Činoherní klub

Konsent

Premiéra: 24.3.2023 | 2:35
Dramaturgie: Markéta Kočí Machačíková. Scéna: Karel Čapek. Kostýmy: Petra Krčmářová. Hudba: Jiří Hájek. Překlad a režie: Šimon Dominik.
Tragikomedie britské autorky o tom, že si nemůžeme být jistí ničím, zejména sami sebou ne. O tom, jak se běžně vzájemně nenápadně znásilňujeme, drobně se nutíme a z různých důvodů ohýbáme, děláme kompromisy, a možná si to vůbec neuvědomujeme. A o tom, že pravda může mít víc verzí, a přitom nebýt lží. Dva kamarádi proti sobě stojí u soudu jako právní zástupci obhajoby a obžaloby. Nejasný případ znásilnění se jich osobně netýká a jako profesionálů by se jich ani dotýkat neměl. Klíčovou svědkyní je žena, jejíž život a svět je přece na hony vzdálený tomu jejich. Je ale úplně vyloučené, že by se jim něco podobného mohlo stát? Když si svléknou talár a přijdou domů, nemají co skrývat...?
14!    
Činoherní klub
Hodnocení inscenace
Redakce
58 %
Uživatelé
66 %
66331000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
20.6.Čt19:30 vstupenky
9.9.Po19:30 vstupenky

Volby

Hodnocení (38)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Holubec  70 %  Tip Lukáš Holubec
14.1.2024 | 738 hodnocení
+ souhlasím
--- Omluva tě musí něco stát --- (více v článku na blogu)
Iva Bryndová  60 %
16.6.2023 | 566 hodnocení
+ souhlasím
55% Text, který by bylo možné předkládat jako důkaz toho, jak nevhodné je "honit mnoho zajíců najednou". Bez ohledu na výborné herecké výkony ve skvělé souhře všech zúčastněných inscenaci ničí nadměrné množství (v podstatě zajímavých) témat, z nichž žádné není dotažené, a tudíž možné jednoznačně označit za stěžejní. V souladu s tím pak není možné inscenaci a to, co se autorka či následně tvůrci snažili divákům sdělit, rozklíčovat, a nepomáhá tomu ani nevěrohodné chování postav. (více v článku na blogu)
Pavel Širmer  70 %
13.6.2023 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Autorka zpracovala složitost posouzení (ne)dobrovolnosti při sexu, navíc zkomplikované rozporem mezi právem a morálkou; subjektivita více stanovisek na tutéž situaci přináší obecnější pohled na mezilidské vztahy a nejednoznačnost jejich vnímání. Téma autorka uchopila komplexně a úspěšně, méně se jí už dařilo v jednání postav, které se místy pohybuje na hraně uvěřitelnosti. Výklad režiséra Š. Dominika a precizní práce s herci zmíněnou nevěrohodnost zmírnily. Vyrovnané herecké výkony je radost sledovat. Hra překvapuje do samého konce, divák může stále přemýšlet, případně konfrontovat s vlastními zkušenostmi.
Helena Grégrová  50 %
10.4.2023 | 1679 hodnocení
+ souhlasím
Hra ilustruje, jak se soudní praxe svede nečekaně promítnout též do soukromého života zástupců samotného práva. Její námět i zápletky jsou zajímavé, mají potenciál zaujmout diváka a přivést ho k zamyšlení mj. nad dvojlomností zákona, nad tím, jaký je skutečný obsah paragrafů, k jak variantním výkladům mohou svádět, a zda lze skrze ně opravdu vždy docílit spravedlnosti. Autorce se žel nepodařilo příliš obratně příběh přenést do slov, dialogy jsou místy zdlouhavé a krkolomné, čímž jednání postav nevyznívá tak úplně uvěřitelně. Ačkoli všichni herci evidentně odevzdávají maximum, v pozvednutí inscenace nad průměr jim slabiny textu značně brání.
Jan Pařízek  40 %
29.3.2023 | 910 hodnocení
+ souhlasím
Ač se jedná z mého pohledu o velmi zajímavý námět a samotný začátek hry působí dosti zajímavě a nadějně, tak s postupem času se hra více a více rozmělňuje, natahuje a působí dosti nerealisticky. Samotná druhá polovina mi přišla s prominutím tak trochu jako nějaké divně ujeté vztahové Beverly hills. Dílčí motivace a chování jednotlivých postav hodně přitažené a hozené až moc do extrému. Což je škoda, neb jsou zde rozhodně silná témata a důležité myšlenky. Nicméně nepřijde mi to prostě dobře napsáno a hlavní dojem je takový, že ta hra jednoduše zabíjí sebe samu. Závěr už pro mě bylo takové trochu nekonečné čekání na konec...
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Rivah  50 %
25.5.2024 | 267 hodnocení
+ souhlasím
Půměrná inscenace, režie, herecké výkony. I když hrají s nadšením, příliš nedbají na jevištní mluvu.
MMK  80 %
4.4.2024 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Hra začíná jako humorná konverzačka, ale postupně přechází v napínavé drama. Samozřejmě obsahuje dnešní povinné klišé, že spouštěčem všech problémů jsou muži, a pokud ženy "uklouznou", je to důsledek záporného mužského chování.
Perfekcionalista  50 %
2.4.2024 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Obsazení herců dobré. Nikdo nevynikal, nikdo nezklamal. Chvilkami jsem se cítil trapně. Zvláštní dialogy. Čekal jsem více.
Vladimír Rogalewicz  50 %
2.3.2024 | 809 hodnocení
+ souhlasím
Anotace zve na úplně jiné představení, realita je nesrovnatelná. Toto představení bych čekal spíše v Kalichu. Společenská konverzace výhradně na explicitní sexuální témata mě vysloveně nudila, navíc mi připadala naprosto nereálná (to se dnes mladí na návštěvách fakt takto baví?). Odlišnost (a neznalost) britského soudního prostředí je další překážkou. Nicméně herecká souhra je excelentní.
Halekal  80 %
1.3.2024 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Stále ještě mladí ve vztahových a lidských sinusoidách, kariérně úspěšní, rodinně šťastní vs. chybující, podléhající pokušení, toužící po pomstě. Přátelé se nesnášejí, ale scházejí se, protože zvyk. Pár rozeštvaný nevěrou se dává znovu dohromady, lépe žít se známými nedostatky než hledat, co nemusí být. Chtíč, znásilnění nejsou determinovány sociálním statusem, pouze se jinak balí do slov. Hra je rozsekána do krátkých scének, konec rozpačitý, autorka je místy až komicky penis-vagina-oriented. Herci vyrovnaní, fungují spolu dobře a jsou vtipní.
Heroinaction  60 %
10.11.2023 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Viděno: 24. června 2023

55%
Závěrečné představení sezony 2022/2023. Za mě spíše jeden z těch zapomenutelnějších kusů aktuálního Činoheráku. Chvílemi se představení táhlo a některé scény mi nepřišly příliš uvěřitelné, např. návštěva klientky u obhájce doma a některé postavy prakticky zbytečné (Zara v podání S. Černodrinské). Skvělý O. Rychlý a M. Dancigerová, klobouk dolů před L. Jelínkovou, která představení odehrála s nohou v sádře.
Možná by mi pomohlo zajít ještě jednou, téma je v současné době maximálně aktuální a vhodně zvolené, ale prostě mě to nezasáhlo..
Vyfuk  90 %
17.9.2023 | 29 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Občas dost silné, někdy (hlavně ze začátku) dost těžkopádné s neustálým oprašování vagína vtipů. Ten orgán dostal zde docela zabrat. I tak musím říct, že po dlouhé době v divadle a rozhodně ne mimo. Za mě nečekaně dobré až s přesahem. O to víc nechápu hodnocení osazenstva.
Šípal  90 %
5.7.2023 | 215 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Za mě úplně geniální inscenace, a to zejména kvůli geniálnímu textu. Leitmotivem inscenace je znásilnění, na které různé postavy nahlížejí z různých pohledů. A skvělé na tom je, že hra samotná si žádný pohled nevybírá ani nemoralizuje, to nechává na postavách. Takže si divák může vybrat, s čím souhlasí, a je podnícen k diskuzi, aniž by měl pocit, že ho někdo poučuje, co si má myslet. Další skvělá rovina hry je prolínání profesního a soukromého života, kdy zkušení advokáti přenášejí své rétorické schopnosti do partnerských hádek, čímž vzniká docela zajímavé napětí. Prostě pecka
Kateřina Vodáková  80 %
18.5.2023 | 210 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velké překvapení této divadelní sezóny a za mě nejlepší titul nyní uváděný v ČK. Bez debat fungující obsazení, text není muzeum replik, naopak je chytrý a současný, nesklouzává k trapnu a nudě. Nadto tradičně zdařilá hudba J. Hájka a účelná scéna. Nikdy jsem neviděla O. Rychlého hrát líp než v Konsentu a to jsem s ním strávila několik let u seriálu. Teď je herecky o dost jinde a z jeho výkonu naskakuje husina. Ostatní hrají také nadprůměrně, ale O. Rychlý v Konsentu zcela vyniká. Jen pro V. Kotka bych nevolila tuto image usedlého padesátníka. Viděno 3x a celek se mnou rezonoval ještě víc než prvně. Děkuji za emoční pecku a kvalitní inscenaci.
Náročný divňák  50 %
18.4.2023 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Vyhodil bych třetinu dialogů a jeden pár herců, představení se místy vleklo.
Domi.Mac  50 %
17.4.2023 | 88 hodnocení
+ souhlasím
Snaživé. Inscenace promlouvá o sexuálním násilí v manželství, zabývá se mužským a ženským úhlem pohledu, ale bohužel se málo zabývá divadlem. Je to navzdory tématu dost nuda s vesměs průměrnými hereckými výkony. To opravdu nikdy nevyrůstá silná divadelní generace (Barešová, Krejčík, Kameníková, Vondráček, Marečková)? Průměrné. 50%
Tereza Rybková  100 %
12.4.2023 | 48 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Úžasné! Silné téma, kvalitní text, nepředvídatelná zápletka (tohle fakt oceňuju!) a tak úžasní sehraní herci, že se to často nevidí. Působilo to na mě, jako by se kamarádi znali odjakživa - všichni byli bez nadsázky skvělí. A Ondřej Rychlý ve druhé půli dechberoucí. Šla jsem s tím od začátku do konce a určitě si to dám znovu. Děkuju!
Michal1982  40 %
30.3.2023 | 165 hodnocení
+ souhlasím
Bylo to dlouhé a přišlo mi to chladné a odosobněné. Námět hry zajímavý, ale nějak me to představení nevtáhlo do děje. Musim smeknout před Ondřejem Rychlým a Martou Dancingerovou, ty dva mě zaujali svým herectvím nejvíce, avšak to ke spokojenosti mě jako diváka úplně nestačí.
Karel Toman  20 %
25.3.2023 | 67 hodnocení
+ souhlasím
Starý dobrý Činoherák... Tedy konverzačka s naoko aktuálním tématem a s neatraktivní až směšnou scénou. Dobří herci (Ondřej Rychlý a Marta Dancingerová) a průměrní herci (ostatní), kteří nějak po svém naplňují text, přesně tak, jak to umí z nekonečných televizních seriálů. Proč ale chodit do divadla? Rozhodně doporučuji peníze dát do prasátka a pustit si televizi.
Antonie Z  60 %
18.1.2024 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Velmi zajímavé téma, vyvedená inscenace, některé výkony herců rozpačité..
Romul  80 %
26.3.2023 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Příběh o třech manželských párech a hlavně o tom, že žádný z manželů nema automatické právo na sex v manželství, tedy, že musí být souhlas z obou stran. Jinak to podle práva může být považováno za znásilněni-tedy nedobrovolný sex. Marta Dancingerová a Ondřej Rychlý excelovali v této hře i díky velkému prostoru a dramaturgii hry. Ovšem ani zbylí herci Sandra Černodrinská, Vojta Kotek, Elizaveta Maximová a další se nezhostili této hry uváděné v divadlech napříč Evropou vůbec špatně. Martu a Sandru jsem sledoval již při studiích DAMU a tušil jsem, že z nich něco bude. Činoherák mě opravdu nikdy nezklamal a to jsem tam byl poprvé před 48 lety.
Teres  70 %
27.4.2024 | 264 hodnocení
Tamcitu  50 %
8.3.2024 | 62 hodnocení
Vladimír10  70 %
10.12.2023 | 640 hodnocení
Alis  60 %
7.12.2023 | 41 hodnocení
Mirka.v.divadle  60 %
2.11.2023 | 5 hodnocení
Tomáš Budík  70 %
15.10.2023 | 21 hodnocení
Addk  70 %
11.10.2023 | 134 hodnocení
Michalmusek  80 %
15.9.2023 | 317 hodnocení
Togaf  80 %
14.9.2023 | 179 hodnocení
Janovskak  80 %
23.8.2023 | 49 hodnocení
Katareena  80 %
24.6.2023 | 13 hodnocení
Rybkaa  40 %
21.5.2023 | 43 hodnocení
LavinieCamui  50 %
17.4.2023 | 830 hodnocení
Braddy  60 %
6.4.2023 | 210 hodnocení
EvieS  80 %
30.3.2023 | 17 hodnocení
TereHun  80 %
29.3.2023 | 37 hodnocení
Rotovat  60 %
20.4.2023 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.