Národní divadlo [Stavovské divadlo]

Jedenácté přikázání

Premiéra: 21.11.2013 | 2:25
Dramaturgie: Iva Klestilová. Scéna: Martin Chocholoušek. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: Darek Král. Režie: David Drábek.
Poslední uvedení: červen 2017.
Nejhranější komedie českého klasika ve výrazné autorské úpravě. Čtyři přátelé se v mládí zapřísáhli a vsadili, že zůstanou starými mládenci. Jiří Voborský však slib porušil a oženil se. Nyní, když se má po letech s přáteli setkat, rozhodne se svou manželku před ostatními zapřít. Porušení nepsaného jedenáctého přikázání „Nezapřeš ženy své!“ se však ukáže mnohem komplikovanější, než si představoval...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
48 %
Uživatelé
54 %
kontroverzní inscenace (239.)
54501000
Volby

Hodnocení (57)

HODNOCENÍ REDAKCE
Anežka Kotoučová  60 %
22.5.2017 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Ze hry dnes bohužel zoufale anachronické a hloupoučké dokázal Drábek vytřískat pár docela dobrých nápadů a popkulturních gagů. Opulentní je především výprava (použití vznášedel, zorbingové koule, propadla atd.) Tradičně skvělá je Králova hudba a písně. Vulgarismy se dají přežít, mnohem horší je však rádoby vtipný neetický dialog o dosud nenarozeném potomkovi. Herecky v pořádku, opravdu moc mile mě překvapil Martin Pechlát - netušila jsem, že je tak skvělý komik.
57%
Jiří Koula  50 %
3.1.2016 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
Na to, že se k tvorbě Davida Drábka stavím řekněme rezervovaně, docela milé překvapení, když už se tato hra musela objevit na jevišti, je vlastně štěstí, že se jí ujal právě tento režisér. Zásadní otázkou však je, proč tuto hru dnes vůbec inscenovat, potřeboval snad Drábek hřiště, na němž by se mohl vyblbnout, aniž by tím ublížil textu?
Jiří Landa  30 %
22.1.2014 | 3027 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Hry D. Drábka mám vesměs rád. Jeho nejnovější počin však patří k tomu nejslabšímu, co kdy vyprodukoval. Laciné vtípky, které už navíc byly v jeho produkcích k vidění, nejasná koncepce, zbytečné užívání vulgarit... To vše obsahuje novinka SD vzniklá dle Šamberkovy stejnojmenné hry. Vlastně se ptám, proč takto zbytná inscenace vznikla a koho má oslovit a co přesně by měla divákovi sdělit. O to smutnější je fakt, že je na repertoáru Národního divadla. Rozpačitý dojem nezachrání ani výborná hudba D. Krále, povedená scéna, ba ani skvělá J. Boušková a ostatní herci přesně plnící režijní zadání.
Helena Grégrová  40 %
20.1.2014 | 1666 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
35%. Kladné body za scénu, hudbu a neodolatelnou Mouchu Davida Prachaře. Překotně vrstvené režijní fórky na mě ale převážně nezabíraly a přifukovaly bublinu marného diváckého očekávání, která nakonec splaskla a zůstalo po ní jen bezobsažné prázdno.
Pavel Širmer  50 %
13.12.2013 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Šamberkova fraška se pro dnešní divadlo nemusí jevit jako „nepoužitelná“, např. L. Smoček se nenásilně vypořádal i se zastaralejšími veselohrami. Část diváctva ND nekonvenční tvar rozhodně nepřijme! Kdo však nemá problém se stylem humoru D. Drábka, nemusí být znechucen ani z této radikální adaptace. Některé posuny, dodané motivy a nápady jsou vtipné, jiné zbytečně násilné. Textová adaptace i inscenace Drábkovi vyšly jen částečně, má na svém kontě povedenější počiny, v nichž humor lépe sloužil myšlence. Výborná výprava i hudba. Herecky obstojné, mně osobně nejvíce bavil (syfilitik) J. Bidlas.
Lukáš Dubský  70 %
3.12.2013 | 1134 hodnocení
+ souhlasím
(+5)
Drábek opět pracuje svým neměnným způsobem - z předlohy si bere jen zápletku a příběh naplní neuvěřitelným množstvím vtipů různé provenience. V první polovině inscenace to funguje takřka bezchybně - je to svěží, má to spád a Drábek skvělé využívá technické možnosti Stavovského divadla. Po přestávce se kolo trochu zadrhne, přibývá zbytných výstupů (rozpačitě působí třeba sexuálně laděné taneční scény) a bohužel se skoro nedočkáme scén, ve kterých by se sešla ústřední pánská čtveřice. Velkým plusem jsou ovšem herecké výkony - takhle nespoutaně a s chutí jsem herce ND už dlouho hrát neviděl. 65%
Jan Pařízek  50 %
2.12.2013 | 900 hodnocení
+ souhlasím
Příliš mnoho chaosu na jedné scéně. Tak to na mě bohužel působilo. První polovina ještě docela pozitivní, několikero vtipných dialogů, dobře vykreslené pitoreskní charaktery a relativně slušná zápletka. V druhé části však začaly přibývat více či méně podivné scénky, které na mě neměly příliš pozitivní dopad. Též na můj vkus až příliš sexuálního podtextu a dvojsmyslů. Nejprve vtipné, ale ke konci již spíše únavně neoriginální. Po herecké stránce však nemám výtek. Pochválit zaslouží především S. Rašilov, P. Beretová a skvělá moucha D. Prachaře. 55%
Michal Novák  50 %
26.11.2013 | 1155 hodnocení
+ souhlasím
Bzzz. WTF? Odpovím si: Veselohra, jejíž starodávná vetchost byla substituována razantní komikou, ironiemi a dotěrnou přepálenou stylizací. Potud to má smysl a logiku, nehratelný text hodit do zcela jiného vidění, diváci se více či méně baví. Zatímco jiné Drábkovy tajfuny přinášejí nemálo apelativních momentů, tady pusto a prázdno. Neprotestuju, že tohle se objevilo na „posvátných“ prknech, ale je to na ho*no takováto dramaturgie. Klidně to zopakuju jedenáctkrát jako Moucha. Jako by David Drábek nenapsal řadu zajímavých her. Nejvíce tak u mě boduje scénická hudba Darka Krále nebo herecký zápal.
Tereza Szkatulová  30 %
30.11.2013 | 28 hodnocení
Naléhavá touha bavit diváka od začátku představení až do jeho konce je úctyhodná. Účinkem se ale naprosto míjí. Je až s podivem jak smích, který na jevišti vypadá tak přirozeně, nudí obecenstvo k smrti. Samozřejmě, že úprava původní hry je pro současného diváka v mnoha ohledech nutná, ale vážně takovým způsobem? Co říct? Ale ano, zasmála jsem se… Zasmála jsem se v momentech, kdy na muších křídlech přinesl David Prachař alespoň trochu humoru. Ale jinak… Inu něco pozitivního na závěr? Potlesk pro hudbu Darka Krále a kostýmy Simony Rybákové. Těm se poklona upřít nedá.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Divačka02  0 %
7.5.2022 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Viděli jsme před lety na Sylvestra. Hrůza. Do Národního divadla chodíme už pouze na balet a občas na operu.
Markéta Nedvědová  40 %
13.5.2017 | 142 hodnocení
+ souhlasím
Šamberkova hra z 80. let 19. století je v diváckém povědomí zafixována veselohrou Martina Friče z roku 1935, jež děj přesunula na přelom let 1900/1901. A nyní se setkáváme s moderním nastudováním Drábka, který relativizuje kostru páně Šamberkově humorem, který by se neztratil ani ve Zlaté mříži a nezadává si ani s nelichotivými fragmenty hloupého seriálu Bohéma. Nač to násilné vtěsnání do meziválečné éry, když ani v meziválečných letech nepovažovali Šamberka za dostatečně aktuálního, aby jeho text transponovali do tehdejší současnosti? Drábkovo nastudování v mnohém chybuje a je zbytné.
honzy  40 %
3.4.2017 | 284 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍ aneb Mucholapka ve svérázné úpravě režiséra Davida Drábka,s původní předlohou F.F.Šamberka nemá moc společného.Zajímavá na inscenaci je především scénografie,kostýmy a také ozvučení.Herce, jak vidno, hraní baví ale o to méně se baví diváci.Představení působí jako špatný kabaret,poněkud zbytečně jsou používány vulgarismy, i když závěrečné zvolání Mouchy (Davida Prachaře) je docela vtipné a vyjadřuje tak podstatu inscenace.Pokud jste vyznavači režisérských praktik D.Drábka,tak se Vám hra může líbit,ovšem pro ostatní diváky je sledování tohoto kusu utrpením.Hodnoc.40% 2.4.2017
Strom-z  60 %
20.12.2016 | 43 hodnocení
+ souhlasím
Viz komentář L. Dubského. První půlka jede skvěle, nápady to přímo tryská a herci, který jsem si dávno zafixoval jako národnědivadelní průměr jako Saša Rašilov mě přesvědčili, že oni vlastně sakra umí hrát, jen se to v nich málokdy probudí. No, jenže druhá půlka dojem bohužel silně pokazila.
Greetchen  30 %
23.6.2016 | 80 hodnocení
+ souhlasím
Slabé až primitivní.
Bethrezen  30 %
30.3.2016 | 51 hodnocení
+ souhlasím
30% dávám v podstatě jen za scénografii, protože to co se na scéně odehrávalo nemělo daleko k sexistickému naprosto sprostému kabaretu. Opravdu nechápu proč do inscenace museli být za každou cenu nacpány sprosté vtipy a různé narážky. Chápu že v nynější době takováto hra, aby vůbec šla uvést, musí projít úpravou a to občas i radikálnější, ale toto je naprosté zneuctění původního textu. Zde jde pouze o to aby se mohl pan Drábek dosytosti "vyblbnout". Než toto, to raději neměla být hra vůbec uvedena.
J_V  80 %
18.3.2016 | 47 hodnocení
+ souhlasím
Velmi příjemné překvapení určené pro fanoušky Davida Drábka a radikálních přešívek starých dramatických textů. Že se tato šílenost hraje právě na jedné ze scén ND, mě osobně netrápí.
JaNaD  30 %
9.1.2016 | 76 hodnocení
+ souhlasím
Opravdu nezapomenutelné představení, na které bych nejradši co nejrychleji zapomněla!!! Taková estráda herce zřejmě baví. Mohou se předvádět, přehrávat a pitvořit. Ale jako divák jsem trpěla. Některé "postavy" zbytečné (Jaký smysl má Moucha?- Mluvit sprostě).
Justina  60 %
31.12.2015 | 77 hodnocení
+ souhlasím
60-70%
Divka  80 %
30.12.2015 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Drábkova poetika v Národním je prostě otázka - jako by tam hostovala. Obžerství divadelnosti, gag střídá gag, slovní i pohybová invence, spousta zcizováků těžících z faktu, že jsme ve zlaté kapličce... je to otázka, co "zlatej portál" vydrží. Jsem pro to to zkoušet dál. Jako by to byla bitva s divákem, prostorem a tradicí - v uzším i širším slova smyslu. Pro mě to Drábek vyhrál:-)
Vladimír Rogalewicz  70 %
31.10.2015 | 802 hodnocení
+ souhlasím
Nevázaná fraška, od níž se nemá nic jiného očekávat. Tak funguje znamenitě. Znamenití zejména všichni herci-dokonale plnili režijní pokyny, nedali se zlákat k laciné improvizaci za hranou snesitelnosti. Jak už bylo napsáno: první polovina bezchybná, druhá zpomaluje. Již několikátá hra ND přijatá s rozpaky-není to způsobeno marketingem ND, který neumí diváky připravit na to, co uvidí? (Podobně jako v dobrých restauracích už nenabízejí Tajemství šéfkuchaře, ale např. "Do měkka pečený špalek hovězí loupané plece s ragú z červené cibule a žampiónů, domácími bramborovými plackami a pečenou cibulí".
Polární Liška  40 %
13.1.2015 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Lehce podprůměrné. Jediné, co mě opravdu zaujalo byl herecký výkon Saši Rašilova a neotřelé divadelní kulisy.
Janaj  10 %
15.12.2014 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Pochopila jsem proč jsem zrušila předplatné do Národního divadla. Zřejmě nechápu moderní pojetí mnoha inscenací. Zajímalo by mne zda-li herci kteří toto hrají mají dobrý pocit.
10 jedině za mouchu a její pravdivá slova o slátanině.
Daniel Bašus  70 %
9.12.2014 | 9 hodnocení
+ souhlasím
Pro mě velmi příjemně překvapující představení, pěkná zábava. Do písmenene souhlasím s hodnocením z redakce Lukáše Dubského. Druhá půlka zpomalila, jinak bych dal 80 %. Moucha, jak tady píšou recenzenti byla dobrá, ale pro mě špička hry byl Rašilov a taneční vystoupení Beretové, naprosto dokonalé. Doporučuji.
Teejay  40 %
2.11.2014 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Jedna z nejlepších scénografií posledních let. Obsahově však mimo (mojí) mísu. Nevadí mi překračování hranice, ale prvoplánové nadužívání vulgarizmů a nihilistická moucha nejsou mým šálkem...
Papirek32  100 %
20.10.2014 | 166 hodnocení
+ souhlasím
Prvni nazivo shlednuta Drabkova hra. Obavy na zaklade recenzi. Chapu, ze to neni salek kavy pro kazdeho a plno okolosedicich, zejmena starsich rocniku bylo rozcarovano. Na ND velmi odvazny pocin. Za me totalni pecka!
Kytina  70 %
29.9.2014 | 181 hodnocení
+ souhlasím
Jak říkám pokaždé-každý má jiný vkus. Mě osobně se představení líbilo, nasmála jsem se dost. Skvělá hudba, která se vryje do paměti. A samozřejmě "boží" moucha v podání D. Prachaře.
Trochu jsem se bála-po přečtení některých recenzí, že hra bude vulgární, ale monolog mouchy mi přišel dosti výstižný a nijak urážející.
Za mě 75%!
Karel KORDA  30 %
3.3.2014 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Nemám slov, jednoduše se nelíbilo.
Činohra v ND už není to, co bývala.
Jirkan  50 %
5.2.2014 | 564 hodnocení
+ souhlasím
5.2. 2014: Začátek inscenace slibný, první část večera dobrá, po přestávce celá práce hodně zvolnila tempo, což mi (vzhledem k vyvrcholení zápletky) přišlo slabé. Došlo na několik slabých obrazů, ale i vtipných nápadů. Bylo zajímavé sledovat práci Davida Drábka s jiným souborem, než je ten "jeho". Myslím, že to jde, ještě tak 2 - 3 inscenace a bude to lepší. Soubor Národního divadla nebude tak kamenný jak jsem si myslel. Nejvíc mne bavila Pavla Beretová v první části (v té druhé už to není takové, ale za to může podle mne režie). Perfektní výtvarná a hudební stránka inscenace!
Síma  30 %
20.1.2014 | 116 hodnocení
+ souhlasím
Výborná hudba a kostýmy,Ale jinak..
Blumarik  80 %
20.1.2014 | 239 hodnocení
+ souhlasím
David Drábek předvedl na prknech naší první scény, že své řemeslo umí a že ho umí i herci ND. Skvělý výkon Saši Rašilova, Davida Prachaře, Martiny Preissové, Davida Matáska a Pavly Beretové. Moderní, ale přesto vkusná scéna i kostýmy, trefná hudba. Občas trochu divná a pokulhávající choreografie. Jinakj vřele doporučuji.
Tomáš Molík  100 %
28.12.2013 | 45 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Jednoduše geniální představení, úžasná scéna Martina Chocholouška, jako vždy skvělá hudba Darka Krále, nádherné kostýmy Simony Rybákové, brilantní výkony VŠECH herců, excelentní úprava a režie Davida Drábka, který opět potěšil nápady: skvostná personifikovaná moucha, ponorka, zorbingová koule, snášedla i vznášedla a další. Hra plná ironie, parodie, surrealismu i naturalismu, doplněna laskavou poetikou a vtipem. Milý pane Drábku, Vám sluší i Národní divadlo, pro mě jste taková neřízená střela radosti a chytrého umění, trefená do současného českého divadla a díkybohu za Vaše přesné míření.
Kateřina Stejskalová  60 %
13.12.2013 | 43 hodnocení
+ souhlasím
Velmi dobrý Saša Rašilov, zajímavá scéna a kulisy, moucha od Davida Prachaře úžasná, i když hrál i v hledišti a stál ode mne asi 2 metry, nebyla jsem si jistá, zda je to on, tak skvělý měl kostým, a zahrát mouchu tedy umí..., jen možná komunista byl zbytečný, měl nelehkou roli, byl trochu navíc.
Frankovka  60 %
8.12.2013 | 278 hodnocení
+ souhlasím
Hudba pane Krále dodává inscenaci švih a u mě navýšila hodnocení.
Vladimír10  70 %
25.11.2013 | 624 hodnocení
+ souhlasím
Kdyby se do autorské úpravy zbytečně nevkládaly hnusné bolševické a travestiální výstupy v podání V. Jopka, J. Panznera a P. Beretové mohl být celkový dojem ještě o něco lepší. Role těchto herců by se daly okamžitě vyškrtnout. David Drábek ovšem text obohatil i o poutavé obraty, které by se daly srovnávat i s dnešní dobou. Zvláště zajímavě jsou přepracovány příjezdy starých mládenců. Nesouhlasím však s názorem, že by původní Šamberkův text nyní u diváků neobstál. Kostýmům, scéně a perfektní hudbě nelze nic vytknout. Bravurní komediální výkony předvádějí S. Rašilov a D. Prachař.
Robina-hoodova  20 %
23.2.2016 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Jaky ma smysl moucha? Asi takovy, jaky smysl ma cele predstaveni. Ne, dnes neexistuje kultura, cele je to "nekultura" redukujici se do dvou okruhu: vulgarity a sex. Zda se, ze uspesny recept pro malomyslneho divaka je prave tento: priprav zaklad z exkrementalnich vyrazu, okoreni sexem, var dve hodiny. (A za staleho michani to vylej do klozetu).
Antre mouchy je toho odrazem: proc moucha? Protoze mouchy mluvi sproste... Rikate si ... Je to na h***o, toto predstaveni az dosud stalo za h***o... a to je ta jedina pravda, ktera v predstaveni zazni a za kterou je mozno udelit aspon nejaka procenta.
Dinji  20 %
18.1.2015 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Herecké obsazení mi přišlo skvělé, i popis lákal na veselou odpočinkovou hru. Koupila jsem lístky jako dárek k Vánocům a hned 25. jsme vyrazili. Obrovské zklamání. Scéna mi přišla přehnaně přestylizovaná, stejně tak jako výkony herců. Tedy výkony herců byly dobré, úžasná moucha, ale proč Emma musela být nutně neurotická, práškama ovlivněná manželka, pohybující se jako tuhá figurína/loutka? Proč bylo celé představení naplněno lacinými a prázdnými vtipy, za každou cenu vulgárními?
Vzala jsem si z toho hlavní poučení-už nadále nemohu spoléhat na to,že na scéně ND nemohu sáhnout vedle.
Denis  20 %
4.3.2014 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Bohužel jsme velmi zklamaná a z divadla jsem odešla ještě dlouho před koncem. Hra na kterou jsem se těšila byla (tedy alespoň na začátku) doslova narvaná vulgaritymi, urážkami, sexistickými divnými řečičkami a trapností. Patrně jsem si špatně vybrala. Tato hra je opravdu nepovedená. Je mi celkem líto hereckých špiček, které se musí této záležitosti účastnit.
Tuška  0 %
26.11.2013 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Hrozné vulgární představení. Naprosto nevhodné pro děti.
Nejsem proti avantgardě, ND má úžasná moderní baletní představení,
ale bohužel některé činohry jsou hrozné.
Tuška
Rita H.  50 %
25.11.2017 | 14 hodnocení
Coward  80 %
13.6.2017 | 279 hodnocení
Monule  60 %
26.3.2017 | 17 hodnocení
Clamera  70 %
18.3.2017 | 18 hodnocení
Dramaholik  80 %
13.10.2016 | 135 hodnocení
Euforka  70 %
30.3.2016 | 40 hodnocení
Plšík  70 %
29.3.2016 | 755 hodnocení
BlackAngel  30 %
2.3.2016 | 33 hodnocení
Klob  50 %
17.5.2015 | 129 hodnocení
Magdeburg  70 %
1.3.2015 | 14 hodnocení
Bišu  60 %
21.2.2015 | 217 hodnocení
Sluha  70 %
18.10.2014 | 229 hodnocení
Ally  70 %
18.9.2014 | 64 hodnocení
Heeder  30 %
12.6.2014 | 36 hodnocení
Antioch  60 %
3.3.2014 | 149 hodnocení
LavinieCamui  100 %
20.1.2014 | 806 hodnocení
Foook  60 %
16.12.2013 | 42 hodnocení
Togaf  30 %
13.12.2013 | 178 hodnocení
Derryl  80 %
11.12.2013 | 62 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.