Divadlo Na zábradlí [hlavní scéna]

Europeana

Premiéra: 9.6.2011 | Premiéra v Divadle Na zábradlí: 28.9.2013 | 1:50
Nová verze inscenace brněnského Divadla Reduta (působícího pod hlavičkou Národního divadla Brno).
Dramaturgie: Dora Viceníková. Výprava: Marek Cpin. Výběr hudby a režie: Jan Mikulášek.
Dramatizace osobité mezinárodně úspěšné české knihy, která s nadhledem, humorem i sžíravou ironií podává (pomocí mystifikací i přesných faktů) strhující a bizarní komentář k evropským dějinám uplynulého dvacátého století, ve kterém sehrála důležitou roli válka, vynález podprsenky i perforovaného toaletního papíru. Banality i klíčové okamžiky zde dostávají stejný prostor a výsledkem je nový pohled na naši minulost.

tato inscenace byla dříve uváděna v divadle: Národní divadlo Brno
> detail původní inscenace
Divadlo Na zábradlí
Hodnocení inscenace
Redakce
63 %
Uživatelé
72 %
72771000
Hodnocení redakce
Lukáš Holubec 40 %
Veronika Boušová 70 %
Jiří Landa 80 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
10.6.19:00English Friendlyvstupenky
27.6.Po20:30Divadlo Bolka Polívky | Amfiteátr Kraví horavstupenky
10.6.19:00 vstupenky
English Friendly
27.6.Po20:30 vstupenky
Divadlo Bolka Polívky | Amfiteátr Kraví hora

Volby

Hodnocení (80)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Holubec  40 %
(zadáno: 18.9.2015, počet hodnocení: 691)
Veronika Boušová  70 %
(zadáno: 11.4.2015, počet hodnocení: 277)
Jiří Landa  80 %
(zadáno: 6.6.2014, počet hodnocení: 2905)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenace od doby brněnské premiéry vyzrála, také jí prospělo přestudování do prostoru DNz. Ke trojici „pamětníků“ přibyli herci z tamního souboru, kteří se poetice režiséra přizpůsobili na výbornou. Inscenace nyní vyznívá naléhavěji, mísení vážného s nevážným nepatřičněji a provokativněji, ovšem zároveň lze z viděného přesně vyselektovat, co je a není důležité – tedy čím se lidé trápí zcela zbytečně a naopak. Pohled člověka žijícího dnes na uplynulých sto let tím získává zajímavé rozměry a dokáže evokovat i vzpomínky na vlastní prazážitky, o nichž jsme si mysleli, že jsou dávno zapomenuty.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Mi2cek  40 %
(zadáno: 27.1.2022, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Divadlo Na zábradlí mám rád, patří k mým nejoblíbenějším. Ale s touto hrou jsem se minul. Jako herci se vyblbnou, to ano. Nicméně scénář mě neuchvátil. Kus 20. století jsem prožil a neměl jsem pocit, že šlo většinou jen o utrpení. Přitom jsem nepřišel nostalgicky vzpomínat na mládí.
Birter  70 %
(zadáno: 25.10.2021, počet hodnocení: 141)
přínosný / zajímavý komentář
Příjemné představení, kde bohužel nadbytečně převládají dekorativní skopičiny nad Ouředníkovým trefným komentářem. Přesto je vtipné, vtahující, a vůbec bych se nebránil (naopak by to myslím inscenaci prospělo) delší stopáži.
Brbla z Olomóca  80 %
(zadáno: 17.11.2019, počet hodnocení: 75)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno dne 16.11.2019 - DNz Praha:
+ úžasná fantazie na téma dějiny 20. století
+ strašně jsem si to užil, moje krevní skupina, tak má vypadat moderní avantgardní divadlo
+ obdivuji a cením jak herci s velkým H se obětují celku
------------------
- méně sexismů by bylo více...
Emamele  90 %
(zadáno: 5.11.2019, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Knižní předloze tohle typické zpracování Divadla Na Zábradlí fakt sedlo. Ale jsem fakt ráda, že jsem si to přečetla předem. Bez toho bych asi trochu tápala. V první půlce představení za mnou seděl párek důchodců, který byl děním na jevišti značně pohoršen, o čemž zhusta a nahlas v průběhu představení diskutoval. Naštěstí o přestávce vypadli. Lidi, sim vás, babičkám a dědečkům tohle k Vánocům nedávejte!
Vitounek  50 %
(zadáno: 17.10.2019, počet hodnocení: 106)
přínosný / zajímavý komentář
Rozhodně jsem čekal Na zábradlí víc... možná neznalost knižní předlohy způsobila, že mnoho scén pro mne nebylo ani k smíchu, ani k zamyšlení...
Nada FM  90 %
(zadáno: 25.3.2019, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Knihu jsem zatím nečetla, bohužel ji tedy zatím nemohu porovnávat se zpracováním hry. Jinak mě celá inscenace a kontroverzní zpracování tohoto tématu celkem bavilo a nějak výrazně mi nevadily ani scény se sexuálním podtextem. Vzhledem k tomu, co všechno se v dějinách 20. stol. událo...mi to nic ze všech výrazových prostředků nepřišlo "přemrštěné", ať už to mělo značit patolízalství, nebo jiné morální i "opravdové" zločiny. Líbilo se mi s jakým nadhledem,nadsázkou a lehkou ironií je toto téma zpracováno. Co se týče herců, všichni do jednoho mě něčím zaujali a jejich výkony byly skvělé !!!!
Alzbeta.m  70 %
(zadáno: 22.3.2019, počet hodnocení: 48)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi šokující inscenace plná bizarností, která se toho opravdu nebojí. Nutí k zamyšlení se, ale zárověň pobaví. Ukazuje na momenty 20. století - důležité i nedůležité. Sexistické scénky mně osobně vůbec neurazily, spíš jsem byla herci fascinována. Nejvíc mě oslovil Jiří Vyorálek, ale nelze opomenout ani ostatní herce. Pravda je, že v určitých chvílích divák neví, kam koukat dřív, dělo se toho mnoho. A rychle. V určitých momentech mi význam zůstal skryt a ztrácela jsem se. Scénicky i hudebně vyřešeno báječně - moderní songy dodávaly inscenaci šťávu. Doporučuji vidět!
Greetchen  80 %
(zadáno: 20.2.2019, počet hodnocení: 80)
přínosný / zajímavý komentář
(12.2.2019) Dějiny dvacátého století v kostce, zpodobněné ve vší absurdnosti, bizarnosti a patolízalské potřebě držet s příslušnou dobou krok. Herecky silné a syrové. Vyčerpávající představení nejen pro herce.
Anna NNN  30 %
(zadáno: 10.11.2018, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Nápad zdramatizovat Ouředníkův výborný a jedinečný text Europeana mě dost překvapil a do Divadla Na zábradlí jsem šla ze zvědavosti. Ve zkratce bych řekla, že je to parazitismus na knize, snaha vytěžit pozornost na úspěšném díle. Netuším, jestli má hra nějakou myšlenku (kéž by!), osobně jsem tam žádnou nenašla. Jedná se o výňatky z Ouředníkovy knihy "okořeněné" primitivními a samoúčelnými "vtipnými" scénami. Pokud máte knihu Patrika Ouředníka rádi, nekažte si ji touhle trapností.
Diogenes  70 %
(zadáno: 23.10.2018, počet hodnocení: 57)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno po letech podruhé, hodnocení ponechávám 70%. Hra o tom, jak jsme dělali dějiny 20. století, a že to nebylo nic pěkného. Pojato jako kaleidoskop, v němž se objevují někdy dost děsivé obrázky. Občas se tím kaleidoskopem třese příliš silně a často a vznikají nečitelné shluky obrazců.
LukasLansky  90 %
(zadáno: 7.2.2018, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Europeanu, smutnou přehlídku detailů minulého století, jakoby pro Na zábradlí napsali.
Denisa H.  60 %
(zadáno: 5.6.2017, počet hodnocení: 335)
přínosný / zajímavý komentář
Slabých 60 %. Tato hra mě příliš neoslovila, snad jen pár dobrých nápadů...
Marek515  100 %
(zadáno: 23.3.2017, počet hodnocení: 60)
přínosný / zajímavý komentář
K pobaveni i k zamyslení. Skvelá scéna, text, soubor a tresnickou na dortu je hudebni vložka. Uživatelka prede mnou to všechno vystihla za mne.:-)
Bernardblack  90 %
(zadáno: 14.2.2016, počet hodnocení: 304)
přínosný / zajímavý komentář
85% 2x
20.století, ještě nikdy nebylo tak kousavě zábavné:)Doporučuji místo nudné hodiny dějepisu:)
Nejen pěvecký výkon Vyorálka nezapomenutelný aneb trio MVC mě opět dostalo:)
Monulinka  60 %
(zadáno: 17.10.2015, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
Rozporuplné dojmy. Několik výborných nápadů vystřídalo pár hodně ujetých scén a jako celek mi to nějak nepasovalo dohromady. Navzdory svým očekáváním jsem nebyla nijak zvlášť znechucená nebo pohoršená, ale oproti jiným hrám v DNz mi chybělo nějaké sdělení. Dobrá kolektivní práce, nejvíc ale vynikli J. Vyorálek a H. Hájek.
Vladimír10  40 %
(zadáno: 30.4.2015, počet hodnocení: 466)
přínosný / zajímavý komentář
Netuším, proč je právě tato česká parodie na historii 20. století zvána na mezinárodní festivaly a opěvována kritiky. Jan Mikulášek nevytvořil inscenaci zdaleka tak objevnou, jak je všemi deklarováno. Několik poddajných aktérů staví totiž do hereckých poloh, k jejichž provedení by umělec na úrovni měl přinejmenším výhrady. Jsme poté svědky bláznivého třeštění na téma Evropa a její politické i sexuální nešvary. V určitém smyslu byly některé okamžiky vskutku komické, ale to jen proto, že jsem si v duchu říkal, co všechno se na jevišti asi odehraje, aby byla naplněna představa pana režiséra.
Anex  20 %
(zadáno: 19.2.2015, počet hodnocení: 111)
přínosný / zajímavý komentář
Výkony herců skvělé, ale představení nedocením - buď jsem ho nepochopila nebo se mi jen zkrátka nelíbilo...
Furciferka  80 %
(zadáno: 22.1.2015, počet hodnocení: 249)
přínosný / zajímavý komentář
S více jak tříletým odstupem od doby, kdy jsem viděla brněnskou verzi, jsem si představení užila možná ještě víc. Přenesení na stísněnou scénu DnZ inscenaci rozhodně prospělo.
Lentilie  70 %
(zadáno: 21.1.2015, počet hodnocení: 63)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Pořád ještě nevím, co si mám myslet. Celé představení bylo sérií zvláštních momentek rozehraných do krajnosti. Poklona hercům, že se ke konci jen neplazili po čtyřech. Dobré momenty, ale celkově mi asi uniklo velké sdělení.
Firt  70 %
(zadáno: 9.6.2014, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Ve všech ohledech zvláštní představení, které divákovi představuje 20. století spíše pomocí kuriozit a detailů, které ale dohromady skládají ucelený obraz. Na můj vkus zbytečně akcentovaná sexualita, která mi nevadí a neuráží mě, ale nemohla jsem se zbavit pocitu, že v je v představení obsažena v takové míře proto, aby se o inscenaci mluvilo a aby se konzervativnější diváci pohoršovali. Herecky spíše nevyrovnané, Hájek a Vyorálek jsou zkrátka o několik tříd výše než zbytek učinkujících.
Marcela  40 %
(zadáno: 9.5.2014, počet hodnocení: 410)
přínosný / zajímavý komentář
Význam některých scén mi zůstal utajen. A i kdybych k některýn scénám dostala vysvětlení, tak vyjádření jakékoliv myšlenky mlácením sebou o podlahu, mi přijde velmi divné.
Mart  70 %
(zadáno: 23.1.2014, počet hodnocení: 49)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi pěkná záleřitost, některé nápady skvělé (=Oda na radost), ale úplně mě představení nedostalo. POvedená koláž.
Monika havli  100 %
(zadáno: 4.1.2014, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
Další pro mne šokující představení. Dějiny Evropy 20.století s humorem,lehkostí,bizardností naprosto dokonale zahranych. Všichni herci podávají vyčerpávající výkony. Mají můj obdiv,stejně tak i dvojice Mikulášek-Vicenikova. Tento styl dramatizace mi v Praze chyběl. P.S.lidé pozastavujici se nad množstvím sexuálních scén nevědí,že patří k životu?
Vladimír Rogalewicz  60 %
(zadáno: 27.12.2013, počet hodnocení: 701)
přínosný / zajímavý komentář
Mikulášek našel klíč k inscenaci předlohy - na to jsem byl zvědavý a výsledek vysoce předčil mé očekávání. Herci znamenití, nepatrně lepší pánská část, určitě dokonale plní režijní záměry a pokyny. Teď k minusům. Množství citací Marthalera hraničí s plagiátem. A opět záplava nechutností a hnusu. Polovinu představení zabírají sexuální scény, které z velké části nemají s tématem (a předlohou!) nic společného. Divadlo je normotvorné, a z toho pohledu je celá linie dvojice Viceníková-Mikulášek velice sporná. Bohužel tím znehodnocují svůj přínos Praze a Divadlu Na zábradlí.
Dogbert  10 %
(zadáno: 25.2.2020, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Zbytečná a špatná dramatizace dobré knihy. Poprvé v životě jsem odešel z divadla před koncem představení. Myšlenkový proces dramaturga si představuji asi takto: dáme tam vybrané úryvky z knihy, do toho budou herci něco bláznivého dělat, něco co nějak souvisí s tím úryvkem. Výsledkem je, že hodnotu má pouze literární složka díla (plus hudební). Hercům není co vyčíst, ale herecké výkony samy o sobě tuto inscenaci nemůžou zachránit. Čekal jsem daleko víc. Koho to zajímá, ať si radši přečte knihu.
Při představení se na jevišti kouří, což je pro nekuřáky v hledišti obtěžující.
Bubulina  100 %
(zadáno: 23.3.2017, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající inscenace Ouředníkova textu, která dokonale ilustruje absurditu dějin 20. století.
Skvělá, vtipná a originální Mikuláškova režie a vynikající scénické nápady. Herci se evidentně na scéně baví a já jsem se fantasticky bavila s nimi. Děkuju!
Kamila Hnyková  20 %
(zadáno: 20.5.2014, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Ve srovnání s představením Gottland Švandova divadla, které také mapuje 20. století, mně přišla Europeana daleko slabší. Z divadla jsme hromadně odcházeli o přestávce s pocitem naprostého zklamání z primitivní zábavy, z opakujících se sprostých, hrubých a nikoli vtipných scén. Jako by se ve 20. století a v předloze hry nevyskytovala žádná pozitiva, ani v představení se neobjevila chvilka optimismu. Hra je vhodná snad jen pro ty diváky, kteří s nadšením sledují rádoby drsnou zábavu, nečekají od divadla žádný podnět k zamyšlení nebo příjemný zážitek. Dobře se bavilo jen několik obézních dam.
RichardFenek  70 %
(zadáno: 2.5.2022, počet hodnocení: 38)
Judita Sýkorová  80 %
(zadáno: 4.4.2022, počet hodnocení: 12)
Astuta  70 %
(zadáno: 16.3.2022, počet hodnocení: 23)
Amelieboricka  70 %
(zadáno: 20.1.2022, počet hodnocení: 36)
Kokosbaba  50 %
(zadáno: 18.11.2020, počet hodnocení: 115)
Xcepek  70 %
(zadáno: 7.3.2020, počet hodnocení: 587)
Burgermiky  100 %
(zadáno: 25.1.2020, počet hodnocení: 28)
Vencis  80 %
(zadáno: 23.10.2019, počet hodnocení: 18)
Doucha  60 %
(zadáno: 23.7.2019, počet hodnocení: 44)
Weller  90 %
(zadáno: 24.4.2019, počet hodnocení: 60)
Petr-sima  80 %
(zadáno: 6.4.2019, počet hodnocení: 85)
Jirin  70 %
(zadáno: 6.4.2019, počet hodnocení: 11)
Valerius  90 %
(zadáno: 3.4.2019, počet hodnocení: 66)
KatZen  70 %
(zadáno: 28.3.2019, počet hodnocení: 34)
Julii  60 %
(zadáno: 5.2.2019, počet hodnocení: 36)
Mohr  70 %
(zadáno: 23.11.2018, počet hodnocení: 64)
Tarbík  60 %
(zadáno: 12.11.2018, počet hodnocení: 139)
Noneto  90 %
(zadáno: 30.9.2018, počet hodnocení: 49)
Betka_S  80 %
(zadáno: 4.6.2018, počet hodnocení: 57)
VeruS.11  80 %
(zadáno: 30.5.2018, počet hodnocení: 90)
Aněs  70 %
(zadáno: 2.5.2018, počet hodnocení: 51)
Lerus  90 %
(zadáno: 22.4.2018, počet hodnocení: 50)
Volnicko  100 %
(zadáno: 22.2.2018, počet hodnocení: 43)
ToPe  80 %
(zadáno: 21.11.2017, počet hodnocení: 42)
Saviour1  80 %
(zadáno: 9.11.2017, počet hodnocení: 39)
-zuz-  40 %
(zadáno: 25.10.2017, počet hodnocení: 7)
Vltava  90 %
(zadáno: 19.3.2017, počet hodnocení: 47)
Cujo  70 %
(zadáno: 15.3.2017, počet hodnocení: 76)
Ttie  70 %
(zadáno: 5.3.2017, počet hodnocení: 26)
Marie friedlova  80 %
(zadáno: 25.2.2017, počet hodnocení: 73)
Euforka  60 %
(zadáno: 24.4.2016, počet hodnocení: 36)
Dolente  80 %
(zadáno: 20.4.2016, počet hodnocení: 63)
Plšík  60 %
(zadáno: 29.3.2016, počet hodnocení: 652)
Talis  80 %
(zadáno: 7.3.2016, počet hodnocení: 19)
Miskova Pet  80 %
(zadáno: 14.2.2016, počet hodnocení: 53)
Architekt  60 %
(zadáno: 21.11.2015, počet hodnocení: 35)
Ba-jo  70 %
(zadáno: 11.11.2015, počet hodnocení: 225)
Klob  80 %
(zadáno: 3.4.2015, počet hodnocení: 128)
Lumca  70 %
(zadáno: 23.1.2015, počet hodnocení: 337)
Matouš Hájek  90 %
(zadáno: 30.11.2014, počet hodnocení: 57)
Sluha  70 %
(zadáno: 20.10.2014, počet hodnocení: 195)
Sihon  70 %
(zadáno: 13.10.2014, počet hodnocení: 33)
Kirill  90 %
(zadáno: 11.6.2014, počet hodnocení: 71)
Janha  100 %
(zadáno: 8.6.2014, počet hodnocení: 124)
CALP  100 %
(zadáno: 31.5.2014, počet hodnocení: 40)
Mstasa  80 %
(zadáno: 13.1.2014, počet hodnocení: 25)
Arcipes  80 %
(zadáno: 31.12.2013, počet hodnocení: 136)
Peetra  50 %
(zadáno: 27.12.2013, počet hodnocení: 156)
LavinieCamui  100 %
(zadáno: 29.9.2013, počet hodnocení: 564)
Matousch  80 %
(zadáno: 30.11.2014, počet hodnocení: 3)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.