodnocení
+ souhlasím
Výborný text, skvělí herci. Milena Steinmasslová bezkonkurenční.
Nickmik  70 %
5.12.2023 | 76 hodnocení
TKa11  90 %
17.2.2023 | 90 hodnocení
MMK  80 %
14.2.2023 | 184 hodnocení
Applejuice  80 %
8.1.2023 | 368 hodnocení
Pasika  60 %
16.6.2021 | 41 hodnocení
Kolemjdouci  80 %
7.9.2020 | 88 hodnocení
Majdin_kulturni_svet  80 %
30.1.2020 | 176 hodnocení
Xcepek  90 %
30.5.2019 | 665 hodnocení
Fedorocko  70 %
6.2.2019 | 750 hodnocení
Sherly  70 %
20.1.2019 | 63 hodnocení
Srna  80 %
18.1.2019 | 87 hodnocení
Martikovodivadlo  50 %
17.1.2019 | 51 hodnocení
Dzaamek  60 %
11.10.2018 | 75 hodnocení
Piretro  70 %
5.7.2018 | 36 hodnocení
Mikulin  70 %
17.5.2018 | 75 hodnocení
Bernardblack  80 %
10.5.2018 | 328 hodnocení
Kajavhaji  80 %
29.3.2018 | 55 hodnocení
Saffy  90 %
14.3.2018 | 9 hodnocení
House Pachodi  70 %
28.1.2018 | 73 hodnocení
Eda  80 %
6.12.2017 | 8 hodnocení
Vladislavka  90 %
31.10.2017 | 164 hodnocení
Suzana  50 %
19.10.2017 | 343 hodnocení
Coriolanus  90 %
24.4.2017 | 49 hodnocení
Lea301  50 %
9.5.2019 | 4 hodnocení
Davidhach85  80 %
23.4.2018 | 2 hodnocení
Adina Damian  90 %
14.3.2018 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.