Divadlo v Dlouhé

Polední úděl

Premiéra: 12.4.2011 | diváci na jevišti | 2:45
Překlad: Vladimír Mikeš. Úprava: Hana Burešová, Štěpán Otčenášek. Dramaturgie: Štěpán Otčenášek. Scéna: Martin Černý. Kostýmy: Kateřina Štefková. Režie: Hana Burešová.
Poslední uvedení: rok 2017.
Drama trýznivé lásky a nikdy nenaplnitelné touhy podle motivů příběhu Tristana a Isoldy. Zde příběh jedné ženy a tří mužů symbolicky začíná v poledním žáru na palubě zaoceánského parníku a končí v městě na jihu Číny, zachváceném požárem povstání.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
72 %
Uživatelé
73 %
73671000
Volby

Hodnocení (79)

HODNOCENÍ REDAKCE
Helena Grégrová  80 %
26.2.2016 | 1648 hodnocení
+ souhlasím
Ta atmosféra! Ta atmosféra!
Lukáš Holubec  40 %
18.9.2015 | 735 hodnocení
Veronika Boušová  80 %
25.9.2013 | 277 hodnocení
+ souhlasím
Vše už bylo řečeno - neobvyklé, nápadité scénické řešení odlehčuje náročnému textu a zmírňuje patos. Výborné herecké výkony, sledované z bezprostřední blízkosti, celkový dojem umocňují. Kombinace obojího dodává inscenaci zvláštní atmosféru.
Lukáš Dubský  70 %
20.11.2012 | 1115 hodnocení
+ souhlasím
Bezpochyby zajímavá inscenace, jejímž hlavním kladem jsou naprosto bezchybné herecké výkony. Tradičně skvělá je Helena Dvořáková v roli Ysé, hodně mě zaujal Marek Němec. Text je hodně náročný na sledování a snížení stopáže by v tomto případě určitě neuškodilo, osobně jsem takřka tři hodiny pozornost udržoval jen s velkými obtížemi. Minimalistická scéna Martina Černého je velmi podařená, v některých scénách se ukazuje, že i sminimem prostředků se dá docílit magického efektu (např. závěrečný odchod Mesy nebo scéna na čínském hřbitově).
Pavla Haflantová  60 %
8.4.2012 | 355 hodnocení
+ souhlasím
64,99%
Inscenace v první půli detailně ukazuje vztah zúčastněných stran, který je více méně jasná po pěti minutách. I když druhá polovina přináší více děje, udržet pozornost bylo velice náročné.
Ke kladům patří geniální scéna, kostýmy, nasvícení a i ty herecké výkony, ne že ne. Stojí za to vidět, nicméně člověk by měl být odpočatý a připravený na povětšinou filosofické vnitřní monology.
Lukáš Brychta  60 %
5.12.2011 | 186 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace silně stojící na textu, což je jak její předností, tak i slabinou. Téměř tříhodinové sugestivní, leč značně statické zprostředkovávání vcelku starého textu čtyřmi herci vyžaduje od diváka značnou dávku soustředění. Scénografie nápaditě, i když uměřeně, pracuje s prostorem divadla nahlíženém z nestandardního úhlu. Živost inscenace nejvíce získává v druhé půli druhé části.
Anežka Kotoučová  80 %
26.11.2011 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Ačkoli mi literární podoba Poledního údělu připadala nesnesitelně sentimentální,inscenace podle mě není ani patetická ani složitá, pouze stačí akceptovat její intenzivně emocionální a filosofický charakter. Výborná výprava a celková vnější stránka (hřbitov mezi sedadly mi připomněl podobné využití hlediště z Utrpení knížete Sternenhocha v Komedii)i herecké výkony.Zatímco De Ciz a Amalric jsou poměrně jednostrunní,Marek Němec a především jako vždy perfektní Helena Dvořáková pracují s mnohovrstevnatými postavami.Je zážitek je pozorovat.
Jiří Koula  70 %
21.5.2011 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto fantastická vizuální složka s příjemně rezonujícím hudebním podkresem, skvělé herecké výkony... Jen hra samotná je na můj vkus příliš "ukecaná", vleklé lyrické pasáže v kombinaci s opravdu nepohodlným sezením můj celkový dojem značně snížily.
Jan Pařízek  80 %
26.4.2011 | 890 hodnocení
+ souhlasím
Relativně složitá a hůře srozumitelná hra, která obsahuje spoustu dosti těžko čitelných dialogů. Také svou délkou může leckoho odradit a celkově bude asi pro většinové publikum těžko stravitelná. Nicméně divadlo v Dlouhé se s ní popralo opravdu výborně a výsledek je myslím skvělý. Herecké výkony opravdu na jedničku včele s mistrovskou Helenou Dvořákovou. K tomu velmi dobře udělaná scéna, osvětlení a doprovodná hudba.
Věřím, že kdo tomu dá šanci a připraví se na to co ho čeká tak litovat opravdu nebude.
Pavel Širmer  70 %
20.4.2011 | 1990 hodnocení
+ souhlasím
Skvěle využitý nezvykle koncipovaný prostor, scénické prostředky podporují přesný výklad charakterů postav i výstižné zachycení atmosféry a smyslu různorodých momentů. Režijní uchopení obtížně inscenovatelné hry bez nadsázky dokonalé, k práci tvůrčího týmu nemám nejmenší výhradu. Jako vždy vynikající H. Dvořáková podává zvlášť pozoruhodný a propracovaný výkon. Jediný a vážný problém mám se hrou samotnou. Nepatřím k příznivcům této dramatiky, neustálé pojmenování pocitů podle mého názoru není správnou cestou k vystižení jejich podstaty. Přesto mě forma inscenace nebývale okouzlila a zasáhla.
Jiří Landa  80 %
19.4.2011 | 3021 hodnocení
+ souhlasím
Ačkoli na mě text působil poněkud melodramaticky, inscenace mě nadchla. Režisérka veškeré dění umocňovala pečlivě vybranou hudbou, skvělými světelnými a zvukovými efekty, prvotřídním svícením, a především detailní prací s herci, kteří podali výtečné výkony. Nad všemi však čnila H. Dvořáková. Zvláště v druhé části se jí pak vyrovnal M. Němec. Nezpomenutelná scéna, kdy loď v 1. dějství proplouvá Suezským průplavem. Jednalo se o neskutečnou souhru divadelní obrazotvornosti režisérky. Inscenace aspirující na událost sezóny.
Michal Novák  90 %
14.4.2011 | 1149 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pro ty, kteří se nebojí, že je z bezprostřední blízkosti ovane silný patos, jaký jen může přinést tato strhující konfrontace lidských duší (spíše lidského ega) s Bohem. Helena Dvořáková v roli Ysé opět fantastická. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Ramgad  80 %
1.3.2018 | 62 hodnocení
+ souhlasím
Ysé matkou roku určitě nebude, ale Helena Dvořáková byla, jako vždy, vynikající. Miroslav Hanuš se mi v roli velkorysého Amalrice také moc líbil. K tomu nápaditá scéna a neobvyklé využití hlediště a jeviště, prostě výborné divadlo!
Denisa H.  60 %
7.6.2017 | 372 hodnocení
+ souhlasím
Byla jsem ten den hodně unavená, možná i proto mě hra nenadchla tolik, jako mé kolegyně (všechny shodně za 80 %). Popravdě si z představení ani příliš nepamatuji, moc mi v hlavě neutkvělo. První polovina je náročná na pozornost a hodně upovídaná, v druhé dojde i k nějaké té akci (což mě probralo). Scéna, pokud si dobře pamatuji, je jednoduchá, ale poměrně efektní. Herecký koncert H. Dvořákové. Někdy musím návštěvu zopakovat a konečně v lepším rozpoložení :-)
Rivah  100 %
16.4.2017 | 261 hodnocení
+ souhlasím
Zážitek sezóny.
DD81  20 %
12.4.2017 | 35 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Upřímně nechápu počet ocenění pro tuto hru. Strašně dlouhé texty, stokrát opakované věty, neúměrně dlouhé. Jen málokdo myslím dokáže udržet pozornost. I když mám divadlo velmi ráda, hodnotím velmi slabě. Herecké výkony a scéna jsou ale povedené.
Lucilla  80 %
25.3.2017 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Atmosfericky zazitek. Byla jsem pripravena na hodne vnitrnich monologu, chtelo to cistou a odpocatou hlavu, ale ten narocny text za to stoji. Ovsem co nadchne snad kazdeho je reseni sceny. Asi nejde vyzdvihnout jediny moment, scena, svetla, kostymy i vlny na mori - naprosto uchvatne scenicke provedeni. Z hercu musim predevsim pochvalit H.Dvorakovou a M.Nemce, ale ani dalsi ucinkujici se nenechali zahanbit. Velmi narocna hra, ale stoji za videni.
Bethrezen  90 %
13.12.2016 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Jde o docela složitý text, a to jak obsahem, tak svou délkou. Ani jedno nepřispívá k udržení pozornosti. I tak ho zde velmi zdařile uchopili. Představení velmi přispívá herecké obsazení a scéna, která inscenaci zasadí do divadla naprosto jinak, než je obvyklé. Vše tak vytváří naprosto úžasnou atmosféru, která dokáže okouzlit a vtáhnout do děje. Co ale určitě doporučuji, je jít na představení odpočatý a počítat s tím, že židle umístěné na jevišti nejsou při délce představení příliš pohodlné. Je to jedno z nejlepších představení, které jsem v Dlouhé viděl.
Hana.kubikova  80 %
14.4.2016 | 49 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé jevištní zpracování, výborné herecké výkony, ale poněkud dlouhé a upovídané... Židle - viz níže.-)
Michvon  70 %
12.2.2016 | 193 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající scéna a využití prostoru divadla, naprosto dechberoucí herecké výkony, ale strašně nepohodlné sezení a poněkud problematický text. Hrdinka, ač zralá žena a matka, se chová jako nedospělá. Představy postav o lásce odpovídají tomu, jako by jim bylo 16 let... První část trochu zdlouhavá. Hra je pro náročnější diváky.
Ba-jo  90 %
15.9.2015 | 240 hodnocení
+ souhlasím
Náročná hra pro náročné publikum. Herecký koncert po zásluze oceněné Heleny Dvořákové, které zdatně sekundují mužští kolegové v čele s Markem Němcem. Rovněž po vizuální stránce lahoda pro oko i ucho. I když má představení téměř 3 hodiny je poznat nutné osekání původní předlohy, která by vydala na mnohem delší stopáž, ale to už by bylo moc nejen pro herce, ale i pro diváky, kteří se už tak musí velmi soustředit na tuto hutnou filozofující hru.
Ala  80 %
8.9.2015 | 163 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení, jemuž vévodí Helena Dvořáková s Markem Němcem.
Eviik  80 %
8.9.2015 | 289 hodnocení
+ souhlasím
Textově náročná hra, při které pro diváka není jednoduché udržet pozornost. První část trochu slabší, spíše se divák seznamuje s postavami. Druhá polovina je úplně jiné kafe. :) Výborné využití hledištních prostor, vizuálně nádherné. Líbila se mi i hudba. Z herců vévodí Helena Dvořáková.
Monulinka  80 %
8.9.2015 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Náročná hra, nejen na divákovo soustředění kvůli velkému množství poetického textu, ale v druhé půli i emočně. První kratší část byla takové "intro", které mě poněkud zaskočilo nepřipravenou, část po přestávce jsem si ale díky kávě a většímu rozhýbání děje už naplno užívala :) Krásné po výtvarné stránce, kostýmy, scéna, světla, skvělá režie! Herecky úžasné, H. Dvořáková válí a M. Němec se nenechává zahanbit.
Lentilie  90 %
21.5.2015 | 63 hodnocení
+ souhlasím
Těžký text bravurně zvládnutý všemi herci. Scéna je nápaditá a podstatně dokresluje atmosféru. Herecké výkony mě nadchly - samozřejmě všemi věnci ověnčená Helena Dvořáková. Úžasným překvapením byl testosteronem čpějící Miroslav Hanuš. Nelze než doporučit. více na http://algyblog.blogspot.cz
Kytina  80 %
3.4.2015 | 181 hodnocení
+ souhlasím
Hodně těžký kus na udržení pozornosti. Ale pokud to zvládnete, stojí to za to! Krásný- řekla bych až poetický text. Úžasná hra se světly, detaily.
Náročnějšímu divákovi doporučuji.
Frankovka  80 %
17.11.2014 | 274 hodnocení
+ souhlasím
A proč ještě nezmínit závěrečnou scénu Ysé a Mesa. To vyrovnané, bezemoční promlouvání Ysé a Mesovo ukončení života...
Vitounek  70 %
30.4.2014 | 109 hodnocení
+ souhlasím
Fascinující scénické řešení, výborné herecké výkony, přesto mi představení připadalo trochu příliš dlouhé a náročné na udržení pozornosti.
Ema123  80 %
14.10.2013 | 44 hodnocení
+ souhlasím
Náročné představení, člověk by na něj neměl jít unavený. Herecký koncert Heleny Dvořákové,ale ostatní herci také nezaostávají.
Milwa  30 %
9.4.2013 | 48 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Dlouho se mi nestalo, že bych se tak moc minula s inscenací. Nejvíce mi asi vadil samotný text a vykreslení hlavních hrdinů. Celé téma mi přišlo jako vystřižené z předminulého století, několikeré opakování již řečeného..škrtala bych, až by to milé nebylo. Holt nejsem milec "poetiky" pro poetiku...chyběl mi jaksi opravdický obsah, nějaká reálná emoce...jako by hru napsal člověk, který nikdy neměl reálný vztah. Mohu se mýlit, ale tak to na mě působilo. Herci výborní všichni, ale bohužel jsem se strašně nudila:(
Johnny  80 %
17.1.2013 | 54 hodnocení
+ souhlasím
Po prvním zhlédnutí 90%, nyní 80%. Líbí se mi scéna, využití hlediště, balkonu, hudba, práce se světly a nadprůměrné herecké výkony H. Dvořákové a M. Němce včetně jeho propracované mimiky v úvodu inscenace... Bohužel moje jednoznačné okouzlení se mírně vytratilo s dalším zhlédnutím, protože jsem měl chvílemi problém udržet pozornost při některých sáhodlouhých monolozích. Naopak jsem více ocenil závěrečnou scénu. Přesto stojí za vidění, ale je potřeba být odpočatý a maximálně koncentrovaný.
BlaBla  90 %
16.1.2013 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Jedním slovem krásné! Představení, které nemá slabinu, herecké výkony všech výborné, důmyslně využité hlediště, nějaká tvrdá židle naprostý detail .... prostě představení, na které s určitým časovým posunem půjdu ještě jednou :-))
Vladimír10  80 %
3.5.2012 | 612 hodnocení
+ souhlasím
Další výjimečná inscenace DvD v režii Hany Burešové. Překrásná scéna, při které diváci sedí na jevišti a v první půlce se koukají na moře s vlnami z korábu, jenž jede do Číny. V druhé polovině se koráb promění v hřbitov a hlediště v hroby se svíčkami. Toto vše je zahaleno do magické koláže světel, která jsou propracována do sebemenšího detailu. Hudba je magická a tklivá a k této formě zpracování se velice hodí. Z herců dostala největší prostor H. Dvořáková v roli Ysé, která svou roli zvládla do nejmenšího detailu. Ale i výkony ostatních herců byly naprosto báječné.
Maxim de Winter  70 %
1.5.2012 | 91 hodnocení
+ souhlasím
75%

Hra mě uchvátila především svým zameřením na detaily - hudba, světelné efekty, i to, ze se sedelo na jevisti a blizkost k hercům. Náročná hra - jak pro herce, tak i pro diváky. Něketeré pasáže i na mě byly až moc patetické.
Ryhop  60 %
16.3.2012 | 145 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Bohužel i já v této hře vidím především prázdné filosofování (psychologizování) a nekonečné variace (permutace, kombinace...) stokrát omletých témat - odkaz na Tristana a Isoldu je v tomto přesný. Ale měl jsem trochu problém i s některými dalšími prvky, manická poloha Dvořákové ani chvílemi až příliš zácpoidní projev Němce mi taky úplně nesedly. Nemůžu popřít, že celek má něco do sebe, ale ta smršť ocenění mi přijde taková klasická, stádoidní...
Síma  70 %
12.1.2012 | 116 hodnocení
+ souhlasím
Složité,výborně zahrané,ale místy zdlouhavé...možná by to chtělo někde škrtat.
Josef  100 %
12.1.2012 | 158 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Zmínky o "prázdném filosofování", "podprůměrném" nebo "starém" textu jsou skutečně směšné. Myšlenkově odvážnější a vzrušivější sdělení se nenajde nikde ani náznakem. To ale člověk nesmí být zamrzlý u intelektuálního a citového mainstreamu, proti kterému PÚ protestuje.

Provedení je dle očekávání precizní. Pindy o statičnosti jsou opět neskutečně mimózní: kde uvidíte tak dynamické herectví? Jasně, herci pracují jemnými prostředky, které ve chvíli, kdy si jdete do divadla dáchnout, těžko zaznamenáte, bo vás ze sna neproberou...
Vladimír Rogalewicz  60 %
9.1.2012 | 792 hodnocení
+ souhlasím
Úžasná režie, neobyčejně sugestivni řešení prostoru, skvěle zvolená hudba, nevídaný světelný design, a nad tím ční výkony herců, na které si člověk může ve vypjatých scénách doslova sáhnout. To vše ve službách podprůměrného textu, tříhodinového pitvání pocitů, prázdného filozofování. Dramaturgický omyl.
Vorisek  90 %
6.12.2011 | 72 hodnocení
+ souhlasím
Tak nahý jsem jako divák před herci v divadle ještě nebyl. Úžasně působivé. Hra nejde popsat, musí se prožít. HD hraje opravu fullHD. Marek Němec mi trochu svým útrpným výrazem, který nasadil od první vteřiny hry, vadil, ale zvykl jsem si a musel smeknout i před ním.
Kevinator  70 %
5.6.2011 | 195 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Tříhodinová záplava patosu na trochu nepohodlných židlí. Někomu určitě vyhovuje. Na textu je opravdu znát, že je stoletý. Herci všichni 100%. Mají můj obdiv. Scéna a hudba taktéž.
Jirkan  100 %
30.5.2011 | 564 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
30.5. 2011: Jdu s hodnocením hodně vysoko. Mám rád druh této dramatiky a myslím, že se v Divadle v Dlouhé podařila hodně pěkná inscenace. Počátek toho je už ve využití sálu, což má své kouzlo, následuje výtvarné řešení a pak samotné herecké výkony. Ze všech čtyř herců zmíním především Helenu Dvořákovou a Marka Němce - smekám před výkony této dvojce! Pro mne jeden z největších divadelních (činoherních) zážitků této sezony. Určitě zajdu (minimálně) ještě jednou. (P.S.: dokonce se mi i dobře sedělo :-)).
Xcepek  70 %
5.5.2011 | 623 hodnocení
+ souhlasím
Opět další skvělé představení - herci (Dvořáková opět exceluje), scéna, hra se světly. Procenta však sráží příliš dlouhý text, který by podle mě šel zkrátit.
Brouček  90 %
17.4.2011 | 81 hodnocení
+ souhlasím
Výborné představení, které unáší na vlnách emocí.
Viktorkrovak  90 %
14.4.2011 | 65 hodnocení
+ souhlasím
Moc hezky udělané představení, jen ty židle nejsou na tří hodinové představení!
Lukrezie  80 %
25.4.2015 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Velmi zdařilé zahrání od všech postav. I zdánlivé tragičnost nevedla ke splínu.Mistrovské.
Hacko  80 %
28.2.2020 | 76 hodnocení
Pepca  90 %
1.10.2019 | 70 hodnocení
Lovin  60 %
1.1.2018 | 265 hodnocení
Blumarik  80 %
9.12.2017 | 239 hodnocení
Adelafray  80 %
14.11.2017 | 21 hodnocení
Suzana  60 %
19.10.2017 | 322 hodnocení
Barbora23  70 %
18.10.2017 | 42 hodnocení
Llydeb  80 %
28.7.2017 | 22 hodnocení
Pavlouš  10 %
22.7.2017 | 54 hodnocení
Dolente  90 %
5.5.2017 | 70 hodnocení
Lisarah  40 %
8.4.2017 | 78 hodnocení
Milinka  70 %
9.3.2017 | 33 hodnocení
Marie friedlova  80 %
29.12.2016 | 73 hodnocení
MISA2604  50 %
1.3.2016 | 23 hodnocení
Renée  50 %
1.3.2016 | 96 hodnocení
Braka  80 %
5.11.2015 | 12 hodnocení
Vendula_Z  40 %
1.11.2015 | 92 hodnocení
Consuela  90 %
11.10.2015 | 14 hodnocení
Stan  30 %
21.5.2015 | 49 hodnocení
Furciferka  70 %
19.2.2015 | 259 hodnocení
Kraval  70 %
17.11.2014 | 40 hodnocení
Togaf  60 %
2.5.2014 | 174 hodnocení
Sam198  70 %
26.4.2014 | 76 hodnocení
Marcela  80 %
12.12.2013 | 418 hodnocení
J_V  80 %
22.11.2013 | 47 hodnocení
Arcipes  90 %
1.11.2013 | 136 hodnocení
Vugrinec  80 %
6.3.2013 | 41 hodnocení
Sonic  80 %
26.12.2012 | 331 hodnocení
LavinieCamui  80 %
25.12.2012 | 776 hodnocení
Poristm  70 %
23.12.2012 | 89 hodnocení
Peetra  80 %
5.12.2012 | 166 hodnocení
Lumca  80 %
17.10.2012 | 359 hodnocení
Marie Terezie  80 %
23.4.2012 | 44 hodnocení
Cimr  30 %
22.11.2011 | 107 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.