Divadlo Na zábradlí [hlavní scéna]

Discoland

Premiéra: 29.4.2022 | 2:15
Výprava: Klára Fleková. Hudba: Ivo Sedláček a citace. Pohybová spolupráce: Dora Sulženko Hoštová. Dramaturgie a režie: Petr Erbes, Boris Jedinák.
Inscenace mapující vzpomínky bývalých zaměstnanců, návštěvníků a dalších pamětníků dnes už legendárního klubu Discoland Sylvie. Zatímco postava majitele klubu Ivana Jonáka je notoricky známá, o těch „druhých“ netušíme skoro nic. Říká se, že kdo si pamatuje devadesátky, ten je neprožil. Ale co když se na tuto dobu snažíme zapomenout i z jiných důvodů...?
15!    
Divadlo Na zábradlí
Hodnocení inscenace
Redakce
64 %
Uživatelé
65 %
65681000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
24.9.Út19:00vstupenky
7.10.Po19:00
28.10.Po19:00
24.9.Út19:00 vstupenky
7.10.Po19:00 
28.10.Po19:00 

Volby

Hodnocení (73)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  70 %
11.11.2022 | 578 hodnocení
+ souhlasím
75% - Inscenace nahlíží dobový fenomén Discoland prostřednictvím svědeckých výpovědí někdejších aktérů, ať už jeho zaměstnanců či hostů, a tyto výpovědi splétá dohromady. Ač s sebou nese množství komických situací, je poměrně děsivé sledovat způsob, jakým je ve valné většině těch výpovědí Discoland nahlížen, stejně jako 90.léta v těsné souvislosti s ním a v těsném okolí jej: ze všeho tam zůstávají jen subjektivně pozitivní dojmy a cokoli jiného je prostě přehlíženo. I v kontrastu k tomu působí velmi silně role mlčící tanečnice a její němý výkřik a zaujmou i reportéři/tazatelé, jak svým ztvárněním obecně, tak udržovaným odstupem.
Lukáš Dubský  70 %
8.11.2022 | 1165 hodnocení
+ souhlasím
Fenoménu Discolandu Sylvie se v poslední době dostává až nečekaného zájmu. Dokudrama Na zábradlí vyniká hereckou souhrou a nadhledem, se kterým je k tématu přistupováno. To ale neznamená, že by vedle komické a absurdní stránky věci nezazněly i vážnější tóny. Bizarní detaily asi mohou překvapit jen diváka, který o nechvalně proslulém nočním podniku nikdy nic neslyšel. Inscenaci nelze brát jako výpověď o době devadesátých let, na to je případ Sylvie příliš svébytný. Tvůrci tu ovšem hezky odhalují problém selektivnosti lidské paměti, která dokáže leccos přetvořit a zidealizovat. Potýkáme se s tím jako národ doteď. (více v článku na blogu)
Pavel Širmer  60 %
12.10.2022 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
Tvůrci shromáždili a použili autentické výpovědi lidí, kteří byli napojeni na klub Discoland, resp. Ivana Jonáka. Volba lidí ze stejného okruhu nutně musela vést k určité jednostrannosti, přesto má inscenace nespornou dokumentární hodnotu. Výpovědi dostaly obecnější přesah opouštějící hranice podniku. Bravurní je rovněž herecké ztvárnění i zakomponování nápadu, že některé herečky hrají mužské postavy či zvířata. Slibný rozjezd bohužel vystřídá stupňující se jednotvárnost, zmiňované detaily se stávají stále nezáživnějšími a z hlediska vypovídací hodnoty méně přínosnými. Přesto se skláním před poctivou prací týmu a volbou neprobádané cesty.
Michal Novák  60 %
9.10.2022 | 1159 hodnocení
+ souhlasím
Když jsem v sousedství dělal autoškolu, bylo nám „informovaně“ hlášeno, že je tam krokodýl, medvěd, je to Jedová chýše svobodné doby a bordel dohromady, chodí tam ruská mafie a Michal David. Divadlo Na zábradlí, které vyvolává duchy devadesátek, to všechno ve své inscenaci zmíní. Dokumentárně zpracované výpovědi bývalých zaměstnanců se ukázaly být jako dostatečně nosné pro divadelní formát, hraje se o J. bez J., nicméně je to ploché divadlo bez názoru. Zřejmě byla cílem iniciační jízda, otázky a odpovědi jsou ponechané na divákovi. Inscenaci vedle svědectví posouvá už jen snaha o ilustraci: je nápaditá, tu podivná, postupem času monotónní.
Helena Grégrová  60 %
5.10.2022 | 1688 hodnocení
+ souhlasím
65 %. Na odvrácenější tvář devadesátek s puncem kočičího zlata nahlíží inscenace skrz mozaiku poskládanou z pasáží autentických rozhovorů vedených s bývalými zaměstnanci a návštěvníky Discolandu Sylvie, kteří mnohdy více než nahlédli pod pokličku tohoto bizarního fenoménu a jeho bosse. Zrcadlí euforii dané doby, bezuzdné utržení se ze řetězu v rámci revoluční změny politického režimu, ale i krátkozrakou naivitu s tím vším spojenou. Nijak se zde nesoudí, je čistě na divákovi, který ze střípků mu zapadne kam. Ačkoli bych uvítala ostřejší, explicitnější razanci výpovědi vůči dnešku, neříkám, že jsem hlediště opouštěla bez podnětů k zamyšlení.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Martin21  10 %
16.4.2024 | 462 hodnocení
+ souhlasím
Tak tohle byl jeden z mých největších divadelních omylů, co jsem viděl?
Eva 6626  20 %
10.10.2023 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Ztráta času. K výpovědím svědků malá přidaná hodnota, takže scénář velmi slabý. Nic s tím nešlo udělat, byť herectví Jiřího Vyorálka je vynikající.
Natalieo  90 %
18.4.2023 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Tohle se povedlo! Skvěle zpracované téma, perfektní scéna, trefná hudba. Perfektní výkon V. Vašáka a J. Vyorálka. Celkový dojem mi kazila abstrakce V. Lobačové, do teď jsem nepochopila proč a nač.. udělala z toho vážnější představení, než dle mého, mělo být.
Fedorocko  40 %
21.3.2023 | 755 hodnocení
+ souhlasím
Tak toto zpracování mě neoslovilo a pár zdařilých hlášek to nemohlo zachránit.
Dlouho jsem neviděl,aby to na druhou půli v hledišti tak moc prořídlo.
Odcházeli zejména ti nejstarší, já hrdinně vydržel v naději,že se to posune k lepšímu. Nedočkal jsem se.
JirkaS  60 %
20.3.2023 | 368 hodnocení
+ souhlasím
Dokumentární divadlo je specifický žánr, který může zaujmout, stejně jako dokáže nudit. A mně se v případě Discolandu stalo oboje. Začátek mě uchvátil a strhl zásluhou J. Matouškové, jejíž ztvárnění DJe bylo dokonalé. Bohužel ale v nastoleném formátu to časem začalo být monotematické a únavné a když přišel asi 20 minut před přestávkou na řadu V. Vašák, začal jsem usínat. Přestávkový disco pult ve foyer divadla ale je super tématický nápad a po přestávce už to docela rychle uteklo. Za mě toto není úplně špatné představení, jen by mě to asi více bavilo jako celistvý příběh. Bylo ale fajn, dozvědět se o tomto fenoménu více. /13.3.2023 v Táboře/
Eduard Mácha  80 %
6.3.2023 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Jeden z nejlepších dokumentárních počinů u nás za poslední dobu.
Anca.rambo  80 %
2.2.2023 | 112 hodnocení
+ souhlasím
Představení vás přenese do divokých devadesátek. Druhá polovina lehce slabší.
Johana Matoušková v roli DJ autentická.
Terezak  40 %
26.1.2023 | 73 hodnocení
+ souhlasím
Tohle mě nějak minulo. Jsou tam vtipné momenty a pár "hlášek", ale taky spousta míst, která jsou buď uřvaná nebo nudná, rozvleklý je hlavně závěr. Divadlo formou rozhovorů je sice zajímavý formát, ale nějak vlastně nevím, co se nám takhle hra snaží sdělit.
Mordydy  70 %
10.12.2022 | 19 hodnocení
+ souhlasím
Musím se přiznat, že jsem ke včerejší návštěvě Na Zábradlí přistupoval s určitou obavou, jestli to tentokrát nebude jen laciné retrovytěžování devadesátek. Jsem rád, že jsem se pletl. Nejsvižnější pasáž si sice představení odbylo už na začátku, ale momenty k úsměvu, zamyšlení, obdivu k hereckým výkonům i tak přibývaly. Opakovaně mě Na Zábradlí baví vizuální stránka od kulis přes kostýmy a i tady jsem si přišel na své. (75%)
Dawson321  60 %
22.11.2022 | 130 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavý pohled do nitra Discolandu, který utvářely hlavně jeho zaměstnanci a postavy v pozadí. Líbila se mi taneční čísla a přišla mi zajímavá i DJ vsuvka v rámci přestávky.
Johan Luj  80 %
10.11.2022 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající vhled do tohoto prazvláštního tématu. Herecky pak především Barbora Bočková, Johana MatouškovÁ a všechny slečny. Skoro až dojemný Jiří Vyorálek. Stále mladý Petr Čtvrtníček. A odvážný Václav Vašák.
Jerman  60 %
9.11.2022 | 130 hodnocení
+ souhlasím
Vzpomínkové divadlo dokument o pražském populárním klubu, který byl nedílnou součástí divokých devadesátek, kdy svoboda pro mnohé znamenala dělat si, co chci bez ohledu na ostatní. Zajímavá svědectví insiderů, svědčící i o jejich vnitřním světě. Zařazení dlouhé deklamace z Máchova Máje J. Vyorálkem na závěr představení (snad kontrapunkt k předcházejícímu???) mi nepřipadá vhodné a smysluplné. 65%
Čiko  60 %
1.10.2022 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
55%
Devadesátky jsou fenomén. Bylo to takové jalové období, kdy jsme se hledali a jako národ jsme se spoustu věcí učili od základu. Já s tím obdobím, nijak zvlášť nesympatizuji. Navíc se v divadelní i televizní tvorbě roztrhl pytel s inscenacemi mapující události této dekády. A z toho co jsem měl možnost vidět, patří Discoland k tomu slabšímu.
Téma mě nijak zvlášť neoslovilo a dost často jsem měl deja vu pocit. Pro mě nic nového a přínosného, až na pár zdařilých scén, zejména na začátku druhé poloviny.
Gimli35  70 %
19.9.2022 | 290 hodnocení
+ souhlasím
65 %. Hype kolem této inscenace bych asi trochu mírnil, Discolandu občas nepěkně uvadá tempo - přesto je cenný především jako pohled na odvrácenou tvář idealizovaných devadesátek. Herecky vedou P. Čtvrtníček a M. Sidonová, byť ani jeden z nich vlastně nemá moc prostoru. A vyzdvihnout zaslouží ještě pohybová zdatnost V. Vašáka.
Nikoss  90 %
10.9.2022 | 115 hodnocení
+ souhlasím
Tento druh dramatizace (interpretace autentických vzpomínek aktérů) jistě není originální, což neznamená, že nemůže být osobitě uchopen. To se myslím povedlo. Velmi si cením snahy autorů vymanit se z policejně klímovsko kroupovského obrazu devadesátek. Ubohost a trapnost veksláckých hvězd v prostředí, které bylo periferií 90. let. Velký tunel probíhal úplně mimo ně (v režii jiných sekáčů). Vedle toho nutná selekce vzpomínek na mládí. Do toho zábavný kontrast této ubohosti - Brožíkův Jiří z Poděbrad, mužský akt v pozicích klasického malířství, Máchův Máj. Fakt jsem se bavil (feministický pohled na devadesátky raději pominu).
Rada-kritizuju  70 %
2.9.2022 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Kdo má rád bizáry devadesátek, bude možná očekávávat trošku víc. Některé scény by mohly být kratší, méně se opakovat, nicméně koncept inscenace mě velmi oslovil. Jednak absence postavy Jonáka je skvělá, druhým je způsob prezentace výpovědí jednotlivých postav.
Kristián F.  70 %
12.6.2022 | 83 hodnocení
+ souhlasím
75%
Fru  70 %
3.6.2022 | 24 hodnocení
+ souhlasím
02.06.2022 - Divadlo Na zábradlí
Stepan.chalousek  80 %
21.5.2022 | 52 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé stylizované dokumentární divadlo. Velmi ocenuji, že se hrálo o Jonákovi bez Jonáka. A především pak, že středobodem jsou zaměstnanci a hosti Diskolandu. Nabízí se tak zajímavý protipohled současné seriálové tvorbě na devadesátky.
Barka  70 %
19.5.2022 | 296 hodnocení
+ souhlasím
V jeden den jsem si dala Pusťte Donnu k maturitě i Discoland, takže trochu přejonákováno :) Bylo ale zajímavé posuzovat, jak se s tématem Discolandu každé divadlo vypořádalo jinak.Obě inscenace jsou humorné, ale Na zábradlí se drnkne i na vážnější strunu. Byla to šílená doba a šílený podnik a přitom všichni zúčastnění na něj vzpomínají s láskou, z toho mě trochu mrazilo. No a co, že se tam scházelo podsvětí, no a co, že Jonák dal zavraždit vlastní ženu, hlavně že my jsme se měli dobře. Bohužel tohle uvažování vidím stále okolo sebe, devadesátky nikdy neskončily, jak trefně říká jedna z postav.
Xcepek  70 %
15.4.2024 | 668 hodnocení
Zita.kolarova  90 %
10.4.2024 | 17 hodnocení
Ofélie  40 %
12.3.2024 | 20 hodnocení
Applejuice  80 %
25.2.2024 | 379 hodnocení
Václav  60 %
21.1.2024 | 10 hodnocení
Šimon Slavík  70 %
18.1.2024 | 33 hodnocení
Nina  70 %
14.12.2023 | 42 hodnocení
Emanuel Vít Bon  20 %
15.11.2023 | 30 hodnocení
Jeff23  60 %
19.9.2023 | 80 hodnocení
The_Second  60 %
7.9.2023 | 37 hodnocení
JEN  50 %
7.6.2023 | 8 hodnocení
Martuska17  60 %
6.6.2023 | 83 hodnocení
Kolby  70 %
24.5.2023 | 76 hodnocení
Petikakika  70 %
23.5.2023 | 95 hodnocení
Pop  80 %
10.5.2023 | 87 hodnocení
Adam Zelinka  70 %
9.5.2023 | 239 hodnocení
Teres  70 %
8.5.2023 | 266 hodnocení
AnnaGümplova  60 %
30.3.2023 | 29 hodnocení
dwarfal  80 %
25.3.2023 | 97 hodnocení
Prsi  80 %
23.2.2023 | 38 hodnocení
Semtamťuk  80 %
19.2.2023 | 98 hodnocení
Matěj Konečný  60 %
3.2.2023 | 226 hodnocení
HawkeyeSaw  50 %
26.1.2023 | 224 hodnocení
Bigboy MN  80 %
23.1.2023 | 44 hodnocení
Pin pin  60 %
17.1.2023 | 54 hodnocení
Pavel.Tomas  70 %
13.1.2023 | 158 hodnocení
Terezie  60 %
17.12.2022 | 21 hodnocení
Těpéro  60 %
17.12.2022 | 8 hodnocení
PavelK  80 %
15.11.2022 | 221 hodnocení
Astuta  80 %
8.11.2022 | 34 hodnocení
Jan Ledovka  50 %
4.11.2022 | 26 hodnocení
Sarli  80 %
31.10.2022 | 8 hodnocení
Dajcik  50 %
29.10.2022 | 291 hodnocení
Unionboy  50 %
28.10.2022 | 466 hodnocení
Snekac  40 %
28.10.2022 | 305 hodnocení
Kosan  60 %
28.10.2022 | 282 hodnocení
Terez  80 %
1.10.2022 | 104 hodnocení
Zma  80 %
20.9.2022 | 37 hodnocení
SBN  50 %
10.9.2022 | 187 hodnocení
Tarbík  70 %
7.6.2022 | 165 hodnocení
Amelieboricka  90 %
26.5.2022 | 52 hodnocení
Svitivka  60 %
7.5.2022 | 15 hodnocení
LavinieCamui  80 %
6.5.2022 | 842 hodnocení
Chupetica  60 %
6.5.2022 | 153 hodnocení
Hufulek  40 %
3.5.2022 | 14 hodnocení
RichardFenek  90 %
2.5.2022 | 55 hodnocení
Izodora_D  40 %
2.5.2022 | 12 hodnocení
Suzana  60 %
2.5.2022 | 343 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.